Przysmaki i kolby dla gryzoni

ilość znalezionych towarów: 48

Rozpieść swojego gryzonia – kup mu przysmaki

Biorąc pod opiekę zwierzę, każdy odpowiedzialny opiekun chce dla niego jak najlepiej. Dobrze zbilansowana dieta, oparta na naturalnych składnikach to podstawa zachowania dobrego zdrowia pupila.

W jadłospisie gryzoni królować powinny mieszanki roślin lub zbóż (dopasowanych do potrzeb danego gatunku), które dostarczają cennych składników odżywczych takich jak białko czy witaminy. Aby jednak urozmaicić dietę i trochę rozpieścić swojego gryzonia warto zaserwować mu różne smakołyki. Jak wybrać przysmaki dla gryzoni i czy się kierować przy zakupie?

Przysmaki dla chomika, myszy i świnek morskich

Aby dostarczyć gryzoniom witamin czy minerałów warto podawać im różnego rodzaju warzywa, owoce i zioła. Winogrona, truskawki, arbuzy, papryka, ogórki, brokuł czy pietruszka to nie tylko smaczne, ale też zdrowe przekąski. Dzięki dużej zawartości wody w owocach i warzywach poprawia się stopień nawodnienia organizmu gryzonia, co pozytywnie wpływa na jego zdrowie.

Nie tylko świeże, ale też suszone owoce mogą stanowić przysmak dla chomika, myszy czy świnki morskiej. Należy jednak pamiętać, że w owocach, zwłaszcza tych suszonych występuje duża ilość cukru, dlatego też powinny być podawane tylko od czasu do czasu. Jako przekąska dla gryzoni może również służyć kawałek żółtego lub białego sera, orzechy, czy odrobina chudego, gotowanego mięsa. Ważne jest, aby dopasować rodzaj przysmaku do gatunku pupila. Przed podaniem nowego rodzaju jedzenia dopytaj swojego weterynarza, czy gryzoń może jeść dany przysmak.

Urozmaicenie diety a także dużą dawkę rozrywki zapewni kolba dla chomika czy świnki morskiej. Kolba to drewniany patyczek, na którym najczęściej znajdują się rodzaju mieszanki zbóż, ziół i kwiatów. Gryzonie docenią nie tylko walory smakowe kolb ale także wykorzystają je do wspinaczki czy zaspokojenia potrzeby podgryzania. Twarde kolby dla gryzoni będą idealnym materiałem do ścierania zębów.

Przysmaki dla szynszyli

Szynszyle na wolności żywią się trawami pustynnymi, a do ścierania siekaczy wykorzystują gałązki i korę drzew. Dla udomowionego pupila, nieokorowana gałązka sprawdzi się jako smakołyk. Drzewa i krzewy, które nadadzą się do podania szynszyli to na przykład jabłoń, grusza, jarzębina, osika, czy winorośl. Oprócz prozdrowotnych właściwości, taka przekąska dostarczy twojemu pupilowi mnóstwo przyjemności.

Suszone zioła, liście, kwiaty czy owoce również świetnie sprawdza się w roli smakołyku. Możesz je przygotować samodzielnie lub sięgnąć po gotową mieszankę ze sklepu zoologicznego. Zawartość mniszka lekarskiego, dzikiej malwy, kwiatów nagietka czy liści brzozy dobrze wpływają na funkcjonowanie organizmu szynszyli a oprócz tego, bardzo smakują gryzoniom.

Owoce to cenne źródło witamin i mikroelementów. Na szczególną uwagę zasługują owoce dzikiej róży, które korzystnie wpływają na prace nerek i powinny często gościć w jadłospisie szynszyli. Pamiętaj jednak, by nie podawać zwierzęciu surowych owoców, tylko suszone. Surowe owoce mogą powodować wzdęcia.

Przysmaki dla królika

Dieta królika składa się przede wszystkim z trawy, liści, czy gałązek drzew. W naturalnym środowisku królik przyjmuje niskokaloryczny pokarm z dużą zawartością włókna pokarmowego. Te cechy powinny też posiadać przysmaki podawane uszatym pupilom. Zdrowym i naturalnym przysmakiem będą więc gałązki drzew czy różnorodne kwiaty i zioła. Również warzywa będą dobrym wyborem. Owoce, choć bardzo lubiane przez króliki, powinny być podawane okazjonalnie, ze względu na dużą kaloryczność.

Królik, podobnie jak chomik, świnka morska czy szynszyla, ma potrzebę ścierania stale rosnących zębów. Oprócz gałązek drzew, świetnie w tym celu sprawdzi się kolba dla królika. Nie tylko pomoże zachować odpowiedni stopień higieny jamy ustnej ale też będzie smaczną przekąską. Kolby, jak również przekąski w formie ciastek czy dropsów są jednak kaloryczne i powinny być podawane okazjonalnie.

Czego nie powinny jeść gryzonie?

Przysmaki kojarzą nam się przede wszystkim ze słodyczami. Gryzonie na pewno nie pogardziłyby ciastkiem czy kawałkiem krakersa, jednak duża zawartość cukru, soli i wysoka kaloryczność ludzkich przekąsek są dla tych zwierząt niebezpieczne.

Nawet przysmaki dla gryzoni podawane zbyt często mogą mieć negatywne skutki. Nadwaga i otyłość wśród gryzoni to nie lada problem. Kolby, ciastka czy dropsy dla gryzoni powinny być podawane z umiarem i nie mogą stanowić podstawy ich diety. Rozpieszczanie to wyraz troski i miłości, jednak zdrowie pupila zawsze powinno stać na pierwszym miejscu.

Wybierając przysmaki dla gryzonia powinieneś przede wszystkim kierować się naturą – to ona wie, co jest najlepsze dla tych zwierząt. Naturalne składniki, jak najbardziej zbliżone do diety osobników żyjących na wolności to najlepszy z możliwych wyborów. Kupując gotowe mieszanki ziół czy owoców, kolby, ciastka czy dropsy szczególną uwagę zwróć na skład. Kolby dla świnek morskich, chomików, myszy czy królików nie powinny zawierać cukrów, konserwantów, sztucznych barwników ani aromatów. Będą też różnić się składem w zależności od tego, dla jakiego gryzonia są przeznaczone.

pixel