Syberyjski neva masquerade – kot, który przyciąga uwagę. Charakterystyka rasy

2019-07-21
Syberyjski neva masquerade – kot, który przyciąga uwagę. Charakterystyka rasy

Syberyjski neva masquerade to piękny kot o pięknej i nieco tajemniczej nazwie. Przywodzi na myśl dawny świat – Rosji carów, przepysznych balów i niesamowitego bogactwa. Nic w tym dziwnego – jest z tymi czasami nierozerwalnie związany.
Koty syberyjskie neva masquerade są niezwykle łagodne i przymilne. Nie są bardzo starą rasą, ale już od dawna zajmują szczególne miejsce w sercach ich miłośników. Wzrasta też zainteresowanie tymi pięknymi kotami rodem z Rosji. Jeszcze nie tak dawno temu była to rasa oficjalnie nieuznawana. Jednak ciężka praca ich hodowców w końcu zaprocentowała i od niedawna syberyjskie neva masquerade nie są wrzucane do jednego worka z kotami syberyjskimi. Choć nadal uważane są za ich rasę siostrzaną.

Jaka jest ich historia? Czemu zawdzięczają swoją nazwę?  Co powinieneś o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na przyjęcie jednego pod swój dach?


Syberyjski neva masquerade – historia kotów znad Newy 

Historia kotów syberyjskich jako takich jest zaskakująco długa. I choć rasa neva masquerade jest z nimi nierozerwalnie związana, nie można powiedzieć o nich tego samego. Początek celowej hodowli tej konkretnej rasy to dopiero lata 60. XX wieku. Zanim jednak rosyjscy hodowcy opracowali celowy program hodowli tych kotów, neva masquerade były już widywane na rosyjskich ulicach. Żeby zrozumieć dlaczego, należy cofnąć się w przeszłość, do XVII wieku i trochę dalej. .

Kot syberyjski do XVII wieku 

Niegdyś w Rosji niezwykle ceniono koty syjamskie. Najpierw był to tylko kot carów i arystokracji. Mogli sobie pozwolić na niego tylko najmożniejsi i najbardziej znaczący ludzie w państwie. Z biegiem czasu jednak bardzo spowszedniały. W końcu w XVII wieku były już tak popularne, że straciły swój status kotów wyjątkowych. Całkiem sporo ich chodziło po rosyjskich ulicach. Właśnie wtedy zaczęły się masowo krzyżować z kotami syberyjskimi, które naturalnie występowały w Rosji i traktowane były nawet jak dachowce. To najpopularniejsza teoria powstania syberyjskich neva masquerade.

Ich nazwa wzięła się od rzeki Newy, która płynie przez Petersburg. Sam Petersburg słynął ze swoich ogromnych i spektakularnych balów maskowych, choć nazwa kotów w ten charakterystyczny sposób zapoczątkowana została dopiero w XX wieku. Druga teoria mówi o celowym krzyżowaniu kotów syberyjskich z kotami syjamskimi, świętymi birmańskimi i persami.

Ta teoria nie znajduje jednak potwierdzenia i nie wyjaśnia, dlaczego proces celowej hodowli miałby zostać przerwany aż do drugiej połowy XX wieku. Prawdą jednak jest, że w pewnym momencie u kotów syberyjskich pojawił się tak istotny dla rasy neva masquerade gen colourpoint.

Hodowla neva masquerade w XX wieku

Syberyjski neva masquerade zaczął być celowo hodowany w latach 60. XX wieku. Przez kolejne trzydzieści lat nie wychodził poza granice Rosji. Dopiero w 1990 roku te koty trafiły do Europy Zachodniej. Natychmiast podbiły niemieckie serca. Do Polski rasa neva masquerade dotarła jeszcze później, bo w drugiej połowie lat 90.

Co ciekawe, pierwsze kocięta wcale nie urodziły się u sprowadzonych do Polski kotów tej rasy. Urodziły się w hodowli naturalnie ubarwionych kotów syberyjskich i były ogromnym zaskoczeniem dla ich hodowcy. Koty te długo były nieuznawane jako odrębna rasa. Pierwsza zmiana nastąpiła dopiero w styczniu 2009 roku, a pełne uznanie rasy przez Międzynarodową Federację Felinologiczną miało miejsce dokładnie 28 maja 2010 roku.

Doprowadziła do tego determinacja hodowców z Polski. Pierwszy wstępny wzorzec rasy został jednak opracowany dużo wcześniej, bo w 1987 roku w Rosji. Wtedy też oficjalnie powstała nazwa rasy.


Syberyjski neva masquerade – kot w masce 

Neva masquerade to koty o sierści półdługiej, gładkiej i wodoodpornej. Podszerstek jest bardzo gęsty i miękki. Pod szyją jest charakterystyczny dla tej rasy kołnierz, a na udach portki. Ich sierść z zasady się nie kołtuni i nie filcuje. Ta z ogona nie linieje. Kocięta neva masquerade rodzą się zupełnie białe i dopiero z wiekiem nabierają charakterystycznych dla siebie kolorów. Prawie każda maść jest maścią dozwoloną. Do wyjątków należy kolor czekoladowy, cynamonowy, liliowy i płowy.

Najważniejsze są znaczenia, od których neva masquerade wzięły swoją nazwę. Występują one na uszach, ogonie, kończynach i – najważniejsze – w twarzowej części głowy kota. Oczy syberyjskich neva masquerade są zawsze niebieskie. A w im ciemniejszym i bardziej czystym odcieniu niebieskiego są, tym bardziej cenią je hodowcy. Ogon ma gruby i puszysty. Z gęstą sierścią, która nie linieje.

Neva masquerade noszą ogony podniesione do góry. Ciało umięśnione, z szeroką klatką piersiową. Uszy są duże, trójkątne i nieco pochylone do przodu. Zawsze na ich końcach występują bardzo charakterystyczne pędzelki.


Jak wygląda pielęgnacja syberyjskich neva masquerade? 

Sierść syberyjskich neva masquerade jest niezwykle piękna. Nie oznacza to jednak, że jest trudna w pielęgnacji. Z łatwością zachowasz ją w tym stanie. Wystarczy, że wyczeszesz kota raz w tygodniu. Raz na jakiś czas kotu przyda się kąpiel, możesz go też czasami pudrować. Sprawdzaj uszy, zęby i przycinaj pazury – to absolutny standard w pielęgnacji kota każdej rasy.

W lecie te koty bardzo linieją. Możesz im pomóc, dodatkowo je czesząc. Nie wypada jedynie sierść z ogona. On zawsze będzie gęsto owłosiony, niezależnie od pory roku.

Jakim zdrowiem cieszą się te koty? 

Neva masquerade bardzo często porównywane są do ragdolli przez swój niezwykle łagodny charakter. To, czym się różni ragdoll od neva masquerade to przede wszystkim ich zdrowie. W odróżnieniu od ragdolli neva masquerade nie są aż tak długowieczne. Jednak jako rasa są dużo zdrowsze. Jedyne, czym mogą być obciążone syberyjskie neva masquerade z racji rasy to kardiomiopatia przerostowa.

Poza tym są rasą bardzo zdrową i bardzo odporną. W dużej mierze zawdzięczają to genom kota syberyjskiego. Żyją średnio 12 lat, choć mogą dożyć nawet 16. Bywają bardzo wybredne w kwestiach żywieniowych. Jak każdy kot wymaga dobrze skomponowanej, zbilansowanej diety i karmy dobrej jakości.


Neva masquerade – charakter, temperament, usposobienie 

Syberyjskie neva masquerade podbiły serca ludzi nie tylko dzięki swojemu pięknemu wyglądowi. Na szczególną uwagę zasługuje też ich charakter. Ten jest podobny do charakteru kotów syberyjskich, choć różni się w szczegółach. Co szczególnie wyróżnia neva masquerade? Charakter tych kotów przede wszystkim cechuje olbrzymia, zdecydowanie większa niż u siostrzanych kotów syberyjskich, łagodność.

Wbrew masywnej sylwetce nie są to koty flegmatyczne. Wręcz przeciwnie – są bardzo ruchliwe, ciekawskie i chętne do zabawy. Cechuje go naprawdę spory temperament i duża inteligencja. To dzięki wrodzonej bystrości te koty szybko uczą się zasad, które panują w domu. To koty zupełnie niekonfliktowe z natury. Lubią dzieci, dogadują się z psami i innymi kotami. Do obcych ludzi podchodzą dość nieufnie, ale swoich opiekunów obdarzają ogromną miłością. Potrafią nawet, psim sposobem, witać wchodzących domowników przy drzwiach.

Bardzo źle znoszą samotność, choć nie niszczą wtedy mebli. Jest za to bardzo głośny i chętnie komunikuje się z człowiekiem za pomocą wokalizacji.  Z chęcią będą bawić się z dziećmi i z naprawdę ogromną cierpliwością będą znosić ich pieszczoty. Jeśli neva masquerade będzie miał ich dość, raczej odejdzie w bezpieczne miejsce niż zaatakuje. Jak na kocią rasę są niesamowicie opiekuńcze.


Syberyjski neva masquerade – w jakim domu będzie najszczęśliwszy? 

Syberyjski neva masquerade to kot, który zwraca na siebie uwagę – wyglądem, charakterem i miłym dla ucha, choć donośnym głosem. Jest też niesamowicie łagodny, czuły, opiekuńczy i chętnie poddaje się pieszczotom. To wszystko sprawia, że ludzie lubią te koty. Jeśli sam zastanawiasz się, czy nie powinieneś przyjąć pod swój dach kota tej rasy, musisz się zastanowić, czy będzie z Tobą szczęśliwy. To nie są koty problematyczne. Nadają się do domów, w których są nawet małe dzieci. Są niezwykle łagodne. Nie cierpią jednak samotności, dlatego jeśli kot miałby długo zostawać sam w domu – nie decyduj się na niego, będzie bardzo niecierpliwy. Nie musisz jednak rezygnować z neva masquerade, jeśli w Twoim domu mieszka inny kot lub nawet przyjazny kotom pies. To koty bardzo łagodne i w ogóle niekonfliktowe, dogadają się z innymi zwierzętami domowymi. Musisz im jednak zapewniać towarzystwo swoje lub innych domowników. To też koty bardzo temperamentne, żywe i figlarne. Przez co raczej nie nadają się na towarzyszy osób w bardzo podeszłym wieku – należy im zapewnić nie tylko odpowiednio dużą dawkę miłości, czułości i uwagi, ale też aktywnej zabawy. To koty, które bardzo mocno linieją, dlatego poważnie zastanów się nad inną rasą, jeśli cenisz sobie w domu bezwzględny porządek i nie chciałbyś wszędzie widzieć kociej sierści. Istnieją za to badania, które wskazują na hipoalergiczne właściwości kota. To nie tak, że neva masquerade nie uczulają w ogóle, ale najprawdopodobniej – bo badania nad tym są prowadzone od niedawna i nie są ze sobą do końca zgodne – uczulają mniej przez mniejszą ilość alergenu w swojej ślinie.

Syberyjski neva masquerade – podsumowanie 

Syberyjskie neva masquerade to koty rosyjskie, które swój początek biorą od kotów syberyjskich. Do tej pory zresztą są ich rasą siostrzaną, choć od 2010 roku są już w pełni uznawane jako rasa od nich całkowicie odrębna. Badacze ich początków dopatrują się w XVII wieku, gdy koty syjamskie stały się na tyle powszechne w Rosji, że zaczęły przypadkowo i spontanicznie krzyżować się z kotami syberyjskimi.

Ich celowa hodowla to jednak dopiero lata 60. XX wieku. pochodzi od rosyjskiej rzeki Newy i balów maskowych, które odbywały się w Petersburgu. Nazwę tę wprowadzono pod koniec lat 80. XX wieku i nawiązuje ona do charakterystycznych masek na kociej głowie.

To koty niezwykle czułe, kochające, wrażliwe i łagodne. Zupełnie bezkonfliktowe i pozbawione agresji. Są w stanie dogadać się zarówno z innymi kotami, jak i z psami. Są też doskonałymi towarzyszami dla dzieci, jeśli tylko nauczysz dziecko, że ten kot, przy całej swojej czułości i miłości, też potrzebuje spokoju i chwili dla siebie.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel