Jak długo pies pamięta właściciela? Pies tęskni nie tylko za człowiekiem

Tęsknota w rozumieniu ludzkim jest bardzo złożonym i trudnym pojęciem. Dotyczy przede wszystkim sfery emocjonalnej, która jest u człowieka bardzo rozbudowana. Jak to jest z psami? Jak długo pies pamięta właściciela po jego śmierci czy po porzuceniu? Czy psy tęsknią w taki sam sposób jak ludzie?

Każdy właściciel psa przynajmniej raz widział go w smutnym nastroju. To, że psy mają humory i odczuwają emocje, może potwierdzić każdy, kto spędził z nimi przynajmniej kilka dni. Co do objawów radości u psów również nie ma żadnych wątpliwości. Wystarczy zobaczyć ich reakcję, kiedy proponuje się im spacer, jedzenie czy wspólną zabawę.


To czynniki, na które psy zazwyczaj w każdym przypadku reagują euforią. A jak to jest ze smutkiem i z tęsknotą? Czy pies tęskni, kiedy nie ma Cię w pobliżu, kiedy wyjedziesz na tydzień na wakacje lub kiedy jego właściciel po prostu nigdy nie wróci już do domu?

Czy pies tęskni tak jak człowiek?

Do tej pory nie istnieją żadne kompleksowe i jednoznaczne badania, które wskazywałyby na to, w jaki sposób psy pojmują tęsknotę. Z naukowego punktu widzenia trudno stwierdzić, czy pies rzeczywiście tęskni za swoim właścicielem w takim rozumieniu słowa, jak pojmują je ludzie. Czy jest mu smutno, czy rozmyśla nad tym, co robisz, kiedy nie ma Cię obok niego i czy rozpamiętuje Wasze wspólne chwile spędzone na beztroskiej zabawie?



Chociaż nie da się tego jednoznacznie podważyć to rzeczywiście trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pies dokonuje głębokiej analizy swojej tęsknoty i smutku podczas nieobecności właściciela. Pies pojmuje czas w nieco inny sposób niż człowiek, dlatego jego tęsknota przyjmuje też zazwyczaj nieco inny charakter.


Psy żyją przede wszystkim w czasie teraźniejszym. Nie mają zdolności analizowania tego, co było kiedyś, albo co może wydarzyć się za chwilę. Nie oznacza to, że w ogóle nie pamiętają czegoś, co wydarzyło się w przeszłości lub osób, które się w niej pojawiły. Oznacza to, że przyjmują sytuację, w jakiej znajdują się w danym momencie. Jeśli brak w niej ich właściciela mogą odczuwać niepokój, a jeśli właściciela nie ma od dłuższej chwili (dzień, dwa, tydzień), wtedy niepokój może zamienić się w pewnego rodzaju tęsknotę.

pamięć u psów

Czy pies tęskni za właścicielem, kiedy nie ma go w domu?

Czy pies tęskni za właścicielem dopiero po pewnym określonym czasie jego nieobecności? W pewnym sensie tak, ale tak naprawdę wszystko zależy od wychowania i przyzwyczajeń danego psa. Łatwo mogą to zauważyć właściciele, którzy przyzwyczaili swojego czworonoga do swojej stałej obecności w domu.


Jeśli przez pierwsze miesiące życia psa zawsze był ktoś z nim w domu, a nagle ta osoba zaczęła wychodzić do pracy, pies znajduje się w całkiem nowej sytuacji i może nie tyle tęskni, co raczej niepokoi się swoją nagłą samotnością. Jest to dla niego po prostu nowa sytuacja, z którą musi nauczyć się funkcjonować. Wycie psa zostawionego nagle w domu na dłuższy czas nie musi oznaczać jego płaczu z tęsknoty, ale raczej jest sygnałem, że nie wie, dlaczego został sam.


Nie oznacza to jednak, że psy w ogóle nie tęsknią, kiedy zostają zostawione same w domu. Tęsknią za towarzystwem, ale ta tęsknota w przypadku dobrze zaopiekowanych psów jest raczej wyczekiwaniem, a nie tęsknotą, którą można porównać do ludzkiego uczucia kiedy ktoś z naszych bliskich wyjeżdża w dłuższą podróż. W domach, w których psy zostają codziennie same na kilka godzin, nie odczuwają one tęsknoty, ale właśnie wyczekują powrotu swojego właściciela.

jak dobrą mają pamięć psy?

Jak długo pies pamięta właściciela?

Skoro psy mogą się przyzwyczaić do nowej sytuacji to czy pies zapomina właściciela? Tutaj warto przytoczyć niesamowicie wzruszające opowieści o psach, które wiernie czekały na swoich właścicieli po ich śmierci. Jednym ze słynniejszych psów jest Hachiko, który przez 10 lat czekał na swojego pana na stacji w tokijskiej dzielnicy Shibuya.


Hachiko codziennie wychodził na stację powitać swojego pana, który wracał pociągiem z pracy. Pewnego dnia właściciel niespodziewanie zmarł w pracy, a Hachiko przez kolejne 10 lat wiernie na niego czekał w tym samym miejscu, co zawsze. Doczekał się nawet pomnika upamiętniającego jego wzruszającą wierność, lojalność i pamięć.

Hachiko – pies, który czekał

Czy Hachiko tęsknił za swoim panem? Chociaż trudno to jednoznacznie potwierdzić, intuicja podpowiada, że Hachiko musiał tęsknić za swoim właścicielem. Tłumacząc racjonalnie jego zachowanie, można nawiązać do zwykłego przyzwyczajenia, czy właśnie niepokoju wynikającego z nagłej zmiany sytuacji. Ludzkie rozumienie tęsknoty jednak sprawia, że myślimy iż Hachiko musiał odczuwać smutek i tęsknotę za swoim panem. Być może tak właśnie było, chociaż nie można tego na pewno potwierdzić.


Można jednak być pewnym, że Hachiko przez 10 lat pamiętał swojego właściciela, a to mówi bardzo dużo o pamięci i przywiązaniu psów. Najprawdopodobniej pamięć psa o starym właścicielu również może przetrwać próbę czasu, a nawet rodzące się przywiązanie do nowego właściciela. Jeśli pies spotka swojego starego pana po kilku latach, nadal będzie w stanie go rozpoznać i przywitać z wielką radością.

jak długo pies pamięta?

Czy pies tęskni za drugim psem?

W temacie psiej tęsknoty interesujące jest również,  czy pies tęskni za drugim psem? Ponownie brakuje tutaj naukowych dowodów na to, że pies realnie tęskni za swoim bratem, kompanem, czy przyjacielem tego samego gatunku. Wiele wskazuje na to, że psy nie pamiętają swojego rodzeństwa, od którego zostały zabrane. Kiedy jako szczeniaki trafiają do nowego domu, rzadko widać u nich tęsknotę i smutek. Kiedy jednak masz w domu dwa psy przez dłuższy czas, które nawiązują ze sobą relację i jeden z nich nagle znika, możesz mieć pewność, że drugi osobnik z pewnością to odczuje.


Jeśli relacja psów była bliska, może pojawić się tęsknota i smutek. Mogą to potwierdzić właściciele dwóch psów, z których jeden odszedł, pozostawiając drugiego w samotności i w nowej sytuacji. Ta nowa sytuacja jest powodem do niepokoju. Pies jest też na tyle rozumny, że wie, co stało się z jego przyjacielem.


Czy pies tęskni? Wszystko na to wskazuje, ale raczej nie w tak rozumny sposób jak człowiek. Pies może nie być świadom czasu i przyczyny danej sytuacji, ale z pewnością wie, kiedy opuszcza go jego właściciel. Odczuwa wtedy niepokój, strach przed nową sytuacją i pewnego rodzaju smutek oraz tęsknotę, która w tym wypadku powinna być raczej rozumiana jako wierne i lojalne wyczekiwanie na powrót ukochanego właściciela.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Ciekawostki na temat psów
Popularne wpisy
14 komentarzy do “Jak długo pies pamięta właściciela? Pies tęskni nie tylko za człowiekiem
  • Avatar

    Bardzo proszę o pomoc, mamy szczeniaka Misię od 2 tyg owczarek podhalański obecnie 8 tyg, za tydz jedziemy na wakacje nie będzie nas 3 noce czy pies może zostać sam, brat przyjedzie dać mu jeść, wodę zmienić itd. Pies śpi na tarasie, ale gdy jesteśmy w domu cały czas spędza z nami i dziećmi ( w domu lub na zewnątrz). Przez 9 godz jest sama na tarasie w ogrodzie, gdy jesteśmy w pracy. Drugim rozwiązaniem jest odwiezienie jej na czas naszej nieobecności do domu, z którego ją przywieźliśmy gdzie są jej rodzice, sama poprzednia właścicielka to zaproponowała. Proszę o podpowiedź, co będzie lepsze dla psa. Byliśmy zobaczyć szczeniaka, zaznaczyliśmy wcześniej że weźmiemy ją dopiero po urlopie, ale dzień później już po nią pojechaliśmy skradła nasze serca.

    • Moderator ZooArt

      Rozumiem, że masz dylemat, co do tego, co zrobić z szczeniakiem podhalańskim w czasie, gdy będziecie nieobecni. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję dla dobra psa. Szczeniak podhalański w wieku 8 tygodni wciąż jest bardzo młody i potrzebuje dużo uwagi, opieki i interakcji z ludźmi. Długotrwała samotność może być dla niego stresująca i może prowadzić do zachowań niepożądanych, takich jak niszczenie mienia czy nadmierne szczekanie. Chociaż szczeniak śpi na tarasie, warto zastanowić się, czy warunki tam są odpowiednie dla niego na dłuższy czas. Musi mieć dostęp do odpowiedniego schronienia przed deszczem, słońcem i ekstremalnymi temperaturami. Ponadto, zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu, stymulacji i interakcji społecznych jest ważne dla jego zdrowia i dobrostanu. Jeśli brat może odwiedzać szczeniaka, dawać mu jeść, zmieniać wodę i zapewniać trochę czasu i uwagi, to może być akceptowalne rozwiązanie na krótki okres. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że brat będzie w stanie poświęcić wystarczającą ilość czasu i uwagi dla szczeniaka, aby zapewnić mu dobrostan. Jeśli jest możliwość odwiezienia szczeniaka na czas waszej nieobecności do domu, z którego go przywieźliście, gdzie są jego rodzice, może to być korzystne rozwiązanie. Tam będzie miał znane otoczenie i swoje rodzeństwo, co może przynieść mu większą poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

      Ostateczna decyzja zależy od Waszych możliwości i indywidualnej sytuacji. Jeśli nie jesteście pewni, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla szczeniaka, warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą psów, którzy będą w stanie udzielić Wam bardziej szczegółowej i dostosowanej do Waszej sytuacji porady😉

  • Avatar

    Pies tęskni za drugim psem jeżeli łączyły ich bliskie relacje .Pamietam gdy odeszła moja sunia i przybieg do mnie jej kompan ze spacerów usiadł przedemną cały drżący wpatrując mi się w twarz i pociągnął mnie łapą za ramię wymownie jakby pytał co się stało.

  • Avatar

    Kupiłam pieska maltanczyka miniaturka z hodowli piesek ma już 5 m-cy przebywał z innymi pieskami ,ale do czego zmierzam cały czas leży niechce się bawić, nie przychodzi kiedy go wołam jest bardzo smutny .cieszy mnie tylko to że je i pije .Czy możliwe jest aby tak tęsknił za właścicielem??nie wiem co robić

  • Avatar

    Sasiedzi wyjechali na wczasy. Dokarmiała ich psa ich dojeżdżająca córka, wpadała z wizyta 3 x dziennie. Piesek wyszedł na ogród i tam zasnął. Myśle ze z tęsknoty…

  • Avatar

    Mam pytanie.
    Mojego 9 tygodniowego szczeniaka dostałam od wujka,a teraz jak tylko słyszy głos wujka lub cioci zaczyna szczekać i czegoś szukać jak temu zaradzić ?

    • Avatar

      Mam owczarka który tęskni za zmarłym teściem w nocy szuka go w domu chodzi szczęka i wyje co zrobić w takiej sytuacji ?w dzień spacery długie nie pomagaja

      • Moderator ZooArt

        Przede wszystkim należy zrozumieć, że zachowanie twojego owczarka może wynikać z tęsknoty za zmarłym teściem i jest to naturalna reakcja na stratę bliskiej osoby. Istnieją jednak sposoby, które pomogą twojemu psu poradzić sobie z tą sytuacją.

        Po pierwsze, zaleca się stworzenie rutyny i ustalenie regularnych godzin posiłków, snu i zabawy. Dzięki temu twój owczarek będzie miał poczucie bezpieczeństwa i będzie w stanie przewidzieć, co będzie się działo w ciągu dnia.

        Po drugie, należy zapewnić psu miejsce, w którym może się ukryć i czuć bezpiecznie, gdy jest sam w domu. Może to być na przykład jego legowisko lub specjalna klatka dla psów. Dostęp do takiego miejsca powinien być swobodny, a miejsce to powinno być położone w spokojnym i cichym miejscu w domu.

        Po trzecie, warto spróbować stosować terapię dźwiękową. Można użyć specjalnych dźwięków, które mają uspokajające działanie na psy, takich jak dźwięki szumów białych lub muzyki relaksacyjnej. Wiele psów reaguje na takie dźwięki pozytywnie i pozwala to na zmniejszenie ich niepokoju.

        Jeśli te metody nie pomagają, warto porozmawiać z weterynarzem, który może zalecić dalsze kroki, takie jak farmakoterapia lub terapia behawioralna. Weterynarz może również pomóc w diagnozowaniu innych stanów zdrowotnych, które mogą prowadzić do takiego zachowania.

        Ważne jest, aby pamiętać, że każdy pies jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Jeśli twoje starania nie przynoszą skutku, warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym, który pomoże w ustaleniu dalszych kroków i dobierze odpowiednią terapię dla twojego psa. 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.