Sucha karma dla kota

ilość znalezionych towarów: 933

 

Sucha karma dla kota - opinie i mity

Właściciele kotów mają do wyboru kilka sposobów karmienia podopiecznego. Jako posiadacz małego tygrysa, z pewnością znasz karmę mokrą i karmę suchą. Być może zetknąłeś się też z innymi formami pożywienia dla kota, jednak te wymienione należą do obecnie do najpopularniejszych. Niestety wśród posiadaczy zwierząt nadal pokutuje mit, że sucha karma nie jest najlepszym rozwiązaniem. Czy to jednak prawda?

Dobrze skomponowana sucha karma powinna w znacznym stopniu powinna składać się z produktów mięsnych, uzupełnionych innymi cennymi składnikami odżywczymi. Co więcej, twarde „chrupki” pomagają utrzymać zęby i dziąsła kota w dobrym stanie. Podczas jedzenia pomagają kotu usuwać osad i kamień nazębny.

Widoki:

Wielu opiekunów kotów stoi przed dylematem – mokra czy sucha karma dla kota? Ceny karm to jeden z czynników, który pomaga podjąć decyzję. Wielu właścicieli, zwłaszcza tych, którzy mają więcej niż jednego kota, szuka opcji, która okaże się wygodna i tania. Sucha karma dla kota nie psuje się zbyt szybko, zatem możesz kupić duży worek i stopniowo wydzielać jedzenie kotu. Po przeliczeniu ceny za kilogram karmy, takie wyjście nierzadko okazuje się najtańszą opcją. Kolejny powód to wygoda i łatwość dozowania suchej karmy, jak również jej pożywność i mnogość dobroczynnych składników odżywczych obecnych w jej składzie.

Trzeba jednak pamiętać, że sucha karma dla kotów musi być przechowywana w odpowiednich warunkach, żeby nie stracić pierwotnego smaku i intensywnego zapachu. Nieszczelne domknięcie to prosta droga, żeby pokarm zwietrzał. Z pomocą przychodzą marki, które tworzą opakowania pozwalające na wielokrotne zamknięcie karmy dla kotów. Jeśli opakowanie od producenta przestało być szczelne, możesz przesypać karmę z worka do zamykanego pojemnika, co dodatkowo ułatwi przechowywanie oraz nakładanie pożywienia i sprawi, że pokarm na dłużej zachowa właściwości, aromat i smak.

Dobór odpowiedniej karmy i dobrze zbilansowana dieta przynoszą wymierne korzyści zarówno dla kota, jak i dla jego właściciela. Nie każdy opiekun kota zdaje sobie sprawę, że mnóstwo chorób bierze się z nieodpowiedniej diety. Dlatego, jeśli chcesz utrzymać swojego pupila w dobrym zdrowiu, przyjrzyj się uważnie jego żywieniu. Pełnowartościowa, zbilansowana dieta pozwoli na utrzymanie zdrowej, lśniącej sierści, mocnych zębów i kości oraz ogólnego dobrego samopoczucia Twojego kota.

Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu kociego organizmu. Dbaj o to, żeby zwierzę zawsze miało dostęp do świeżej wody. Obserwuj, czy pupil z niej korzysta. Niestety wiele kotów nie przepada za piciem wody, dlatego wprowadź do codziennej diety mokrą karmę, która w naturalny sposób nawodni organizm.

Jeśli na co dzień karmisz kota mokrą karmą, miej na wszelki wypadek opakowanie suchego pokarmu w szafce. Okaże się bardzo przydatne, kiedy pupil będzie musiał zostać pod tak zwaną opieką dochodzącą. Podczas Twojej nieobecności lepiej pozostawić zwierzę w domu i zatrudnić kogoś, kto będzie przychodził go karmić, niż wywozić do domu opiekuna. Zmiany miejsca są dla kota bardzo trudne i stresujące, dlatego lepiej, żeby pozostał na swoim terytorium.

Opiekująca się zwierzęciem osoba będzie mogła łatwo obliczyć, ile suchej karmy nałożyć, zwłaszcza jeśli nie może odwiedzać kota kilka razy w ciągu dnia. Chrupki okażą się szczególnie wygodne latem – długo stojąca w ciepłym pomieszczeniu karma mokra mogłaby szybko utracić świeżość.

Czy każdy kot może jeść tę samą karmę?

W zależności od etapu życia, w którym znajduje się Twój kot, powinieneś podawać mu różne karmy. Mały kociak ma przecież inne potrzeby żywieniowe niż dorosły kot. Dlatego też zwróć uwagę na oznaczenia na opakowaniu, które pomogą w doborze odpowiedniej karmy. Dostępnych jest kilka rodzajów karm:

Karma dla kociąt: Kocięta, które niedawno przestały być karmione mlekiem matki, potrzebują dużo energii i składników odżywczych by zdrowo rosnąć. Są aktywne, bawią się i uczą otaczającego je świata. Specjalistyczne karmy dla kociąt wspierają ich prawidłowy rozwój i dają mnóstwo siły do bezustannych harców od świtu do zmierzchu.

Warto zwrócić uwagę na wielkość chrupek – mniejsze okażą się znacznie łatwiejsze do pogryzienia przez małego kociaka. Nie bez znaczenia jest kaloryczność posiłków. Młodsze koty mają duży apetyt, dlatego należy zapewnić im dodające energii, częste posiłki. Karmy dla kotów kilkumiesięcznych są odpowiednio zbilansowane, dzięki temu nie istnieje ryzyko wystąpienia niedoboru ważnych witamin. Właściwe żywienie zapobiega też hiperwitaminozie, czyli nadmiarowi witamin, który jest tak samo niebezpieczny jak ich niedobór.

Karma dla kotów po sterylizacji, niewychodzących i seniorów: Takie koty nie są już tak aktywne jak młode kociaki i mogą szybko przybierać na wadze. Dlatego też ważne jest, by dbać o ich kondycję i podawać pokarm, który będzie pożywny ale jednocześnie nietuczący.

Warto pilnować ustalonych godzin posiłków, ponieważ dla kota zachowanie pewnej rutyny w ciągu dnia jest bardzo ważne. Prowadzenie diety odchudzającej stanie się łatwiejsze dzięki zabawkom, przede wszystkim wędkom. Duża różnorodność tego akcesorium sprawia, że można łatwo znaleźć zabawkę, która zachęci do ruchu nawet rozleniwionego kocura. Warto zadbać o cykl łowiecki, czyli najpierw przeprowadzić krótką zabawę wędką, która zostanie zakończona „upolowaniem zabawki”, a następnie posiłkiem. Dzięki temu zachęcisz kota do wysiłku, a potem podasz mu zdrową karmę.

Koty z nadwagą są narażone na więcej chorób. Zwiększona waga może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, a poza tym często uniemożliwia zwierzęciu standardową zabawę. Warto szukać karm, których składniki przyspieszają spalanie tłuszczu. Jednym z takich składników jest L-karnityna. Oprócz aminokwasu szukaj w składzie karmy dla kotów włókna pokarmowego – daje ono uczucie sytości. Dzięki temu zwierzę zje mniej i dłużej nie będzie odczuwało głodu.

Karmy specjalistyczne: Dieta kota z alergią, nadwagą, chorobą nerek, serca czy innymi zaburzeniami powinna być specjalnie dobrana do ich nietypowych potrzeb. Taka sucha karma dla kota, dostępna w najlepszych sklepach zoologicznych i w gabinetach weterynaryjnych, pomaga kotom w szybszym uporaniu się z chorobą i dojściem do pełnej sprawności.

Suche karmy występują również w odmianach przeznaczonych dla przedstawicieli konkretnych ras, dla kotów, które nie radzą sobie ze stresem, albo, przykładowo, mają problemy ze stawami.

Wśród karm suchych dla kotów znajdziesz produkty zapobiegające powstawaniu kul włosowych. To często problem ras długowłosych, ale zdarza się również kotom z krótką sierścią. Włókno pokarmowe zapobiega zaleganiu kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

Sucha karma dla kotów jest dostępna w różnej wielkości opakowaniach. Dzięki temu dobierzesz produkt do liczby zwierząt. Możesz zdecydować się na mniejsze opakowanie, jeśli dopiero rozpoczynasz opiekę nad kotem i nie znasz jeszcze jego smakowych upodobań. Może się przecież okazać, że karmę lubianą przez wiele zwierząt, Twój pupil powącha i zostawi w misce. Małe opakowania są więc świetnym rozwiązaniem. W naszej ofercie znajdziesz nawet takie, które mają mniej niż 100 gramów.

Jeśli Twój kot jest wybredny, duże opakowanie może się nie sprawdzić. Szukaj suchej karmy w opakowaniu 400 g. To idealna ilość dla zwierzęcia, które szybko nudzi się posiłkami. Jeśli wiesz już, jaki smak Twoi pupile lubią najbardziej, zdecyduj się na większy worek lub zestaw dwóch opakowań, żeby zawsze mieć zapas karmy dla kotów w szafce.

Sucha karma dla kota – jaka najlepsza? Czyli na co zwrócić szczególną uwagę

Jako odpowiedzialny koci opiekun pewnie często zadajesz sobie pytania: Jaka sucha karma dla kota będzie najlepsza? Czym się kierować przy jej wyborze? Najważniejszym czynnikiem, który powinien decydować o zakupie danej karmy jest jej skład. Najlepsza sucha karma dla kota powinna cechować się wysokim poziomem białka, a niskim tłuszczy i węglowodanów.

Białko wspomaga rozwój masy mięśniowej i jej utrzymanie. Warto nauczyć się czytania składu. Najważniejsze jest zapamiętanie, że to, co występuje na pierwszym miejscu w składzie, znajduje się w karmie w największej ilości. Im dalej wypisane składniki, tym mniej jest ich w karmie.

Podczas czytania składu zwróć też uwagę na dodatki dietetyczne. Również dodatek witamin i mikroelementów jest niezbędny w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji kota. Warto też zwrócić uwagę na to, czy karma nie ma w składzie konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Dobre karmy dla kotów nie powinny również zawierać zbóż, ani cukru. Najważniejsze, żeby karma umożliwiała kompleksowe żywienie podopiecznego i stanowiła kompletny posiłek zaspokajający wszystkie potrzeby jego organizmu.

Aminokwas, który musi bezwzględnie znajdować się w diecie kota, to tauryna. Sucha karma dla kotów zawierająca ten składnik przyczyni się do prawidłowej pracy serca. Tauryna ma również pozytywny wpływ na wzrok. Aminokwas jest niezbędny w diecie ciężarnej kocicy. Nie może go też zabraknąć w posiłkach kotki w okresie laktacji.

Stosowanie odpowiedniej karmy dla kotów może przyczynić się do rozwiązania problemu z matową sierścią. Jeśli ten kłopot dotyczy Twojego pupila, szukaj wśród karm z kwasami tłuszczowymi Omega 3 i 6. Dzięki nim sierść odzyska blask, a skóra będzie zdrowa.

Karma sucha dla kota – wybieraj spośród zróżnicowanej oferty

W ZooArt wiemy, jak różnorodne są gusta kotów, dlatego stworzyliśmy zróżnicowaną ofertę suchej karmy. W asortymencie znajdziesz produkty dostosowane do różnych potrzeb pupili – zarówno tych młodszych, jak i seniorów. Karma sucha dla kota jest dostępna w ogromnej liczbie smaków, jednak zróżnicowane są także formy chrupek. Niektóre koty wolą miękkie, półwilgotne krokiety, innym smakują niewielkie, suche kulki. Wypróbuj kilka rozwiązań, żeby przekonać się, jaka forma pokarmu najbardziej odpowiada Twojemu zwierzęciu.

Wśród karm suchych dla kotów znajdują się produkty o popularnych smakach, na przykład kurczaka czy kaczki. Wiemy jednak, że są niejadki i zwierzęta wybredne, dlatego w ofercie nie brakuje ciekawych propozycji, do których zaliczyć należy smak strusia czy karpia. Być może to właśnie one przypadną do gustu kotu, któremu często zdarza się z niezadowoleniem zaglądać do miski. Poznaj bogatą ofertę karm suchych dla kotów i wybierz półwilgotne krokiety lub suche chrupki, które dostarczą zwierzęciu białka niezbędnego do utrzymania masy mięśniowej oraz mnóstwo energii do zabaw.

Artykuły z naszego bloga

Co zrobić, gdy konieczna jest dieta dla kota? Co zrobić, gdy konieczna jest dieta dla kota?
Kot nie chce jeść – 3 najczęstsze przyczyny Kot nie chce jeść – 3 najczęstsze przyczyny
Karma bezzbożowa dla kota – czym kierować się przy wyborze? Karma bezzbożowa dla kota – czym kierować się przy wyborze?
Mixed feeding, czyli łączenie karmy suchej i mokrej. To warto wiedzieć Mixed feeding, czyli łączenie karmy suchej i mokrej. To warto wiedzieć
Ile razy dziennie karmić kota i ile karmy podawać? Ile razy dziennie karmić kota i ile karmy podawać?
Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić
Czym karmić kota? Sucha karma kontra mokra – podpowiadamy! Czym karmić kota? Sucha karma kontra mokra – podpowiadamy!
Jak odchudzić kota? Lekarz weterynarii radzi, jak rozpoznać i leczyć kocią nadwagę Jak odchudzić kota? Lekarz weterynarii radzi, jak rozpoznać i leczyć kocią nadwagę
Domowe jedzenie dla kota. Jak zrobić swojską karmę? Domowe jedzenie dla kota. Jak zrobić "swojską" karmę?
pixel