Rasa psa greyster – urodzony pies zaprzęgowy

Greyster, chociaż oficjalnie nie jest uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, to aktualnie najszybszy pies sprinterski. Dzięki atletycznej sylwetce, sportowemu zacięciu i dużemu zapotrzebowaniu na ruch, doskonale radzi sobie w zawodach takich, jak bikejoring lub canicross. Został szczególnie doceniony przez wielokrotnego mistrza Europy i świata w bikejoringu i czwórkach zaprzęgowych – Igora Tracza, który ma przyjemność pracować z psami tej rasy. Jaka jest historia ich powstania? Jaki maja charakter oraz jak o nie dbać? Na te pytania chętnie odpowiedzieliśmy w niniejszym artykule. Zapraszamy!

Greyster

Greyster – historia w pigułce

Greyster to stosunkowo młoda rasa, obecnie nie jest uznana przez żadną organizację kynologiczną. Nikt nie sprawuje pieczy nad kontrolą rozrodu psów i badaniami pod kątem występowania ewentualnych wad genetycznych. Z tego względu nie cieszy się zbyt dużą popularnością, zazwyczaj wybierany jest przez sportowców, którzy doceniają jego umiejętności sprinterskie.

Greyster – pochodzenie urodzonego psiego sportowca

Greyster to rasa hybrydowa, która pochodzi ze Skandynawii. Stworzyła ją, w latach 80., Lena Boysen Hillestad, norweska zawodniczka zaprzęgowa. To właśnie od psów z jej hodowli (czyli Tigergutta albo Turbojuniora) pochodzą wszystkie greystery.

Greyster jest wynikiem skrzyżowania ze sobą psa greyhound oraz niemieckiego wyżła krótkowłosego. W późniejszym czasie greystery zaczęto łączyć również z pointerami. W zależności od linii hodowlanej można spotkać się z różną zawartością procentową domieszki krwi greyhounda i wyżła. Mówi się jednak, że greystery mają najwięcej cech wyżła (głównie ich krew powinna płynąć w żyłach greyslera, a jest to aż 75 %): są bardzo aktywne, chętnie współpracują, mają duże zacięcie do pracy, po charcie angielskim odziedziczyły zaś zamiłowanie do sprintu. Uważa się je bowiem za jedne z najszybszych psów pociągowych.

Greyster – jak wygląda pies zaprzęgowy z Norwegii?

Greyster to pies, któremu wyglądem zdecydowanie bliżej do niemieckiego wyżła krótkowłosego (vorsthera), niż charta. Czym się charakteryzuje? Przekonaj się z nami.

Greyster – wygląd ogólny

Greyster ma sportową sylwetkę, która pomaga mu osiągać zawrotną szybkość. To pies o atletycznej budowie ciała. Jest dobrze umięśniony, posiada mocną klatkę piersiową, tułów i grzbiet. Jego uszy są długie, wiszące i zaokrąglone. Oczy greystera, podobnie jak wyżła niemieckiego, są średniej wielkości, zazwyczaj mają ciemnobrązowy kolor. Psy tej rasy posiadają osadzony wysoko ogon, który niekiedy może być lekko skręcony. Ich kończyny są oczywiście długie i dobrze umięśnione, umożliwiają greysterowi na szybkie pokonywanie określonych dystansów.

Wzrost i waga

Greyster nie posiada własnego wzorca, w związku z tym nie ustalono konkretnego przedziału wagowego dla psów tej rasy. Umownie przyjmuje się, że może wynosić ok. 25-40 kg, w zależności od płci. Natomiast wzrost greysterów waha się w granicach od 55 do 70 cm.

Greyster – wszystko o umaszczeniu

Sierść greysterów jest krótka i gładka. W przypadku psów tej rasy można wyróżnić następujące umaszczenie:

  • czarne,
  • czekoladowe,
  • brązowe,
  • łaciate,
  • dereszowate.
Greyster hodowla

Jak pielęgnować psa rasy greyster?

Greyster to pies sportowy, o krótkiej sierści, która nie jest zbyt skomplikowana w pielęgnacji. Co zrobić, by greyster dobrze prezentował? Podpowiadamy!

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja sierści greystera jest łatwa, ale powinna odbywać się systematycznie. Warto, mniej więcej raz w tygodniu wyczesywać włos szczotką włosianą lub gumową rękawicą z wypustkami. W okresie linienia powinniśmy robić to nawet codziennie, by uniknąć drobnych włosków wbijających się w ubrania i tapicerki.

Kąpiel greystera

Greystery to psy dość duże, w związku z tym ich kąpiel może być nieco kłopotliwa. Zazwyczaj myje się je wtedy, kiedy na ich ciele pojawi się brud trudny do wyczesania. Najlepiej użyć szamponu przeznaczonego dla psów krótkowłosych. Pamiętajmy, by po kąpieli dokładnie wysuszyć greystera, w chłodniejsze dni warto skorzystać z suszarki, by pies się nie przeziębił.

Uzupełniające zabiegi pielęgnacyjne

Greyster ma duże, zwisające uszy, którym nie jest zapewniona odpowiednia wentylacja. W związku z tym powinniśmy regularnie sprawdzać ich stan i w razie potrzeby usuwać zalegający wosk przy pomocy specjalnych preparatów do uszu i wacika kosmetycznego. Jeśli pies ma zbyt długie pazury, dotykające do podłogi, dla komfortu pupila, musimy je skrócić. W razie potrzeby możemy poprosić o radę lekarza weterynarii. Kamienia nazębnego najszybciej pozbędziemy się, szczotkując zęby greystera pastą i szczoteczką dla psów.

Charakter greysterów

Greystery są najszybszymi psami sprinterskimi. W ich hodowli duży nacisk kładzie się na rozwój cech użytkowych. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe, szybkie i nastawione na współpracę z człowiekiem. A jakie są w domu? Opowiemy trochę więcej o charakterze greystera.

Greyster wobec wszystkich członków rodziny

Greyster to pies, który przywiązuje się do opiekuna i lubi spędzać z nim czas. Nadaje się głównie dla sportowców, którzy swoją karierę wiążą z dyscyplinami z zakresu psich zaprzęgów. Greyster może być dobrym kompanem do zabaw i wspólnych aktywności. Starsze dzieci również dobrze odnajdą się w jego towarzystwie. Ze względu na żywiołową naturę greystera, warto mieć na oku jego kontakty z naszymi pociechami, ponieważ nieumyślnie, w ferworze zabawy, mógłby np. popchnąć nasze dziecko.

Greyster w stosunku do innych zwierząt

To pies pozbawiony agresji, może żyć pod jednym dachem z kotami lub innymi psami, ale powinien być wcześniej odpowiednio socjalizowany – warto przyzwyczajać psa do nowych sytuacji i zwierząt, by w przyszłości nie miał problemów z ich akceptacją.

Greyster – ulubione zajęcia

Greystery to psy energiczne i żywiołowe. Kochają sport oraz wszelką aktywność fizyczną, ciągły ruch sprawia im dużą frajdę i wtedy czują się najszczęśliwsze. Uwielbiają wspólne spacery i bieganie z ukochanym opiekunem. Możemy również zaproponować im ćwiczenia umysłowe, do tego celu przydadzą się maty węchowe i gry dla psa, które pobudzą do działania jego zmysły i zajmą na dłuższy czas.

Greyster cena

Wychowanie psa greyster

Greyster to pies bardzo samodzielny w pracy, mimo wszystko uwielbia towarzystwo opiekuna. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki i dobrze pokierujemy jego wychowaniem, może być wspaniałym towarzyszem na długie lata.

Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku?

Greyster zdecydowanie nie nadaje się do mieszkania w bloku, nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Pies tej rasy potrzebuje dużo przestrzeni i swobody, ponieważ lubi biegać. Dom z ogrodem to dla niego idealne miejsce do życia. Musimy mimo wszystko pamiętać o wyprowadzeniu go poza teren posesji.

Akcesoria dla greystera

Greyster po intensywnym wysiłku potrzebuje odrobiny odpoczynku. Dlatego warto zapewnić mu duże, wygodne legowisko, w którym będzie mógł się swobodnie rozłożyć. Najlepiej ustawić je w miejscu, gdzie najczęściej relaksują się również domownicy. Dzięki temu pies będzie mógł z wygodnego miejsca obserwować wszystkich członków rodziny.

Pamiętajmy również o zakupie solidnej smyczy i szelek – to kolejne akcesorium ważne w wychowaniu greystera. Zapewnia psu bezpieczeństwo na spacerach. Jeśli planujemy startować z naszym greysterem w zawodach psich zaprzęgów, przyda się mu również specjalna uprząż. Umiejętność poruszania się na uprzęży jest niezbędna przy zawodach psów zaprzęgowych.

Ważne jest budowanie silnych więzi ze swoim psem, co może okazać się bardzo pomocne w jego odpowiednim szkoleniu i wychowaniu. Warto poświęcać pupilowi dużo uwagi i zainteresowania. Wspólne spacery i zabawy to dobra forma spędzania czasu ze swoim psem. Do tego celu przydadzą się również zabawki, szarpaki, piłeczki lub maty węchowe, które dodatkowo pomogą w zaspokojeniu potrzeby ruchu i ćwiczeń umysłowych.

Wybierz legowisko dla Twojego psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Szkolenie greystera

Greystery są uznane za jedne z najszybszych psów zaprzęgowych. Odpowiednio wyszkolone śmiało mogą brać udział w zawodach. Warto jednak zacząć od podstaw. Co jest ważne w szkoleniu greystera? Podpowiadamy.

Nauka posłuszeństwa

Greyster to pies, który jest bardzo oddany opiekunowi, praca z nim to czysta przyjemność. Jednak jego niezależna natura może dać o sobie znać w każdej chwili, więc w szkoleniu bardzo ważna jest konsekwencja – szkolenie powinno być spójne, a wyznaczane komendy jasne i zrozumiałe dla psa. Powinniśmy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami.

Szkolenie oparte o metodę pozytywnych wzmocnień

Dobrym pomysłem jest stosowanie w szkoleniu psa nagród i pochwał. Taka metoda jest znacznie skuteczniejsza, niż ciągłe karanie i karcenie psa. Pies do poprawnego wykonywania komend potrzebuje odpowiedniej motywacji. Najskuteczniejszą nagrodą za poprawnie wykonaną komendę jest podawanie smaczków treningowych. Na początku szkolenie psa będziemy musieli wynagradzać za każdy, nawet najmniejszy postęp. Z czasem smaczki możemy zastąpić pochwałami słownymi lub pieszczotami.

Sporty dla greystera

Greyster sprawdzi się w następujących dyscyplinach sportowych:

  • bikejoring – pies ciągnie rower z kolarzem,
  • canicross – bieg na orientację z psem,
  • scooter – pies ciągnie hulajnogę,
  • skijoring – pies ciągnie narciarza na nartach.
Zabierz swojego psa na spacer - Sklep Zoologiczny Zooart

Rasa psów greyster – hodowla

Greyster to pies mało popularny w Polsce. Obecnie w naszym kraju żyje kilkanaście przedstawicieli tej rasy. Ich opiekunami są zawodnicy, którzy biorą udział w zawodach psich zaprzęgów. Poniżej opowiedzieliśmy trochę więcej o hodowli tych wspaniałych psów zaprzęgowych.

Co warto wiedzieć o hodowli greyster?

Greyster to rasa hybrydowa, zatem indywidualne cechy poszczególnych osobników mogą się różnić w zależności od genetyki konkretnego psa. Hodowcy często koncentrują się na wyhodowaniu psów z cechami najlepiej odpowiadającymi wymaganiom sportowym, takim jak szybkość, wytrzymałość i zdrowie.

Pamiętajmy, że odpowiedzialny hodowca przestrzega zasad etyki hodowlanej. Oznacza to, że unika kojarzenia blisko spokrewnionych ze sobą osobników oraz psów z poważnymi wadami genetycznymi. Dba również o zdrowie szczeniąt, zapewnia im odpowiednie żywienie, socjalizację i opiekę zdrowotną.

Ponieważ Greystery są często hodowane do sportów zaprzęgowych, hodowca powinien posiadać wiedzę na temat treningu i udziału w tych sportach, aby móc odpowiednio doradzić przyszłym właścicielom. Ponadto oferuje wsparcie i porady nowym właścicielom psów, pomagając im w odpowiedniej opiece i wychowaniu ich nowego czworonożnego członka rodziny.

Greyster szczeniaki

Greyster – zdrowie

Greystery to psy odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą pracować w każdych warunkach, jednak mimo wszystko obowiązkiem opiekuna jest zapewnienie im maksymalnego komfortu. Greystery mogą żyć mniej więcej od 10 do 11 lat. Mogą być narażone na:

dysplazję stawów biodrowych i łokciowych – niektóre psy tej rasy mogą mieć predyspozycje do powstawania dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, ważne są regularne badania pod tym kątem. Warto pamiętać również o tym, by nie nadwyrężać stawów dopiero rozwijających się szczeniąt,
urazy mechaniczne – greystery to psy sportowe, w związku z tym w obrębie tej rasy zdarzają się kontuzje, ważna jest odpowiednia dieta i dostosowanie intensywności ćwiczeń do możliwości psa,
infekcje uszu – greystery mają długie, zwisające uszy, dlatego systematycznie powinniśmy kontrolować ich stan i w razie potrzeby oczyszczać specjalnymi preparatami.

Jak żywić greystera?

Greyster to pies o dużym apetycie, jednak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomoże mu unikać problemów z nadwagą. Opowiemy trochę więcej o prawidłowym żywieniu psa rasy greyster.

Karma komercyjna lub dieta BARF

Greyster potrzebuje zbilansowanych posiłków, które byłyby dostosowane do jego wagi, wieku, poziomu aktywności fizycznej, bądź też specjalnych wymagań zdrowotnych. Możemy zdecydować się na żywienie go karmami komercyjnymi lub dietą BARF. Obie te metody mogą okazać się dobre dla naszego pupila, jednak sposób żywienia w dużej mierze zależy od preferencji psa oraz jego opiekuna.

Karma komercyjna jest stworzona dla osób, które nie lubią spędzać dużo czasu w kuchni, a przy tym nie chcą się martwić, że ich psu nie jest dostarczana odpowiednia ilość ważnych składników odżywczych. Pamiętajmy, by wybierać karmy zgodnie z potrzebami psa. Do wyboru mamy suche, które są wydajniejsze oraz mokre – aromatyczne i dobrze nawadniają organizm. Najlepiej, by miały jak najmniej konserwantów i charakteryzowały się dużą zawartością mięsa. Warto patrzeć na skład – im jest prostszy i krótszy, tym lepiej.

Dieta BARF to naturalny sposób żywienia oparty na surowym mięsie. W jej skład wchodzą wybrane kości, podroby oraz niektóre owoce i warzywa – oczywiście wszystko powinno być podawane w odpowiednich proporcjach. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat żywienia dietą BARF, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, gdyż nieumiejętna wdrażanie diety może zaszkodzić zdrowiu naszego psa.

Greyster – żywienie dostosowane do wieku

Ważne jest dostosowanie żywienia greystera do jego wieku, ponieważ zapotrzebowanie szczeniąt na poszczególne składniki odżywcze różni się od zapotrzebowania psów dorosłych. Młode greystery potrzebują zdecydowanie większej ilości białka i tłuszczu, który jest dobrym źródłem energii. Warto zakupić im karmę przeznaczoną specjalnie dla szczeniąt. Najlepiej podawać mniejsze posiłki od 4 do 5 razy dziennie. Oczywiście z wiekiem ilość ta powinna maleć. Dorosłego greystera karmi się zazwyczaj 2-3 razy w ciągu dnia.

Jakie składniki są ważne w diecie greystera?

Pamiętajmy, że psy zaprzęgowe potrzebują dużej ilości kalorii ze względu na intensywną pracę fizyczną. Wybieraj karmy o wysokiej zawartości kalorii, aby dostarczyć wystarczająco dużo energii.

Białko jest niezwykle ważne dla budowy i naprawy mięśni. W związku z tym warto wybierać karmy zawierające wysokiej jakości źródła białka zwierzęcego, takie jak mięso i ryby. Tłuszcze są źródłem energii o długotrwałym działaniu. Dostarczają psom zaprzęgowym konieczną energię do wytrwałego wysiłku. Oleje roślinne, takie jak olej lniany lub olej z łososia, korzystnie wpływają na wiele funkcji organizmu. Upewnij się, że dieta psów zaprzęgowych jest bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza te związane z wytrzymałością, takie jak witamina E, witamina B i cynk.

Ważne jest dostarczanie psu zrównoważonej diety, która uwzględnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Możesz skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą ds. żywienia zwierząt, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb swojego psa zaprzęgowego. Warto pilnować stałych pór karmienia i unikać podawania przekąsek między posiłkami. Pamiętaj również o tym, aby zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody, zwłaszcza po intensywnym wysiłku.

Greyster – cena w hodowli i koszty utrzymania

Greyster jest to aktualnie najszybszy pies zaprzęgowy. Jeśli chcemy go nabyć, będziemy musieli poszukać hodowli za granicą. Cena może być uzależniona od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, czy prestiż hodowli. Zazwyczaj wynosi od 5000 tysięcy złotych w górę.

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

Oprócz ceny zakupu psa, musimy wziąć także wydatki związane z jego wyprawką. W koszty miesięczne możemy wpisać karmę, wyprawki i worki na nieczystości, ponieważ te produkty będą wymagały wymiany najszybciej. Zapłacimy za nie łącznie ok. 400-500 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim mogą obejmować te akcesoria z wyprawki, które zazwyczaj wymienia się raz na jakiś czas. A są to: miski na wodę i pokarm, smycz, szelki, specjalna uprząż sportowa, zabawki, legowisko, transporter oraz artykuły higieniczne, czyli: szampon, szczotka, preparaty do uszu i oczu, obroża przeciwkleszczowa, pasta i szczoteczka dla psów, obcinaczki do pazurów. Cena za te produkty może wynieść ok. 1000 złotych.

Nie zapominajmy o usługach, jakie wiążą się z wychowaniem psa, czyli np. wizytami w gabinecie weterynaryjnym lub obligatoryjnie konsultacje z psim dietetykiem, trenerem lub behawiorystą. Cena w tym przypadku jest mocno indywidualna.

Pies greyster – podsumowanie

Pies greyster to wspaniały, niezwykle szybki pies zaprzęgowy. Dawniej jego główną aktywnością było ciągnięcie sań i tak po części zostało do dziś. Pies ten bowiem chętnie bierze udział w zawodach psich zaprzęgów, ruch to jego żywioł. Opowiedzieliśmy nieco więcej o jego wyjątkowych umiejętnościach. Na początku krótko podsumowaliśmy historię greystera. Zdradziliśmy tajniki właściwej pielęgnacji, żywienia i szkolenia, a na koniec podsumowaliśmy koszty. Dzięki temu każdy zainteresowany nabyciem psa tej rasy, będzie mógł dowiedzieć się o niej wielu ciekawych rzeczy.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.