Najpopularniejsze choroby szynszyli – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Szynszyla należy do dosyć popularnej grupy zwierząt domowych. Chociaż nie spotyka się ich tak często, jak choćby chomików czy kawii, warto dowiedzieć się, na jakie choroby najczęściej cierpią te futerkowe zwierzęta oraz jak szybko rozpoznać ich objawy.

smutny szynszyl opierajacy sie o klatke

Choroby szynszyli i ich objawy – to musisz wiedzieć

Choroby szynszyli niestety występują stosunkowo często. Największym zagrożeniem dla małych gryzoni może być nawet z pozoru drobne przeziębienie. Przy tak delikatnym organizmie stanowi ono spore wyzwanie dla systemu obronnego szynszyla. Dlatego przy każdej niepokojącej sytuacji należy od razu reagować i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jakie są najczęstsze choroby szynszyli i ich objawy?

Grzybica u szynszyli, zakaźna i niebezpieczna choroba

Grzybica u szynszyli to zakaźna choroba, która dosyć szybko postępuje. Wywołują ją grzyby, które najczęściej powodują miejscowe łysienie w okolicach pyszczka, na nosku, uszach – zdarza się, że także na całym ciele. U szynszyli mogą również pojawić się charakterystyczne strupy, które są objawem intensywnego drapania się szynszyli w zakażonych miejscach.

Do rozwoju grzybicy mogą przyczyniać się również m.in. zbyt wilgotne umiejscowienie klatki czy brak higieny, zwłaszcza w miejscu, gdzie szynszyla się załatwia. Po rozpoznaniu pierwszych objawów grzybicy należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie leczenie.

na co chorują szynszyle?

Zatwardzenie u szynszyli

Kolejną chorobą, która często dotyka te gryzonie, jest zatwardzenie. U szynszyli najłatwiej rozpoznać je wyczuwając zalegającą grudkę jedzenia, wyczuwalną w podbrzuszu zwierzaka oraz obserwując odchody szynszyla. Jeśli są małe i twardawe może oznaczać to niedrożność jelit, które może mieć nawet śmiertelne skutki dla zwierzęcia.

Najczęstszymi przyczynami pojawienia się zaparć i zatwardzenia u szynszyli są niedostateczna ilość wody, zbieranie się futra w żołądku, a także zła jakość podawanego siana. Powodem może być też zbyt mała klatka, która uniemożliwia ruch zwierzęciu. Konsultacja z weterynarzem jest tutaj niezbędna i powinna się odbyć możliwie wcześnie.

Biegunka, czyli nie pozwól na odwodnienie

Inną niebezpieczną chorobą układu pokarmowego jest biegunka, która podobnie jak zatwardzenie może mieć śmiertelne skutki dla szynszyla. Odwodnienie, utrata cennych minerałów i witamin może prowadzić do najgorszych konsekwencji. Aby uniknąć ryzyka pojawienia się biegunki, warto szczególnie dbać o czystość poidełek oraz miejsc, w których szynszyla spożywa pokarm. Należy także dbać o ogólną higienę w klatce zwierzaka.

śmierć szynszyla

A co ze wzdęciami?

Wzdęcia to także dolegliwość, która może być nieprzyjemna i niebezpieczna dla szynszyli. Pojawiają się wtedy, kiedy zwierzę je zbyt dużą ilość owoców oraz świeże, nieodpowiednio wysuszone siano i zieleninę. Szynszyla ma wtedy okrągły brzuszek, który jest wyczuwalnie twardy, może mieć też przyspieszony oddech i „obtaczać się” z powodu dyskomfortu. Aby nieco ulżyć zwierzakowi, można bardzo delikatnie pomasować mu brzuszek, a następnie udać się z nim jak najszybciej do lekarza weterynarii.

Katar u szynszyla – nie bagatelizuj go

Jakie choroby u szynszyli pojawiają się równie często, co choroby układu pokarmowego? Katar u szynszyla to dolegliwość, której nie można zbagatelizować. Najczęściej pojawia się wtedy, kiedy szynszyla ulokowana jest w wilgotnym miejscu, narażonym na częste zmiany temperatury oraz przeciągi.


Nieżyt nosa u szynszyla można zwalczać „ludzkimi” sposobami, czyli podając produkty bogate w witaminę C, które są bezpieczne dla zwierzaka. Najbezpieczniej jest jednak skonsultować się z lekarzem i dokładnie wypytać o sposoby zwalczania kataru u szynszyli.

choroby zębów u szynszyli

choroby zębów

Na co jeszcze choruje szynszyla? Choroby zębów, które często jej dokuczają, dotyczą też wszystkich innych gryzoni. Przerost zębów jest bardzo bolesną dolegliwością, spowodowaną nieodpowiednim ścieraniem siekaczy. Zapewnienie szynszylowi dobrej jakości gryzaka, dobrego pokarmu oraz regularnych wizyt u lekarza pomoże uniknąć pojawienia się tej nieprzyjemnej choroby.

Kiedy jednak przerost zębów już się pojawi, konieczna jest wizyta u specjalisty, który spiłuje siekacze i zaleci dalsze leczenie oraz postępowanie w celu wyeliminowania nawrotu dolegliwości.

Choroby szynszyli – o tym pamiętaj

Jak widać szynszyla, podobnie jak każde inne zwierzę, może cierpieć na szereg różnorodnych chorób. Niektóre z nich wynikają z braku higieny, inne z nieodpowiedniego żywienia gryzonia. W każdym z tych przypadków niezwykle istotne jest jak najszybsze dostrzeżenie objawów oraz niezwłoczna konsultacja z lekarzem weterynarii.

„Szynszyle to zwierzęta stadne, bardzo płochliwe i niezwykle ruchliwe. Aby utrzymać je w dobrej kondycji potrzebna jest wiedza na temat ich fizjologii. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, na którą składa się siano oraz pędy i korzenie. Należy pamiętać, że świeże pokarmy są niewskazane, a warzywa czy owoce podajemy jedynie okazjonalnie. Istotne jest też utrzymanie higieny w klatce i zapewnienie im dużej ilości ruchu.”
– mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka
Spełnia się zawodowo w gabinecie małych zwierząt w Kielcach. Prywatnie mama dwójki dzieci i opiekunka zwariowanego psa
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.