Higiena jamy ustnej kotów

ilość znalezionych towarów: 37

Higiena jamy ustnej kota – fakty i mity.

Zapewne każdy właściciel kota kiedyś spotkał się ze stwierdzeniem, niestety nie do końca prawdziwym, że koty doskonale potrafią zadbać o swoją higienę i nie potrzebują dodatkowej pielęgnacji. Otóż koty, tak samo jak ludzie, często cierpią na różnego rodzaju choroby jamy ustnej i zębów.

Człowiek, by zachować piękny i zdrowy uśmiech na długie lata regularnie myje zęby i odwiedza stomatologa. Z kotem powinno być podobnie. Pielęgnacja zębów w domu i regularne przeglądy jamy ustnej u weterynarza pomogą uniknąć osadzaniu się kamienia nazębnego i związanych z tym chorób, na przykład paradontozy. 

Kamień nazębny powstaje w wyniku osadzania się na zębach i dziąsłach resztek jedzenia i bakterii, które tworzą twardą powłokę. Kamień nazębny może skutkować zapaleniem dziąseł, spowodować wypadnie zębów u kota, oraz prowadzić do chorób takich narządów jak nerki, wątroba czy serce przez tak zwaną infekcję wtórną. Bakterie, które przedostają się do krwioobiegu mogą posiać spustoszenie w organizmie kota i skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli więc zauważysz u swojego mruczka apatię, brak chęci do zabawy, zmniejszony apetyt czy przykry zapach z pyszczka to znak, że należy odwiedzić weterynarza.

Sposoby na utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej u kota

Brak odpowiedniej profilaktyki zdrowia jamy ustnej u kota może skutkować wieloma przykrymi dolegliwościami. Powinieneś więc jak najwcześniej zatroszczyć się o zdrowie zębów i jamy ustnej u swojego pupila. Jest na to kilka sposobów:

Najbardziej skutecznym ale też najtrudniejszym do wyegzekwowania sposobem na walkę z kamieniem nazębnym jest regularne szczotkowanie zębów. Brzmi nieprawdopodobnie ze względu na to, że koty z reguły nie przepadają za wszelakimi zabiegami higienicznymi. Mycie zębów może również okazać się niełatwym zadaniem, ale opłaca się to robić!

Dbanie o kocie zęby należy rozpocząć od wyboru odpowiedniej pasty i szczoteczki. Do pielęgnacji zębów należy wybierać tylko produkty weterynaryjne, które nie będą zawierać szkodliwego dla kotów fluoru i mogą być przez nie bezpiecznie połknięte bez ryzyka zatrucia. Dodatkowo, weterynaryjna pasta do zębów dla kota wzbogacona jest o walory smakowe i zapachowe, co zdecydowanie ułatwi przekonanie kota do zabiegów higienicznych.

Szczoteczka do zębów dla kota to kolejny produkt, w który powinieneś się zaopatrzyć. Najlepiej sprawdzą się te nakładane na palec. Ułatwiają dotarcie nawet do trudnodostępnych miejsc. Możesz kupić też szczoteczkę do zębów dla kota podobną do tej, której sam używasz.

Jeśli jednak wszelkie próby szczotkowania zębów spotykają się z kocim sprzeciwem, dostępne są również inne metody zapobiegania chorobom jamy ustnej. Dobrą alternatywą dla szczoteczki i pasty mogą okazać się różnorodne spraye, płyny czy żele do higieny jamy ustnej, które skutecznie usuną kamień na zębach u kota. Taka forma może okazać się dużo bardziej wygodna dla wielu właścicieli kotów a także pozwoli uniknąć stresu samemu mruczkowi. W przypadku sprayu należy rozpylić go na kocie uzębienie. Specjalistyczne płyny mogą być dodane do pokarmu czy miski z wodą.

Również karma jaką podajesz swojemu kotu jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, bowiem naturalnym sposobem na oczyszczenie zębów jest gryzienie twardego pokarmu. W sklepach zoologicznych można spotkać specjalistyczną suchą karmę, której zadaniem jest czyszczenie zębów kota oraz likwidowanie osadu i kamienia nazębnego. Oprócz karm, ważnym elementem profilaktyki zdrowia zębów mogą stać się przekąski dentystyczne. Odpowiednio dobrane składniki i specjalny kształt, zachęcają mruczka do żucia przez co ścierają kamień nazębny. Ważne (przede wszystkim dla kota), jest również to, że taki sposób dbania o zęby jest nie tylko skuteczny, ale też smaczny.

Jak pomóc kotu przyzwyczaić się do szczotkowania zębów?

Należy pamiętać, że zwłaszcza na początku, szczotkowanie zębów może być dla kota stresującym i nieprzyjemnym przeżyciem. Należy go wobec tego odpowiednio przygotować do tego zabiegu. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Koty zazwyczaj nie lubią być dotykane po pyszczku więc należy to robić ostrożnie, metodą małych kroczków. Kiedy kot już przywyknie do dotyku w okolicach pyszczka, można przystąpić do zapoznawania go ze szczoteczką i pastą. Na szczoteczkę można położyć przysmak, żeby wywołać pozytywne skojarzenia a wybór smakowej pasty sprawi, że kociak z chęcią jej spróbuje. Po skończonym zabiegu nie należy zapomnieć o nagrodzie!

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej kota jest przede wszystkim konsekwencja i systematyczność. Dzięki regularnym zabiegom Twój kot na długie lata zachowa zdrowe zęby i dziąsła. Szczotkowanie zębów jak również częste wizyty kontrolne u weterynarza pomogą uniknąć wielu przykrych dolegliwości a chore zęby u kota nie będą stanowić problemu.

pixel