Chomik gryzie klatkę – poznaj przyczyny i rozwiązanie problemu

Chomiki to jedne z najpopularniejszych zwierzątek domowych. Są tanie, łatwo dostępne i nie trzeba im poświęcać tyle czasu, ile na przykład psom, dlatego często są wybierane jako pierwszy domowy pupil dla całej rodziny. Nie znaczy to jednak, że są to stworzenia zupełnie bezproblemowe. To ciągle żywe stworzenia, które zasługują na odpowiednią opiekę. Co zrobić, gdy chomik gryzie klatkę?

gryzący chomik

Chomik gryzie klatkę – czy to bezpieczne? 

Czasami możesz się spotkać z opiniami, że taka już Chomicza natura, że gryzie, dlatego nie należy się przejmować tym, że zwierzak gryzie klatkę. Czy to słuszne podejście? Zdecydowanie nie. Faktycznie, chomiki lubią podgryzać rzeczy, ale zdecydowanie nie powinny gryźć klatki – to dla nich niebezpieczne i zignorowany problem może skończyć się naprawdę źle. Dlatego jeśli widzisz, że Twój chomik gryzie klatkę – reaguj. To może być oznaka bardzo poważnych problemów, które dręczą Twoje zwierzątko.

Dlaczego chomik gryzie klatkę? 

Trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, dlaczego chomik gryzie klatkę. Takie zachowanie może mieć podłoże behawioralne, środowiskowe lub być związane z problemami zdrowotnymi zwierzątka. Jeśli zauważysz u niego takie zachowanie, obserwuj je i reaguj szybko. To pomoże Ci wyeliminować problem jak najszybciej, dzięki czemu Twój chomik będzie miał szansę na zdrowe i szczęśliwe życie.

Jakie są najczęstsze przyczyny gryzienia klatki przez chomika?

Przerośnięte zęby 

Chomiki to gryzonie, w związku z czym ich zęby rosną przez całe życie. Zwierzątko musi mieć możliwość ich ścierania, w innym wypadku może zacząć cierpieć z powodu ich przerostu, co w konsekwencji może zacząć sprawiać im mnóstwo bólu, a nawet całkowicie uniemożliwić jedzenie.

Chomik sam sobie będzie próbował poradzić z problemem ciągle rosnących zębów. Jeśli nie będzie miał nic właściwego, na czym będzie mógł je ścierać, będzie szukał do tego innych rzeczy, a jeśli ich nie znajdzie, weźmie się właśnie za pręty klatki, żeby tylko ścierać ząbki.

Nie są jednak właściwe do ścierania zębów – są za twarde i mogą zrobić gryzoniowi krzywdę, często też pokryte farbą, której chomik nie powinien spożywać, mogą mieć też ostre końce.

Zbyt mało przestrzeni 

Chomiki to stworzenia terytorialne. Choć są drobne i malutkie, potrzebują całkiem sporo terytorium, by czuć się w pełni szczęśliwymi. Lubią sobie chodzić po swoich włościach, badać swój teren i czuć przestrzeń. Dlatego, jeśli są oswojone, mogą też być wypuszczane poza granice klatki.

Sama klatka jednak też musi być odpowiednio duża. Jeśli zwierzak uważa ją za zbyt małą, może zacząć ją gryźć. Dlaczego chomik gryzie w takich warunkach? Z kilku powodów. Z frustracji związanej ze zbyt małą przestrzenią do życia i z chęci wydostania się na zewnątrz. Jak więzień, będzie próbował uciec i zażyć nieco więcej swobody niż to, na co pozwala mu jego własna klatka.

Nuda 

Chomiki to zwierzęta o nocnym trybie życia, dlatego obserwując je podczas dnia, można dojść do wniosku, że nie potrzebują zbyt wiele ruchu i rozrywek. To nieprawda. Chomiki lubią się bawić i są bardzo aktywne, jednak właśnie nocą. Potrzebują zabawek i możliwości do tego, by wyładować swoją energię i zażyć aktywności w sposób bezpieczny i interesujący.

Jeśli zwierzak będzie mógł się bawić, będzie zadowolony i nie będzie szukał innych, mniej bezpiecznych sposobów spędzania wolnego czasu. To właśnie nuda i niemożność rozładowania energii sprawia, że może zacząć gryźć klatkę. To niebezpieczne zachowanie bierze się z nudy i frustracji.

Stres i agresja 

Agresywny chomik będzie gryzł, nie tylko klatkę. Agresja najczęściej bierze się ze stresu i strachu. Gryzienie klatki często występuje tuż po zakupie chomika – zwierzątko się boi, nie bardzo wie, co się dzieje i musi jakoś wyładować negatywne emocje. Na samym początku najczęściej jeszcze zupełnie nie jest oswojone.

Nawet już zadomowionego chomika może dotknąć stres. Wystarczy, że klatka będzie zbyt mała lub ustawiona w głośnym miejscu. Do agresji może go też skłonić niewłaściwe traktowanie, wyciąganie z klatki na siłę, ściskanie i dotykanie, gdy sobie tego nie życzy. Również obecność innych zwierząt domowych, dzieci czy gości, którzy zbyt mocno naruszają jego prywatność, może go skłonić do agresywnego zachowania.

To też może doprowadzić go właśnie do gryzienia klatki, choć palcami i rękami ludzi wtedy też nie pogardzi.

Nie lubi klatki 

To dość trywialny powód, ale nadal jest najzupełniej prawdziwy. Twój chomik może po prostu nie lubić swojej klatki, nawet jeśli jest ona odpowiednio dużych rozmiarów. Dlaczego tak się dzieje? Z różnych powodów – może nie odpowiadać mu jej zapach, może nie jest zbyt często sprzątana lub drażni go farba lub same pręty. Co wtedy? Najlepszym wyjściem będzie zrezygnowanie z klatki.

Nie znaczy to, że Twój chomik może biegać swobodnie po całym domu – oczywiście, wypuszczaj go, by się z nim pobawić, ale pozostawianie go bez nadzoru na dłuższy czas może spowodować wiele szkód i jest bardzo niebezpieczne dla zwierzaka. Dużo lepszym wyjściem będzie wtedy zamiana klatki na terrarium – to coraz popularniejszy sposób na trzymanie chomików. Terrarium też może być dostosowane do potrzeb Twojego gryzonia. Wybierz tylko takie odpowiedniej wielkości i urządź je tak, by zapewnić chomikowi wszelkie wygody i rozrywki.

„Już planując opiekę nad chomikiem, musimy właściwie zorganizować przestrzeń dla niego. Duża, przestronna klatka z licznymi półkami i tunelami to konieczność. Chomiki potrzebują przestrzeni, w której mogłyby swobodnie się poruszać i przeciskać, ale też zakopać się i schować. To bardzo ważne, by klatka jaką dostanie chomik zaspokajała wszystkie te potrzeby. ” – mówi nam lek. wet. Hanna Pietruszka

Chomik gryzie klatkę! Co robić? 

Jeśli Twój chomik gryzie pręty klatki lub wszystko, co tylko może – to nie jest normalne zachowanie. Nie możesz tego zrzucać na karb „chomiki tak mają”. Zdrowe i szczęśliwe chomiki wolą obgryzać bezpieczniejsze dla niego rzeczy – na przykład gałązki, czy kostki wapienne. To dla niego dużo bezpieczniejsze, zdrowsze i przyjemniejsze. Pręty klatki mogą sprawiać mu dużo bólu, mimo wszystko w pewnych okolicznościach nadal będzie je gryzł.

Nie lekceważ tego objawu. Obserwuj, by sprecyzować, dlaczego tak się dzieje. Zapewnij mu odpowiednie warunki do życia – w odpowiednio dużej klatce, z zabawkami i rozrywkami, których może zażywać gdy się nudzi. Jeśli uważasz, że to właśnie nuda jest powodem, dla którego zwierzę zachowuje się agresywnie, nigdy nie kupuj mu towarzystwa. Niektórzy uważają, że para zwierząt zajmie się sama sobą i będzie się razem bawić. Chomiki jednak są samotnikami i nie zniosą na swoim terenie innego przedstawiciela swojego gatunku.

Te zwierzęta łączą się tylko podczas rui, by przedłużyć gatunek. Z dużą częścią problemów możesz poradzić sobie sam. Co zrobić, żeby chomik nie gryzł? Zlokalizuj przyczynę i zlikwiduj ją. Jeśli jest zestresowany, zapewnij mu cichy i spokojny zakątek. Jeśli się nudzi, daj mu więcej zabawek. Jeśli jednak ma to podłoże chorobowe – może przydać się wizyta u lekarza weterynarii.

Kiedy konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii? 

Zabierz zwierzątko do lekarza weterynarii, jeśli zapewniłeś mu rozrywkę, ciszę, spokój i klatkę odpowiedniej wielkości, a chomik nadal gryzie. Może okazać się, że to z powodu zbyt przerośniętych zębów lub innych problemów zdrowotnych. Może gryźć z bólu i frustracji związanych z chorobami, których nie widać.

Dokładnie obejrzyj też chomika pod kątem ewentualnych ran i jeśli jakąś zauważysz, też wybierz się do lekarza weterynarii. To on wyda odpowiednią diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Pod jego wpływem chomik może wrócić do normy i przestać gryźć.

Gryzienie klatki przez chomika – podsumowanie 

Nie można na pierwszy rzut oka stwierdzić na pewno, dlaczego chomik gryzie klatkę. To może mieć podłoże behawioralne, środowiskowe lub zdrowotne. Czasami wystarczy jedynie powiększyć klatkę lub dać zwierzakowi więcej zabawek, by mógł rozładować swoją energię i nie czuć się uwięziony w zbyt ciasnym miejscu. Czasami jednak konieczna może okazać się wizyta u lekarza weterynarii, bo gryzienie może mieć podłoże chorobowe.

Najpowszechniejsze są problemy z zębami, ale chorób, przez które z bólu i złości chomik gryzie klatkę może być znacznie więcej. Prawidłowo zdiagnozuje je dopiero lekarz weterynarii. Stres też jest czynnikiem, który wpływa na zachowanie zwierzęcia. Zbyt duży hałas, za dużo osób, które go dotykają i biorą na ręce, pojawienie się innych zwierzaków, które nieco za bardzo interesują się chomikiem, nowe miejsce zamieszkania, proces oswajania – to wszystko stresuje zwierzątko i może sprawić, że będzie gryzło, tak pręty klatki, jak i przedmioty wokół.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
22 komentarzy do “Chomik gryzie klatkę – poznaj przyczyny i rozwiązanie problemu
 • Avatar

  Dzień dobry, mam chomika już równo rok, od początku stycznia 2023 do teraz (już prawie nowy rok). Wymieniłam klatkę żelazną, którą gryzła na płyty MDF. Płyt nie jest w stanie gryźć, bo nie może „chwycić” zębami, za to wygryzła dziurę w plastikowym spodzie, który był fabrycznie wybrzuszony do środka żeby można było postawić ówczesną metalowa klatkę. Nie wiem co robić, wszystko ma zapewnione.

  • Moderator ZooArt
   Moderator ZooArt pisze:

   Gryzienie klatki przez chomika jest naturalnym zachowaniem. Aby temu zaradzić, zapewnij mu więcej materiałów do gryzienia, jak drewniane zabawki czy kartonowe rurki. Wzbogacenie środowiska chomika o różnorodne zabawki i tuneli pomoże mu w aktywności i może zmniejszyć gryzienie klatki. Sprawdź także, czy klatka jest odpowiednio duża i regularnie kontroluj jej stan, aby zapewnić chomikowi bezpieczeństwo. Jeśli problem się utrzymuje, konsultacja z lekarzem weterynarii może być potrzebna, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

 • Avatar
  Agnieszka pisze:

  Mam pewien problem a mianowicie mam chomiczke od niecałego tygodnia w mniejszej klatce tak zwanej przejściowej. Dostałam ja w niej w momencie adopcji. Mam już większą klatkę ( dotarła dopiero dzisiaj) niestety okazało się, że mała była w ciąży i urodziła wczoraj małe co w danej chwili nie jest możliwe żeby przenieść wszystkich do większej klatki. Co w takim razie mam zrobić jeżeli mamusia Chomicza bardzo gryzie klatkę? 😕

  • Moderator ZooArt

   Przede wszystkim, gratuluję nowych małych chomików! Jednakże, w takiej sytuacji, musisz zachować ostrożność i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić odpowiednie warunki i bezpieczeństwo dla mamy chomika i jej nowych maluszków.

   Po pewnym czasie, kiedy małe chomiki będą w stanie samodzielnie się poruszać i jeść, będziesz mogła przenieść je do większej klatki. Upewnij się, że jest to klatka odpowiednia dla chomików, z odpowiednią wielkością, akcesoriami i przestrzenią do biegania.

   Warto również pomyśleć o neutralizacji zapachu nowej klatki przed umieszczeniem chomiczki w niej. To może pomóc w zmniejszeniu agresywnego zachowania, ponieważ stary zapach może być kojarzony z terenem dominacji.

   Pamiętaj, że obecnie najważniejsze jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa dla mamy i jej maluszków. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy, najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą ds. chomików.

 • Avatar
  Sprężynka pisze:

  Mój chomik ma ponad rok i zaczął od dwóch dni wspinać się po klatce i do góry nogami i gryść pręty i ogólnie taki jakby nadpobudliwy się zrobił tylko wieczorem jak się obudzi .

   • Avatar

    Mamy chomika 6 dni. Dziś zaraz po jego przebudzeniu zauważyłem jak wspina się po klatce i tak jakby gryzł pręty klatki. Pierwszy raz takie coś zaobserwowałem. Jak reagować? Co może być przyczyną. Wydaje się że chomik ma wszystko co mu do szczęścia potrzebne. Duża klatka, duży kołowrotek, domek poidelko, miseczkę z jedzeniem itd.

    • Moderator ZooArt

     Chomiki często gryzą pręty klatki z różnych powodów. Oto kilka możliwych przyczyn i sugestii, jak można temu zaradzić:
     – Nuda: Chomiki są aktywnymi zwierzętami, które potrzebują stymulacji. Jeśli chomik jest znudzony, może zacząć gryźć pręty klatki. Rozważ dodanie do klatki nowych zabawek, tuneli czy innych przedmiotów, które dostarczą mu rozrywki.
     – Potrzeba gryzienia: Chomiki mają ciągle rosnące siekacze, więc naturalnie potrzebują czegoś do gryzienia, aby je ścierać. Upewnij się, że chomik ma dostęp do specjalnych gryzaków lub niebarwionych, nieskładzikowanych kawałków drewna.
     – Mała klatka: Nawet jeśli klatka wydaje się być duża, chomik może czuć się w niej skrępowany. Chomiki potrzebują dużo przestrzeni do biegania i eksplorowania. Jeśli to możliwe, rozważ zakup większej klatki lub dodanie do niej dodatkowych poziomów i tuneli.
     – Stres: Nowe otoczenie może być stresujące dla chomika, zwłaszcza jeśli dopiero co go przyniosłeś do domu. Daj mu trochę czasu, aby się zaaklimatyzował. Unikaj głośnych dźwięków i nagłych ruchów w pobliżu klatki.
     – Dostęp do jedzenia i wody: Upewnij się, że chomik ma stały dostęp do świeżej wody i odpowiedniego jedzenia.
     – Zdrowie: Jeśli zauważysz inne niepokojące objawy, takie jak zmiany w apetycie, zachowaniu czy wyglądzie, warto skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu gryzoni.

     Pamiętaj, że każdy chomik jest indywidualny i może potrzebować trochę czasu, aby dostosować się do nowego otoczenia. Bądź cierpliwy i obserwuj jego zachowanie, aby zapewnić mu najlepsze możliwe warunki życia.

 • Avatar

  Idź do zoologicznego jest mnóstwo zabawek dla chomików, piłeczek..do ścierania ząbków można kupić gałązki jabłonki czy inne ..najlepiej w zoologicznym wtedy masz pewność że drzewo z którego są te gałązki nie były wcześniej pryskane ani zanieczyszczone.. zapytaj w zabawki i jedzonko ścierające ząbki każdy chomik oprócz tego jedzenia co ma powinien mieć coś takiego jako dodatek..jak mu przerosną ząbki bo nie będą się ścierać to nie będzie mógł nic jeść..tak samo mają króliki trzeba pilnować ząbków..

 • Avatar
  Malwinaa pisze:

  Mój chomik mimo zabawek, patyków i wapienka nadal gryzie pręty klatki. Ma wystarczająco przestrzeni i myślę że spełniam odpowiednie warunki, nie wiem już co robić aby przestał.

 • Avatar

  No więc co dać takiemu chomikowi żeby bezpiecnie ścierał sobie ząbki ? Mogę mieć coś takiego w domu czy koniecznie muszę jechać do sklepu zoologicznego żeby coś kupić ?

 • Avatar
  Gabrysia pisze:

  Mój chomik ma dużą klatke ale mało zabawek kupie mu i dam coś do skrócenia ząbków A klatka ma 60 na 40 cma wysokość 46cm to było pomocne tylko dzisiaj mój chomik biegną za mną i nagle staną popatrzyłam się na niego A on nie mug otworzyć oka gdzieś po dwóch trzech minutach otworzyć i miał trochę zaczerwienione Ale teraz jusz jest wszystko dobrze jutro idę do weterzynara

   • Avatar

    Mój chomik także gryzie pręty klatki. Już nie wiem co mam robić. Co weterynarz powiedział u Twojego chomika? Co podziałało? Zastanawiam się czy nie powinnam przejść się z moim chomikiem do weta. Będę mega wdzięczna za odpowiedź 🤍

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.