Czyściki do akwarium

ilość znalezionych towarów: 8

Czyścik do akwarium, wybielacz, odmulacz, a może skrobak?

Czyste akwarium to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego środowiska dla znajdujących się w nim organizmów. Zanim się do tego zabierzemy, dobrze ustalić plan działania. Pierwsze, nad czym powinniśmy się zastanowić, to planowanie harmonogramu czynności, bo przecież nie wszystkie trzeba wykonywać z taką samą częstotliwością. Zastanówmy się, czy wskazane jest spuszczanie całej wody z akwarium i mycie na sucho, a może lepsze będzie sprzątanie zapełnionego zbiornika?

Kolejną, również ważną sprawą jest odpowiedź na pytanie „czym czyścić akwarium?” – a to powinno być powiązane z rodzajem i skalą zabrudzenia oraz miejscem, które w akwarium trzeba wyczyścić. Wybierzmy materiał do czyszczenia, który będzie pasował do zabrudzeń. Zacznijmy od codziennej kontroli czystości filtrów, grzałek, napowietrzacza i oświetlenia. W razie zauważenia nieprawidłowej pracy urządzeń dobierzmy odpowiednie akcesoria do czyszczenia akwarium.

Czyścik do szyb akwariowych – kiedy go używać?

Zewnętrzną stronę szyb można przetrzeć praktycznie wszystkim, inaczej jest w przypadku strony wewnętrznej. Sklepy internetowe i stacjonarne mają szeroką gamę produktów, która nam w tym pomoże. Czyścik do szyb akwarium używany jest w przypadku drobnego brudu i glonów. Do wyboru są m. in. czyściki z końcówką magnetyczną lub zakończone gąbką. Jeżeli czyścik z delikatniejszym zakończeniem nie jest wystarczający, możemy sięgnąć po skrobak do akwarium z ostrą żyletką.

Tego typu rozwiązanie nie nadaje się do akwariów z tworzyw sztucznych. Czyścik do szyb akwarium powinien być wykonany z dobrej jakości tworzyw, najlepiej jeżeli jest z długą stabilną rączką, która pozwoli bez moczenia rąk dokładnie umyć wszystkie trudno dostępne miejsca.

Skrobak do szyb akwarium, co poza tym?

Czyściki do szyb w akwarium mają różne rozmiary, dlatego można warto wybrać taki, który ułatwi nam skrobanie glonów i zabrudzeń, a nie je utrudni. Oprócz zastosowania skrobaka, warto również do czyszczenia akwarium wykorzystać odmulacz, który pozwoli pozbyć się mułu, odchodów i resztek pokarmu. Odmulacze działają często na zasadzie wsysania żwiru wraz z zanieczyszczeniami. Brudna woda odfiltrowuje żwir, który pozostaje w akwarium. Wśród oferowanych produktów dedykowanych do sprzątania akwariów są także produkty łączące odmulacze z czyścikiem.

Zwróćmy uwagę, że akwarium nie może być czyszczone za pomocą środków chemicznych czy detergentów – odpowiednie roztwory można kupić w sklepach zoologicznych lub akwarystycznych. Większość działań związanych ze sprzątaniem akwarium jest mechaniczna. Gdy wnętrze akwarium jest już wyczyszczone za pomocą np. skrobaka, należy wyczyścić także wszelkie dekoracje, kamienie i roślinki. W ich przypadku również należy być ostrożnym. Kolejny etap to oczyszczenie oświetlenia, pokrywy oraz szyb zewnętrznych. Glony najlepiej zdrapywać przy pomocy czyścika raz w tygodniu, należy również pamiętać o odmulaniu żwiru i wymianie wody.

Widoki:
      pixel