Szampon dla psa i odżywki

ilość znalezionych towarów: 231

Czy szampon dla psa to konieczność?

Prawidłowa pielęgnacja psa to spore wyzwanie dla każdego opiekuna. Zdarza się, że kąpiel zwierzęcia jest czasem konieczna. Przede wszystkim pozwala wypielęgnować skórę i sierść, ale także pozbyć się nieprzyjemnych zapachów lub nieprzyjemnej mazi o mocnej woni. W takiej sytuacji dokładna kąpiel jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem.

Z pewnością zależy Ci jednak na tym, żeby zadbać o swojego czworonoga najlepiej, jak potrafisz. Pamiętaj o tym, że nie wolno kąpać psów w produktach dla ludzi, nawet tych najbardziej delikatnych, przeznaczonych dla dzieci. Psia skóra ma bowiem zupełnie inne wymagania, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalnie opracowany szampon dla psa. Dzięki niemu Twój przyjaciel będzie nie tylko czysty i pachnący, ale również całkowicie bezpieczny i zdrowy.

Dobry szampon dla psa służy przede wszystkim do dbania o czystość zwierzęcia. Jego zadaniem jest także w pewnym stopniu nawilżenie skóry, łagodzenie podrażnień, poprawianie kolorytu sierści i nadanie jej połysku. Wybór odpowiedniego szamponu jest niezwykle istotny – specyfik musi być dopasowany do kondycji i rodzaju włosa, a także aktualnych potrzeb czworonoga.

Ważna jest też długość sierści – szampon dla psów długowłosych dostosowany jest do konkretnego typu owłosienia i zapewnia psom piękny wygląd, dzięki zdrowej, lśniącej, długiej sierści. Jeżeli Twój czworonóg jest jednym z tych, które mają długą sierść, wybierz specyfik przeznaczony specjalnie dla psów długowłosych. W przypadku czworonogów o trudnej i wymagającej szacie niezbędna może się okazać także odżywka dla psa, wspomagająca działanie szamponu.

Zanim zaopatrzysz się w odpowiednie szampony i odżywki dla psa, przyjrzyj się dokładnie jego sierści i skórze. Jeśli dostrzegasz jakiekolwiek problemy skórne, w pierwszej kolejności umów się na wizytę u lekarza weterynarii, żeby odpowiednio je zdiagnozować i wprowadzić leczenie, które wyeliminuje nie tylko wszelkie dolegliwości, ale przede wszystkim źródło problemu. Może nim być, chociażby uczulenie pokarmowe, ale również inne, poważniejsze schorzenia. Równolegle do procesu leczenia, wprowadź specjalne szampony i odżywki, które je wspomogą.

Psy na ogół nie lubią kąpieli, choć oczywiście można znaleźć chlubne wyjątki. W większości przypadków jest to dla nich jednak stresujące doświadczenie. Jeśli Twój pupil jest jednym z tych, które nie przepadają za zabiegami pielęgnacyjnymi, dobierz taki szampon dla psa, by maksymalnie umilić mu ten czas – przede wszystkim nie podrażniając skóry i nie sprawiając w ten sposób jeszcze większego dyskomfortu. Dzięki temu kąpiele staną się dla niego odrobinę przyjemniejsze, a Tobie będzie łatwiej zadbać o jego czystość i higienę, bo nie będzie reagował paniką na samo wspomnienie o kąpaniu. Oszczędzisz sobie dzięki temu wiele nerwów i czas, który będziesz mógł przeznaczyć na dodatkowy spacer lub zabawę ze swoim pupilem.

Widoki:

Rodzaje szamponów dla psów

Pielęgnacja szczenięcia różni się nieco od pielęgnacji psa dorosłego. Wszystkie szczeniaki mają podobną, delikatną sierść, która dopiero w okolicach pierwszego roku życia zmienia się w docelową. Do tego czasu należy zwracać szczególną uwagę na dbałość o stan skóry – od tego zależy, czy cebulki włosa odpowiednio się rozwiną i dadzą podstawę do wyrośnięcia dorosłego, zdrowego i mocnego owłosienia.

Do kąpieli młodego psa wybierz szampon dla szczeniąt z alantoiną, który odżywi i uelastyczni skórę oraz zadba o specyficzne potrzeby młodej sierści, sprawiając, że pies wyrośnie na piękne i zadbane zwierzę. Zaopatrz się w specjalne szampony i odżywki dla psa poniżej pierwszego roku życia. Nie kąp malucha w szamponie dla psów dorosłych, bo możesz w ten sposób podrażnić delikatną skórę pupila. Ponieważ ma ona zupełnie inne potrzeby niż skóra psa starszego, uwzględnienie ich jest bardzo ważne podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy minie pierwszy rok życia czworonoga, a sierść szczenięcia zacznie zamieniać się w dorosłą, wybierz specjalny szampon dla psa, stworzony z myślą o specyficznym rodzaju owłosienia. Do wyboru masz wiele produktów. Który z nich będzie najlepszy?

Szampon dla psów krótkowłosych i gładkowłosych to produkt uniwersalny, pielęgnacyjny, odżywiający skórę oraz sierść. Często zawiera olejki roślinne, które wzmacniają i uelastyczniają włos, dzięki czemu wypada on rzadziej i w mniejszej ilości niż zwykle. Do ras krótkowłosych należą np.: Beagle, Bokser, Buldog francuski i amerykański, Jamnik czy Pinczer.

Szampony dla psów długowłosych chronią sierść dzięki dużej zawartości naturalnych substancji, przeciwdziałających także przesuszaniu sierści. Służą do częstego stosowania i zapewniają utrzymanie jedwabistości, elastyczności i błysku długiej sierści. Jeśli sierść już ulegnie przesuszeniu, warto zastosować produkty, w których skład wchodzą mleko oraz miód pszczeli, które odbudowują osłabione futro. Przydatna okazuje się także specjalna odżywka dla psa, która pomaga odzyskać dawny blask sierści i podtrzymać efekt uzyskany przy kąpieli.

U psów długowłosych szczególnie ważne jest odbudowywanie struktury sierści i nadanie jej pożądanej miękkości i jedwabistości. Do takich ras należą m.in.: Akita Inu, Bernardyn, Cavalier King Charles Spaniel, Border Collie, Golden Retriever, Maltańczyk, Owczarek australijski, Pudel duży, Terier szkocki, West Highland White Terrier czy Yorkshire Terrier. Jeśli Twój pupil należy do jednej z nich, wymaga właśnie takiej pielęgnacji.

Szampony dla psów szorstkowłosych mają zapobiegać zmiękczeniu owłosienia i stosuje się je stosunkowo rzadko. Najważniejszym zabiegiem, który należy wykonywać w przypadku ras szorstkowłosych, jest trymowanie – szampon ma jedynie podtrzymać jego efekt. Psy szorstkowłose to przede wszystkim: Pinczery, Sznaucery, Foksterier Szorstkowłosy Angielski, Terier Irlandzki, Terier Walijski, Terier Szkocki, Jamnik Szorstkowłosy, Wyżły, Gryfonik Brukselski, Gryfonik Belgijski czy Charty szorstkowłose.

Na rynku dostępne są również produkty do kąpieli, wydobywające piękną barwę sierści, która na skutek działania promieni słonecznych lub złej pielęgnacji często traci kolor. Dla psów o sierści poszarzałej lub zażółconej przeznaczone są szampony o łagodnym działaniu, podtrzymujące biel. Dla psów o ciemnej sierści zaleca się specjalne szampony intensyfikujące dany pigment. Takie specyfiki bezpiecznie odżywiają kolor i nie niszczą struktury sierści, nadając psu piękny, zdrowy i młody wygląd.

Jeśli Twój pupil jest wyjątkowo wrażliwy i często reaguje na składniki kosmetyków uczuleniem, wybierz szampon dla psa alergika o delikatnym, niepodrażniającym składzie. Zwykle nie zawiera on detergentów, a jego wyselekcjonowane czynniki kojące i uśmierzające mogą pomóc złagodzić objawy alergii, takie jak na przykład uciążliwe i męczące swędzenie skóry.

Do szybkiego odświeżenia sierści bez użycia wody stworzono suchy szampon dla psa. Niweluje on nieprzyjemne zapachy i odtłuszcza okrywę włosową. Jest idealny dla zwierząt bojących się wody, starszych lub chorych. Świetnie sprawdza się w podróży, albo w awaryjnych sytuacjach, gdy nie masz możliwości, by skorzystać z wanny lub prysznica. Będzie również dobrym wyborem w zimnych miesiącach. Pamiętaj, że jeśli pies wyjdzie niedosuszony na mróz, może się łatwo rozchorować. Dlatego czasami nie warto ryzykować kąpielą, szczególnie jeśli sierść Twojego pupila schnie wyjątkowo długo.

Jak wybrać najlepszy szampon dla psa?

O tym, jaki szampon dla psa powinieneś wybrać, decyduje przede wszystkim wiek zwierzęcia, rodzaj jego sierści i kolor umaszczenia. Koniecznie przestudiuj strukturę sierści i specjalnie do niej dobierz kosmetyk. Szampon dla Yorka czy dla Maltańczyka nie sprawdzi się u rasy Shih Tzu, gdyż rasy te posiadają włos okrywowy, charakteryzujący się brakiem podszerstka. W związku z tym  ich sierść ma inną twardość, objętość i poziom jedwabistości.

Przy jakichkolwiek problemach z określeniem właściwego stanu sierści psa, skonsultuj się z psim fryzjerem lub lekarzem weterynarii – oni najtrafniej ocenią kondycję sierści i skóry. Dzięki odpowiedniemu doborowi produktów do pielęgnacji Twój pupil będzie piękny, zadbany i przede wszystkim zdrowy.

Jeśli chcesz szczególnie zadbać o psią sierść, odżywka dla psa będzie bardzo pomocna. Po kąpieli, na jeszcze mokry włos nałóż odżywkę podtrzymującą działanie szamponu i dokładnie wyszczotkuj psa, co pobudzi cebulki włosów do wzrostu. Staraj się dobrać taki produkt, który uwzględni indywidualne psie potrzeby – przede wszystkim stan i kondycję jego sierści, a także pomoże Ci osiągnąć pożądany efekt wizualny. Wybieraj odżywki bogate w olejki i nawilżające skórę oraz odbudowujące włos.

Jeśli sądzisz, że sierść wymaga tylko lekkiego i szybkiego odświeżenia – suchy szampon dla psa sprawdzi się idealnie. Nie traktuj go jednak jako zamiennika kąpieli – to tylko szybka pomoc w awaryjnej sytuacji, gdy mycie nie jest możliwe. Zawsze kieruj się dobrem Twojego psa i sięgaj po takie rozwiązanie na przykład zimą – kąpanie psa w czasie dużych mrozów to bardzo zły pomysł. Może skończyć się ciężką chorobą, dlatego w takiej kwestii nie warto ryzykować.

Sprawdzaj opinie na temat konkretnych szamponów w Internecie – w ten sposób szybko ocenisz, który z produktów jest wartościowy i cieszy się największym uznaniem właścicieli konkretnych ras psów. To może pomóc Ci w wyborze szamponu odpowiedniego dla Twojego pupila oraz uniknąć przykrych niespodzianek podczas kąpieli i po niej. Zobacz wszystkie propozycje szamponów dla psów i kotów dostępne w naszej ofercie i wybierz z nich ten, który sprawdzi się najlepiej u Twojego czworonoga.

Artykuły z naszego bloga

Kąpanie psa – jak robić to prawidłowo? Pierwsza kąpiel psa i kolejne Kąpanie psa – jak robić to prawidłowo? Pierwsza kąpiel psa i kolejne
Szampon dla psa a choroby sierści Szampon dla psa a choroby sierści
Spa dla psa w domowym zaciszu. Zorganizuj je sam! Spa dla psa w domowym zaciszu. Zorganizuj je sam!
pixel