Zapalenie stawów u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc psu z bólem stawów?

2019-04-10
Zapalenie stawów u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc psu z bólem stawów?

Kiedy nasz czworonożny przyjaciel traci ochotę na zabawy na dworze, od razu zaczynamy baczniej mu się przyglądać. Jeżeli widzimy, że kuleje, idąc do miski, a każdy krok sprawia mu ból – wiemy, że problemem są chore łapy. W innych przypadkach ograniczone ruchy psiaka mogą zwiastować kłopoty z kręgosłupem. Ból kończyn czy kręgosłupa może mieć wiele przyczyn, jedną z nich są choroby stawów – zapalenia, zwyrodnienia lub zwichnięcia. Jak je rozpoznać i – przede wszystkim – leczyć?
Przykre dolegliwości atakują psy w różnych momentach życia i z różnym nasileniem. Niektóre z nich dotyczą zwierząt młodych i są uwarunkowane genetycznie, inne są niezależne od wieku, a jeszcze inne najczęściej dotyczą zwierząt w starszym wieku. Czasem leczenie przynosi szybką i trwałą ulgę, ale nierzadko problem nawraca i leczenie musi być utrzymywane i kontrolowane przez długi czas.

Co może się dziać u zwierząt młodych? 

Problemy wrodzone dają o sobie znać już w pierwszym roku życia psiaka. Inne choroby są charakterystyczne dla małych ras, a inne dla dużych. W przypadku dużych ras psów, spory problem sprawiają dysplazje – czy to stawów łokciowych czy biodrowych. Wadliwe ukształtowanie kości oraz tkanek miękkich, prowadzi z czasem do rozwinięcia się zmian zwyrodnieniowych w obciążonych stawach, co w konsekwencji jeszcze bardziej utrudnia psu poruszanie się.  

Duże rasy psów, są także narażone na wystąpienie oddzielającej martwicy kostno-chrzęstnej, czyli zaburzenia kostnienia w chrząstce stawowej, która rośnie zbyt szybko. Zaburzeniem rozwojowym małych ras psów jest choroba Legg-Perthesa, która polega na martwicy głowy kości udowej.  

Wszystkie te choroby są rozpoznawane po wykonaniu badania klinicznego i dokładnych zdjęć RTG kończyn. Czasem bardzo subtelne zmiany na zdjęciach dają poważne objawy, dlatego lekarz do badania RTG znieczula psiaka – dzięki temu ma pewność, że na zdjęciu nie będzie nawet niewielkiego poruszenia i tym samym zwiększa możliwość właściwej oceny zdjęcia.

Wymienione choroby są dla psa bolesne i poważne w skutkach, dlatego przy utrzymującej się kulawiźnie młodych zwierząt, koniecznie udajmy się na konsultację do gabinetu weterynaryjnego.


Co może być przyczyną bólu stawów u psa starszego? 

Dość częste są przypadki choroby zwyrodnieniowej stawów u psów w tej grupie wiekowej. Jest to schorzenie niezależne od wielkości zwierzęcia, a raczej od jego budowy i masy ciała. Choroba może być wywołana nadmiernym obciążeniem lub złym funkcjonowaniem stawu. Może być też efektem zbyt intensywnego wysiłku, który powtarza się przez długi czas.  

Polega na tworzeniu się nowej tkanki kostnej na krawędziach stawów, a także na oddzieleniu się chrząstki. Zaburzenia te utrudniają prawidłowe ruchy i wywołują duży ból. Żeby rozpoznać chorobę, lekarz wykonuje zdjęcia RTG bolesnego miejsca i ocenia stan stawów naszego pupila.

Problemy niezależne od wieku 

Nieprzyjemne wypadki mogą zdarzyć się psu w każdym wieku. Wszelkie zwichnięcia i skręcenia, są przyczyną gwałtownego i utrzymującego się bólu okolicy stawu. Czasem uraz dotyczy tkanek miękkich – zerwanie więzadeł, naciągnięcia, stłuczenia, nadwyrężenia – takie problemy mogą dotyczyć psiaka na każdym etapie życia.


Zapalenie stawów – przyczyny 

Bóle stawów wywołane przez zapalenia mogą spotkać naszego zwierzaka w każdym momencie jego życia. Przyczyn jest bardzo wiele, a najprościej podzielić je na zapalenia infekcyjne i nieinfekcyjne. Infekcyjne choroby stawów są spowodowane przez drobnoustroje, które dostały się do niego przez różnego rodzaju rany, urazy, wraz z ciałem obcym lub też drogą krwi z innych zakażonych miejsc organizmu.  

Przyczyną zapaleń stawów u psa mogą też być choroby odkleszczowe takie jak np. borelioza czy anaplazmoza. Choroby infekcyjne najczęściej atakują duże stawy kończyn jak np. staw kolanowy, łokciowy, biodrowy czy ramienny.  

Jeżeli chodzi o przyczyny nieinfekcyjnych chorób stawów, najczęściej są to problemy immunologiczne, które towarzyszą innym chorobom jak np. toczeń układowy, nowotworzenie czy przewlekłe zakażenia innych miejsc w organizmie, jak płuca, skóra, itd. (reaktywne zapalenie stawów). Odkładające się kompleksy immunologiczne wywołują zapalenie, w którym na próżno szukać drobnoustrojów. Zajęte są najczęściej mniejsze stawy jak nadgarstki, stawy stępu, czy stawy palców.   

Inną chorobą zaliczającą się do nieinfekcyjnych chorób stawów jest ich reumatoidalne zapalenie. Wbrew pozorom ta przypadłość wcale nie wiąże się ze starszym wiekiem naszych czworonogów – często chorują już młode zwierzęta, szczególnie małych ras. Stawy atakowane są symetrycznie i z czasem ulegają trwałym uszkodzeniom.

Objawy stanu zapalnego stawów 

Choć tak dużo jest różnorodnych przyczyn zapalenia stawów u psów, objawy są bardzo podobne. Stawy są bolesne, często nabrzmiałe, mają ograniczone ruchy. Zdarza się, że zapaleniu ulegają również okoliczne tkanki, przez co ból się wzmaga. Wszystko to wpływa na fakt, iż kulawizna jest wyraźnie zaznaczona, kończyny w stawach wydają się być sztywne, a pies najchętniej nie poruszałby się wcale. Jednak stawy, to nie tylko kończyny. Zapalenie może również pojawić się w okolicy kręgosłupa, co utrudnia poruszanie się i ruchy głową.  
W przypadku chorób infekcyjnych niewykluczona jest gorączka i powiększenie węzłów chłonnych, co oczywiście wpływa na posmutnienie zwierzęcia i brak apetytu.  

Lekarz poza zdjęciem RTG może zasugerować również zbadanie mazi stawowej, czy wykonanie innych badań dodatkowych. Podstawą jest analiza krwi psiaka, by sprawdzić jak wygląda morfologia i czy uszkodzeniu nie uległy np. nerki. Przy chorobach długo trwających, a także odkleszczowych, czy immunologicznych, możliwe są różnego rodzaju powikłania, stąd warto wykonywać kontrolne badania.  

Jeżeli chodzi o reumatoidalne zapalenie stawów, objawy początkowo występują okresowo. W momencie kiedy choroba ulega zaostrzeniu, pies ma największy problem w poruszaniu się tuż po odpoczynku. Z czasem stawy są coraz bardziej uszkodzone i może dojść nawet do ich zwichnięć, czy deformacji.

Jak leczyć stany zapalne i inne przyczyny bólu stawów? 

Ze względu na wiele przyczyn chorób stawów, różne są sposoby ich leczenia. Najlepiej po wykonaniu dokładnej diagnostyki dostosować się do zaleceń lekarza weterynarii. Zwykle efekty nie są widoczne od razu. Terapia jest długa, a w niektórych przypadkach musi być prowadzona przez całe życie psiaka. Celem leczenia zapaleń jest zwalczenie czynników infekcyjnych oraz usunięcie złogów gromadzących się wewnątrzstawowo.

Przede wszystkim – działanie przeciwbólowe i wspomagające 

Przy większości chorób należy działać przeciwbólowo i wspomagająco na chore miejsce. Regenerację poprawia również odciążenie stawów, co możemy osiągnąć przez ograniczenie ruchu oraz ewentualne odchudzenie pupila. W wielu przypadkach, poza chorym stawem, należy również leczyć inne narządy. Jeśli mamy do czynienia z reaktywnym zapaleniem stawów, objawy cofną się, kiedy usuniemy chorobę pierwotną.

Kiedy sięgnąć po antybiotyki? 

Lekarz weterynarii może zalecić antybiotyki, których podawanie powinno trwać nawet kilka tygodni, by w pełni osiągnąć zamierzony cel. Czasem wskazane są zabiegi chirurgiczne, by oczyścić staw, ustabilizować go, usunąć ciała obce, czy też wykonać inne zabiegi mające na celu usprawnienie pracy stawu i zmniejszenia dyskomfortu psa.

Leki sterydowe? Decyzje podejmie lekarz 

Kiedy przyczyną problemów są zaburzenia immunologiczne, lekarz może przepisać leki sterydowe lub inne leki immunosupresyjne. W tym przypadku niezwykle istotna jest ścisła współpraca z lekarzem, regularne kontrolne badania kliniczne i analizy krwi. Zawsze warto wspomagać funkcje stawów suplementując chondroprotektory. Są to preparaty poprawiające kondycję chrząstek stawowych i zwiększające lepkość mazi stawowej. Występują pod postacią tabletek, syropów, lub mogą być dodatkiem do karm.

W preparatach tych często można znaleźć dodatkowe składniki roślinne lub zwierzęce, a także witaminy i oleje, których celem jest zmniejszenie bolesności i usprawnienie pracy stawów. Niektóre z chondroprotektorów lekarz może też zaproponować w formie iniekcyjnej. Dodatkowo warto wiedzieć, że cały czas opracowywane są nowe metody leczenia niektórych schorzeń stawów, stąd być może niedługo zostaną nam zaproponowane inne sposoby.

Pamiętaj o wspomaganiu 

Zawsze warto wspomagać funkcje stawów suplementując chondroprotektory. Są to preparaty poprawiające kondycję chrząstek stawowych i zwiększające lepkość mazi stawowej. Występują pod postacią tabletek, syropów, lub mogą być dodatkiem do karm. W preparatach tych często można znaleźć dodatkowe składniki roślinne lub zwierzęce, a także witaminy i oleje, których celem jest zmniejszenie bolesności i usprawnienie pracy stawów. Niektóre z chondroprotektorów lekarz może też zaproponować w formie iniekcyjnej.  

Dodatkowo warto wiedzieć, że cały czas opracowywane są nowe metody leczenia niektórych schorzeń stawów, stąd być może niedługo zostaną nam zaproponowane inne sposoby.

Czy dieta coś zmieni? 

Na pewno warto aby dieta była właściwie zbilansowana. Podawana w ilości odpowiedniej do zapotrzebowania zwierzęcia (pies mniej się rusza, więc dawki muszą zostać obniżone). W przypadku zwierząt otyłych, bezwzględnie należy je odchudzić. Można także zdecydować się na karmę, która w swoim składzie zawiera chondroprotektory – nie będzie wtedy konieczności dodatkowej suplementacji.

Co jeszcze możesz zrobić? 

Choroba stawów u psa, w konsekwencji prowadzi do obniżenia jego aktywności fizycznej, a co za tym idzie powolnego zmniejszenia masy mięśniowej. Jeżeli problem trwa dłuższy czas, warto pomyśleć o fizjoterapii, która wspomoże kondycję fizyczną czworonoga, ale także zwiększy ruchomość stawów, pomoże złagodzić stan zapalny i ból.

Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie zabiegi w zależności od tego czy zajęte są tkanki miękkie, czy też mamy do czynienia ze zwyrodnieniami lub innymi problemami.


Ból stawów u psa – nie bagatelizuj problemu  

Bolesności stawów u psa nie sposób nie zauważyć. Zwierzaki zupełnie tracą chęć do zabaw, z trudem wstają i bardzo powolnie się poruszają. Przyczyny takiego stanu są różnorodne, a leczenie jest zwykle bardzo wydłużone w czasie. Jednak jeżeli widzimy szansę na poprawę kondycji naszego czworonoga, warto z niej skorzystać. W każdym przypadku bolesności stawów należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii.

Szczególnie musimy o tym pamiętać kiedy widzimy poprawę i aż kusi nas, by choć na chwilę wrócić do poprzednich przyzwyczajeń. Wymagająca terapia, uciążliwe ograniczenie ruchu, czy trudne i mozolne odchudzanie psiaka, mogą naprawdę przynieść efekt i pozwolić jemu i nam znów cieszyć się wspólnymi spacerami. 
 
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel