Pokarm dla ryb koi
Pokarm dla karpi koi – czemu ma znaczenie?
Ryby koi zachwycają swoim pięknem, są bardzo kolorowe i posiadają ciekawy układ plam. Dlatego właśnie idealnie nadają się do oczek wodnych, w których najczęściej mieszkają. Chociaż wywodzą się z Japonii, pojawiają się jako ozdoba ogrodów na całym świecie, także w Polsce. Ryby żyją długo i fascynują nie tylko pięknymi barwami, ale też swoją wytrzymałością i rozmiarami – osiągają długość nawet 90 cm. Hodowla tych egzotycznych ryb sięga XIX wieku. W Japonii kolorowe karpie są bohaterami wielu legend i mają bogatą symbolikę. Jak wygląda żywienie tych zjawiskowych ryb?
Pokarm dla karpi koi ma bardzo duże znaczenie dla ich zdrowia. Ryba, która nie dostaje wszelkich niezbędnych składników odżywczych, zaczyna chorować, traci też swój piękny, niespotykany kolor. Jest też bardziej podatna na wystąpienie różnych chorób. To stworzenia z gruntu delikatne, dlatego tak ważne jest, by dostawały pokarm, który wzmocni ich odporność. Jedzenie ma też duże znaczenie w kwestii sylwetki zwierzęcia. Źle dopasowana karma dla ryb koi może doprowadzić do sytuacji, w której ryba jest zbyt chuda i nie ma wypukłego brzucha.
Pokarm dla koi powinien zawierać dużo białka. Ryby uchodzą za zwierzęta z dużym apetytem – musisz więc uważać, aby ich nie przekarmić. Ryby co do zasady są wszystkożerne, w naturze żywią się glonami, ślimakami, larwami czy szczątkami roślin. Okazy ze swojego oczka wodnego najwygodniej będzie Ci karmić gotowymi produktami. Hodowcy często sięgają po jedzenie w granulkach czy w formie pływających pałeczek. Dla koi najlepszy będzie pełnowartościowy i łatwo przyswajalny produkt, zawierający także odpowiednią dawkę tłuszczu i błonnika. Uważaj na wielkość porcji – zbyt duża potrafi zabrudzić wodę.
Zadbaj o zdrowie swoich rybek. Dobrej jakości karma dla karpi koi jest w stanie zapewnić im wszelkie niezbędne do życia substancje odżywcze. Dzięki temu Twoje rybki będą przykuwać wzrok oraz staną się żywą ozdobą Twojego oczka wodnego i ogrodu. Pamiętaj, że ryby koi żerują na dwa sposoby. Jedne zjadają jedzenie, które znajdą tuż przy dnie, inne szukają pożywienia tuż przy lustrze wody. Nie jest też zalecane karmienie ryb, gdy temperatura wody wynosi mniej niż 10°C.