Zwierzęta, a noc sylwestrowa. Jak uchronić pupila przed noworocznym szaleństwem?

Wyczekiwana przez nas cały rok noc sylwestrowa kojarzy się od razu z fajerwerkami, głośną muzyką i szaleństwem; większość właścicieli zwierząt jednak wie, że podopieczni nie podzielają tej nocy naszej radości – dla zwierzaków noc sylwestrowa jest bowiem ogromnie stresującym przeżyciem. Są jednak pewne sposoby na to, aby zminimalizować stres naszych psów lub kotów, zapoznajmy się więc z nimi zawczasu, tak aby w ostatnią noc roku nie martwić się o ulubieńców.

wystraszony-kot-sylwestrowy

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy, że bez względu na wszelkie zastosowane przez nas metody, nigdy nie mamy stuprocentowego wpływu na zachowanie zwierzęcia, jak i na to co dzieje się w naszej okolicy. Podstawą spokojnego sylwestra powinno być więc zapewnienie bezpieczeństwa naszemu zwierzęciu – na spacerze nie spuszczajmy psa ze smyczy, zadbajmy też o to, aby do obroży była przypięta aktualna “adresówka”.

Pilnujmy tego nawet bezpośrednio przed nocą sylwestrową, wiele osób bowiem testuje działanie petard, a wiele zwierząt może na nagły huk reagować impulsywnie i uciekać. Sam spacer niech będzie długi z bardzo prostego powodu – zmęczony pies szybciej zaśnie i być może nawet nie zauważy fajerwerkowej kanonady za naszym oknem.

Zasady bezpieczeństwa obowiązują również właścicieli innych zwierząt – jeśli mamy koty, koniecznie zabezpieczmy okna odpowiednimi siatkami. Jeśli jesteśmy w stanie, spróbujmy maksymalnie wyciszyć pomieszczenie w którym znajduje się legowisko psa lub kota lub klatka naszych gryzoni.

Czy można zostawić zwierzaka samego w domu?

Choć najlepszą sytuacją jest, kiedy zwierzak zostaje z nami, nie musimy jednak koniecznie rezygnować z wyjścia w noc sylwestrową. Zabezpieczamy mieszkanie oraz zapewnijmy podopiecznemu ciepłe legowisko w wyciszonym miejscu, zapas wody i jedzenia, możemy również starać się rozproszyć jego uwagę zostawiając w domu włączone radio z przyjemną, spokojną muzyką.

Sami zachowujmy się normalnie, dając zwierzakom sygnał, że huki petard lub głośne hałasy imprezy to nic wielkiego i skoro my nie zwracamy na to wielkiej uwagi, to one też nie powinny. W miarę możliwości ignorujmy (obserwując!) nerwowe zachowania zwierząt, dając im sygnał, że nachodzące hałasy nie są wielkim niebezpieczeństwem. Jeśli jednak wiemy, że nasze zwierzę ma silne problemy lękowe, postarajmy się wrócić do domu w miarę wcześnie, lub zapewnić mu opiekę profesjonalnego petsittera – opiekuna zwierząt.

Coś na uspokojenie?

Choć na rynku dostępne jest mnóstwo suplementów diety i leków stosowanych aby uspokoić zwierzęta, nie są one zalecane jako pomoc doraźna i nie powinny być stosowane bez konsultacji z weterynarzem. Mogą być one jednak bardzo pomocne w przypadku problemów behawioralnych bardzo lękowych kotów lub psów.

Szczególnie popularne pośród behawiorystów są obróżki z feromonami – dostępne zarówno w wersji dla kotów jak i dla psów, oraz ich odpowiedniki w postaci dyfuzorów elektrycznych. Podobny skład mają również punktowe pipety oraz maści. Każdy tego typu produkt potrzebuje około tygodnia czasu aby zacząć działać, a podczas pierwszych dni stosowania należy obserwować zachowanie zwierzęcia.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.