Basset hound – krótkonożny pies myśliwski z długimi uszami

Basset hound, nazywany też jest po prostu basset. To pies myśliwski o bardzo nietypowej urodzie. Może się wydawać, że jest wiecznie smutny i zrezygnowany, niczym jego kreskówkowy odpowiednik Droopy. Czy basset hound jest taki naprawdę? Jakie jest znaczenie jego nazwy – co to jest basset, a czym jest hound? Basset hound, basset bretoński, petit basset griffon vendeen – czym różnią się te rasy? Jaka powinna być hodowla basset hound, gdzie kupić zdrowego szczeniaka? Już wyjaśniamy.

Basset hound – opis ogólny

Basset hound to rasa małych psów gończych, która został oficjalnie uznana przez FCI.

Hound basset otrzymał wzorzec nr 163. Należy do VI grupy. Znajdują się w niej psy gończe, posokowce i rasy pokrewne. Został przypisany do sekcji 1.3, w której są małe psy gończe. Rasa podlega próbom pracy. Skąd pochodzi wielkouchy piesek w łaty?

Basset został wyhodowany w średniowieczu przez francuskich mnichów, jako pies do polowania w gęstym podszyciu leśnym. Jego przodkowie przybyli do Europy wraz z rycerzami powracającymi z wypraw krzyżowych na bliskim wschodzie. W XIX wieku rasa trafiła do Anglii, gdzie została ostatecznie ukształtowana. Uważa się, że jest spokrewniony z bloodhoundem, foxhoundem i jamnikiem. Słowo “bas” w języku francuskim oznacza niski, a “set” ustawiony, “hound” to jest brytyjskie określenie psów gończych. Jakie jest zastosowanie rasy dzisiaj?

Basset cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych i Anglii. W Polsce rasa wciąż zyskuje popularność. Obecnie swoje zastosowanie znajduje przeważnie jako towarzysz rodzinny, chociaż wciąż sprawdza się jako użytkowy pies myśliwski. Specjalizuje się w tropieniu, pogoni i wypędzaniu z gąszczów drobnej zwierzyny – najczęściej zająca. Odznacza się wyjątkowo czułym powonieniem, potrafi tropić stare ślady.

Basset hound – wygląd

Basset, jako pies pracujący, zgodnie ze swoim wzorcem musi być zdolny do pełnienia funkcji. Powinien być mocny, sprawny, i nadzwyczaj wytrzymały w terenie. Jak rozpoznać tego psa?

Jak wygląda pies basset?

Basset to krótkonożny pies gończy, charakteryzuje się wydłużoną sylwetką, osadzoną na krótkich kończynach oraz dużą głową, ze zwisającymi i zawijającymi się do wewnątrz uszami. Głowa jest umieszona na silnej, kształtnej szyi. Ciemne oczy kształtem przypominające romb mają łagodny i poważny wyraz. Nos może być czarny, bądź w przypadku psów z jaśniejszym umaszczeniem, brązowy lub wątrobiany. Lekko szablasty ogon jest trzymany w górze. Kończyny są krótkie lecz sprawne i mocno umięśnione. Luźna skóra tworzy zmarszczki i fałdy na głowie oraz kończynach. Jak dużym jest psem?

Ile ma wzrostu i ile waży pies basset?

Basset jest dosyć masywny jak na swój niewielki wzrost. Według wzorca powinien mierzyć w kłębie od 33 do 38 cm dla obu płci. Choć wzorzec nie określa wagi, niektóre osobniki potrafią osiągnąć nawet 30 kg.

Jaka jest sierść basseta?

Sierść basseta jest gładka, krótka i niezbyt cienka. Nie powinny na niej występować frędzle. Wzorzec dopuszcza każde umaszczenie. Najczęściej jest łaciate w barwach czarno – biało – rudych, lub cytrynowo-białych. Warto jest wiedzieć, jak nie pomylić go z innymi psami typu basset.

Basset hound, a basset bretoński i petit basset griffon vendeen.

Podobieństwa:

 • Psy typu basset,
 • są w VI grupie w klasyfikacji FCI,
 • silne lecz niskie – do 38 cm,
 • łagodne, przyjacielskie, rodzinne,
 • w domu spokojne, na polowaniu zawzięte,
 • są zdolnymi i wytrwałymi myśliwymi,
 • cenione za pracowitość,
 • specjalizują się w polowaniach na króliki i zające.

Różnice:

 • Basset hound: ma najbardziej gładką i najkrótszą sierść, a także najbardziej obwisającą skórę wraz z podgardlem.
 • basset bretoński: przeważnie wyższy i lżejszy od basset hounda i petit basset griffon vendeen, nie ma tak długich uszu jak pozostali, jego umaszczenie jest płowe – barwa od ceglastej do pszenicznej. W myślistwie dodatkowo jest wykorzystywany do polowań na lisy, sarny i dziki.
 • petit basset griffon vendeen: ma najdłuższą sierść i jest bardziej urozmaicony w umaszczeniu (borsucze, zajęcze, wilczaste i dzicze).

Basset hound – pielęgnacja

Basset w pielęgnacji nie powinien sprawiać kłopotów. Wystarczy raz w tygodniu go wyczesać, a także co pewien czas wykąpać.

Jak szczotkować i kąpać basseta?

Konieczne jest regularne cotygodniowe szczotkowanie. Linienie występuje dwa razy w roku, wtedy powinniśmy go szczotkować codziennie. Do tego wystarczy gumowa rękawica do sierści psa. Możemy też użyć szczotki metalowej z gęstymi, zagiętymi i gładko zakończonymi drucikami tzw. pudlówka lub furminatora. Należy szczególnie obserwować fałdy, gdyż tam może dochodzić do zatarć i infekcji. Pies powinien być kąpany przy użyciu szamponu dla psów krótkowłosych co dwa miesiące lub częściej, ponieważ jego sierść wydziela dość intensywny zapach.

O czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji basseta?

Wrażliwym i podatnym miejscem na uszkodzenia są jego długie uszy. Często tam może dochodzić do infekcji i zapaleń. Powinniśmy je kontrolować i co jakiś czas czyścić. Najlepiej, gdy będziemy do tego używać specjalnych preparatów jak Otifree od Vetoquinol. Oprócz tego sprawdzajmy stan oczu i pazurów. Jako krótkonogi pies gończy jest bardziej narażony na kleszcze, które przeważnie występują w trawach i krzewach. Przed nimi może go chronić obroża od pcheł i kleszczy dla psów, na przykład Foresto od Bayer.

Basset hound – charakter

Basset w domu jest flegmatyczny i spokojny, w terenie zamienia się w nieustraszonego tropiciela. Jakie podejście ma do obcych?

Basset nie jest wrogo nastawiony do obcych ludzi jak i zwierząt, jeżeli oni mają do niego przyjazne podejście. Może z nimi wspólnie się bawić i pracować. Lubi być w centrum uwagi. Niezbyt się nadaje na psa stróżującego, gdyż może przepuścić bardziej przebiegłych intruzów, którzy wykorzystają jego przyjazne nastawienie. Pies zaalarmuje domowników jedynie wtedy gdy wyczuje niebezpieczeństwo. A jakim psem jest w domu?

Basset przywiązuje się do swojej rodziny, a szczególnie do opiekuna. Lubi czuć się ważnym i kochanym jej członkiem. Wzorzec określa go jako psa uczuciowego. Uwielbia się bawić z dziećmi i innymi zwierzętami. Jest odpowiedni dla starszych osób. Nie jest dla nich agresywny i nie stanowi zagrożenia. W domu zachowuje się bardzo grzecznie. A jak pies sobie radzi, gdy pozostaje w domu sam?

Jak bardzo samodzielny jest basset?

Basset może zostawać w domu sam, szczególnie jeżeli ma czym zająć swoją uwagę, na przykład matą węchową. Nie jest to możliwe, gdy potrzeba ruchu psa nie jest zaspokojona, a rozłąki są zbyt długie i częste. W takich przypadkach może nieźle narozrabiać i wyrządzić szkody w domu. Jak zatem zaspokoić jego potrzebę ruchu?

Basset lubi się ruszać, a szczególnie gdy może tropić. Jego zapotrzebowanie na ruch w porównaniu do innych psów można określić jako umiarkowane. Codzienny spacer jest podstawą, najlepiej gdy wyruszamy w naturalne środowisko.

Basset hound – wychowanie

Basset jest psem, który dobrze czuje się wśród swojej rodziny i kocha swojego opiekuna. Lecz gdy zainteresuje go jakiś zapach może bez wahania udać się za nim i opuścić ciepły rodzinny kąt.

Gdzie powinien mieszkać basset?

Basset może mieszkać nawet w bloku, lecz nie powinien zmagać się z codziennym pokonywaniem pięter. Gdyż to jest niebezpieczne dla jego kręgosłupa. Będzie się czuł świetnie także w ogrodzie, lecz nie może mieszkać tam cały czas. Po za tym teren musi być odpowiednio zabezpieczony. Gdy pies wyczuje trop może uciec nie oglądając się za wołającym opiekunem.

Basset potrafi być psem upartym, dlatego formę komunikacji z nim powinniśmy wypracowywać, gdy jest jeszcze szczeniakiem, żeby przyswoił nasze intencje i wiedział jak odpowiednio reagować na komendy. Wtedy jest możliwe, aby pies myśliwski porzucił pogoń za tropem, gdy wydamy taką komendę.

Basset hound – szkolenie

Basset to prawdziwy pies myśliwski, jednak nie wystarczą tylko jego wrodzone predyspozycje, żeby był prawdziwym psem gończym. Jeżeli chcemy aby nasz basset był psem użytkowym, musimy ciągle rozwijać jego umiejętności.

Jak prowadzić naukę posłuszeństwa i tropienia u basset hounda?

Szkolenie posłuszeństwa i tropienia musi być systematyczne i ciągłe. Powinno się rozpocząć, gdy pies jest jeszcze szczeniakiem. Później również staramy się rozwijać jego cechy wrodzone. Następnie należy nauczyć bezwzględnego posłuszeństwa i opanowania trudniejszych zadań. Przechodzimy od krótkich ścieżek tropowych wyraźnie oznaczonych posoką, po długie ścieżki, które są oznaczone słabiej i są poprzecinane licznymi tropami zwodniczymi. By osiągnąć pożądane zachowanie pies powinien być motywowany i nagradzany smakołykami, jakakolwiek agresja nie jest dopuszczalna.

Jak podchodzić do szkoleń basset hounda?

Najlepiej, gdy prowadzimy szkolenie przede wszystkim samodzielnie, nie powierzając psa wyłącznie szkoleniowcom. W ten sposób nawiążemy z nim bardzo ważną więź. Szkolenia nie mogą być przymusem dla zwierzęcia, pies powinien podchodzić do nich z entuzjazmem i zainteresowaniem. Tempo i intensywność szkolenia musimy dostosować do naszego psa, nie możemy oczekiwać, że będzie szybko zaliczał kolejne osiągnięcia. Konkursy pracy posokowców i tropowców na początku powinniśmy potraktować nie jako rywalizację, a jako weryfikację umiejętności i kierunku prowadzenia dalszego szkolenia.

Basset hound – hodowla idealna

Basset jest najbardziej popularny w USA, ale w Polsce także znajdziemy hodowle tej rasy. Jak wybrać najlepszą hodowlę psów rasowych?

Co zapewnia hodowla psów rasy basset hound?

Hodowle wystawiają na sprzedaż szczeniaki wraz z metryką. Na jej podstawie możemy wyrobić psu rodowód. Oprócz tego, możemy się spodziewać, że basset hound szczeniaki oraz matka otrzymują odpowiednią opiekę w takim miejscu. Warto to oczywiście zweryfikować osobiście i poznać bliżej szczeniaka zanim go odbierzemy do domu. Hodowla może nam dopomóc w odpowiednim wyborze oraz udzielić cennych rad, a także podarować wyprawkę. Ogłoszenia o szczeniakach możemy znaleźć w internecie.

Basset hound – olx i inne portale ogłoszeniowe

Przeglądając oferty, w których są basset hound szczeniaki na sprzedaż, musimy zwrócić uwagę, czy ogłoszenie zostało wystawione przez profesjonalną hodowlę. Hound basset ma długi tułów oparty na krótkich nogach, więc psy wyhodowane w nieodpowiedzialne sposób mogą okazać sie z licznymi wadami i bardzo bolesnymi problemami związanymi z kręgosłupem.

Basset hound – zdrowie

Basset jest rasą psów, która może mylić swoim wyglądem. Jak na swój niski wzrost psy tej rasy są silnie zbudowane i uchodzą za wytrwałe.

Ile żyje basset hound?

Basset żyje średnio 10 – 12 lat. Rasa jest podatna na choroby, które wynikają z proporcji ciała – długie uszy i długi ciężki tułów, na krótkich nogach. Jeżeli pies pochodzi z hodowli, w której osobniki są skrupulatnie dobierane i badane, może osiągnąć górną granicę wieku. Warto także na bieżąco monitorować stan zdrowia psa, żeby zawczasu zastosować leczenie.

Na jakie choroby jest narażona rasa basset hound?

Basset jest narażony na choroby:

 • alergie skóry
 • grzybicze zapalenie skóry
 • infekcje uszu i oczu
 • jaskra
 • zapalenie spojówek
 • ektropium – dolna powieka zawija się na zewnątrz oka
 • skręt żołądka
 • choroby dysków międzykręgowych
 • wrażliwość grzbietu
 • dysplazje stawów: biodrowych, a także łokciowych

U młodych bassetów może wystąpić:

 • kulawizna młodzieńcza – od 9 do 15 miesiąca życia
 • podatność na okaleczenia uszu

O czym jeszcze należy pamiętać dbając o zdrowie basseta?

Basset nie znosi dobrze skrajnych temperatur. Jest bardzo wrażliwy na upały. Na spacer powinniśmy się wybierać w chłodniejsze pory dnia. Nie może mu zabraknąć dostępu do wody, a także chłodnego miejsca latem. 

Basset hound – żywienie

Basset uchodzi za bardzo łakomą rasę. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasz pies się roztył, gdyż to jest bardzo niebezpieczne dla jego organizmu. Niezależnie czy zdecydujemy się na żywienie psa karmami komercyjnymi, czy sami będziemy przygotowywać mu posiłki, pokarm powinien być dokładnie dobrany. Nie zapominajmy o tym, by zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody.

Jak żywić basseta karmami komercyjnymi?

Karmy komercyjne są dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż zawierają wszystkie ważne składniki w odpowiedniej ilości. Żeby dostosować karmę do naszego psa musimy uwzględnić jego wiek, wagę i poziom aktywności, a także jego skłonności do alergii. W dzienny bilans energetyczny powinniśmy wliczyć również przysmaki. Tak samo jest w przypadku, gdy dokarmiamy psa jedzeniem przeznaczonym dla ludzi, a które nie jest szkodliwe dla psów.

Jak żywić basseta karmą domową?

Żywienie tradycyjne, wymaga dużo wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Rasa narażona jest nie tylko na nadwagę, ale także na skręt żołądka i różne alergie. Decydując się na taką dietę powinniśmy znaleźć informacje w fachowej literaturze dotyczącej żywienia karmą domową pod kątem rasy basset hound. Możemy także skonsultować się ze specjalistą, na przykład z lekarzem weterynarii, który dostosuje ją konkretnie do naszego psa. Nie możemy polegać jedynie na swoim wyczuciu. Dietę tradycyjną może również przepisać lekarz, gdy pies jest chory i powinien spożywać ściśle określone pokarmy. Powinniśmy wtedy rygorystycznie stosować się do zaleceń i wydawać wyważone posiłki o dokładnie wskazanych porach.

Basset hound – cena i koszty utrzymania

Jeżeli chcemy posiadać psa rasy basset hound powinniśmy liczyć się z kosztami, które się z tym wiążą. Przyjrzyjmy się bliżej cenie zakupu szczeniaka, a także wydatkom na psa.

Ile kosztuje basset, a ile petit basset griffon vendeen i basset bretoński?

Szczeniak basset hounda w polskich hodowlach może kosztować od około 3000 do 5000 zł. W przypadku petit basset griffon vendeen cena wynosi od około 3000 do 4000 zł. Najmniej zapłacimy za basseta bretońskiego, będzie to mniej więcej od 1500 do 2500 zł.

Jakie są koszty utrzymania basset hounda?

W ciągu miesiąca musimy przeznaczyć około 200 – 350 złotych na utrzymanie psa. W cenę wliczają się rzeczy, które stale uzupełniamy: karma, przysmaki, suplementy i worki na nieczystości. Natomiast w ciągu roku wydamy dodatkowo 150 – 200 złotych na środki pielęgnacyjne, takie jak: szampon dla sierści krótkowłosej, odżywka, środek do czyszczenia uszu Otifree od Vetoquinol oraz obroża owadobójczą Foresto. Co jakiś czas powinniśmy wymieniać stałe akcesoria, które są przeznaczone dla psa, takie jak: miski, obroża, smycz, szczotka gumowa, furminator, pudlówka, mata węchowa, zabawki, legowisko, transporter dla psa. Koszt zakupu tych przedmiotów wynosi 700 złotych. W ciągu dwóch pierwszych lat powinniśmy przeznaczyć około co najmniej 5800 zł. Wydatki mogą wzrosnąć w zależności od ceny karmy na jaką się decydujemy, a także dodatkowych usług jak usługi lekarskie, ubezpieczenie i szkolenia.

Podsumowanie – Basset Hound czy to pies dla mnie?

Basset hound to pies, który posiada dwa oblicza. Pierwsze z nich to spokojny domowy miluch o zrezygnowanym wyglądzie. Drugie to pies myśliwski, który wszystko wytropi. Możesz stwierdzić, czy basset jest odpowiednim psem dla Ciebie.

Przedstawiliśmy rasę i jej pochodzenie. Gdy wiesz od jakich psów pochodzi i do jakich zadań został stworzony, możesz stwierdzić czy odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Przedstawiony wygląd pozwoli Ci od razu rozpoznać basset hounda. Możesz także zweryfikować, czy pies posiada wzorcowe cechy.

Wiesz jakie są podobieństwa i różnice u ras basset hound, basset bretoński i petit basset griffon vendeen, cena zakupu szczeniaków tych ras, także została przedstawiona. Dzięki temu nie pomylisz basset hounda z innymi bassetami.

Pielęgnacja Basset hounda nie jest wymagająca, ale sam musisz stwierdzić czy możesz jej podołać. Pamiętaj o szczególnie wrażliwych miejscach, o które trzeba dbać najbardziej.

Czy pasuje do Ciebie basset? Odpowiedzieć na to pytanie możesz, gdy poznasz jego charakter, a także specyfikę wychowania psa tej rasy. Jeżeli chcesz go wyszkolić na prawdziwego tropiciela, powinieneś się liczyć z tym co możesz uzyskać podczas jego szkolenia.

Bądźmy uważni gdy chcemy zakupić psa rasy basset hound, olx i inne portale mogą zawierać oferty psów, które nie są rasowe lub zdrowe. Wiesz czym powinna się cechować solidna hodowla basset hound.

Przedstawiliśmy zdrowie jakim cieszy się basset, ile żyje i na jakie choroby jest podatny. Kontroluj zdrowie psa regularnie, żeby im zapobiec.  

Wiesz z jakim kosztem musisz się liczyć gdy w Twoim domu zamieszka basset, ile kosztuje zakup szczenięcia z hodowli, a także w co należy się zaopatrzyć.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - wszystko na temat opieki nad psami, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.