Ściółki, żwirki i piaski dla gryzoni

ilość znalezionych towarów: 42

Żwirek dla królika i gryzoni – co musisz wiedzieć?

Odpowiednia ściółka dla gryzoni jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia klatki. Od jej rodzaju i jakości zależy wygoda sprzątania, niwelowanie nieprzyjemnych zapachów a przede wszystkim komfort życia zwierzęcia. Podłoże do klatki kojarzy się najczęściej z trocinami. Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta, która uwzględnia indywidualne potrzeby gryzoni. Ściółka dla świnki morskiej niekoniecznie sprawdzi się u chomika. Warto więc zastanowić się i dobrać takie podłoże, które przede wszystkim dopasowane będzie do konkretnego gatunku gryzonia.

Niektóre małe zwierzęta nie potrafią same poradzić sobie z higieną. Te, które mają długie futerko i krótkie łapki, nie sięgają w newralgiczne miejsca, które muszą być utrzymywane w czystości. Oprócz tradycyjnych ściółek, służących do załatwiania potrzeb fizjologicznych, na rynku dostępny jest też specjalny piasek dla gryzoni, umożliwiający zażycie suchej kąpieli. Musisz jednak pamiętać o regularnej jego wymianie, aby higiena była faktycznie skuteczna.
Sklep zoologiczny ZooArt w swojej ofercie posiada szeroki wybór ściółek i piasków skierowany do świnek morskich, chomików, królików, szczurów i innych zwierząt żyjących w klatkach. Dbając o higienę i bezpieczeństwo zwierząt, wybierz produkt wysokiej jakości, umożliwiający zachowanie odpowiedniego poziomu życia i czystości u małego przyjaciela.

Żwirek czy trociny dla gryzoni – co wybrać?

W sklepie internetowym dostępnych jest kilka rodzajów podłoża, dostosowanych do potrzeb konkretnych gatunków gryzoni. To sprawia, że możesz wybrać dla swojego zwierzaka zarówno tradycyjne trociny dla gryzoni, jak i bardziej nowoczesne, a często również bardziej chłonne materiały. Podczas wyboru kieruj się także wygodą sprzątania – w niektórych przypadkach podkład i nieczystości usuniesz łatwiej niż w innych.
Trociny są najmniej chłonnym materiałem. Przeznaczone są dla zwierząt, które nie wydalają dużej ilości moczu. Najlepsze trociny wykonane są z drzew owocowych i składają się z małych płatków. Jest to odpowiednia ściółka dla chomika, szczura i królika miniaturowego. Dla zamaskowania nieprzyjemnych zapachów warto wybrać żwirek dla gryzoni o dodatkowych funkcjonalnościach, zwłaszcza zapachowy. Naturalne aromaty nie zaszkodzą zwierzętom i nie będą działać drażniąco, a jednocześnie zniwelują wszystkie nieprzyjemne zapachy, obecne zwłaszcza przy klatkach zamieszkanych przez samce.
Żwirek drewniany dla gryzoni to trociny sprasowane, które charakteryzują się dużą chłonnością i zdolnością do likwidowania zapachów. Dobrej jakości pellet, rozpadając się pod wpływem wilgoci, nie pyli mocno i jest bezpieczny dla zwierząt. Jest to odpowiedni żwirek dla królika, świnki morskiej i szynszyli. Nie nadaje się dla chomików, gdyż może ranić ich delikatne łapki. Tego rodzaju ściółka dla gryzoni polecana jest zwłaszcza w przypadku zwierząt wrażliwych, z chorobami dróg oddechowych. Możesz znaleźć ją w wersjach bezzapachowych albo z naturalnymi aromatami, na przykład drzewa sosnowego.
Ściółka z kaczanów kukurydzy jest wysuszoną i pokruszoną formą kolby kukurydzy. To podłoże dobrze wchłaniające wilgoć i zapachy. Jest miękkie, nie pyli i nie uczula. To dobry żwirek dla chomika, świnki morskiej, szynszyli i innych gryzoni, jak również fretki. Sprawdzi się też jako żwirek dla królika, o ile masz pewność, że Twój pupil nie będzie próbował go zjeść. Pamiętaj przy tym, że jest to jedno z najbardziej ekologicznych podłoży dla małych zwierząt.
Bentonitowy żwirek dla gryzoni to produkt, który dobrze wiąże wilgoć, lecz nie pochłania zapachu. Dość mocno pyli i pod wpływem wilgoci tworzy bryłki, które, zjedzone przez zwierzę, może zablokować jego układ pokarmowy. Jest to dobry żwirek dla świnki morskiej, królika i szynszyli, jednak zaleca się stosować go miejscowo. Dobrze sprawdzi się, jeśli chcesz znaleźć żwirek dla świnki morskiej albo większego zwierzęcia do toalety. Z powodzeniem zastąpi inne podłoże, będzie dobrze odznaczał się od ściółki w klatce, a dzięki temu zwierzę szybciej zrozumie, gdzie znajduje się toaleta.
Żwirek silikonowy jest produktem o doskonałej chłonności, który dodatkowo niweluje zapachy. Nie nadaje się jednak jako jedyne podłoże – w niektórych przypadkach może bowiem spowodować zatrucie. Przeznaczony jest do klatek z drutem lub jako podkład pod matę chłonącą. Jest to dobry żwirek dla szczura, świnki morskiej i szynszyli. Nie sprawdzi się raczej jako żwirek dla chomika, bo może zostać przypadkowo wzięty za element posiłku, zwłaszcza jeśli już napęcznieje. Może jednak być stosowany jako ściółka dla królika do toalety – niektóre odmiany żwirku silikonowego mają praktyczną funkcję diagnostyczną i z powodzeniem wykrywają choroby na podstawie składu moczu.
Dla zwierząt, które wymagają suchej kąpieli, np. chomik, niezbędny jest piasek dla gryzoni. Podczas toalety, przy użyciu piasku, gryzonie pozbywają się z sierści olejów, kurzu i brudu, zachowując futro w doskonałej kondycji. Wybierz piasek o stosunkowo dużych ziarnach i nieostrych krawędziach – najlepiej specjalistyczny. Pamiętaj, że będzie to dobra ściółka dla świnki morskiej, ale tylko do osobnego pojemnika kąpielowego. Nie może służyć za podłoże w całej klatce.

Ściółka dla gryzoni – na co zwrócić uwagę?

Wybór podłoża dla gryzonia może być rzeczą wymagającą Twojej uwagi. Na początek zwróć uwagę na indywidualne potrzeby zwierzęcia, jak również czas, który będziesz musiał poświęcić na sprzątanie. Zwracaj uwagę na rodzaj podłoża i obserwuj reakcję swojego zwierzęcia. Może bowiem szybko okazać się, że trociny dla królika nie są najlepszym rozwiązaniem, mimo że polecali je Twoi znajomi mający szczury. W takim przypadku wybierz to, co najlepiej sprawdza się u Twojego zwierzęcia – zadbasz o jego dobre samopoczucie, a także zdrowie.
Dobierz żwirek do gatunku zwierzęcia i jego wielkości. Ściółka dla królika może nie być odpowiednim wyborem dla małego chomika i może podrapać mu łapki. Pamiętaj jednak, że trociny dla chomika powinny stanowić grubą warstwę podłoża. Chomiki, podobnie zresztą, jak i myszy, lubią zagrzebywać się w swojej ściółce i tworzy w niej tunele. Chętniej w niej śpią – w takim przypadku trociny dla chomika to jedno z najlepszych rozwiązań. Pozostanie Ci tylko regularna wymiana części warstwy, a także dbanie o to, aby przygotować dla zwierzęcia osobną toaletę.
Wybieraj produkty, które nie powodują uczuleń. Bezpieczniejszą opcją jest ściółka z płatków drzew owocowych. Podkład wykonany z drzewa iglastego może powodować uczulenie i problemy z oddychaniem. Jeśli twój pupil ma skłonności do podgryzania podłoża – nie kupuj produktów, które mogą zatkać jego układ pokarmowy. Bierz pod uwagę, że niektóre zwierzęta mogą mieć zarówno alergie kontaktowe, jak i alergie na pyłki. W przypadku takiego schorzenia trociny dla gryzoni nie są dobrym wyborem – lepszy będzie żwirek, który nie powoduje takiej ilości unoszącego się pyłu. Porównaj kilka wariantów ściółek i wybierz taki, który zadowoli i zwierzaka, i ciebie.
Pamiętaj o roli, jaką ma spełnić ściółka dla chomika albo każdego innego małego zwierzęcia hodowlanego. Przede wszystkim celem jej stosowania jest ułatwienie utrzymania porządku w klatce. Ściółka powinna więc być łatwa w wymianie albo umożliwiać usunięcie odchodów w przypadku zwierząt, które korzystają z toalety.
Co więcej, trociny dla królika lub innego, wrażliwego zwierzęcia nie mogą podrażniać i powodować dyskomfortu, zwłaszcza że często stanowią też element legowiska. Dopiero na końcu powinieneś postawić takie kwestie jak cena albo preferencje zapachowe – ważniejsze jest, aby zwierzę w ściółce czuło się dobrze. Przy szerokim wyborze produktów bez trudu dobierzesz coś odpowiedniego dla pupila i zasobności portfela.

pixel