Najlepsze koty dla dzieci. TOP 5 przyjaznych ras

Koty i dzieci często idą w parze, ale też często nie znajdują wspólnego języka. Dziecko jest zbyt małe, aby zrozumieć potrzeby koty, to czego nie lubi we wspólnych pieszczotach i to, za czym zdecydowanie przepada. To dlatego, często dzieci ciągną kota za ogon, czy nieświadomie dokuczają mu w inny sposób. Niektóre koty potrafią odpłacić się agresywną reakcją, która oczywiście może być dla dziecka bolesna i niebezpieczna. Jakie są więc idealne koty dla dzieci, które cechują się sporą cierpliwością, a przy tym wręcz przepadają za wspólną zabawą?

Koty dla dzieci – spokojne, ale też chętne do zabawy 

Często najbardziej przyjacielskie koty to te, które wyróżniają się flegmatycznym, spokojnym usposobieniem. Koty dzikie, czyli te, które żyją na wolności nie przywykły do wspólnych zabaw z człowiekiem, dlatego to one najczęściej będą nieprzyjacielsko nastawione do dziecka, ale również i do dorosłego człowieka.

Te domowe, zwłaszcza pochodzące ze spokojnych i przyjacielskich ras potrafią być świetnym kompanem do spędzania wspólnego czasu. Są cierpliwe i otwarte na każdy rodzaj pieszczot, również na te, które płyną od najmłodszych, a te jak wiadomo, nie zawsze są przewidywalne i pełne rozwagi. Które rasy kotów są więc stworzone do wspólnej zabawy z dziećmi i które koty sprawdzą się w domu, w którym władzę trzymają najmłodsi?

Oto 5 ras kotów, które uznawane są za najlepsze koty dla dzieci.

jaki kot dla dziecka?

1. Kot brytyjski

To jedna z najczęściej zalecanych ras do zabaw z dziećmi. Kot brytyjski, jak na jego nazwę przystało, jest opanowany i spokojny, co hamuje w nim wszelkie niespodziewane i agresywne ruchy. Cechuje się sporą dozą cierpliwości i potrafi znieść niemal każdy rodzaj pieszczot, o ile oczywiście nie sprawiają mu bólu czy sporego dyskomfortu. Dotyczy to zwłaszcza dorosłych przedstawicieli rasy.

Koty, podobnie jak psy z wiekiem stają się bardziej spokojne i podatne na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Wychowywane z dziećmi, dostosowują się do ich potrzeb i przyzwyczajają się do codziennej dawki pieszczot. Kiedy mają dość, dyplomatycznie, jak na angielską rasą przystało, udają się w kąt i dają znać, że teraz potrzebują chwili dla siebie.

Kot brytyjski pozwala się nosić na rękach, głaskać, a nawet delikatnie tarmosić, co bardzo często jest ulubioną rozrywką dla dzieci. To zdecydowanie najbardziej przyjazne koty dla dzieci niemal w każdym wieku.

2. Maine Coon  

Maine Coon to rasa kotów, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Również wśród rodzin, bo mówi się o nim, że jest odpowiednikiem labradora, czyli najbardziej rodzinnej rasy psów. Maine Coon rzeczywiście przepada za kontaktem z człowiekiem i niestraszne mu żadne dziecięce wygłupy.

Dobrze czuje się w otoczeniu ludzi niezależnie od ich wieku, jest kontaktowy i bardzo pogodnie nastawiony. Ma przy tym dosyć łagodne i spokojne usposobienie i rzadko kiedy przejawia agresywne zachowanie. Jego reakcje są wyważone, a nie spontaniczne, co pozwala przewidzieć jego zamiary. Jeśli tylko dziecko nauczy się odczytywać proste sygnały, Maine Coon może stać się jego najlepszym kompanem do domowych zabaw.

najlepszy kot dla dziecka?

3. Kot birmański  

Jeśli Maine Coon jest odpowiednikiem labradora, to kot birmański ma w sobie niemal wszystkie najbardziej towarzyskie cechy psów. To kot, który wbrew powszechnym kocim stereotypom kocha być z człowiekiem i bardzo szybko adaptuje się do jego potrzeb i nastroju. Nie jest nachalny i doskonale potrafi wyczuć humor i nastawienie człowieka, w tym również dziecka.

Jeśli dziecko ma ochotę na zabawę, kot birmański zjawi się obok, aby dotrzymać mu towarzystwa, kiedy płacze może wtulić się w dziecko i wysyłać mu pocieszające sygnały, a kiedy dziecko chce po prostu wyciszyć się, głaskając przy tym kota, birma szybko nadejdzie z pomocą i ułoży się w wygodny do głaskania sposób.

Koty birmańskie to zdecydowanie najbardziej przyjazne koty nie tylko dla dziecka, ale i dla każdego człowieka. To rasa, która jest zaprzeczeniem wszystkiego, co często mówi się o kotach. Birma całe swoje życie koncentruje na człowieku i dlatego jest jednym z najlepszych kompanów dla dziecka i dla całej rodziny.

4. Ragdoll 

Nazwa tej rasy nie jest przypadkowa. Ragdoll nie tylko wygląda, ale też zachowuje się jak laleczka. Jest piękny, ale też stworzony do zabawy dla dzieci. Jego miękkie futro zachęca do głaskania każdego, nawet najbardziej oporną osobę na kocie względy i atuty. Bezgranicznie ufa człowiekowi, nawet jeśli kilka razy sparzył się na swoim ufnym podejściu.

Ragdoll to doskonały kompan do dziecięcych zabaw – uwielbia pieszczoty i bardzo przepada za noszeniem na rękach. Czuje się wtedy potrzebny i kochany i nawet największa dawka dziecięcej miłości nie jest dla niego zbyt wielkim wyzwaniem. To zdecydowanie najbardziej przyjazne rasy kotów, które przyzwalają na wiele dziecięcych wybryków.

spokojny kot

5. Rex kornwalijski  

Ten kot cechuje się nie tylko ciekawym wyglądem (bardzo krótka sierść oraz duże odstające uszy), ale również ciekawością, która sprawia, że wszędzie jest go pełno. To bardzo energiczna i wesoła rasa, która niezwykle mocno przepada za kontaktem z człowiekiem. Z racji sporych pokładów energii, a przy tym braku agresji, rex kornwalijski doskonale nadaje się na kompana zabaw dla dzieci. W niektórych przypadkach jego zapotrzebowanie na wspólne pieszczoty i zabawę wymieniane jest jako wada. Jednak w domu, w którym jest dziecko, te „wady” automatycznie zamieniają się na zalety i każdy domownik ceni je sobie ponad wszystkie inne cechy charakteru.

Rasy kotów dla dzieci wcale nie należą do rzadkości. Wbrew temu, co się mówi o kotach, to zwierzęta, które bardzo przepadają za obecnością człowieka oraz za wspólnym kontaktem. Większość z nich ma spokojne usposobienie i doskonale nadaje się na kota rodzinnego. Zabawa z dziećmi jest dla nich rozrywką i przyjemnością, co kończy się zadowoleniem obu stron, a to przecież w każdym domu jest najważniejsze.

Pamiętaj jednak, że koty to nie zabawki. Wybór najlepszego pupila dla Twojego dziecka najlepiej skonsultuj z behawiorystą. Nasz artykuł stanowi jedynie podpowiedź w wyborze pupila.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.