Akcesoria do oczka wodnego i stawu

ilość znalezionych towarów: 52

Oczko wodne i staw

Oczko wodne jest środowiskiem życia roślin i zwierząt wodnych, a także ozdobą ogrodu. Należy je odpowiednio wyposażyć i utrzymywać równowagę biologiczną podobną do tej w naturalnych zbiornikach. To trudny proces, gdyż w oczku nie występują procesy samooczyszczania wody. Do utworzenia i utrzymania równowagi biologicznej niezbędne są akcesoria do oczka wodnego, które pomogą zachować prawidłowe pH wody i jej czystość – w małych stawa będą to filtry i mechaniczne oczyszczanie, w dużych – zooplankton i rośliny. Do oczyszczania przydadzą się lampy UVC, które niszczą bakterie. Dopływem powietrza do wody zajmą się wytwarzające tlen rośliny podwodne, napowietrzacze, fontanny i wodospady.

Roślinność to nie tylko atrakcja w oczku wodnym – to istotny element, który pomaga zachować w zbiorniku wodnym równowagę biologiczną i daje ochronę zwierzętom. Na różnej głębokości na tzw. półkach warto umieścić roślinność strefowo. Do 10 cm głębokości jest to strefa bagienna, do 40 cm – płytka, a do 100 cm – głęboka. 

Cztery tygodnie po napełnieniu zbiornika wodą mogą zamieszkać w nim ryby: karpie, liny jesiotry, a także inne stworzenia takie jak ślimaki, żółwie, żaby i traszki. Zadbaj o odpowiedni pokarm dla ryb stawowych i innych gatunków zwierząt. Mogą to być mieszanki zbóż, granulaty, paszy lecznicze i kondycyjne lub pasze dla ryb ozdobnych.

Niełatwo jest utrzymać w czystości oczko wodne. Akcesoria niezbędne do zachowania porządku w sztucznych zbiornikach znajdziesz w sklepie internetowym ZooArt.

Niezbędne akcesoria do oczka wodnego

Do utrzymania oczka wodnego w prawidłowym stanie niezbędne będą pompa i filtr, fontanna i kaskada. Pompa i filtr umieszczona powinna zostać w okolicy występowania roślinności lub w strefie wody płytkiej. Filtr dobiera się do pojemności oczka i zanieczyszczeń, których chcesz się pozbyć. Filtr mechaniczny usunie gnijące fragmenty roślin, resztki pokarmu i rybie odchody. Filtr biologiczny usuwa związki chemiczne, przede wszystkim azotowe. Zadaniem pompy jest tłoczenie wody do filtrów, kaskady i fontanny. Natlenia wodę, co wpływa pozytywnie na rośliny i ryby oraz zapobiega rozwojowi glonów.

Doskonałym wyposażeniem oczka wodnego jest pompa fontannowa, która zapewnia ciągły ruch wody. Umieszcza się ją na dnie oczka. W przypadku dużego stawu – stosuje się pompę pływającą. Urządzenie napędza fontannę i pozwala uzyskać piękne efekty dekoracyjne. Pompa fontannowa do oczka wodnego zawiera wbudowany filtr i sterylizatory, nie ma więc konieczności kupowania osobnego oczyszczacza wody.

Oczko wodne warto wyposażyć w oświetlenie brzegowe, ukryte w zieleni, pod wodą lub w formie pływających reflektorów. Dają one niesamowity efekt szczególnie wieczorową porą dając światło o dowolnej barwie.

Pielęgnuj oczko wodne – akcesoria ułatwią to trudne zadanie!

Oczko wodne to ogromna przyjemność, ale i wielki obowiązek o każdej porze roku. Pamiętaj o pielęgnacji roślin wodnych. Zimą usuwaj gnijące i uszkodzone części. Latem rozsadzaj je, jeśli się zbytnio zagęszczą. Obserwuj ilość glonów i nie dopuszczaj do ich nadmiernego rozrostu. Sprawdzaj poziom lustra wody w czasie upałów i uzupełniaj go w razie potrzeby. Jesienią rozepnij siatkę o drobnych oczkach, która zapobiegnie wpadaniu liści do oczka.

Oczko wodne to piękna ozdoba ogrodu. Odpowiednio zadbane zachwyci sąsiadów, znajomych i bliskich. Zapewnia magiczny urok ogrodowi i ożywia go w cudowny sposób!

pixel