Żaba rogata – ABC żywienia, czyli co właściwie je żaba?

Żaby rogate to drapieżne płazy nieco podobne z wyglądu do ropuch. Są coraz częściej spotykane w hodowli domowej, a na ich popularność w dużej mierze wpływa ich ubarwienie. Żaba rogata występuje w wielu odmianach kolorystycznych, przez co prezentuje się interesująco w akwaterrarium. Dieta żab rogatych jest ważna dla ich prawidłowego rozwoju, dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej. Co jedzą żaby rogate? Jak często należy je karmić? Czy dieta dorosłych osobników różni się od młodych?

Czym żywi się żaba rogata? 

Jak każdy drapieżnik, żaba rogata jest stworzeniem mięsożernym. Podstawą jej wyżywienia są owady,  choć nie pogardzą też rybami. W prawidłowej hodowli tych zwierząt bardzo ważna jest też suplementacja witamin i minerałów – w ten sposób mają szansę uniknąć wielu chorób i nieprawidłowości rozwoju. Co je żaba rogata?

Karaczany 

Z łatwością kupisz je w sklepie, możesz je też hodować w warunkach domowych. W hodowli są bardzo proste, nie są zwierzętami wymagającymi i zjedzą właściwie wszystko. Za ich hodowlą dla Twojej żaby przemawia głównie fakt, że dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad ich żywieniem, dzięki czemu zyskasz pewność, że nie zjadły nic, co mogłoby zaszkodzić Twojej żabie.

Karaczany są świetnym posiłkiem dla młodych osobników, choć dorosłe też nimi nie pogardzą. Zróżnicowanie w wielkości tych owadów sprawia, że dopasowanie jej do wielkości płaza nie będzie problemem. Dzięki temu żaba łatwiej i szybciej je zje.

Świerszcze 

Świerszcze nazywane są mistrzami ucieczek, mogą być też hałaśliwe, przez co mogą sprawiać nieco problemów przy hodowli, ale nadal nie warto z nich rezygnować. Są bardzo ruchliwe, przez co pobudzają myśliwskie instynkty drapieżnej żaby. Doskonale sprawdzają się jako pokarm dla młodych osobników, dzięki swoim niewielkim rozmiarom.

Odpowiednie karmienie świerszczy, przed podaniem ich Twojej żabie, pomoże dostarczyć płazowi niezbędnych składników odżywczych. Przy wrzucaniu ich Twojej żabie zachowaj czujność. Wystarczy tylko moment nieuwagi, by świerszcz uciekł, a wtedy będziesz musiał spróbować się ich pozbyć z mieszkania.

Koniki polne 

Możesz je bez problemu kupić w sklepie – żywe lub martwe lub zająć się ich hodowlą w domu. Teoretycznie możesz też wybrać się na łąkę, by je samodzielnie nałapać, ale tutaj musisz być ostrożny – taki pokarm z łąk niekoniecznie musi być zdrowy. Musisz być pewien, że zbierasz je z łąk czystych, nieopryskanych i ekologicznych, bo tylko takie koniki polne są najzdrowsze dla Twojego płaza. Możesz je bez obaw podawać młodym osobnikom, sprawdzą się też w przypadku dorosłych żab.

Szarańcza 

Prawdziwy przysmak młodych osobników. Wolą szarańczę zdecydowanie bardziej od larw mącznika, czy much po przeobrażeniu, choć oczywiście zależy to też w dużej mierze od indywidualnych upodobań osobniczych. Są bardzo wartościowym pokarmem dzięki dużej ilości białka.

Ryby, myszy i pisklęta 

Młode żaby możesz z powodzeniem karmić rybkami akwariowymi – wystarczy, ze wpuścisz je do basenu w akwaterrarium, a Twój płaz zajmie się polowaniem. Odpowiednie dla nich będą na przykład molinezje, gupiki czy mieczyki. Dorosłym osobnikom możesz podawać też mięso ryb słodkowodnych.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, co jedzą żaby wodne, prawdopodobnie nie myślisz o pisklakach kur. W hodowli domowej jednodniowy pisklak to istotna część wyżywienia dorosłych osobników, młodym nie podawaj tego typu pokarmu. Dorosła żaba może być też żywiona myszami – możesz podawać jej myszy żywe, choć bez problemu zjedzą też martwe i mrożone. Nie kupuj myszy w sklepach zoologicznych, jeśli nie chcesz ich męczyć, mrożony pokarm też się nada. Mała żaba też poradzi sobie z myszą, ale możesz im też podawać mysie oseski.

Ponownie, nie kupuj ich żywych, te martwe też się sprawdzą i w zupełności wystarczą. Ryby, myszy i pisklaki są podstawą wyżywienia dorosłych osobników, podczas gdy za podstawowy element diety młodych uważa się jednak owady. Nie znaczy to oczywiście, że dorosła żaba pogardzi owadami – też je chętnie zje.

Witaminy i minerały 

Nie możesz o nich zapominać, bo ich niedobór jest bardzo groźny dla zdrowia Twojej żaby. Możesz podawać jej specjalne preparaty witaminowe, młodym możesz też podawać owady, wcześniej karmione odpowiednimi, pełnymi witamin owocami lub warzywami. Brak witamin może zaburzyć procesy metaboliczne w żabim organizmie.

Koniecznie pamiętaj o suplementach wapnia, na który żaby mają bardzo duże zapotrzebowanie – są podatne na osteomalację i krzywicę. Płazy nie są też w stanie samodzielnie syntetyzować witaminy A – należy ją dostarczać razem z niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

co je żaba?

Żaba rogata – dieta idealna 

Na dietę żab wpływa nie tylko rodzaj pożywienia, ale też częstotliwość karmienia. Młode żaby mają bardzo duży apetyt, dlatego możesz karmić je nawet codziennie. Choć tutaj musisz jednak zachować pewien umiar – jeśli młody osobnik będzie przekarmiany, będzie też bardzo szybko rósł, co może mu poważnie zaszkodzić. Dorosłego osobnika wystarczy karmić jedynie raz w tygodniu – w przypadku większej częstotliwości karmienia może dojść do przetłuszczenia.

Dorosłym żabom podawaj jednodniowe pisklę kurczaka, mięso ryb słodkowodnych lub dorosłą mysz, to w zupełności wystarczy im jako tygodniowy pokarm. Żeby dieta była pełna, nie zapomnij o dodatkach witaminowych i suplementach wapniowych. Za podstawę wyżywienia młodych żab uznaj owady. Jako że młode mają ogromny apetyt, podawaj im je często. Na cokolwiek się zdecydujesz – świerszcze, szarańcze, koniki polne czy inny plankton łąkowy, zadbaj o to, by był zdrowy i nie pochodził z terenów zanieczyszczonych lub nie zjadł czegoś trującego i niebezpiecznego dla żaby. Najlepiej, jeśli tuż przed podaniem ich żabie nakarmisz owady wartościowym pożywieniem.

Młodym możesz podawać mysie oseski, ale tego nie rób zbyt często – raz na kilka dni w zupełności wystarczy. Również w tym przypadku pamiętaj zawsze o suplemencie wapnia i preparatach witaminowych.

gdzie znajdę żabę?

Żywienie żaby rogatej – podsumowanie 

Żaba rogata jest ceniona przez swoje interesujące ubarwienie i względną łatwość w hodowli, z którą poradzi sobie nawet zupełnie niedoświadczony hodowca. To zwierzęta drapieżne, które do prawidłowego rozwoju potrzebują mięsa – żywi się nim zarówno bardzo młoda, jak i dorosła żaba.

Co je dorosły osobnik? Za podstawę ich diety w warunkach domowych możesz uznać myszy, pisklęta i ryby słodkowodne. Dla młodych osobników z kolei głównym źródłem mięsa są owady – nie pogardzą świerszczami, konikami polnymi, karaczanami i innymi owadami, które zaliczane są do tzw. „planktonu łąkowego”. Wszystko kupisz w sklepie, możesz też rozpocząć samodzielną hodowlę owadów karmowych.

Te płazy mają bardzo duże zapotrzebowanie na wapno, które musisz im regularnie podawać. Pamiętaj jednak, że nadmiar wapnia może prowadzić do mineralizacji tkanek miękkich – trzeba uważać, by podając wapń zachowywać prawidłowy stosunek wapnia do fosforu. Owady karmowe mają ten stosunek odwrócony na rzecz fosforu, a to niekorzystne dla płazów – warto dodawać wapń tak, żeby stosunek był właściwy. Równie ważne jest też bilansowanie jodu w diecie płazów (bez niego nie przeobrażą się z kijanki w postać dorosłą). Równie niezbędnym uzupełnieniem ich diety są suplementy witaminowe.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Żaba rogata – ABC żywienia, czyli co właściwie je żaba?
  • Avatar

    Witajcie. Od tygodnia jestem posiadaczem żaby rogatej. Jest młoda ale problem w tym że niewiele chce jeść. Siedzi zazwyczaj zakopana w podłożu. Na wieczór ją muszę wykopać aby chociaż trochę zjadła. Przeważnie dziennie to 2 mączniki i 2-3 świerszcze. Po jednodniowej głodówce zjadła tylko 2 mączniki. Świersza 3 razy łapała i za każdym razem go wypluwała.
    No forach internetowych każdy „specjalista” ma inny pomysł.
    Druga sprawa to ciepłota w terrarium. Jedni piszą że może żyć spokojnie w temp. pokojowej inni piszą że trzeba jej zainstalować żarówkę…
    Proszę o info.

    • Avatar

      Ja ma żabę od września i moja jadła tak samo wręcz leniwie czasami po niej pokarm dosłownie chodził. One tak mają 90% życia siedzą Zakopane i czekają na pokarm

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.