Karma dla fretki

ilość znalezionych towarów: 4

Nietypowy pupil: fretka

Zwierzęta domowe towarzyszyły ludziom od dawien dawna. Obok psów czy kotów, w naszych domach coraz częściej goszczą fretki. Te niewielkie drapieżniki mogą stać się wspaniałymi towarzyszami dla człowieka, jednak, podobnie jak w przypadku każdego innego zwierzęcia domowego, należy poznać jego naturę i potrzeby. Aby pupil jak najdłużej żył w zdrowiu, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie żywienie. Czym karmić fretkę i na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy?

Pokarm dla fretki: mięso

Fretka to drapieżnik i mięsożerca. To właśnie mięso, kości, podroby i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić największą część tego, co jedzą fretki. Można im podawać mięso drobiowe, wołowinę, czy ryby. Najwięcej cennych składników odżywczych dostarczy fretce mięso surowe, należy jednak pamiętać by przed podaniem sparzyć je wrzątkiem lub podawać po poddaniu głębokiemu mrożeniu. W ten sposób pozbędziesz się bakterii, które mogą być niebezpieczne dla fretki. Ważne jest też, aby nie podawać fretce surowej wieprzowiny. Ta może być przyczyną śmiertelnej choroby Aujeszky’ego.

Dobrą alternatywą dla świeżego mięsa są gotowe karmy dla fretek. Karma dla fretki powinna cechować się wysoką zawartością mięsa w swoim składzie. Na rynku dostępne są karmy suche – w formie granulek, oraz mokre – w puszkach. Pokarm ten to główne źródło białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu fretki. Skład karm wzbogacony jest również o kompleks witamin i minerałów, które wspomagają układ trawienny, obniżają poziom złego cholesterolu, pomagają utrzymać lśniące futro i zdrowe zęby. Żywienie fretki karmą suchą i mokrą, przeznaczoną dla tego gatunku daje gwarancję dobrze zbilansowanego, zdrowego posiłku.

Fretka: żywienie uzupełniające oraz ograniczenia w diecie

Podstawą żywienia fretki powinno być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, jednak nie samym mięsem fretka żyje. Co jedzą fretki domowe?

Dla urozmaicenia jadłospisu oraz w celu dostarczenia wielu cennych składników odżywczych, możesz podawać swojej fretce warzywa, owoce czy jaja. Produkty roślinne, takie jak marchew, jabłka, truskawki czy arbuz mogą być podawane codziennie, jednak w niewielkich ilościach. Żółtko jaja kurzego czy jaja przepiórcze najlepiej podać nie częściej niż raz w tygodniu.

Ważnym elementem żywienia fretki jest również woda. Miseczka lub poidełko ze świeżą, czystą wodą powinno być zawsze do dyspozycji twojego zwierzaka.

A czego pod żadnym pozorem nie podawać fretce? Przede wszystkim ludzkiego jedzenia. Zawarte w nim przyprawy i sól mogą być bardzo szkodliwe i powodować silne zatrucia.

Jedzenie dla psów również nie jest dobrym wyborem. Fretki mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż psy, dlatego też psi pokarm nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na białko i inne składniki odżywcze. Może to prowadzić do niedoborów.

Mleko i produkty mleczne również powinny być unikane ze względu na zawartość laktozy, która nie jest trawiona przez układ pokarmowy drapieżnika, jakim jest fretka. Pokarm, który szkodzi to także niektóre owoce i warzywa. Jeśli chcesz wprowadzić do diety swojej fretki produkty roślinne, unikaj podawania cebuli, czosnku, awokado, cytrusów, kapusty, roślin strączkowych i grzybów.

Jak i kiedy karmić fretkę?

Proces trawienia u fretki trwa około dwóch godzin więc ważne jest by jedzenie było podawane dość często. Jedzenie dla fretki musi być świeże, zwłaszcza gdy podajemy surowe mięso i produkty roślinne. Surowy pokarm należy więc serwować w porcjach ‘na raz’, tak żeby nie zalegały one w miseczce przez długi czas. W razie dłuższej, kilkugodzinnej nieobecności opiekuna, w miseczce można pozostawić pokarm suchy i przede wszystkim świeżą wodę.

Dzięki dobrze zbilansowanej diecie, opartej na wysokiej jakości produktach będziesz mógł cieszyć się towarzystwem swojej fretki przez długie lata.

    pixel