Jak oduczyć psa spania w łóżku – poradnik behawiorysty

Miękka i pachnąca opiekunem pościel – większość psów próbuje wykorzystać każdą okazję, aby się w niej ułożyć. Co jednak zrobić, gdy Twój pies śpi w łóżku, a Ty nie czujesz się z tym komfortowo? Doradzimy jak nauczyć psa spać w legowisku, a nie w Twojej pościeli.

Wśród miłośników psów krąży powiedzenie, że dzielą się oni na tych, którzy śpią z czworonogiem i na tych, którzy się do tego nie przyznają. Nie lubisz tej anegdoty, prawda? Kochasz swojego pupila, poświęcasz mu dużo czasu, ale chciałbyś, żeby pies spał na własnym posłaniu.

Nawet jeśli Twój pies jest już dorosły, możesz oduczyć go wchodzenia na łóżko. Zanim jednak zaczniesz uczyć go nowych przyzwyczajeń, dowiedz się, czemu pies woli spać w  łóżku, niż na swoim posłaniu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Czy wiesz, że prawdopodobnie Twój pies śpi w łóżku, ponieważ sam go do tego zachęciłeś? Przypomnij sobie pierwsze wspólne chwile, gdy psie dziecko tęskniło w nocy za ciepłem i zapachem matki. Mało kto pamiętał wtedy, aby unikać brania psa do łóżka. Liczyło się to, aby pies poczuł się bezpiecznie.

Dopóki czworonożny przyjaciel był małą, puchatą kulką, jego obecność w łóżku nie stanowiła problemu. On z kolei nauczył się, że łóżko stanowi strefę dozwoloną. Dlatego tak ważna jest konsekwencja, o której będziemy mówić również w dalszej części tekstu. Już na etapie planowania psa, zastanów się, czy wspólne spanie może stanowić problem, czy też będzie dla Ciebie dopuszczalne.

jak oduczyć psa spania w łóżku?

Pies śpi w łóżku – dlaczego?

Powodów, dla których psy uwielbiają spać w łóżku jest wiele. Niektóre czworonogi szczególnie chętnie moszczą się w pościeli w zimę, gdyż na własnym legowisku jest im po prostu za zimno. Zdziwiony? Otóż okazuje się, że wiele psich posłań wykonanych jest z materiału, do którego wprawdzie nie przyczepia się sierść, ale który jednocześnie nie chłonie ciepła ciała zwierzęcia.

Są również psy, które lubią wygodnie wyciągnąć się podczas snu, a ich własne legowisko jest zbyt krótkie. Dużą grupę stanowią zwierzęta, które uwielbiają być blisko swojego opiekuna przez cały czas. I właśnie to poczucie bliskości oraz zapach człowieka sprawiają, że co wieczór masz psiego lokatora w swoim łóżku.  Przeanalizowanie i odkrycie powodu, dla którego Twój pies śpi w łóżku, to pierwszy krok do oduczenia go tego.

Pies w łóżku… ale swoim!

Podjąłeś decyzję, że pies nie może spać w Twoim łóżku? Przyjrzyj się zatem jego legowisku. Weź pod uwagę kilka aspektów:
– wielkość,
– materiał,
– umiejscowienie.

Psy, podobnie jak ludzie, mają różne upodobania. Również takie związane ze snem. Niektóre zwijają się w kłębek, inne lubią rozciągnąć się wygodnie. Zwróć uwagę na wielkość posłania Twojego czworonoga. Część ma okrągły lub owalny kształt i brzegi wypchane wypełnieniem. Pies, który lubi przestrzeń z pewnością nie będzie chciał korzystać z takiego legowiska. Będzie mu tam niewygodnie i poszuka alternatywy.


Podobnie będzie z materiałem, z którego wykonane jest posłanie. Wybierając łóżka dla psa, zwróciłeś na pewno uwagę na to, aby materiał nie chłonął brudu, a sierść można było łatwo sprzątnąć. A przecież dla czworonożnego przyjaciela, który śpi lub drzemie nawet kilkanaście godzin na dobę, liczy się również wygoda. Ma być miękko, ciepło i przyjemnie

Nowe legowisko już wybrane? A zatem zastanów się nad jego lokalizacją. Pies to zwierzę społeczne, które uwielbia przebywać blisko swojego opiekuna. Zauważyłeś z pewnością, że pupil często towarzyszy Ci w różnych czynnościach. Niektóre zwierzęta wchodzą nawet do łazienki. Nic dziwnego, że pies chce być blisko Ciebie również w nocy lub podczas drzemki w dzień.

Zastanów się, gdzie lubi przebywać Twój pies. Nie zawsze będzie to konkretne pomieszczenie w domu. Czasami może być to korytarz łączący salon z sypialnią. Wtedy zwierzę ma poczucie, że jest zawsze blisko swojego opiekuna. Może się nawet zdarzyć, że zdecydujesz się przygotować swojemu psa więcej niż jedno legowisko.

jak wygonić psa z łóżka?

Czas na trening

Przygotowania idealnego posłania to jednak nie wszystko. Jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko i spania tylko u siebie? To wymaga treningu. Podobnie jak z nauką podstawowych komend typu „siad” czy „leżeć”, warto zastosować wzmocnienie pozytywne. Twoja praca będzie polegać na tym, aby legowisku kojarzyło się pupilowi jako miejsce bezpieczne. Pod żadnym pozorem nie odsyłaj zwierzęcia na posłanie za karę. Zdezorientowany nie będzie już wiedział, w którym miejscu w domu jest jego azyl.


Przygotuj sobie zapas smakołyków i nagradzaj psa nimi, gdy położy się na swoim legowisku. Chwal go, aby wiedział, że jest to zachowanie, które od niego oczekujesz. Z czasem możesz wprowadzić komendę „na miejsce”. Jeśli pracowałeś z psem nad nauką innych komend metodą klikera (o której pisaliśmy m.in. w artykule: Mój pies ucieka! Czyli jak oduczyć psa uciekania – na spacerze i nie tylko), doskonale sprawdzi się ona w tym przypadku.


Komenda „na miejsce” przyda Ci się nie tylko, gdy chcesz oduczyć psa spania w łóżku. Możesz ją wykorzystać również, gdy pies zbyt nachalnie wita się z gośćmi lub chcesz nauczyć go, aby spokojnie odpoczywał, gdy Ty sprzątasz lub pracujesz. Z drugiej strony czeka Cię pilnowanie, aby pies nie wchodził na Twoje łóżko. Tutaj przyda się komenda „zejdź”. Reaguj zawsze, gdy widzisz, że pupil wskoczył na kanapę, nawet jeśli nie zdążył się jeszcze ułożyć do spania.

pies w łóżku

Bądź konsekwentny!

Ta rada może wydać Ci się banalna, ale Twoja konsekwencja to jedyna droga do trwałego sukcesu. Wypracowanie nowych nawyków wymaga czasu i cierpliwości. Postanowiłeś, że Twój pies nie może spać w łóżku? Trzymaj się nowych zasad.

Tak, konsekwencja dotyczy również Ciebie. Musisz liczyć się z tym, że przyzwyczajony do spania w łóżku pies, będzie próbował różnych sposobów, aby ponownie ułożyć się w ciepłej pościeli. Być może przyjdzie moment, w którym zaczniesz mieć wątpliwości. Pomyślisz o tym, że raz na jakiś czas można mu pozwolić na odrobinę luksusu.

Nic bardziej mylnego. Twój pies będzie zdezorientowany i nie będzie wiedział, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Nawet jedno odstępstwo od zasad może w tym przypadku zrujnować proces, którego się podjąłeś.

Legowisko dl psa w łóżku

Legowisko azylem Twojego psa

Wybrałeś posłanie idealne dopasowane do potrzeb pupila oraz wprowadziłeś zasady treningowe. To świetnie! Praca na pewno przyniesie oczekiwane efekty. Jest jeszcze jedna zasada, o której przestrzeganie chcemy Cię prosić.

Gdy pies odpoczywa, nie przeszkadzaj mu. Naucz tego również wszystkich domowników. Zwierzę musi mieć poczucie, że legowisko jest azylem. Ma być to dla niego miejsce nie tylko snu, ale również odpoczynku. Są momenty, gdy Twój pies nie chce być w centrum zainteresowania, aby chce obserwować co dzieje się wokół niego.

Jeśli Ty lub inni domownicy będziecie podchodzić do psa, gdy drzemie na własnym posłaniu, na pewno nie skojarzy on tego miejsca jako bezpiecznego. Zaczepianie śpiącego zwierzęcia nie jest dobre ani dla niego, ani dla Ciebie. Wybudzone nagle, może zareagować nawet agresją.

Pies w łóżku? – to już za Tobą

Nauczenie psa spania na własnym legowisku może początkowo wydawać się sprawą trudną do realizacji. Poznałeś właśnie wiele zasad, których wdrożenie może zająć trochę czasu. Jeśli jednak jesteś pewien, że pies nie jest mile widziany w łóżku, wprowadzaj kolejno powyższe reguły w życie.  Nowe nawyki zaprocentują i przyniosą Tobie oraz Twojemu psu wiele korzyści

Negatywne skojarzenia spowodujesz również, gdy wywołasz psa z posłania od razu do czynności przez niego nielubianej, np. wyczesywania sierści czy obcinania pazurów.

Certyfikowana petsitterka, pasjonatka szkolenia psów metodami pozytywnymi. Mama dwójki energicznych córek i opiekunka wyjątkowego psa bez ogona.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Jak oduczyć psa spania w łóżku – poradnik behawiorysty
  • Avatar

    Przydatny artykuł. A czy są jeszcze jakieś inne sposoby aby proces ten przyśpieszyć np. popsikanie łóżka zapachem którego pies nie lubi?

    • Moderator ZooArt

      Oduczenie psa sikania w nieodpowiednim miejscu to proces wymagający cierpliwości i konsekwencji. Oprócz poprawnego szkolenia, istnieje kilka dodatkowych sposobów, które mogą pomóc w przyspieszeniu tego procesu.

      Częste wyprowadzanie psa – Regularne wyprowadzanie psa na spacery pozwoli mu wypróżnić się na zewnątrz i zmniejszy ryzyko sikania w domu.

      Nagradzanie pozytywnych zachowań – Nagradzaj psa za sikanie na właściwym miejscu. To pozytywne wzmocnienie zachęci psa do powtarzania pożądanego zachowania.

      Zapobieganie dostępu do nieodpowiednich miejsc – Zablokuj dostęp psa do pomieszczeń, w których wcześniej sikanie było problemem. Możesz również ograniczyć dostęp do mebli lub innych przedmiotów, na których pies mógłby chcieć się załatwić.

      Zapachy, których pies nie lubi – Istnieją zapachy, które psom nie odpowiadają, takie jak ocet lub olejki eteryczne cytrusowe. Możesz spryskać nimi miejsca, w których pies lubi się załatwiać, aby zniechęcić go do sikania tam.

      Środki odstraszające – Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki odstraszające, które mogą pomóc w oduczeniu psa sikania w nieodpowiednim miejscu. Możesz spróbować użyć ich na meblach lub innych miejscach, w których pies lubi się załatwiać.

      Ważne jest, aby pamiętać, że oduczenie psa sikania w nieodpowiednim miejscu może wymagać czasu i cierpliwości. Konsekwentne szkolenie i wykorzystanie powyższych metod mogą pomóc w przyspieszeniu tego procesu i przyczynić się do pozytywnych rezultatów.😊

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.