Karma dla żółwi wodnych
Karma dla żółwi wodnych
Hodowla żółwi wodnych cieszy się całkiem sporą popularnością, nie tylko wśród największych fanów akwarystyki. Powszechnie uważa się żółwie za sympatyczne i niekłopotliwe w utrzymaniu zwierzęta. Obserwacja ich aktywności może wciągnąć na wiele godzin. Pielęgnacja i opieka nad żółwiami wodnymi rzeczywiście nie należy to do zadań najtrudniejszych, nadal wymaga jednak wiedzy. Zwierzakowi wystarczy w zasadzie odpowiednie środowisko i dobre jedzenie. Istotne są zarówno prawidłowe wymiary akwarium, poziom wody, jak i oświetlenie, które zastępuje gadowi naturalne promienie. Karma dla żółwi wodnych też jest bardzo ważna, bo przecież żółw, jak każde żywe stworzenie, musi jeść.
Kilka liści sałaty, z którymi kojarzony jest ten zwierzak, to zdecydowanie za mało. Najlepiej będzie się czuł właśnie wtedy, gdy jego karma będzie smaczna i wartościowa. W ten sposób dostarczysz do organizmu żółwia wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zwierzak pozostanie zdrowy i pełen chęci do życia. Jaki pokarm dla żółwi wybrać? Co powinno się znaleźć w diecie gada?
Jedzenie dla żółwia wodnego to niezwykle istotna kwestia. Bez odpowiedniego pożywienia nie ma mowy o prawidłowym rozwoju i zdrowym życiu żółwia. Zwierzak potrzebuje zbilansowanych posiłków, pełnych składników odżywczych i tłuszczu, który da mu tak potrzebną do życia energię. Najlepiej, aby posiłek gada składał się ze składników dostępnych w jego naturalnym środowisku. W diecie żółwia nie powinno zabraknąć ryb, ślimaków, owadów czy larw zwierząt wodnych. W żadnym wypadku nie podawaj zwierzęciu mięsa wołowego, kurczaka czy wieprzowiny.
Aby dieta żółwi wodnych była dobrze zbilansowana, w posiłkach muszą się też znaleźć rośliny. Oczywiście te, wśród których zwierzak żyje. W akwarium z pewnością będzie podskubywał listki, więc uważaj jakie rośliny umieszczasz w środowisku gada. Uważaj też, żeby nie przekarmić zwierzaka. Niezalecane jest podawanie żółwiom warzyw czy owoców. Najczęściej zawierają zbyt dużo cukrów i kwasu szczawiowego, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie gada. Nawet sałata, z którą zwierzak często widywany jest na zdjęciach, bardziej szkodzi gadowi, niż przynosi pożytek – prowadzi do krzywicy. Zwierzak nie powinien też jeść marchewki czy ogórka. Jeśli bardzo chcesz mu je podać, rób to naprawdę rzadko. W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele innych smakołyków, które mają lepszy wpływ na zdrowie i organizm żółwia niż marchewka czy ogórek.
Pokarm dla żółwia wodnego możesz komponować samodzielnie, przez odpowiednie dobieranie i mieszanie kolejnych składników. Możesz też postawić na gotowe granulaty. To rozwiązanie wygodne i bezpieczne – karmy stworzone są z myślą o specyficznych potrzebach żółwi wodnych, dlatego zwierzak dostanie wszystko, co niezbędne do życia. Młodym gadom wystarczy posiłek nawet raz dziennie. Im żółw starszy, tym częściej powinien jeść. Nadmiar jedzenia warto odławiać.
Gotowa karma dla żółwi wodnych ma nie tylko dobry skład, ale też odpowiedni rozmiar. Zwierzak bez problemu radzi sobie z jej zjedzeniem. Doskonały pokarm dla żółwia znajdziesz w sklepie ZooArt.