Karma dla kota perskiego

ilość znalezionych towarów: 12

 

 

Kot perski – charakterystyka

Pers to koci arystokrata, kojarzony z dostojeństwem i elegancją. Dzięki swojemu wspaniałemu, gęstemu futerku wygląda naprawdę imponująco i znajduje wielu wielbicieli. Pogodne usposobienie i łagodny charakter sprawiają, że kot perski to wierny przyjaciel dla swoich opiekunów. Jednak aby zachował zdrowie i pełnię energii przez długi czas, należy zastanowić się nad tym, czym karmić kota perskiego, a także – jak. Charakterystyczny, spłaszczony pyszczek sprawia, że kot perski pobiera pokarm nieco inaczej niż reprezentanci innych ras. Pamiętaj, że od tego, co i w jaki sposób podajesz swojemu kotu w dużej mierze zależy jego dobre samopoczucie.

Kot perski – żywienie. O czym należy pamiętać?

Dieta kota perskiego nie różni się wiele od sposobu żywienia innych ras. Pamiętać należy jednak o kilku szczególnych cechach tej rasy, które powinny być uwzględnione przy komponowaniu diety dla persa. Koty perskie pobierają bowiem pokarm spodnią częścią języka. Dlatego też ważne jest, by karma sucha podawana persowi miała odpowiedni kształt umożliwiający wygodne jej przyjmowanie – dostosowany do budowy szczęki kota. Zachęca to do gryzienia pokarmu, co pozwala oczyścić zęby z kamienia i zapobiega chorobom jamy ustnej.

Długie i gęste futro to niewątpliwie największy atut perskich kotów. Jego pielęgnacja jednak jest dość czasochłonna. Dzięki odpowiedniej diecie możesz zadbać o wygląd futra swojego pupila. Karmy dla kotów perskich zawierają składniki takie jak biotyna czy kwasy tłuszczowe, dzięki którym futro persa pozostaje lśniące a nadmierne wypadanie zostaje wyeliminowane. Długie futro wiąże się również z powstawaniem kul włosowych. Odpowiednia karma pomoże w delikatny sposób pozbyć się zalegającego w przewodzie pokarmowym futra.


Koty perskie – co jedzą? Podstawy diety

Dieta kota perskiego powinna przede wszystkim składać się z karmy suchej. Dobrej jakości suchy pokarm zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kota. Sucha karma dla kotów perskich powinna składać się z dużej ilości mięsa i wartościowych dodatków takich jak witaminy i minerały wspomagające utrzymanie lśniącego futra i składniki pomagające usunąć nagromadzone w żołądku kule włosowe. Karmę suchą dopasowuje się do etapu rozwoju kota. Na rynku dostępne są karmy przeznaczone dla kociąt rasy perskiej, dla kotów dorosłych i seniorów. Każda z nich zawiera składniki dobrane, tak by zaspokoić potrzeby kotów perskich w każdym wieku.

Oprócz suchej karmy, kotu perskiemu, podobnie jak kotom innych ras, można podawać pokarm mokry i surowe mięso. Ten dodatek do diety wprowadza element różnorodności a także dostarcza wielu składników odżywczych. Należy pamiętać, że mokra karma dla kota perskiego powinna cechować się jak największą ilością mięsa w składzie i nie powinna zawierać cukru, konserwantów ani sztucznych barwników. Mięso również jest dobrym dodatkiem do codziennej diety kota. Można podawać mu mięso z kurczaka, wołowinę, mięso z królika czy jagnięcinę. Wieprzowina jednak, ze względu na wysoki poziom tłuszczu, nie będzie najlepszym wyborem. Mięso powinno być pokrojone w dość duże kawałki, co zmusi kota do gryzienia i przeżuwania pokarmu.

To, co jedzą koty perskie, w dużej mierze decyduje o ich zdrowiu i pięknym wyglądzie. Nie tylko jednak co, ale też w czym podawane jest jedzenie ma duże znaczenie. Ze względu na budowę pyszczka granulki karmy suchej powinny mieć właściwy kształt, ułatwiający jej pobieranie. Miski, w których podajesz jedzenie i wodę, muszą być odpowiednie. Dla kotów perskich najlepsze będą szerokie i płytkie miseczki. Wysokiej jakości pokarm, podany w odpowiedni sposób, zapewni twojemu futrzanemu przyjacielowi zdrowie i komfort, co pozwoli ci cieszyć się jego towarzystwem przez nawet 20 lat.

 

    pixel