Sucha karma dla psa

ilość znalezionych towarów: 2444

 

Sucha karma dla psa – podstawa wyżywienia

Prawidłowe żywienie psów to cała, bardzo rozbudowana gałąź wiedzy, która bardzo rozwinęła się w ostatnich latach. Przyniosło to bardzo dużo pożytku dla psów, bo dzięki temu mogą być karmione lepiej – smaczniejszą i zdrowszą karmą, dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. To bardzo ważne, bo tylko dobrze żywiony pies to pies zdrowy i szczęśliwy.

Karma sucha dla psa pomoże Ci we właściwym karmieniu Twojego psa. W wygodnej i bardzo przystępnej formie dostarczy ona Twojemu psu wszystkich wymaganych witamin i składników odżywczych. Może być podstawą jego wyżywienia. Jest nie tylko smaczna, ale też wartościowa i kaloryczna – objętościowo potrzebujesz jej znacznie mniej niż karmy mokrej, by zaspokoić wszelkie psie potrzeby.

To sprawia też, że karma sucha staje się rozwiązaniem bardzo ekonomicznym – jedno opakowanie jest w stanie wystarczyć na naprawdę długi czas, przez to Twój pies zawsze będzie miał dostęp do dobrej karmy, a Ty wcale nie obciążysz nadmiernie swojego portfela. Przy odpowiednim przechowywaniu sucha karma dla psa nie traci też swoich walorów smakowych i nie wietrzeje, a więc dłużej zachowuje tak pożądaną świeżość.

Podawaj psu taką karmę, by był zdrowy, silny i pełen energii. Sucha karma dla psa to też spory komfort dla Ciebie – będziesz mógł łatwiej dozować i wydzielać porcję Twojemu psu, przez co będziesz miał pewność, że dostaje tyle jedzenia, ile potrzebuje. To istotne, bo dostarczanie psu zbyt małej ilości jedzenia grozi jego niedożywieniem, a przekarmianie go nadwagą. Oba te stany są dla psa bardzo nienaturalne i są potencjalnym źródłem wielu poważnych problemów.

Pamiętaj, by nie dopuszczać do sytuacji, w której psiak ma cały czas pełną miseczkę karmy. Najlepiej ustalić stałe pory posiłków i zawsze się ich trzymać. Pies przyzwyczai się wtedy do tego, że o konkretnej porze dnia w misce pojawia się jedzenie, a jego układ pokarmowy przywyknie do takiej regularności. Dla dorosłego, zdrowego psa najczęściej polecane są dwa posiłki dziennie – rano i wieczorem, w odstępach 12-godzinnych.

Stały dostęp do karmy może prowadzić do otyłości u psów i przeciążenia układu pokarmowego, który nie będzie miał czasu, by odpocząć po posiłku i spokojnie przetrawić przyjętą karmę. Takie rozwiązanie nie daje również właścicielowi kontroli nad tym, ile zjadł pies. Dlaczego ta kontrola jest tak ważna? Nagła utrata apetytu może być sygnałem, że w organizmie czworonoga dzieje się coś niedobrego – warto więc regularnie obserwować, jakie ilości zjada psiak.

Karma sucha dla psa – dlaczego jest tak popularna?

Karma dla psa sucha to skoncentrowana forma pożywienia dla Twojego ukochanego czworonoga. Jest to chyba najbardziej popularna metoda żywienia psa dostępna obecnie na rynku. Daje ona przede wszystkim komfort Tobie, jako właścicielowi.

Możesz jednorazowo zamówić karmę, która starczy na wyżywienie Twojego psa nawet na kilka miesięcy. Jest to również oszczędność czasu − nie musisz samodzielnie gotować psu, ani też pamiętać o regularnym zamówieniu karmy mokrej. Sucha karma dla psa dostępna w naszym sklepie jest w stanie zapewnić zapotrzebowanie na składniki odżywcze wszystkie psy: duże, średnie i małe, rasowe i nierasowe, szczeniaki, psy dorosłe i psich seniorów.

Zawsze najlepiej jest wybierać psią karmę w odniesieniu do jego wieku, bo pies w każdej grupie wiekowej ma bardzo konkretne wymagania, zupełnie różne od psów w innym zakresie wiekowym. Szczenięta wciąż rosną i potrzebują więcej białka i innych składników odżywczych, by rosnąć i odżywiać mózg

Psi seniorzy z kolei muszą już coraz bardziej borykać się z problemami zdrowotnymi – sędziwy wiek ma swoje prawa. Psy są coraz bardziej zmęczone, mogą mieć problemy z zębami i wiele innych dolegliwości tego wieku. Dlatego karma dla psich seniorów musi dbać o ich organizm i nie pogarszać jego stanu.

Psy dorosłe też różnią się między sobą, dlatego najlepiej jest różnicować karmę dla nich jeszcze bardziej – pod względem aktywności fizycznej, stylu bycia czy ogólnego stanu zdrowia.

Karma sucha powstaje na skutek odwodnienia składników odżywczych. Zawartość wody w składzie takiej karmy może wynosić tylko 10%. Karma ta jest dość kaloryczna. Pozwala to na ekonomiczne karmienie psa. Daje też bardzo dobre efekty jeżeli chodzi o żywienie psów sportowych, bardzo aktywnych lub też psów z niedowagą.

We wszystkich tych przypadkach po prostu dużo łatwiej jest wydzielić najlepszą, najbardziej pożądaną dawkę jedzenia tak, by w całości zaspokoić jego potrzeby, związane z jego trybem życia. W ten sposób pies zawsze będzie miał tyle jedzenia, ile potrzebuje, a to wszystko jest bardzo ważne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju – na każdym etapie jego życia.

Karma dla psa jest niezwykle ważna – to ona dostarcza psiakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i dzięki niej Twój pupil ma dużo energii do codziennej zabawy i długich spacerów, które oboje tak uwielbiacie. Suche karmy dla psów to bardzo duża grupa zróżnicowanych produktów – w celu właściwego dobrania karmy dla swojego pupila, powinieneś dokładnie przeczytać etykietę. Producenci mają obowiązek precyzyjnego informowania o tym, jaki dana sucha karma dla psów ma skład – etykieta jest więc najbardziej wiarygodnym źródłem dostarczającym szczegółowych informacji na temat produktu.

Oprócz składu warto również zwrócić uwagę na nazewnictwo. Przykładowo, określenia, takie jak „pełne i zbilansowane” czy „pełnowartościowe” oznaczają, że dana sucha karma dla psów może stanowić pełną dietę czworonoga i nie wymaga uzupełniania o inne składniki. Dodatkowo, w części głównej etykiety możesz, bez zagłębiania się w skład, znaleźć informację o tym, ile mięsa zawiera wybrana karma dla psa. Przykładowo – określenie zawierające „z”, np. „karma z indykiem” oznacza, że produkt powinien zawierać minimum 4% mięsa (ale oczywiście może być go dużo więcej). Sformułowanie „bogata w”, np. „bogata w wołowinę” oznacza, że tej wołowiny w karmie jest minimum 14%. Suche karmy dla psów z dopiskiem „o smaku”, np. „o smaku kurczaka” mogą zawierać mniej niż 4% mięsa.

Najlepsza sucha karma dla psa – czyli jaka?

Jednym z pierwszych wyborów, przed którymi staniesz jako opiekun czworonoga jest karma dla psa. Sucha karma należy do najpopularniejszych i najwygodniejszych w dawkowaniu. Czym się kierować przy jej wyborze?

Przede wszystkim kieruj się dobrem Twojego psa. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych karm. A najlepsza sucha karma dla psa to taka, która zaspokaja wszystkie jego potrzeby i uwzględnia jego wiek, wielkość czy nawet rasę – bo na rynku istnieją też karmy kierowane do konkretnych ras.

Karmy skierowane do psów konkretnych ras są dostosowane pod względem składu do uogólnionych potrzeb przeciętnego przedstawiciela rasy. Uwzględnia ich ruchliwość, wygląd, wielkość i ewentualne obciążenia genetyczne, którymi psy rasowe mogą być obciążone – zwłaszcza, jeśli chodzi o alergie i nietolerancje pokarmowe częste u przedstawicieli danej rasy.

Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, po którą karmę sięgnąć, zawsze możesz zasięgnąć opinii Twojego zaufanego lekarza weterynarii. Możesz też zwrócić się o pomoc do dietetyka weterynaryjnego. Ich pomoc może okazać się nieodzowna, jeśli Twój pies ma szczególne wymagania żywieniowe, cierpi z powodu alergii lub chorób albo po prostu, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że Twój czworonóg dostaje wszystko to, co jest mu do życia niezbędne.

Na pewno jednak nie kieruj się ceną, jako jedynym kryterium. Najważniejszy jest skład, a dobre karmy znajdziesz w każdym przedziale cenowym. Cena zawsze schodzi na dalszy plan, jeśli chodzi o dobro zwierzęcia – dieta jest przecież kluczowa dla właściwej profilaktyki zdrowotnej. Sprawdzaj skład karm – to bardzo dobry nawyk. Potem zastanów się, czy zaspokoi on potrzeby Twojego psa, a jeśli tak – dopiero na końcu spójrz na cenę.

Z czego powinna składać się najlepsza karma dla psa? Psiaki to mięsożercy, dlatego przede wszystkim sucha karma dla psów powinna zawierać dużo wartościowego mięsa wysokiej jakości, które dostarczy Twojemu pupilowi energii do codziennej zabawy – mięso zatem powinno znajdować się wysoko – jeśli nie najwyżej – w spisie składu karmy dla psa. Warto zwrócić uwagę na to, jakie mięso znajduje się w składzie (czy jest to czyste mięso, czy mieszanka mięsa, kości i podrobów).

Drugim składnikiem, który suche karmy dla psów zawierają, są wypełniacze. W tej kategorii mieści się właściwie wszystko, co nie jest mięsem. Oprócz mięsa karma dla psa zawiera zwykle zboża, takie jak pszenica, ryż, kukurydza czy owies. Na rynku istnieją również suche karmy dla psów bezzbożowe (grain free). Niektóre psiaki lepiej przyswajają właśnie takie, pozbawione zbóż karmy – w nich bardzo często rolę wypełniacza pełnia ziemniaki. Właściciele lepszą tolerancję obserwują na podstawie częstotliwości wypróżnień swoich pupili – często te będące na karmie bezzbożowej wypróżniają się rzadziej, ponieważ przyswajają niemal wszystko, co przyjmą podczas posiłku. Zdarza się, że zboża nie są trawione przez psiaki, przez co częstotliwość wypróżniania się psów na diecie zawierającej te składniki, jest większa. Nie oznacza to jednak, że karma dla psa ze zbożami jest zła – często zależy to od indywidualnych predyspozycji psiaka lub występujących u niego alergii.

Trzecią grupą składników, jakie zawierają karmy dla psa, są różnego rodzaju dodatki i polepszacze. Może być to np. tauryna, która wspiera pracę serca czworonogów, działająca antyoksydacyjnie karnityna, a także glukozamina i chondroityna, wspomagające stawy. Suche karmy dla psów zawierają również często zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy i mikroelementy.

Zawsze dobrym pomysłem jest też sprawdzenie opinii na temat danych marek karm, są one łatwo dostępne w Internecie, a pozwalają zorientować się w temacie i podjąć najlepszy wybór, z pełnym uwzględnieniem wszystkich psich potrzeb.

Artykuły z naszego bloga

brak apetytu u psów Zaglądamy do psiej miski. Jaki powinien być skład karmy?
Czy pies może jeść kocią karmę? Dowiedz się czym to grozi! Czy pies może jeść kocią karmę? Dowiedz się czym to grozi!
schronisko na paluchu - Bazia Pies nie chce jeść suchej karmy – co robić? My wiemy!
schronisko na paluchu - Bazia Sucha czy mokra karma dla psa – czyli co powinien jeść pies?
schronisko na paluchu - Bazia Dlaczego pies nie chce jeść? Lekarz rozwiewa wątpliwości
schronisko na paluchu - Bazia Jak często karmić psa? To musisz wiedzieć
schronisko na paluchu - Bazia Lekka nadwaga? Sprawdź, jak odchudzić psa z pomocą odpowiedniej karmy!
schronisko na paluchu - Bazia Pies wegetarianin – czy pies może nie jeść mięsa?
schronisko na paluchu - Bazia Dieta BARF dla psa – jadłospis, zasady. Co to jest BARF?
pixel