Czy pies może jeść banany? Przekonaj się!

Banany należą do grona najpopularniejszych i najbardziej lubianych owoców przez ludzi. Niegdyś w Polsce kojarzyły się z luksusem niedostępnym na co dzień, dzisiaj są już powszechnie dostępne, nadal są jednak często i chętnie wybierane. Właściciele psów mogą zauważyć, że ich pupile patrzą się błagalnym wzrokiem i proszą o poczęstowanie tym przysmakiem. Całkiem sporo psów lubi bowiem banany. Jednak czy to dla niego bezpieczne? Czy pies może jeść banany, a może lepiej zostawić je dla siebie, a psu poszukać innej przekąski? Przekonaj się!

czy banany są zdrowe dla psa?

Co się kryje w bananach? 

Banany często goszczą w kuchni. Stosowane są jako samodzielna przekąska, są składnikiem ciast, ciastek i babeczek, a także koktajli – wiele możliwości ich wykorzystania i niska cena sprawiają, że są cenione i chętnie wykorzystywane. Banany słyną jednak nie tylko z możliwości wielu zastosowań kulinarnych, ale też jako owoce bardzo zdrowe – kryje się w nich wiele witamin i innych składników odżywczych.

Co konkretnie znajduje się w bananach i – w związku z tym – czy psy mogą jeść banany?

Potas

Potas ma swój udział w gospodarce elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dzięki niemu też funkcjonują enzymy, które mają swój udział w syntezie białek. Psy potas czerpią głównie z mięsa, ale banany też są jego bardzo dobrym źródłem – szacuje się, że w stu gramach bananów znajduje się aż 360 miligramów potasu.

Niedobór potasu może doprowadzić do wystąpienia u psa większej łamliwości kości, bezpłodności, apatii czy osłabienia napięcia mięśni. Nadmiar natomiast może spowodować duże problemy kardiologiczne.

Magnez 

Magnez wspomaga pracę serca, jest istotny w prawidłowej budowie kości, a także to między innymi dzięki niemu układ nerwowy ma szansę pracować w sposób prawidłowy i niezakłócony. Magnez jest też niezbędny w procesach wytwarzania energii.

Witaminy

Banan to cenne źródło witamin, zwłaszcza witaminy A. Ma ona duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, a także wpływa na stan sierści i skóry zwierzęcia. Nie pozostaje też obojętna na gospodarkę hormonalną. Jej niedobór może doprowadzić do problemów ze skórą – świądem i podrażnieniami, a także chorób oczu. W bananach obecna jest także witamina C, która pomaga zapobiegać zapaleniom stawów, ma także korzystny wpływ na skórę.

Czy pies może jeść banany? 

Skoro to owoce tak bogate w witaminy i inne składniki odżywcze – czy pies może jeść banany? W zasadzie tak – jeśli Twój czworonóg jest fanem bananów możesz zrobić mu tę przyjemność i poczęstować go nim od czasu do czasu. Nie rób z bananów jednak podstawy diety psa czy codziennej przekąski – są bardzo słodkie i kaloryczne. Banany są doskonałym źródłem potasu, magnezu czy witamin – zwłaszcza witaminy A

Pies przyswaja je wszystkie też z innych źródeł, dlatego łatwo tu o przesadę. A nie tylko niedobór składników odżywczych jest groźny dla zwierzaka – nadmiar w wielu przypadkach może okazać się równie, a nawet bardziej szkodliwy. Nadmiar potasu w diecie psa może powodować problemy pracy serca. Dlatego psy banany jeść mogą, ale z umiarem. Mały kawałek raz na jakiś czas mu nie zaszkodzi, a jeśli Twój pies jest fanem bananów – na pewno bardzo go ucieszy.

Nie warto podawać bananów psom, które mają problemy kardiologiczne, cierpią na zaburzenia pracy serca – zwłaszcza, jeśli stosujesz jeszcze suplementy, które mają dostarczyć psu potas – lub mają cukrzycę. Banany mają bardzo wysoki indeks glikemiczny i nie są wskazane dla cukrzyków.

Banany same w sobie są też bardzo kaloryczne i, o ile nadają się dla psów bardzo aktywnych, to podawanie ich w większych ilościach u psów starszych i mało aktywnych może doprowadzić do nadwagi. Jeśli pies jeszcze nie dostawał bananów, to trzeba podawać je w niewielkich ilościach bo możliwe są reakcje nadwrażliwości – biegunki, wzdęcia.

Banany dla szczeniaka – dobry pomysł?

Wiesz już, co skrywa w sobie banan, pies dorosły faktycznie może go w związku z tym jeść. A jak to jest ze szczeniakami? Banany wydają się dobrą przekąską dla dzieci – są miękkie, słodkie i łatwo jest je pogryźć. Czy szczeniaki też widzą to w ten sposób? Faktycznie, szczeniak może przepadać za bananami i bardzo się o nie dopraszać. Nie można jednak traktować ich jako dodatku do codziennej diety.

Powinny one w niej pojawiać się bardzo rzadko i w naprawdę małych ilościach. Wszystko dlatego, że szczeniaki potrzebują bardzo dobrze zbilansowanej diety – tylko ona pozwoli im się prawidłowo rozwijać. Jeśli piesek jadłby dużo bananów, nie miałby już w brzuszku miejsca na mięso, przez co jego dieta zostałaby zaburzona. Grunt to rozwaga – niewielka ilość bananów nie zaszkodzi szczeniakowi a na pewno wzbogaci jego dietę.

W jakiej formie podawać banany?

Jaki powinien być banan dla psa, by zwierzak chętnie go jadł? Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by podawać mu kawałki surowego owocu, po prostu obranego ze skórki – banan zjedzony w takiej formie na pewno przypadnie psu do gustu. Jeśli jednak chcesz, możesz podawać psu banany suszone – możesz suszyć je samodzielnie w piekarniku lub suszarce do owoców lub kupować gotowe.

W tym drugim przypadku jednak zwróć uwagę na to, by nie miały one w składzie dodatkowego cukru – banany same  w sobie są już wystarczająco słodkie.

Banan dla psa – podsumowanie 

Banany to owoce znane i cenione – tak ze względu na swój smak, jak i szerokie zastosowanie kulinarne. Mogą być jedzone samodzielnie, jako przekąska lub zostać składnikiem ciast i innych słodyczy, a nawet koktajli. Banany to też cenne i wartościowe źródło składników odżywczych – zwłaszcza potasu, którego jest w nich naprawdę dużo.

W związku z tym, czy w menu Twojego czworonoga może wylądować banan? Pies może zasmakować w tego typu przekąsce, nigdy jednak nie podawaj mu bananów w większej ilości. Małe fragmenty raz na jakiś czas w zupełności wystarczą. Banany są bardzo kaloryczne i mają bardzo wysoki indeks glikemiczny, przez co mogą być źródłem wielu problemów. Niektóre psy mogą nie tolerować bananów w diecie i reagować na nie biegunką, dlatego zawsze warto zaczynać od niewielkiego kawałka i obserwować zwierzaka. Mogą spowodować też problemy z poziomem cukru.

Czy psy mogą banany jeść, jeśli cierpią z powodu problemów zdrowotnych? Jeśli to cukrzyca, lepiej im ich nie podawać – wysoki indeks glikemiczny sprawia, że banany nie są wskazane dla psów-cukrzyków.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.