Domki, lęgowiska i klatki dla gryzoni

ilość znalezionych towarów: 51

Zapewnij Twojemu gryzoniowi godne warunki – zadbaj o jego klatkę

Gryzonie, takie jak chomiki czy świnki morskie, oraz króliki to bardzo popularne zwierzątka. Nader często występują w polskich domach. Czasami są kupowane i hodowane przez pasjonatów gatunku, czasami są pierwszym zwierzątkiem dla dziecka. W jeszcze w innych wypadkach po prostu są towarzyszami dla osób, które nie mają czasu na większe zwierzątko. Nieważne, z jakiego powodu Ty zdecydowałeś się lub dopiero myślisz o chomiku, lub innym gryzoniu. Najważniejsze jest to, byś był na niego odpowiednio przygotowany. Do tego przydać Ci się może klatka dla chomika.      

Klatka to tylko pierwsza potrzeba Twojego gryzonia. Musi być jeszcze odpowiednio wyposażona. Domek dla gryzonia to jedna z takich rzeczy, które powinny się tam znaleźć. Zanim Twój pupil zadomowi się w nowym miejscu, może być nieco zestresowany. Zresztą nawet później przyda mu się miejsce, do którego będzie mógł się schować. W końcu klatka dla świnki morskiej, chomika lub innego gryzonia, będzie czymś więcej niż jego domem. Będzie jego całym światem. Warto, by było to przyjemne miejsce.

Pamiętaj, że klatka powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić zwierzęciu komfort. Ważne jest więc, aby dopasować jej kształt do potrzeb danego gatunku. Przykładowo – klatka dla fretki powinna być wyższa i składać się z kilku pięter, bo zwierzęta te lubią się wspinać. Z kolei chomiki preferują raczej zakopywanie się w wysokiej warstwie podłoża, a królikom wystarczy klatka o większej powierzchni, ale bez dodatkowych poziomów – nie lubią się wspinać.    

Gryzoń może być Twoim bardzo przyjemnym towarzyszem. Może dotrzymywać Ci towarzystwa, zapewniać rozrywkę i po prostu cieszyć oko swoim zachowaniem. To wszystko jest jednak możliwe dopiero wtedy, gdy Twój pupil czuje się bezpieczny i szczęśliwy. Dlatego tak ważna jest klatka dla królika lub dowolnego innego gryzonia, na którego się zdecydujesz. Zadbaj o nią. Będziesz mógł cieszyć się towarzystwem szczęśliwego zwierzaka.

Duża klatka dla gryzoni – bo wygoda jest najważniejsza

Klatka to absolutna podstawa dla gryzonia. Bez niej nie masz szans zapewnić Twojemu gryzoniowi odpowiednich warunków. Niezależnie od tego, na jaki gatunek zwierzątka zdecydujesz się w ostatecznym rozrachunku. Każdy gryzoń musi gdzieś mieszkać. A najwygodniej i najbezpieczniej mu będzie w klatce.          

Klatka dla gryzonia musi być dostosowana do jego potrzeb. Odpowiednio duża, z odpowiednim rozmieszczeniem szczebli, żeby Twój pupil ani nie utknął, ani nie uciekł. To naprawdę bardzo ważne – chodzi przecież o ich bezpieczeństwo. Bez tego Twoje zwierzątko nie będzie mogło swobodnie korzystać z klatki, a Ty będziesz się martwić o jego los.
Zanim zdecydujesz, która klatka dla świnki morskiej będzie najlepszym wyborem, zastanów się, ile osobników chcesz w niej trzymać. Niektóre zwierzęta są wybitnie stadne i lepiej czują się z przedstawicielami swoich gatunków. U innych zależy to przede wszystkim od płci – na przykład samce szczurów sprawdzą się jako jedynacy, ale już samice lubią mieć towarzyszki. W ten sposób wybierzesz idealną klatkę do potrzeb zwierząt.

Wielkość klatki też ma ogromne znaczenie. Klatka dla koszatniczki musi zapewniać komfort przede wszystkim koszatniczce. I to z myślą o nich powinna być najpierw stworzona, a potem zakupiona przez Ciebie. Na pomoc w tym trudnym zadaniu przyjdzie Ci sklep ZooArt. Klatki, które znajdziesz w ofercie, są dostosowane do potrzeb wielu gryzoni i ich specyficznych wymagań. Wystarczy tylko, że się rozejrzysz, a na pewno wybierzesz odpowiednią klatkę.

Oprócz samej klatki dla gryzoni ważne jest również jej wyposażenie. To, jak urządzona jest przestrzeń dla tych małych zwierząt, jest niezwykle istotne – w końcu dla chomików, świnek, królików czy szynszyli ta niewielka przestrzeń jest całym światem. Klatki dla gryzoni powinny być wyposażone w poidła i miseczki na karmę dla małych zwierząt, a także w różnego rodzaju tunele dla królików, kołowrotki dla chomików czy inne atrakcje dla szynszyli, czy świnek. W klatce dla gryzoni nie powinno zabraknąć również domku, który będzie jednocześnie schronieniem i spiżarnią.

Klatka dla chomika i innych gryzoni – wybierz tę odpowiednią

Podjąłeś już decyzję. Zdecydowałeś się przygarnąć pod swój dach zwierzaka i Twój wybór padł na gryzonia. Na przykład na chomika lub nieco bardziej egzotyczne stworzenie – fretkę. Teraz gdy ta decyzja została już podjęta, potrzebujesz odpowiednich akcesoriów.  

Jednym z parametrów, które będziesz musiał wybrać, będzie materiał budulcowy, z którego stworzone jest nowe mieszkanie Twojego pupila. Tanie klatki dla gryzoni najczęściej są wykonane z plastikowej kuwety połączonej z korpusem z metalowych prętów. To wystarczające rozwiązanie w przypadku większości gatunków małych zwierząt, o ile pręty mają odpowiednio gęsty rozstaw. Taka klatka umożliwia dobrą wymianę powietrza i nie zwiększa koncentracji szkodliwych substancji, które unoszą się na przykład z moczu. Jest też łatwa w sprzątnięciu.

Jeżeli jednak interesuje Cię duża klatka, którą potem będziesz mógł rozbudować, wybierz model plastikowy. Ma on otwory wentylacyjne i musi być częściej sprzątany dla zachowania higieny. Zawsze sprawdzaj, czy zwierzęta nie gryzą plastiku – mogą nawet zrobić w nim dziurę! Zapewnij im sporo rozrywek, aby nie myślały o obgryzaniu sprzętu. Szczególnie warte uwagi są duże systemy klatek, które możesz rozbudować z pomocą dodatkowych akcesoriów, na przykład tuneli, a także małe klatki podróżne. Te ostatnie będą idealne na wyjazdy na wakacje czy wizyty u lekarza weterynarii.        

Klatka dla fretki musi być duża, by fretka mogła się w niej swobodnie czuć, przebywać i bawić. Zwłaszcza gdy będzie w niej spędzać sporo czasu. Pamiętaj jednak, że nawet największa klatka nie zastąpi zwierzęciu ruchu po wybiegu, który powinieneś zaprojektować z myślą o jego potrzebach. Nieważne jednak, na jakiego gryzonia się zdecydowałeś. Zawsze powinieneś się kierować w pierwszej kolejności jego dobrem.           

Cena takiej odpowiedniej klatki nie powinna Cię przerazić. Klatka to przecież podstawa. To pierwszy wydatek, który musisz uwzględnić w swoich wydatkach na zwierzaka. Nawet jeszcze przed zakupem samego zwierzaka. Tanie klatki dla gryzonia też mogą być dobre. Skup się przede wszystkim na ich parametrach, w tym na najważniejszym z nich – wielkości.

Duża klatka dla gryzoni to absolutna podstawa. To właśnie w klatce Twój pupil będzie spędzać mnóstwo czasu. Uczyń wszystko, by klatka była dla niego tym, czym powinna być. Domem, bardzo dobrym i wygodnym domem, a nie ciasnym więzieniem. Dobro Twojego pupila i jego swoboda są najważniejsze.     

Jeśli interesuje Cię klatka dla chomika lub myszy, przed jej zakupem określ, na które gatunek i odmianę tego gryzonia się zdecydujesz. Mniejsze osobniki z łatwością mogą przecisnąć się przez dziury między drutami. Jeśli wybierzesz tradycyjną klatkę – zadbaj o to, aby siatka była rozstawiona dość gęsto. To samo dotyczy myszy, zwłaszcza jeśli planujesz hodowlę i posiadanie młodych. Tego problemu nie napotkasz, gdy interesuje Cię większy gatunek zwierząt i miejsce dla niego, na przykład klatka dla koszatniczki.

A czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie miejsce w mieszkaniu jest najlepsze dla klatki dla gryzoni? Dla małych zwierząt najlepsze jest ciche, zacienione i zaciszne miejsce. Klatki dla gryzoni powinny się znajdować w temperaturze pokojowej – dla chomików czy świnek szkodliwa jest zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. Warto więc klatkę dla małych zwierząt postawić z dala od mocno grzejącego kaloryfera czy często otwartego okna.

Warto pamiętać również o tym, że klatki dla gryzoni powinny być wypełnione wysokiej jakości ściółką dla chomików, królików, szynszyli czy fretki. Właściwym sposobem na wyłożenie dna klatki dla gryzoni są trociny kupione w sklepie zoologicznym. Dla małych zwierząt ściółka niskiej jakości, np. trociny znalezione na dworze, może być przyczyną zakażenia pierwotniakami. Lepiej również do klatki dla małych zwierząt nie wsypywać piasku na całej powierzchni – wystarczy mały kąt klatki dla gryzoni, by stworzyć piaskownicę dla zwierzaka.

Pamiętaj też o tym, że warto mieć jedną dużą, przestronną i wygodną klatkę dla chomików czy innych gryzoni oraz drugą mniejszą. Po co? Taka niewielka, przenośna klatka przyda się w razie podróży, konieczności przetransportowania gryzonia inne miejsce czy do przewiezienia zwierzaka do weterynarza. Transportowanie wielkiej, domowej klatki nie będzie komfortowe, dlatego mała, niedroga jej wersja z pewnością Ci się przyda – nawet jeśli będziesz korzystać z niej bardzo sporadycznie.

Klatka dla królika i gryzoni w hodowli – jakie parametry?

Z uwagi na różnice w hodowli konkretne gatunki gryzoni, a także króliki, wymagają różnych miejsc do przebywania. Jeszcze inaczej to wygląda w sytuacji, gdy chcesz zajmować się hodowlą. Przykładowo – klatka dla gryzoni powinna być dopasowana rozmiarem do liczebności danego stada, ale również płci osobników, które się w nim znajdują. Jeśli chcesz hodować popularne gryzonie, pamiętaj, że w jednym stadzie powinien być zwykle tylko jeden samiec. Czasem korzystniejsze jest trzymanie dwóch mniejszych stad w osobnych klatkach.

O ile klatka dla gryzonia stanowi dla niego jedno z podstawowych miejsc przebywania, o tyle inaczej jest w przypadku królików. Zazwyczaj w klatce spędzają krótki czas, a resztę trzeba zapewnić im na wybiegu. Z tego powodu klatka dla królika powinna być dopasowana tak, żeby było mu wygodne w niej spać, jeść i korzystać z wydzielonej toalety. Resztę środków zainwestuj raczej w porządny wybieg, który pozwoli zwierzęciu rozprostować kości i stawy – to niezbędne, aby zachować te wrażliwe ssaki w dobrej kondycji. 

Jeżeli wiesz, że w stadzie znajduje się ciężarna samica, najlepiej odizoluj ją od innych osobników krótko przed porodem. W ten sposób zabezpieczysz młode przed dorosłymi członkami stada, którzy nie zawsze mają dobre zamiary. Jako porodówki, a potem miejsca do odchowania miotu, możesz używać mniejszej klatki dla chomika. Powinny znaleźć się w niej miejsce do zrobienia gniazda, najlepiej ukryte pod domkiem, a także niewielka toaleta, pojemnik z jedzeniem i wodą.

60 x 60 x 40 cm – to zbliżone parametry klatek, które będą komfortowe dla chomików. Oczywiście możesz zdecydować się na klatkę dla małych zwierząt o innych wymiarach. Pamiętaj jednak, że klatka dla chomików nie może być zbyt mała – na bardzo ciasnej przestrzeni zwierzę będzie zwyczajnie nieszczęśliwe. Te liczby mogą być jednak dla Ciebie pewną wskazówką.

W przypadku klatki dla królików jako minimum przyjmuje się 100 cm długości. Jeśli mowa o klatce dla szynszyli, dla parki tych małych zwierząt tej samej płci (pamiętaj, że szynszyle to zwierzęta stadne!) wystarczająca będzie klatka o wymiarach 40 x 70 x 100 cm.

A jaka klatka będzie najlepsza dla fretki? Fretki należą do bardzo ruchliwych małych zwierząt, dlatego nie mogą mieszkać na bardzo małych powierzchniach. Absolutnie minimalna wielkość podstawy, na jakiej fretka będzie czuła się komfortowo, to powierzchnia 80 x 45 cm. Wysokość klatki dla tych małych zwierząt nie powinna być mniejsza niż 50 cm. Oczywiście, jeśli planujesz mieć więcej niż jedną fretkę w klatce, jej rozmiary powinny być odpowiednio powiększone.

Artykuły z naszego bloga

Klatka dla chomika - jak powinna wyglądać? Akcesoria dla chomika Klatka dla chomika - jak powinna wyglądać? Akcesoria dla chomika
Klatka dla fretki – jak wybrać idealny domek dla fretki? Klatka dla fretki – jak wybrać idealny domek dla fretki?
Chomik gryzie klatkę – poznaj przyczyny i rozwiązanie problemu Chomik gryzie klatkę – poznaj przyczyny i rozwiązanie problemu
pixel