Kot kicha – dlaczego tak się dzieje i co począć z kichającym kotem?

Każdy z nas kicha – to odruch bardzo potrzebny i pomocny – dzięki niemu w naturalny sposób oczyszczamy górne drogi oddechowe. Dzieje się tak, ponieważ gwałtownie wyrzucamy powietrze ze swoich płuc. Podobnie jest u kotów – u nich to o tyle istotne, że nie mają innej możliwości oczyszczenia np. nosa.

ziewajacy kot

Dlaczego kot kicha?

Przyczyn kichania jest wiele. Może to być zwykłe podrażnienie nosa przez drobny pyłek czy intensywny zapach, ale również objaw kataru, przeziębienia, infekcji gardła czy alergii. Czasem też zdarzają się zmiany rozrostowe w jamie nosowej lub gardle, które mogą wywoływać uciążliwe kichanie.

By poznać przyczynę problemu, wiele powie nam rodzaj wypływu z nosa (może być wodnisty, ropny, lub podbarwiony krwią), ogólny stan zdrowia, a także kondycja płuc.

Kiedy zacząć się niepokoić?

Sporadyczne kichanie nie powinno nas martwić – to przecież fizjologia, bardzo potrzebna dla kociego nosa. Jednak jeśli kot kicha uciążliwie długo i wyjątkowo często – warto zwrócić uwagę czy z nosa nie wydostaje się nadmiar wydzieliny, ropa lub krew. A może zwierzak oddycha przez otwarty pyszczek i dodatkowo nie ma ochoty na jedzenie? Jeśli obserwujemy takie objawy – to znak, że należy udać się do gabinetu weterynaryjnego na konsultację.


Lekarz po zbadaniu zwierzęcia określi czy proces dotyczy górnych czy dolnych dróg oddechowych. W niektórych przypadkach, w celu prowadzenia skutecznej terapii konieczne jest pobranie wymazu z nosa, lub wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej. Wszystkie te badania mają na celu poznanie przyczyny choroby.

kichający kot

Kot kicha – co możemy zrobić?

W każdym przypadku gdy mamy do czynienia z kichającym kotem, lekarz może zalecić różne leczenie. Bo przecież inaczej postępujemy przy katarze, inaczej przy alergii, a zupełnie inaczej przy np. polipach nosa. Warto jednak obok leczenia przyczynowego, pomóc zwierzęciu udrożnić nos z wydzieliny. Dzięki temu łatwiej mu też przyjdzie pobieranie pokarmu.

Przydatne będą inhalacje np. w soli fizjologicznej lub jeżeli kot tego nie toleruje – wprowadzenie go do zaparowanej po gorącej kąpieli łazienki. Kiedy wydzielina rozluźni się – możemy delikatnie małą gruszką spróbować oczyścić koci nos.

Kiedy kot często kicha, a problem trwa cały rok, warto zastanowić się, czy nasz pupil nie ma alergii np. na kurz lub środki czystości. Niektóre zwierzęta mają problem z przebywaniem w zapylonej kotłowni czy w zakurzonych pomieszczeniach.

Pamiętajmy też, że koty to wrażliwe zwierzęta – unoszący się w domu dym papierosów jest dla nich bardzo uciążliwy. Nawet jeżeli właściciel pali papierosy w otwartym oknie – spora część dymu dostaje się do domu. My nie zawsze go wyczujemy, ale koci nos na pewno. Może to prowadzić nie tylko do podrażnienia śluzówki nosa i uporczywego kataru, ale również, z czasem, do zmian na terenie płuc.

jak leczyć katar u kota?
Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.