Ryż dla kota – tak czy nie? Czy koty mogą (i powinny) jeść ryż?

Koty to mięsożercy, dlatego to właśnie mięso jest podstawą ich wyżywienia, choć w ich diecie pojawiają się śladowe ilości innych składników, które bilansują ich dietę. Jednak czy kot może jeść ryż? Czy jest to składnik wartościowy i pożądany w kocim jadłospisie czy wręcz przeciwnie – zaszkodzi Twojemu kotu, dlatego lepiej zostawić go w menu przeznaczonym dla ludzi?

Co się kryje w ryżu?

Ryż to dla wielu ludzi podstawa wyżywienia. Jest lubianym i wartościowym uzupełnieniem diety. Dla ludzi to cenne źródło węglowodanów, witamin takich jak np. witamina E, PP, B1, B2, B6 oraz składników mineralnych takich jak m. in. : potas, cynk, miedź, magnez i fosfor. Jest też źródłem błonnika, białka i niewielkiej ilości tłuszczu.

To wcale jednak nie znaczy, że ryż dla kota jest tak samo pożyteczny. Kot przystosowany jest do jedzenia mięsa – nic w tym dziwnego, w końcu to mięsożerca i drapieżnik. W naturze po prostu nie żywi się ryżem, ma on za dużo węglowodanów.

Kot nie jest „stworzony” do takiej ich dawki. Nie oznacza to, że ryż jest dla kota szkodliwy, czy wręcz toksyczny – bo tak nie jest. To po prostu swego rodzaju zapychacz. Coś, co dostarczy kotu kalorii i zniweluje uczucie głodu, ale za tym nie będzie szło nic więcej. W takim wypadku – czy koty mogą jeść ryż, czy może lepiej zatrzymać ten składnik na ludzkim talerzu i samodzielnie cieszyć się z jego wartości odżywczych?

Ryż dla kota

Ryż dla kota – tak czy nie?

Ryż w kociej diecie to składnik dość kontrowersyjny. Jedni nie widzą w nim nic złego, dostrzegając w nim źródło sytości, inni są za całkowitym wykluczeniem go z kociej diety. Jak to właściwie z nim jest? Ryż nie da kotu potrzebnych do życia składników odżywczych, pozwoli jedynie na zaspokojenie uczucia głodu. To jednak dość złudne – kot będzie czuł się najedzony, ale jego organizm nie będzie czerpał z tego żadnych wymiernych korzyści, stąd łatwo o problemy zdrowotne, związane na przykład ze złym bilansem składników odżywczych lub te związane z nadmiarem węglowodanów a niedoborem białka.

Jednocześnie może dojść nawet do sytuacji, w której kot przez nadmiar węglowodanów w diecie znacząco przybierze na wadze, co też bardzo negatywnie odbije się na jego kondycji. Warto wspomnieć też o badaniach, które wskazują jednoznacznie na to, że spożywanie nadmiaru ryżu przez koty znacząco obniża przyswajanie tauryny. To niezbędny kotu do życia aminokwas, którego niedobór może spowodować poważne problemy zdrowotne, w tym utratę słuchu, kardiomiopatię rozstrzeniową, zwyrodnienie środkowej części siatkówki, zaburzenia rozrodu i wiele innych problemów.

Dlatego ryż dla kota absolutnie nie może stanowić podstawy jego wyżywienia. Tym zawsze jest mięso. Zdrowy zwierzak doskonale obejdzie się bez tego dodatku w diecie, choć, oczywiście, jego odrobina nie powinna kotu zaszkodzić.

Ryż a problemy z trawieniem u kotów

Kot z problemami trawiennymi 

Trochę inaczej sprawa wygląda, jeśli kot ma problemy trawienne i zaczyna cierpieć z powodu biegunki. Wtedy faktycznie ryż może Ci się przydać, bo może w takich sytuacjach pełni rolę regulatora trawienia. W praktyce oznacza to, że podanie kotu, który ma bardzo delikatny układ pokarmowy lub cierpi z powodu rozstroju żołądka i biegunki, ryżu może pomóc mu uporać się z problemami z trawieniem. Jeśli przez wzgląd na delikatny organizm kota decydujesz się włączyć ryż do jego codziennej diety, zadbaj o odpowiednie proporcje. To nadal nie może być główne źródło jego wyżywienia, tylko być niewielkim do niego dodatkiem.

Nie traktuj też ryżu jako magicznego rozwiązania na problemy żołądkowe Twojego pupila – to tylko bardzo doraźna pomoc i w żadnym wypadku nie jest w stanie zastąpić opieki lekarza weterynarii i właściwego żywienia. W podbramkowej sytuacji jednak może pomóc kotu się nie odwodnić i zachować mu odrobinę lepszą kondycję, zanim obejrzy go lekarz weterynarii. Dlatego zawsze lepiej przed zastosowaniem ryżu w diecie kota chorego najpierw skonsultować się właśnie z lekarzem weterynarii, by pomógł określić, czy ryż będzie dla czworonoga pokarmem właściwym, czy też zupełnie chybionym.

Zawsze bierz pod uwagę, że ryż w żadnym razie nie jest lekarstwem i nie zastąpi leczenia. Pomoże on co prawda uformować kał i sprawić, że będzie bardziej zwarty, ale nadal przez wielu jest uważany za rozwiązanie bardzo kontrowersyjne. Kota i tak musi obejrzeć lekarz weterynarii, który wyda odpowiednie lekarstwa. Ryż obciąża też nadmiernie trzustkę z powodu dużej ilości węglowodanów, a podawanie go kotu może sprawić, że zwierzę nie dostanie wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.

jak podawać ryż dla kota?

Ryż – jak go podawać? 

Skoro jest to składnik, który jednak może pojawić się w diecie Twojego pupila, warto wiedzieć jaki ryż dla kota będzie odpowiedni. Po pierwsze będzie to ryż biały. Z ludzkiego punktu widzenia to brązowy ma więcej składników odżywczych, a więc jest bardziej wartościowy, jednak dla kota brązowy ryż jest po prostu o wiele trudniejszy do przyswojenia i strawienia.

Musi to być ryż ugotowany. Nie może być ani niedogotowany, ani surowy, bo taki ryż nie tylko jest trudniejszy do strawienia, ale też bogaty jest w lektynę, która jest naturalnym pestycydem. Jej obecność w diecie kota może spowodować dodatkowe problemy trawienne, biegunkę i wymioty. Do ryżu nie dodawaj żadnych sosów ani przypraw. Tylko z Twojego punktu widzenia suchy ryż bez dodatków jest bez smaku.

Koty mają inaczej rozwinięty ten zmysł i nie jest to dla nich żadną przeszkodą. Jeśli będą miały na to ochotę i tak go zjedzą. W sosach i przyprawach jest nie tylko sporo soli, ale też mogą się tam znaleźć różne składniki, które polepszają ludziom doznania smakowe, jednak są trujące dla kotów, jak na przykład cebula czy czosnek. Więcej na temat produktów absolutnie dla kota zakazanych pisaliśmy w tym artykule: Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić.

Ryż w kociej diecie – podsumowanie

Ryż nie jest składnikiem absolutnie zakazanym w kocim jadłospisie, jednak warto go ograniczać. Z punktu widzenia kota nie ma w nim wartościowych składników odżywczych, choć zaspokaja on uczucie głodu. Odkładanie się węglowodanów, które są w ryżu, może też doprowadzić do nadwagi. Najlepszy jest gotowany ryż dla kota – to on pozbawiony jest naturalnego pestycydu, który występuje w surowych ziarnach, czyli lektyny. W żadnym wypadku nie może też być podstawą kociego wyżywienia.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.