Jajko dla psa – podawać czy nie? Surowe, gotowane, a może smażone?

Jak każdy kochający i odpowiedzialny właściciel psa, chcesz karmić Twojego psa jak najlepiej. Zastanawiasz się nad tym, jaka dieta będzie dla niego najlepsza? Jakie składniki i w jakiej ilości powinny się w niej znaleźć? Czy zastanawiasz się również, jak jest z jajkami? Psy mogą je jeść, czy lepiej im ich nie podawać?

Wokół jajek narosło naprawdę wiele mitów i kontrowersji. Niektórzy twardo stoją na stanowisku, że jajko dla psa jest absolutnie niewskazane. Postrzegają je jako niezdrową bombę pełną cholesterolu. Inni chętnie podają jajka swoim psom. Jak to jest naprawdę? Czy pies może jeść jajko?

Skarby ukryte w jajku

Jajko może wydawać się bardzo niepozorne. Tak jednak nie jest. To prawdziwa skarbnica wielu cennych składników. Białko występujące w jajku jest najlepszym białkiem dostępnym w naturze. Jest też pełne witamin. W tym przede wszystkim A, B ,E, D i K. Jajko zawiera również wiele mikro- i makroelementów, w tym cynku, żelaza, miedzi, magnezu, wapnia, sodu i innych.

czy pies może jeść jajka?

Jajko dla psa – dobry pomysł?

Skoro jajko jest tak cennym źródłem białka, witamin i najrozmaitszych składników to czy warto je włączyć do jadłospisu psa? Oczywiście, że tak! Nawet wilki, dzicy przodkowie psa, od wieków doceniają rolę jajka w swojej diecie. Ci zdeklarowani mięsożercy często sięgają po jajka, by wzbogacić i urozmaicić swoją dietę.
Pies nie jest wilkiem. Jednak i jego dietę należy urozmaicać. Tak, by Twój pies zawsze dostawał to, co dla niego najlepsze. Tak samo jest też z jajkami. Jakie psy mogą jeść jajka? Czy wszystkie? A może to zależy od jego wieku? Jak to jest ze szczeniakami i psami zupełnie dorosłymi? Dowiedz się tego!

Czy szczeniaki powinny jeść jajka?

Szczeniaczek to niezwykle pocieszne i uroczone stworzenie. Słodki i malutki, jest źródłem radości i uciechy. Nic dziwnego, że chcemy zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Odpowiednie karmienie to również przejaw ogromnej miłości i właściwej opieki. Jak to jednak jest z tym karmieniem? Czy jajko dla szczeniaka to dobry pomysł, czy może nie warto go wprowadzać do diety tak młodego psiaka?
Najważniejszy jest umiar. Szczeniaczki to małe i rozwijające się organizmy. W pogoni za ofiarowaniem im tego, co najlepsze, łatwo o przesadę. Nadmiar witamin jest równie groźny, a nawet i groźniejszy niż ich niedobór w diecie. Jajko jako źródło doskonale przyswajalnego białka i ogromna bomba witaminowa, może pojawić się w jadłospisie Twojego szczeniaka. Jednak niezbyt często. Jedno żółtko na tydzień w zupełności wystarczy.
Pamiętaj, że żółtko jajka możesz wprowadzać do diety psa, gdy tylko przestaje ssać matkę. Bardzo wartościowe dla psiaka jest surowe żółtko. Niestety, z uwagi na strach przed zakażeniem, przyjęło się je gotować. Jeśli jednak jajka pochodzą z pewnego źródła, możesz śmiało podawać je raz w tygodniu.

Jajka dla psa

Pies dorosły – czy jajka powinny znaleźć się w jego diecie?

Pies dorosły ma zupełnie inne wymagania niż szczeniak. To fakt, któremu nie sposób zaprzeczyć. Co to jednak oznacza? Karma dorosłego psa musi mieć zupełnie inne proporcje białka, witamin i innych składników odżywczych, a także makro- i mikroelementów. Psy dorosłe już nie rosną, nie potrzebują więc tyle energii do tego, by się rozwijać. Nadal jednak potrzebują mnóstwa składników, by być zdrowymi, energicznymi i szczęśliwymi. By ich kości i stawy nie zawodziły, a sierść była zdrowa, piękna i lśniąca.


Co do tego wszystkiego ma jajko? Czy jajko dla psa dorosłego to dobry pomysł? Tak! Szczególnie, gdy samodzielnie przygotowujesz mu posiłki – w takiej sytuacji jajko może być świetnym i smacznym dodatkiem. Jeśli jednak dieta Twojego psa opiera się na dobrej jakości, zbilansowanej karmie, lepiej nie podawaj mu nic więcej – łatwo wówczas o przesadę.


Przy psie dorosłym nie musisz się tak ograniczać, jak przy szczeniaczku. Jajko możesz mu podawać raz, a nawet dwa-trzy razy w tygodniu. Wszystko zależy też oczywiście od jego wagi i trybu życia. U psów pracujących lub bardzo aktywnych jajko może gościć w misce nawet co drugi dzień. Podobnie często możesz je podawać, gdy chcesz poprawić kondycję skóry i sierści futrzaka. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapytaj o poradę Twojego lekarza weterynarii. On najlepiej pomoże Ci w zbilansowaniu psiej diety.

jak podawać psu jajka?

W jakiej formie podawać jajka psu?

Wiesz już, że jajka są zdrowe. Wiesz także, czym różni się zapotrzebowanie na jajka szczeniaka i psa dorosłego, więc na pewno nie przesadzisz z ich ilością w psiej diecie. Czy jednak wiesz, w jakiej formie powinieneś podawać Twojemu psu jajka? Czy surowe jajko dla psa to dobry pomysł, czy lepiej podawać je przyrządzone w inny sposób?


Jeśli masz pewność, że jajka pochodzą z zaufanego źródła, możesz podawać je na surowo. Jeśli jednak masz wątpliwości, lepiej je ugotuj – w innym wypadku istnieje ryzyko zakażenia salmonellą. Ugotowane na twardo lub na miękko – tu nie ma większej różnicy. Z kolei jajko smażone jest tłuste, niezdrowe i ciężkostrawne – nie powinno zatem gościć w diecie Twojego psa.


Co natomiast z białkiem i żółtkiem? Czy pies może jeść jedno i drugie? Tak – ale nie razem. Być może słyszałeś już o awidynie – w surowym białku wiąże ona biotynę (która jest w żółtku) i nie pozwala na jej przyswojenie. Nie znaczy to jednak, że białko dla psa musi być koniecznie ugotowane. Możesz podać pupilowi osobno białko i osobno żółtko – trafią do żołądka w różnym czasie.

w jakiej formie jajka dla psa?

Jajko dla psa – podsumowanie

Nie należy demonizować jajek. Są bardzo zdrowe i stanowią naturalne uzupełnienie diety – nie tylko człowieka, ale także psa. Z jego dobrodziejstw korzystają również wilki, które w ten sposób urozmaicają swój jadłospis. Twojemu psu jajko też nie zaszkodzi. Psy dorosłe mogą je jeść częściej niż szczeniaki – dwa lub trzy razy w tygodniu. Szczeniaczkom lepiej ten przysmak ograniczać i podawać im jajka jedynie od czasu do czasu. Możesz podawać psu zarówno żółtko, jak i białko (w przypadku surowych jajek dobrze jednak podać je osobno).
Pamiętaj też o alergiach i nietolerancjach pokarmowych, które mogą pojawić się po zjedzeniu jajka przez psa (podobnie jak w przypadku innych produktów). Uważnie obserwuj swojego pupila. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy Twój pies powinien dostawać jajka i w jakiej ilości – skonsultuj się z Twoim lekarzem weterynarii i zasięgnij fachowej opinii.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.