Karmy dla psów o różnej wadze i potrzebach
Karma dla olbrzymiego psa jest diametralnie inna niż karma dla miniaturowego psa. Żołądek psa, który waży 80 kg, jest inny niż u psa, który waży ledwo 2 kg. Karma dla średniego psa nie może służyć, jako karma uniwersalna. Przy wyborze odpowiedniego produktu oprócz wielkości zwierzęcia powinniśmy także zwrócić uwagę na jego etap życia, poziom aktywności i specjalne potrzeby żywieniowe. Podawanie psu pokarmu, który nie zapewnia mu wszystkich niezbędnych składników w odpowiedniej ilości, niezaprzeczalnie negatywnie wpłynie na jego zdrowie oraz wygląd.
Karma dla małych i miniaturowych psów
Karma dla małego psa, a także karma dla miniaturowego psa często występuje w jednej kategorii. Potrzeby żywieniowe psów małych i miniaturowych są do siebie zbliżone. Bardziej właściwa jest dla takich psów karma mokra, dlatego że jest miękka – bardziej odpowiednia dla delikatnych zębów, a także zawiera dużo wody, co korzystnie wpływa na ich wrażliwy układ moczowy. Sucha karma dla psów miniaturowych i małych również ma swoje zastosowanie, gdyż potrafi oczyszczać zęby z kamienia nazębnego. Karma dla psa małego i miniaturowego powinna odznaczać się mniejszymi kawałkami, które są przeznaczone dla mniejszych szczęk. Dobra karma dla miniaturowego psa powinna być bardziej kaloryczna i lekkostrawna, a także odznaczać się zwiększoną zawartością włókna pokarmowego. Małe psy często mają alergie, dla nich została sporządzona karma hipoalergiczna dla małych psów. W tym przypadku idealnie sprawdzi się karma dla psa z jagnięciną lub cielęciną. Za mało uczulającą uchodzi także karma dla psa z wieprzowiną.
Karma dla średnich psów
Karma dla średniego psa ma zrównoważoną kaloryczność. Inne składniki spożywcze również powinny być odpowiednio zbilansowane, do potrzeb psów średniej wielkości. Karma dla średniego psa, jak i każda inna, nie może zawierać sztucznych dodatków np. barwników, polepszaczy smaków. Oczywiście naturalne substancje (np. jako konserwant kwas askorbinowy, czyli witamina C) są dopuszczalne, więc często zawiera je zarówno sucha, jak i mokra karma dla psa, dlatego powinniśmy wnikliwie czytać etykietę i rozpoznawać substancje oraz rozumieć ich wpływ na organizm psa.
Karma dla dużych i olbrzymich psów
Karma dla dużego psa i karma dla olbrzymiego psa – podobnie, jak karma dla małego psa i miniaturowego – często są w jednej kategorii. Takie psy potrzebują pożywienia, które jest mniej kaloryczne, a jednocześnie jest lepiej przyswajalne, gdyż większe psy łatwiej doznają skrętu żołądka i mają większe skłonności do otyłości. Niską kalorycznością odznacza się karma dla psa z drobiem np. karma dla psa z kurczaka lub indyka. Karma dla dużego psa powinna być odpowiednio zbilansowana, by dostarczyć składniki, które są niezbędne, a jednocześnie poziom energii musi być utrzymany na odpowiednim poziomie, adekwatnie do wieku i poziomu aktywności fizycznej zwierzęcia. Sucha karma dla psów dużych i olbrzymich jest świetnym rozwiązaniem, w szczególności dla zdrowych psów. Sucha karma dla psów dużych jest również bardziej opłacalna. Choć jest kaloryczniejsza, to pupil może jej spożyć mniej i jednocześnie nasyci się nią na dłużej. Mokra karma dla psów jest polecana – w szczególności, dla starszych psów lub tych, które mają kłopoty z uzębieniem. Zarówno karma dla olbrzymiego psa, jak i tego dużego powinna zawierać odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Nadmiar lub niedobór tych składników może prowadzić do takich chorób jak: dysplazja stawów biodrowych, osteoporoza, krzywica. Bardzo ważne jest to, aby karma dla dużego psa zawierała witaminę D3, gdyż to ona reguluje balans między tymi składnikami.
Karma dla aktywnych psów
Karma dla aktywnego psa jest dostosowana do potrzeb psów, które są bardziej aktywne, zalicza się do nich np. takie, które uprawiają sport lub są wykorzystywane, jako użytkowe psy pracujące. Mają one większe zapotrzebowanie na energię. Karma dla aktywnego psa odznacza się zwiększoną ilością białka. Oprócz tego sucha karma dla psa aktywnego zawiera więcej witamin z grupy B. A najlepsza mokra karma dla psów aktywnych jest zupełnie pozbawiona konserwantów. Mięso zawarte w takiej karmie powinno być dobrze przyswajalne. Karma dla psa z wołowiną jest źródłem kreatyny – która dodaje zwierzęciu sił oraz L-karnityny, która przyspiesza przemianę jego materii. Psy pracujące, których wysiłek może trwać wiele godzin potrzebują w swojej diecie zwiększonej ilości tłuszczy - ich cennym źródłem są ryby. Zatem odpowiednia dla tych czworonogów będzie karma dla psa z tuńczykiem lub łososiem. Ponadto karma dla aktywnego psa sportowca musi zawierać więcej węglowodanów, gdyż jego wysiłek jest krótki lecz intensywny. Przy podawaniu karmy oprócz intensywności i czasu trwania aktywności, powinniśmy także uwzględnić częstotliwość wysiłku.