Czy wiesz, co zrobić ze znalezionym jeżem?

Jeże to zwierzątka, które cieszą się dużą sympatią. Są ładne i zupełnie nieszkodliwie. Każdy chyba choć raz spotkał się z ilustracją jeża, który dzielnie dźwiga na swoich kolcach jabłko. To pomogło zbudować ich obraz – jak się okazuje – daleki od prawdy. Jeże nie jedzą jabłek, nie należy im ich podawać, ani kłaść na grzbietach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Czy jeże są pod ochroną? Co zrobić, jeśli znajdziesz jeża? 

Czy jeże są pod ochroną? 

Jeż w Polsce jest pod ochroną ścisłą, a także pod ochroną czynną. W praktyce oznacza to tyle, że jeże są właściwie nietykalne. Jeż pod ochroną nie tylko ma zostać zostawiony w spokoju, ale też trzeba aktywnie dążyć do tego, by mu pomóc, jeśli widzisz, że tego potrzebuje.

Jeży nie wolno też płoszyć, dotykać czy przenosić w inne środowisko, na przykład wywozić z miasta do lasu, by nie rozdzielić na przykład jeżowej mamy od jej młodych. Nie wolno też niszczyć ich siedlisk, a nawet fotografować lub nagrywać, jeśli miałoby to wiązać się z zestresowaniem tych zwierząt i naruszeniem ich spokoju.

co zrobić ze znalezionym jeżem?

Co zrobić ze znalezionym jeżem? 

Wiesz już, czy jeż jest pod ochroną. Warto też wiedzieć, co zrobić jeśli znajdziesz jeża, na wypadek, gdyby ta wiedza miała się faktycznie przydać. A to całkiem prawdopodobne – jeże występują w Polsce dość powszechnie. Spotkać możesz je nie tylko podczas spacerów po lesie – żyją także w parkach, są obecne na polach i łąkach, są też mieszkańcami miast. Jeże dostosowały się do miejskiego środowiska i potrafią się w nim naprawdę doskonale odnaleźć.

Nie zakładaj, że zwierzątko znalazło się w mieście przez przypadek, nawet jeśli natrafisz na nie w ścisłym centrum, najprawdopodobniej właśnie tam mieszka i teraz zajmuje się swoimi sprawami. W takim razie co zrobić ze znalezionym jeżem? Jeśli zwierzę wygląda na zdrowe i silne – absolutnie nic! Doskonale poradzi sobie samo.

Możesz, najwyżej, przenieść je z drogi, jeśli będzie próbowało przekraczać ulicę pośród samochodów. W ten sposób pomożesz mu dostać się na drugą stronę i jeż będzie mógł spokojnie wrócić do swoich spraw. Nawet jeśli znajdziesz małe jeżątka, gdzieś w legowisku, nie ruszaj ich. Najprawdopodobniej ich mama jest gdzieś w pobliżu.

Jeśli zauważysz, że jeż jest chory – po podejściu do niego nie zwija się w kulkę, brakuje mu kolców, jest wychudzony, pokryty kleszczami i pasożytami, poparzony, popadł w hipotermię – to znak, że potrzebuje Twojej pomocy. Wtedy możesz go zabrać i zanieść do najbliższej lecznicy, by pomógł mu wykwalifikowany lekarz weterynarii. Jeśli chcesz pomóc jeszcze bardziej, możesz nauczyć się zasad pierwszej pomocy dla jeży, by ulżyć cierpiącemu zwierzątku podczas transportu do lekarza.

czy mogę przygarnąć dzikiego jeża?

Jeż w ogrodzie 

Czy jeż jest pod ochroną i w związku z tym nie można go hodować w domu? Tak – nie wolno zabierać dzikich jeży, by zabrać je sobie do domu i traktować jak domowego pupila. Nadal jednak jeż może samodzielnie zawędrować do Twojego ogrodu, co wtedy? Nie przeganiaj ich! Jeże w ogrodzie są bardzo pożyteczne!

Pozbędą się dla Ciebie ślimaków, dżdżownic, gryzoni, szarańczy i innych nieprzyjemnych szkodników, bo są one podstawą ich wyżywienia. Żeby jeżom w Twoim ogrodzie było wygodnie i zechciały tam zostać, zapewnij im odpowiednie warunki. Najlepszy będzie domek dla jeża, postawiony w jakimś ustronnym miejscu, choć jeż nie pogardzi też kępą traw, czy stertą liści.

Ważne, by miał się gdzie skryć. Możesz go też dokarmiać, dobra do tego jest wysokomięsna kocia karma.

Znaleziony jeż – podsumowanie 

Czy jeże są pod ochroną? Tak i to bardzo ścisłą, a przy tym podlegają zasadom ochrony czynnej. To bardzo pożyteczne zwierzątka, które cieszą się dużą sympatią ludzi. Nie wolno ich przenosić, jeśli są całkiem zdrowe i nie potrzebują interwencji człowieka. To może skończyć się na przykład rozdzieleniem karmiącej matki od ich dzieci. Jeże od dawna żyją w miastach i są ich nieodłączną częścią. Bardzo często zachodzą też do prywatnych ogrodów.

Nie warto ich przeganiać, są bardzo pożyteczne i pomogą pozbyć się szkodników. Żywią się między innymi ślimakami, dżdżownicami, małymi gryzoniami i owadami, dlatego mogą być doskonałymi strażnikami roślin w ogrodzie.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
40 komentarzy do “Czy wiesz, co zrobić ze znalezionym jeżem?
  • Avatar

    znaleźliśmy małego jeża
    a obok niego była rozjechana jego matka
    co mam w takiej sytuacji zrobić
    mały jest mniejszy od mojej dłoni i nie jestem w stanie określić ile ma tygodni/miesięcy

  • Avatar

    Dzień dobry, na nasz taras z mini łączką (mieszkamy na parterze) zawędrował jeżyk, eksplorował nawet przez chwilę nasze mieszkanie. Moja jedyna obawa dotyczy tego, że taras jest trochę poniżej poziomu gruntu, oddzielony murkiem i jeż mógł po prostu wpaść do środka, natomiast może mieć problem, żeby się wydostać. Czy powinniśmy go przenieść, czy pozostawić samemu sobie?

    • Moderator ZooArt

      Jeżeli jeż znalazł się na waszym tarasie, a taras jest poniżej poziomu gruntu, istnieje możliwość, że jeż może mieć trudności z samodzielnym wydostaniem się. Warto zastanowić się, czy pozostawić go samemu sobie, czy też pomóc mu w bezpiecznym powrocie na otwartą przestrzeń.

      Skontaktujcie się z ekspertem, jeżeli nie jesteście pewni, co zrobić lub jeż wymaga pomocy ze względu na swoje zdrowie, warto skontaktować się z lokalnym ekspertem ds. dzikich zwierząt lub opiekunem przyrody. Mogą oni ocenić sytuację i podejmą odpowiednie kroki w związku z opieką nad jeżem.

      Jeżeli zdecydujecie się pomóc jeżowi, pamiętajcie, żeby zachować ostrożność i nie przysparzać mu dodatkowego stresu. Jeże są urocze i cenne dla ekosystemu, więc warto zrobić wszystko, co w waszej mocy, aby zapewnić im jak najlepszą opiekę i bezpieczeństwo.

  • Avatar

    Od dwóch dni w legowisku naszego wychodzącego kota zadomowił się jeż. Ani myśli się wyprowadzić. Widzimy że smakuje mu również karma naszego kotka. Kotek na razie jest gościnny i nie przeszkadza mu obecność jeża. Kotek śpi w swoim drugim legowisku.
    Co zrobić w takiej sytuacji?

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      W tej sytuacji najlepiej oddzielić legowisko jeża od legowiska kota i zapewnić jeżowi odpowiednią karmę. Monitoruj interakcje między nimi i skonsultuj się z weterynarzem, jeśli pojawią się problemy.

    • Avatar

      Witam, w zimowej budce dla kotów, zadomowił się jeż. Nie wiem czy już poszedł spać. Siedzi zawinięty w polarowy koc. Czy coś powinnam mu jeszcze dołożyć? Czy dokarmiać kocią karmą? Czy będzie już sobie spał do wiosny?

      • Moderator ZooArt

        Jeże zwykle hibernują od późnego jesieni do wiosny, ale dokładny czas może się różnić w zależności od temperatury i warunków środowiskowych. Jeśli jeż już się zadomowił w budce dla kotów i wydaje się być przygotowany do hibernacji (zawinięty w koc), prawdopodobnie jest gotowy na zimowy sen.

        Oto kilka wskazówek, jak możesz mu pomóc:
        – Ciepło: Jeżom potrzebne jest suche i ciepłe miejsce na hibernację. Polarowy koc jest dobrym pomysłem, ale możesz również dodać trochę suchych liści, siana lub słomy, aby zapewnić dodatkową izolację i pozwolić mu na stworzenie wygodnego gniazda.
        – Jedzenie: Jeśli jeż jest aktywny, możesz go dokarmiać. Jeże jedzą różnorodne pokarmy, ale bezpiecznym wyborem jest karmienie ich karmą dla kotów lub psów (najlepiej mokrą karmą lub suchymi krokietami). Możesz również podać im specjalną karmę dla jeży dostępną w sklepach zoologicznych.
        – Woda: Zawsze upewnij się, że ma dostęp do świeżej wody, szczególnie jeśli decydujesz się go dokarmiać.
        – Nie przeszkadzać: Jeśli jeż zdecyduje się hibernować, ważne jest, aby go nie przeszkadzać. Hibernacja jest kluczowym procesem w cyklu życia jeża i powinien być w stanie przespać zimę bez zakłóceń.
        – Bezpieczeństwo: Upewnij się, że budka jest bezpieczna przed drapieżnikami i nie jest umieszczona w miejscu, gdzie mogą jej zagrażać inne zwierzęta.

        Jeśli masz wątpliwości co do stanu zdrowia jeża lub nie jesteś pewna, czy powinien już hibernować, skontaktuj się z lokalnym ośrodkiem ratunkowym dla dzikich zwierząt lub weterynarzem. Mogą oni udzielić bardziej szczegółowych porad dotyczących opieki nad jeżem w Twojej okolicy.

  • Avatar
    Paulina pisze:

    Dzień dobry, u mnie w ogrodzie jest mama jeż z malutkimi jeżykami, jednego niestety zostawiła i jest poza gniazdem co robić??

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry!
      To wspaniale, że masz jeże w swoim ogrodzie. Jeże są zwierzętami chronionymi i ważne jest, abyśmy troszczyli się o ich dobro. Jeśli znalazłeś jeża poza gniazdem, są pewne kroki, które możesz podjąć, aby pomóc mu.

      – Obserwuj jeża i upewnij się, że mama jeż nie jest daleko.
      – Jeśli jeż jest ranny, skontaktuj się z lokalną organizacją zajmującą się opieką nad dzikimi zwierzętami lub weterynarzem.
      – Przenieś jeża do bezpiecznego miejsca w pobliżu gniazda, jeśli jest w porządku.
      – Nie karm go ani nie podawaj mu mleka.
      – Skonsultuj się z ekspertami, jeśli masz wątpliwości lub jeż pozostaje poza gniazdem przez dłuższy czas.

      Pamiętaj, że jeże są dzikimi zwierzętami i najlepiej zapewnić im wsparcie w ich naturalnym środowisku, szanując ich dzikość.🥰

      • Avatar

        Wczoraj 25.11 znaleźliśmy na podwórku, zawiniętego w kłębek jeża, nie uciekał, wyglądał jakby spał. Temperatura w okolicach zera. Zapakowaliśmy go pod gałęzie i liście. Pada deszcz i wszystko jest mokre. Jak jeszcze można mu pomóc. Dokarmiać? Bo chyba powinien już spać na zimę.

        • Moderator ZooArt

          Znalezienie jeża w chłodne, zimowe dni może być niepokojące, ale dobrze, że chcesz mu pomóc. Jeże zwykle hibernują od późnej jesieni do wczesnej wiosny, ale czasami mogą być aktywne w chłodniejsze dni, zwłaszcza jeśli nie udało im się zgromadzić wystarczających zapasów tłuszczu do hibernacji. Oto kilka wskazówek, jak możesz pomóc:
          – Schronienie: Zapewnienie jeżowi bezpiecznego schronienia jest ważne. Wydaje się, że już to zrobiłeś, pakując go pod gałęzie i liście. Możesz również zbudować prostą budkę dla jeża, używając drewnianej skrzynki z otworem wejściowym, wypełnionej liśćmi i sianem.
          – Jedzenie i woda: Możesz dokarmiać jeża, aby pomóc mu zbudować zapasy tłuszczu. Dobre opcje to karmy dla kotów lub psów (suche lub mokre), gotowane jajka, mięso bez kości, a także specjalne karmy dla jeżów dostępne w sklepach zoologicznych. Unikaj mleka, ponieważ jeże są na nie nietolerancyjne. Zawsze zapewnij też świeżą wodę.
          – Ograniczanie zakłóceń: Staraj się nie przeszkadzać jeżowi zbyt często. Regularne sprawdzanie, czy jest bezpieczny i zdrowy, jest w porządku, ale zbyt częste zakłócanie może być stresujące dla zwierzęcia.
          – Obserwacja: Obserwuj jeża, czy nie wykazuje oznak choroby lub urazów. Jeśli jeż wydaje się słaby, chory, jest ranny lub nie przybiera na wadze mimo dokarmiania, najlepiej skontaktować się z lokalnym ośrodkiem ratunkowym dla dzikich zwierząt lub weterynarzem.
          – Bezpieczeństwo w ogrodzie: Upewnij się, że Twój ogród jest bezpieczny dla jeżów. Obejmuje to sprawdzenie, czy nie ma niebezpiecznych pułapek, otwartych studzienek, chemikaliów ogrodowych, które mogłyby zaszkodzić jeżowi.

          Pamiętaj, że jeże są dzikimi zwierzętami, więc choć pomoc im jest ważna, należy również pozwolić im na jak największą samodzielność i unikać ich domestykacji.

  • Avatar

    Od kilku dni kręci się po naszym ogrodzie jeż. Chodzi w dzień, kręci się w kółko po trawniku, nie ucieka przed ludźmi, nie zwija się w kulkę. Dzisiaj widzieliśmy że zwymiotował. Czy to normalne zachowanie czy zawieźć go do weterynarza?

    • Moderator ZooArt

      Jeże są aktywni głównie nocą, dlatego widok jeża krążącego po ogrodzie w dzień może być oznaką, że jest coś nie tak. Jeśli jeż nie wydaje się uciekać przed ludźmi i nie zwija się w kulkę, może to wskazywać na to, że jest chory lub osłabiony.

      Zwymiotowanie przez jeża również może być oznaką choroby. Mogą to być choroby układu pokarmowego lub związane z zatruciem.

      Dlatego też, jeśli jesteś zaniepokojony zachowaniem jeża, warto skontaktować się z weterynarzem lub ośrodkiem zajmującym się opieką nad dzikimi zwierzętami w Twojej okolicy. Taki ośrodek będzie mógł przeprowadzić badanie jeża i udzielić mu pomocy w przypadku, gdyby był chory lub potrzebował opieki.

      Pamiętaj, że jeż jest pod ochroną, więc nie należy próbować leczyć go samodzielnie ani zabierać ze swojego naturalnego środowiska. 🙂

  • Avatar

    Dzień dobry,
    dziś zauważyliśmy w naszym garażu, tuż za zamykaną elektrycznie bramą garażową, zahibernowanego jeża ważącego na oko jakieś 700 g. Wcisnął się między pudełka, ale połowa jeża nie jest zakryta. Zostawić go, okryć liśćmi lub czymś innym (czym?). Z góry dziękuję za odpowiedź
    Ewa

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry,
      Pani Ewo, czy jeż posiada jakieś oznaki choroby? Czy miejsce w, którym jeż się znajduje przeszkadza? Jeśli nie, może Pani go okryć liśćmi. Można go również przenieść w spokojne miejsce. Jeże hibernują w przydomowych żywopłotach i zakrzaczeniach znajdujących się w lasach oraz ogrodach. Możemy je również znaleźć pod drewnianymi tarasami, a także w przydomowych pryzmach kompostu. Mam nadzieje, że udało mi się pomóc 🙂

    • Avatar
      Dorota Mroz pisze:

      Znalazlam sztywnego jeza. Nie jestem pewna czy zyje czy nie ale wzielam go do domu i polozylam w pudelko blizko grzejnika moze zmarzl albo jest wycienczony. Troszke pyszczek zmoczylam woda ale nie reaguje 🙁
      Zobacze przez noc czy sie oclnie i ruszy?

        • Avatar

          Dzisiaj w moim ogrodzie pojawiły się male jeżeli bez matki ,wyszły w dzień 4 jest zimno i takie małe nie przeżyją zimy co zrobić? Czy zadzwonić na Animal Patrol ?

          • Moderator ZooArt

            Jeżeli znalazłeś małe jeże bez matki i obawiasz się, że nie przeżyją zimy, możesz podjąć kilka działań, aby pomóc im przetrwać:
            – Skonsultuj się z lokalnym schroniskiem dla dzikich zwierząt lub organizacją zajmującą się ochroną dzikiej przyrody. To może być lepsze rozwiązanie niż Animal Patrol. Pracownicy takiej organizacji mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby pomóc małym jeżom i zadecydować, co jest dla nich najlepsze.
            – Jeżeli nie masz dostępu do takiej organizacji, możesz również skontaktować się z weterynarzem, który może udzielić ci porad w sprawie opieki nad małymi jeżami.
            – Jeżeli nie masz możliwości natychmiastowego skontaktowania się z profesjonalistami, możesz umieścić małe jeże w pudełku z miękkim materiałem na dnie (np. ręcznikiem lub tkaniną), umieścić je w ciepłym i spokojnym miejscu oraz dostarczyć im ciepło za pomocą podgrzewacza lub butelki z ciepłą wodą, ale upewnij się, że nie są one przegrzewane. Nie próbuj ich karmić ani dawać im wody bez konsultacji z ekspertem, ponieważ to może zaszkodzić.
            – Staraj się minimalizować kontakt z małymi jeżami, aby nie stresować ich zbytnio.

            Najważniejsze jest, aby uzyskać fachową pomoc w opiece nad małymi jeżami, ponieważ są to dzikie zwierzęta i wymagają specjalistycznej opieki. Niezależnie od tego, czy skontaktujesz się z Animal Patrol, schroniskiem, czy weterynarzem, pomożesz zapewnić małym jeżom najlepsze szanse na przetrwanie.

      • Moderator ZooArt

        Jeżeli w Twoim ogrodzie pojawił się jeż, zazwyczaj nie jest konieczne jego wypuszczanie na ulicę. Jeże są zwierzętami dzikimi i najlepiej jest pozwolić im pozostać w swoim naturalnym środowisku. Jeże mogą być korzystne, ponieważ jedzą owady, ślimaki i inne szkodniki ogrodowe.

        Jeżeli boisz się, że jeż może znaleźć się na ulicy i zostać potrącony przez samochód, to możesz podjąć kilka kroków, aby pomóc mu przetrwać:
        – Zachowuj ostrożność podczas kosiarki: Przed rozpoczęciem koszenia trawy, sprawdź, czy nie ma jeża w trawie. Jeżeli go znajdziesz, poczekaj, aż opuści teren, lub ostrożnie przesuń go na bezpieczne miejsce.
        – Ogranicz używanie chemicznych środków ochrony roślin: Jeże mogą być narażone na działanie pestycydów i herbicydów, dlatego ograniczenie używania tych substancji w ogrodzie może pomóc w ochronie ich zdrowia.
        – Zadbaj o miejsce na zimowanie: Jeże potrzebują odpowiedniego miejsca na zimowanie. Możesz postarać się o stworzenie na przykład stosu drewna lub liści, gdzie jeż może znaleźć schronienie na zimę.
        – Nie karm jeża: Chociaż może być kuszące karmić jeże, zwłaszcza jeśli wydaje się być niedożywiony, to jednak jest to niezalecane. Przedstawianie jeżowi niewłaściwego pożywienia może mu zaszkodzić.

        Jeśli jesteś pewien, że jeż jest ranny lub wymaga pomocy, najlepiej skonsultować się z lokalnym schroniskiem dla dzikich zwierząt lub organizacją zajmującą się ochroną dzikiej przyrody. Specjaliści mogą zaoferować najlepszą opiekę i doradztwo dotyczące dalszych działań.

  • Avatar

    Dzień dobry. Niedawno znalazłem jeża w dziurze na swoim podwórku. Przypuszczam ze stało siw to dobre pare dni temu. Jeż nie zwija się w kulkę reaguje jedynie na przetarcie po nim liściem. Włożyłem go do kartonu w bezpieczne miejsce. Chcianym mu pomóc ale nie mam pojęcia jak prawdopodobnie dawno nie pił. Raz otworzył sam pyszczek. Do tego nie ma siły wstać i cały czas leży na boku

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      A czy zauważył Pan jeszcze jakieś objawy, czy oglądał go Pan z bliska? Jeżeli jeż wygląda na osłabionego, można z nim pójść do weterynarza.

    • Avatar

      Znalazłem dwa małe jeże,niemowlaki.
      Matka do nich nie przyszła.
      Odkarmiłem, napoiłem.
      Trochę podrosły.
      W tej chwili biegają po wolierze .
      Zajadają kocią karmę .
      Co dalej, kiedy je wypuszczać na wolność ?

      • Moderator ZooArt

        To wspaniałe, że zadbałeś o małe jeże i zatroszczyłeś się o ich dobro. Jeże są urocze, ale wypuszczenie ich na wolność powinno być przemyślane i odpowiednio przygotowane. Małe jeże są bardziej podatne na niebezpieczeństwa w środowisku naturalnym. Upewnij się, że są wystarczająco duże, aby poradzić sobie na zewnątrz i że ich zdrowie jest dobre. Wybierz obszar, który jest bezpieczny, z dostępem do schronienia, jedzenia i wody. Jeże, które były odchowane w domu, mogą nie być przyzwyczajone do życia na zewnątrz. Przed wypuszczeniem, zacznij powoli wprowadzać je do zewnętrznego środowiska, pozwalając im spędzać coraz więcej czasu na zewnątrz, aby przyzwyczaiły się do warunków. Obserwuj, jak zachowują się na wolności. Upewnij się, że radzą sobie dobrze, mają dostęp do pożywienia i wody oraz schronienia. Jeże są dzikimi zwierzętami i nie powinny być trzymane jako zwierzęta domowe. Po wypuszczeniu, unikaj interakcji z nimi, aby nie zakłócać ich naturalnych zachowań.
        Sprawdź lokalne przepisy dotyczące wypuszczania dzikich zwierząt, takich jak jeże. Niektóre regiony wymagają specjalnych pozwoleń lub zgłoszeń. 😊

  • Avatar

    Witam. Znalazłam dzisiaj jeża w rurze ( nie wiem czy dobrze napisałam) zabrałąm go domu ponieważ było to niebezpieczne miejsce i mogla mu sie tam stać krzywda. Jutro chce go wypuścić bo prawdopodobnie w parku niedaleko mojego bloku ma legowisko i pytanie moje brzmi czy lepiej zaniesc go tam gdzie mogą być mlode bo jez jest duzy jak na moje oko ( ale niewiem czy to samiec czy samica ) czy wywieść go do lasu. Osobiście wolalabym go wywieść aby nic mu sie nie stalo ale nie chce przypadkiem rozdzielic go z mlodymi ( jesli gdzies tam sa). Moje drugie pytanie brzmi czy przed wypuszczeniem lepiej zabrac go do weterynarza czy od razu wypuścić ?

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      Jeża najlepiej wypuścić nieopodal miejsca, w którym go Pani znalazła (podejrzewam, że w tym przypadku chodzi o park. Faktycznie może być tak, że gdzieś niedaleko jest gniazdo z małymi – odseparowane od matki oseski są skazane są na śmierć. Najlepiej wybrać miejsce oddalone od ruchu samochodów. Jeśli jeż nie jest ranny, osłabiony, poparzony i nie widać po nim wyraźnych oznak choroby, nie ma potrzeby zabierania go do lekarza weterynarii.

    • Avatar

      Dzień dobry. Wczoraj zauważyłam jezyka na terenie przedszkola ( na chodniku) nieopodal trawnika pyszczek i oczka były widoczne. Dzisiaj idąc do przedszkola, bym zwinięty w kulkę lecz leżał w tym samym miejscu. Czy zabrać go z terenu i zawieść go lekarza?
      PS. Jest to duży jeż.

      • Moderator ZooArt

        Dzień dobry!

        Jeśli zauważyłaś jeża leżącego na terenie przedszkola i wydaje Ci się, że może być w potrzebie, to warto podjąć pewne kroki, aby mu pomóc. Przede wszystkim warto upewnić się, czy jeż nie jest martwy, ponieważ zdarza się, że zwierzęta te zasypiają w dziwnych pozycjach, a wyglądają na martwe. Możesz to zrobić delikatnie dotykając jeża patykiem lub innym narzędziem, zachowując jednak ostrożność, aby nie zranić go ani nie narażać się na ukąszenie.

        Jeśli jeż wydaje się żywy, ale bezradny lub ranny, warto skontaktować się z lokalnym schroniskiem dla zwierząt lub lekarzem weterynarii. Specjaliści będą w stanie udzielić Ci porady, jak postępować dalej. Jeżeli zdecydujesz się zabrać jeża, należy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta i mogą być nieprzewidywalne w zachowaniu. Dlatego najlepiej jest użyć rękawic lub kawałka materiału, aby uniknąć ukąszenia.

        Jeśli w Twojej okolicy nie ma odpowiednich instytucji, które zajmują się dzikimi zwierzętami, warto skontaktować się z lokalnym lekarzem weterynarii. Lekarz będzie w stanie udzielić pomocy jeżowi i zadecydować, co zrobić dalej. Daj znać jak sytuacja potoczyła się dalej 🙂

  • Avatar

    Znalazłem dzisiaj gniazdo z małymi jeżami i matką w garażu u rodziców na wsi. Wyglądają na zdrowe, ale dobrze nie mogłem im się przyjrzeć, bo nie chciałem ich ruszać. Niepokoi mnie to, że matka ma dość długą drogę do przebycia w nocy, żeby dostać się do pożywienia i mamy takiego małego kundelka, któremu zdarzyło się męczyć już zwierzęta. Zawiadomić jakąś instytucję czy pozwolić im żyć tak jak żyli dotychczas? Może podrzucać im po kilka dżdżownic, żeby uzupełniać ewentualne braki pożywienia.

    • Mirosław Mazur
      Mirosław Mazur pisze:

      Panie Marku,

      Najlepiej będzie jeżeli pies i jeże będą od siebie odgrodzone. Nawet jeżeli pies nie będzie w stanie ich gryźć, to może je bardzo stresować szczekaniem. Jeże prowadzą nocny tryb życia, jeżeli wtedy pies będzie zamykany, to wspólna egzystencja będzie możliwa. Jeśli odgrodzenie nie wchodzi w grę, to najlepiej będzie skontaktować się z instytucją, która pomaga jeżom w okolicy wsi Pańskich rodziców np. fundacja, stowarzyszenie, ewentualnie straż miejska lub urząd gminy.

      Dokarmianie jeży nie jest wskazane, za to można im zapewnić wodę, którą należy codziennie wymieniać na świeżą.

      Jeżeli obecność gniazda w garażu nie wadzi Państwu, to nie ma konieczności jego przenoszenia. Ewentualnie można postawić w ogrodzie specjalny domek dla jeży – z dala od psa i tam przenieść zwierzęta. Jeże trzeba wziąć delikatnie, używając rękawiczek gumowych lub ręcznika. Wtedy też można obejrzeć, zwierzęta, czy są zdrowe, czy nie mają ran, podrażnień, pasożytów, albo czy ich zapach nie wzbudza zastrzeżeń. Możliwe, ze zwierzęta będą potrzebować pomocy weterynaryjnej.

    • Izabela Stachyra
      Izabela Stachyra pisze:

      Z małym jeżem trzeba obchodzić się bardzo delikatnie. W pierwszej kolejności trzeba upewnić się czy jeż potrzebuje naszej pomocy. Jeśli tak, najlepiej zabrać go do najbliższej kliniki weterynaryjnej, gdzie lekarz zbada i oceni jego stan zdrowia, lub powiadomić Straż Miejską. W trakcie transportu maluchowi należy zapewnić ciche, ciepłe miejsce – może być to karton wyłożony papierowymi ręcznikami. Można dać mu też odrobinę wody.

  • Avatar

    Witam,znalazłam u mnie na podwórku jeżyka, po przeczytaniu waszego artykułu nie wiem czy go wywieść do lasu czy nie.Podwórko jest zamknięte ale jest bluszcz i sporo roślin. Z dwóch stron jest płot betonowy na którym rośnie bluszcz ,z trzeciej strony ściana budynku następnego,no i nasz budynek.Dołączyła bym zdjęcia ale tu nie można na tej stronie.Nie wiem jak on dostał się na podwórko, na przeciw mojego budynku jest skarpa młodziesz tam sprzątała i myślę że on po prostu wpadł po bluszczu na dół .Z daleka nie widać by był poszkodowany, Podchodząc bliżej zwijał się i poszedł sobie do małego ogródka dla kotków.Teraz go nie mogę znaleść ale nie zaglądam by go nie stresować.Myślę że nie umie się wspiąć po bluszczu do góry ? Widziałam go na tej skarpie już wcześniej a że mam 4 kotki znajdy to z sąsiadką je dokarmiamy więc i on z tego korzysta.Mamy z **** dwie budki wyłożone styropianem i sianem.Czy można go tak zostawić ? czy wywieść do lasu ? A może po prostu z powrotem na tą skarpę ?Bardzo była bym wdzięczna za odpowiedź idzie zima a on pewnie musi poszukać sobie miejsca na przezimowanie .

  • Avatar

    Witam,
    Co zrobić jeżeli spotkamy malutkiego samotnego jeżyka ?
    W jakim czasie (wiek, waga) jeż rozpoczyna życie na własny rachunek. Czy mały jeżyk może podróżować bez matki. Czy da sobie radę.

    • Avatar

      Witam. Od kilku dni widz w dosyć dużego jezyka na trawniku przy bardzo ruchliwej ulicy. Zaraz koło torów tramwajowych. Na trawniku w krótkiej trawie. Ciągle w tym samym miejscu wieczorem. Jest to miejsce spacerów licznych psów I ten jezyk jest narażony na zaczepki. Nie wiem czemu nie stara się znaleźć innego miejsca? Czemu wraca na prawie goły plac trawy? Położyłam koło niego trochę mokrego jedzenia. Reakcja- kuli się. Po oddaleniu się jezyk powachal pobierał w kółko I znowu zastyga. Co robić?

      • Moderator ZooArt
        Moderator ZooArt pisze:

        Miło nam, że nie jest Pani obojętny los jeży i chciałaby Pani pomóc jeżykowi. Tak jak pisaliśmy w artykule – skoro jeż powraca sam w to miejsce, a wygląda na zdrowego (nie ma objawów, które wymieniliśmy w artykule), to nie należy nic z nim robić.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.