Filtry zewnętrzne do akwarium

ilość znalezionych towarów: 21

Filtry zewnętrzne do akwarium

Głównym zadaniem filtra do akwarium jest oczyszczanie wody i usuwanie nieczystości. Ryby i organizmy żywe żyjące w akwarium wydzielają produkty przemiany materii i amoniak. Sprawiają one, że woda nieoczyszczana systemem filtracji przybiera żółtą lub zieloną barwę i wydziela nieprzyjemny zapach. Efekt potęgują rośliny i resztki pokarmu. Odpowiedni filtr sprawia, że woda jest krystaliczna i przejrzysta. Jeśli jesteś posiadaczem dużego akwenu niezbędny będzie ci filtr zewnętrzny do akwarium.

Filtry zewnętrzne do akwarium zapewniają odpowiednie natężenie ruchu wody, oczyszczając ją biologicznie, chemicznie i mechanicznie. Wewnątrz urządzenia mieści się gąbka lub inny system filtrujący, który wytwarza bakterie wpływające pozytywnie na stan wody. Każdy nowoczesny filtr zewnętrzny akwariowy posiada mechanizm wprawiający wodę w ruch i napowietrzający ją, co przedłuża jej czystość.

Sklepie zoologicznym ZooArt oferuje najlepszej jakości filtry zewnętrzne do akwarium. Opinie doświadczonych akwarystów potwierdzają, że oczyszczacz wody, szczególnie w dużym akwenie, to niezbędne akcesorium.


Filtr zewnętrzny akwariowy – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje filtrów zewnętrznych: kaskadowy i kubełkowy. Kaskadowy filtr akwariowy zewnętrzny przeznaczony jest do zbiorników o pojemności mniejszej niż 50 litrów. Montuje się go na zewnątrz akwarium, przytwierdzając do ścianki bocznej i łącząc go z rurką, która zasysa wodę, oczyszcza i wpuszcza z powrotem w postaci niskiej kaskady. Cechuje się działaniem mechanicznym i biologicznym. Jest dość tani, wydajny i pobiera mało mocy. Jego wadą jest głośna praca.

Filtr kubełkowy przeznaczony jest do oczyszczania w zbiornikach o pojemności większej niż 50 litrów. Montowany jest pod akwarium, woda odpompowywana jest rurami. Kubełkowy, zewnętrzny filtr do akwarium jest najlepszym oczyszczaczem zbiorników wodnych. Cechuje się dużą pojemnością wkładów filtrujących. Działa mechanicznie, chemicznie i biologicznie.

Filtr należy dostosować do objętości akwarium. Aby policzyć wydajność oczyszczacza należy pomnożyć pojemność akwenu przez 3. Dobry filtr zewnętrzny do akwarium przepompuje całą wodę co najmniej raz w ciągu godziny. 

 

Filtr zewnętrzy do akwarium – na co zwrócić uwagę?

Szczególną uwagę zwróć na to, w oparciu o jakie metody filtracji działa filtr zewnętrzny. Akwarium może być oczyszczane podczas filtracji mechanicznej, biologicznej lub chemicznej. Filtracja mechaniczna usuwa z wody zanieczyszczenia fizyczne, w postaci brudu, drobinek i resztek przemiany materii. Taki filtr posiada wkład wykonany z nylonu, włókna syntetycznego lub flizeliny. Filtracja biologiczna to neutralizowanie niebezpiecznych związków chemicznych. Oczyszczacz biologiczny, dzięki bakteriom nitryfikacyjnym, zamienia amoniak w azotyny i kolejno w azotany, które pozytywnie oddziałują na rośliny. Filtracja chemiczna zachodzi przy użyciu filtra z węglem aktywnym i usuwa szkodliwe związki chemiczne.

Filtry do akwarium zewnętrzne muszą być utrzymywane w czystości. Nie mogą być jednak czyszczone pod bieżącą wodą, gdyż tracą wtedy swoje właściwości. Filtry należy czyścić w wodzie, którą usuwa się z akwarium. Filtry kaskadowe zbudowane są z dwóch wkładów: ceramiki i gąbki. Podczas wymiany wody należy wyczyścić tylko jeden z nich, a drugi podczas kolejnej wymiany. Filtry kubełkowe stworzone są z wielu wkładów. Podczas wymiany wody należy wyczyścić połowę, drugą połowę następnym razem.

Jeśli posiadasz duży zbiornik wodny, konieczne zaopatrz się w filtr zewnętrzny do akwarium. Opinie akwarystów świadczą, że bez systemu czyszczącego trudno jest utrzymać akwarium w należytym porządku.

Widoki:
      pixel