Co zrobić, gdy kot nie chce pić?

Prawidłowe nawodnienie organizmu kotów ma duże znaczenie dla ich zdrowia. Powinniśmy więc kontrolować ilość pobieranych przez nasze futrzaki płynów. Niestety wiele kotów zdaje się pić mało, albo w ogóle – to dość powszechny problem ich właścicieli. Wbrew pozorom jednak nie zawsze musi być powodem do obaw o pupila. Dlaczego kot nie pije wody? Albo mało pije? Kiedy powinniśmy się tym martwić i jak zachęcić kota do picia wody? Jakie ilości wody podawać kotu?

woda dla kota

Jaką rolę w organizmie kota pełni woda – dlaczego jest tak ważna dla jego zdrowia? 

Woda stanowi aż 70-80% beztłuszczowej masy ciała naszych mruczących pupili. Znajdziemy ją w każdej ich komórce, we krwi i w płynach międzytkankowych. Bez wody nie ma życia! Dzięki niej w organizmach kotów i innych zwierząt zachodzą procesy metaboliczne. Umożliwia trawienie i wchłanianie pokarmów, rozprowadzanie po ciele tlenu, dwutlenku węgla i innych związków. I tak dalej…

Odwodnienie u kota może więc mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia, np. w postaci chorób układu moczowego czy uszkodzenia nerek i innych narządów. 20% utrata wody może prowadzić do śmierci w ciągu 24 godzin.

Dlaczego kot mało pije?

Pobieranie wody jest więc równie ważne dla organizmów żywych, jak jedzenie. Dlaczego więc wiele kotów mało pije? Albo wręcz wydają się całkowicie stronić od miski z wodą? Rozwiązania tej zagadki należy przede wszystkim szukać w pochodzeniu naszych pupili.

Kot domowy pochodzi od żbika afrykańskiego, zwanego również kotem nubijskim. Ojczyzną tego gatunku są gorące i suche obszary Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Dlatego natura wyposażyła koty nubijskie w liczne mechanizmy pozwalające oszczędzać wodę w organizmach. Żbiki afrykańskie przystosowane są też do czerpania wody z ciał zwierząt, którymi się żywią, oraz wytwarzania jej w procesach metabolicznych.  

Koty domowe odziedziczyły po swoich dzikich przodkach wszystkie przystosowania i zachowania związane z pobieraniem wody. Dlatego właśnie tak często nasz kot nie chce pić, szczególnie jeśli żywiony jest głównie karmami o wysokiej wilgotności.

Dlaczego kot nie chce pić z miski? 

Niezależnie od tego, co powiedzieliśmy sobie powyżej mogą istnieć inne przyczyny tego, że kot nie chce pić. A konkretnie nie chce pobierać wody z miski z wodą, gdyż to jest dla nas najbardziej zauważalne. Co nie znaczy, że w ogóle nie chce pić…

Zła jakość wody do picia dla kota

Koty są bardzo wybrednymi zwierzętami, unikającymi zwłaszcza nieświeżego pokarmu. Wiele wskazuje na to, że są potrafią być wybredne przy wyborze wody do picia. Nie muszą jej nawet próbować – dzięki wyczulonemu węchowi szybko wykrywają, że coś z nią się dzieje niedobrego.  

Zła jakość wody do picia może wynikać z zawartych w niej zanieczyszczeń chemicznych. Niektóre futrzaki mogą nie lubić zapachu chloru, którego używa się do dezynfekcji wody pitnej. Inne z kolei koty nie chcą pić wody, która zbyt długo stała w misce. Zwierzaki te zdecydowanie preferują bardzo świeżą i zimną wodę, dlatego wiele z nich najchętniej pije prosto z kranu.

Źle dobrana miska na wodę na wodę dla kota

Wiele wskazuje na to, iż w niektórych przypadkach kot nie chce pić wody z miski ze względu na materiał, z jakiego jest ona wykonana. Może to być nieco zaskakujące, ale surowiec użyty do produkcji kociej zastawy stołowej wpływa na smak wody, którą serwujemy pupilowi.  

Swoją rolę odgrywa również kształt i wielkość naczynia, w której podajemy futrzakowi jedzenie i wodę. Kocia niechęć do korzystania z miski może być skutkiem nie właściwego jej dobrania pod względem tych cech.

Rywalizacja między kotami 

Gdy pod jednym dachem żyje ze sobą kilka kotów, przyczyną omawianych problemów może być również rywalizacja między nimi. Jeden z futrzaków jest tak zastraszony przez towarzysza lub towarzyszy, że boi się zbliżać do misek i pić wodę. W takiej sytuacji kot nie tylko nie chce pić, ale również nie je.

Co zrobić, gdy kot mało pije? 

Średniej wielkości kot potrzebuje około szklanki wody dziennie. Nie znaczy to jednak, że musi taką ilość wypijać. Jak już wiemy, nasze mruczące futrzaki czerpią płyny również ze spożywanych pokarmów, np. mokrej karmy oraz z procesów metabolicznych, które zachodzą w ich organizmach.  Jeśli więc kot nie chce pić wody z miski, najprościej będzie zwiększyć udział w menu naszego pupila mokrych karm dla kotów – albo wprowadzić je do diety, jeśli do tej pory jadł wyłącznie karmę suchą.

Przeciętna kocia konserwa zawiera średnio 70-80% wody. Podobną wilgotność cechuje się również mięso i inne naturalne pokarmy pochodzenia zwierzęcego. To wystarczy, by w dużym stopniu pokryć dzienne zapotrzebowanie naszego pupila na wodę. Innym rozwiązaniem problemów z pobieraniem wody przez naszego pupila jest polewanie suchej karmy wywarami mięsnymi (można je również dodawać do mokrych karm dla kotów).

Łatwo je przyrządzić samemu, ale można też zakupić specjalne polewy do karm dla kotów w sklepie zoologicznym. Często koty nie chcą pić wody z miski, ale chętnie wylizują sos lub galaretkę z mokrej karmy.  

Pamiętajmy również o tym, że kocia dieta powinna być bogata w białko.

Jak zachęcić kota do picia wody? 

Prócz ewentualnej zmiany diety, warto również zachęcić kota do picia wody. Jak to zrobić?

Wymienić kotu miskę na wodę 

Gdy nasz kot nie chce pić, spróbujmy zmienić miski, w której podajemy mu wodę – może to zachęci go do pobierania płynów?   Wydaje się, że metalowe i ceramiczne miski dla kota najlepiej sprawdzają się w roli naczynia na wodę, ponieważ dłużej zachowują jej świeżość. Oczywiście niektóre futrzaki mogą preferować naczynia wykonane z tworzywa sztucznego – trzeba uwzględnić indywidualne upodobania pupila.  

Odpowiedzią na pytanie o to, jak zachęcić kota do picia wody, może być również przestawienie kociej miski na wodę w inne miejsce i tam podawać kotu wodę. Innym rozwiązaniem jest udostępnienie pupilowi kilku naczyń do picia.

Odpowiedzią na pytanie o to, jak zachęcić kota do picia wody, może być również przestawienie kociej miski na wodę w inne miejsce. Innym rozwiązaniem jest udostępnienie pupilowi kilku naczyń do picia.

Częściej zmieniać wodę w misce 

Rozwiązaniem omawianego tu problemu bywa bardzo częste zmienianie wody w misce. Możemy też spróbować podawać kotu odstałą lub przegotowaną i oziębioną wodę.

Zamiast miski postawić fontannę dla kotów 

Jeśli nasz kot nie pije wody, możemy zaoferować mu specjalną fontannę dla kotów. Jest to rodzaj kociego poidła, w którym woda znajduje się w ciągłym ruchu.   Fontanna to nierzadko idealna odpowiedź na pytanie o to, jak zachęcić kota do picia wody. Futrzaki bardzo lubią ten rodzaj poideł, ponieważ woda w nich dłużej zachowuje świeżość. Dzieje się tak dlatego, że będąc w ruchu, stale się natlenia, dlatego kot pije ją chętniej.

Rozwiązać kocie problemy behawioralne 

Gdy powodem tego, że kot nie chce pić z miski są problemy natury behawioralnej, jedynym sposobem jest ich rozwiązanie. Jeśli np. zachowanie zwierzaka jest skutkiem rywalizacji między kotami, warto spróbować je pogodzić, zaczynając od zwiększenia liczby misek, by każdy osobnik miał swoje.

Skąd mamy wiedzieć, dlaczego nasz kot nie chce pić wody?

Sposobem na stwierdzenie, dlaczego nasz kot mało pije albo w ogóle nie zagląda do miski, jest obserwacja jego zachowania. Zwróćmy między innymi uwagę na to, czy kot nie korzysta z innych źródłem wody w domu, np. toalety, kapiącego kranu itd. Koty wychodzące mogą zaspokajać pragnienie na dworze.  

Musimy też wziąć pod uwagę dietę naszego futrzaka. Jeśli jej podstawą są karmy o dużej i bardzo dużej wilgotności, to może pokrywa ona również – przynajmniej w dużej części – zapotrzebowanie kota na wodę? Koniecznie przyjrzyjmy się też relacjom kota z innymi członkami rodziny. I to zarówno tymi czworonożnymi, jak i dwunożnymi. Szukajmy wszelkich oznak stresu u mruczącego pupila.

Po czym poznać, że kot jest odwodniony? 

Objawami niedostatecznego nawodnienia kociego organizmu są między innymi: suchość śluzówki jamy ustnej, lepkość śliny, obniżenie elastyczności skóry, zapadnięte powieki oraz zaburzenia w pracy serca. Samemu jednak trudno jest rozpoznać odwodnienie u kota, zwłaszcza, gdy jest stosunkowo niewielkie. Dlatego najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii

Kot mało pije – szukajmy przyczyny, ale nie wpadajmy w panikę! 

Jeśli nasz kot nie chce pić, powinniśmy sprawdzić, co jest tego przyczyną i rozwiązać problem, gdyż odwodnienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W większości przypadków, gdy futrzak pobiera niewielkie ilości płynów, nie musimy się bać o pupila. Po prostu jako źródło wody wykorzystuje pokarm… lub zamiast z miski, pije z kranu bądź z ubikacji. Powody do niepokoju mamy wówczas, gdy kot wykazuje objawy odwodnienia. Aby to stwierdzić, najlepiej udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania zoolog. Autor setek artykułów o różnych domowych pupilach, prowadzi poczytnego bloga. Felinolog, koci behawiorysta oraz wieloletni hodowca kotów rosyjskich niebieskich.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.