Czy pies może jeść kocią karmę? Dowiedz się czym to grozi!

Osoby, które mają pod swoim dachem zarówno psy, jak i koty mogą się zastanawiać, czy można karmić zwierzyniec tym samym rodzajem karmy. Mogłoby się wydawać, że na pierwszy rzut oka koty i psy mają bardzo podobne potrzeby. Jednak to tylko wrażenie – wszystkie zwierzęta potrzebują diety opartej na dobrej jakości składnikach, jednak składy karm psich i kocich dość znacznie się od siebie różnią. W takim razie – czy pies może jeść kocią karmę? A może jednak warto pozostawić ją kotu, a psu sprawić jego własne jedzenie? Jak to jest z dietą psa i czym różni się od diety kota? Dowiedz się!

Na czym opiera się dieta psa?

Mogłoby się wydawać, że psy są wszystkożerne, jednak to nie do końca prawda. To względni mięsożercy, którzy przez tysiące lat ewolucji przystosowali się do tego typu diety, bo ewoluowali razem z człowiekiem, a przez wieki ich dieta opierała się właśnie na tym, co człowiek im pozostawił z własnego stołu.

Współcześnie już żaden świadomy i dobry opiekun psów nie karmi ich resztkami z własnego stołu. Wiedza na temat żywienia psa rozwinęła się bardzo mocno. Tak samo jak rynek karm dla zwierząt. Możesz też samodzielnie komponować swojemu pupilowi posiłki – z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb.

Resztki z ludzkiego stołu są dla psów bardzo szkodliwe – jedzenie smażone, mocno przyprawione – wszystko to może zwierzęciu mocno zaszkodzić. A jak to jest z kocią karmą? Mogłoby się wydawać, że przecież nie ma żadnej różnicy i kocia karma dla psa nie powinna okazać się szkodliwa – w końcu takie sklepowe karmy wyglądają, a nawet pachną bardzo podobnie. Różnice jednak są, tylko nieco bardziej subtelne.

Karma dla psa i kota – czym się od siebie różnią?

Każdy może powiedzieć, że pies i kot to zwierzęta, które diametralnie się od siebie różnią. Prowadzą inny tryb życia – koty więcej śpią i aktywne są głównie w nocy, są różnej wielkości i komunikują się pomiędzy sobą zupełnie inaczej. Koty też słabo się udomowiły – nadal mają silnie rozwinięty instynkt łowny. U psów instynkt łowny mają tylko niektóre rasy.

Skoro te zwierzęta tak bardzo się od siebie różnią, ich pożywienie też musi być odmienne. Przede wszystkim psy to względni mięsożercy, a koty to bezwzględni mięsożercy. Oznacza to, że koty potrzebują zupełnie innych proporcji składników odżywczych niż psy. Mniejszą rolę w ich diecie odgrywają na przykład węglowodany. Dowiedz się, czym różni się karma dla psa i kota. W ten sposób lepiej zrozumiesz potrzeby Twoich zwierząt i będziesz mógł je lepiej karmić w przyszłości.

Zawartość tauryny i innych dodatków

Tauryna to bardzo ważny aminokwas, który posiada każda dobra karma dla kota. Dla psa nie ma to aż tak dużego znaczenia. Na ogół karmy dla psów nie są wzbogacane o taurynę, bo psie organizmy doskonale radzą sobie z samodzielnym jej wytwarzaniem. Oczywiście, psy pracujące, suki w ciąży, szczenięta i psy starsze powinny mieć ten aminokwas w składzie karmy, bo mają większe na niego zapotrzebowanie.

Koty nie są przystosowane do samodzielnej produkcji tauryny. Jednak jest ona im niezbędna do życia – brak tauryny może doprowadzić do poważnej choroby, a nawet śmierci kota. Koty wolnożyjące pozyskują taurynę głównie z myszy, które są jej doskonałym źródłem. Kotom domowym jednak nie trzeba wcale kupować myszy – choć zwolennicy diety BARF właśnie to robią. Wybierają jednak myszy martwe, zabite w sposób humanitarny, by nie przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Z powodzeniem jednak wystarczy im dobra karma, która jest wzbogacona właśnie o taurynę.

W karmie dla psów możesz też znaleźć węglowodany w większej ilości niż ta, która występuje w karmach dla kotów. Dzieje się tak dlatego, że psy mają większe zapotrzebowanie na ten składnik. Mają z kolei mniejsze zapotrzebowanie na witaminę A niż koty, dlatego też w ich karmach znajduje się jej mniej.

Zawartość białka

Dobrej jakości karmy dla psów i karmy dla kotów mają wysoką zawartość białka i tłuszczów. Nadal jednak – jeśli porównać karmę psią, z karmą kocią tej samej jakości, czy nawet tego samego producenta – okaże się, że karma kocia ma w sobie większą zawartość białka i tłuszczów, niż karma psia.

Dzieje się tak dlatego, że koty – w odróżnieniu od psów – to bezwzględni mięsożercy. W ich diecie zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa właśnie białko zwierzęce i tłuszcz. Wszelkie dodatki, takie jak owoce czy warzywa, mają w diecie kotów dużo mniejszą rolę niż w przypadku psów. Kotom wolnożyjącym wystarcza taka ich ilość, jaka jest przyswajana wraz z żołądkiem ofiary, który zjadany jest wraz z jego treścią. Są to naprawdę symboliczne ilości, które kotom w zupełności wystarczają. Dla psów jednak to zbyt mało.

Wielkość chrupek

Tę różnicę widać już na pierwszy rzut oka. W przypadku karmy suchej dla kotów, chrupki najczęściej są mniejsze, niż w przypadku karmy dla psów. Oczywiście, trzeba wziąć też pod uwagę wielkość samego psa – karmy dla psów ras miniaturowych też potrafią być bardzo drobne, by psiak dał radę pogryźć i nie miał żadnych problemów przy jedzeniu. Jednak – na ogół – suche karmy dla kotów mają mniejsze chrupki, niż karmy, które są przeznaczone dla psów.

Panuje wśród nich też mniejsza różnorodność – większość kotów jest do siebie podobnych pod względem rozmiaru, a już na pewno nie występują wśród nich takie różnice, jak w przypadku ras psów. To oznacza, że większość kocich chrupek może być w zbliżonym rozmiarze.

Czy pies może jeść kocią karmę?

Karmy kocia i psia dość znacznie się od siebie różnią. W takim razie czy pies może jeść kocią karmę? Jeśli podkradnie ją z miski kota od czasu do czasu – nie masz się czym martwić. Mała ilość kociej karmy nie wyrządzi mu szkód. Chyba, że pies zakrztusi się zbyt małą chrupką – co też może się zdarzyć w przypadku karm suchych.

Problematycznie będzie dopiero wtedy, gdy karma kocia miałaby stanowić podstawę psiej diety. To bardzo niepokojąca sytuacja – pies nie będzie dostawał potrzebnej mu ilości składników odżywczych – części może dostawać zbyt wiele, części natomiast będzie dostawał zbyt mało. To doprowadzić może do poważnych problemów ze zdrowiem.

Kocia karma dla psa – podsumowanie

Psia i kocia dieta znacząco się od siebie różnią. Koty potrzebują przede wszystkim więcej białka i tłuszczów niż psy, większą rolę w ich żywieniu odgrywa też witamina A. Kocie karmy wzbogacone są też o taurynę – aminokwas, który nie jest psom potrzebny w karmie, bo same radzą sobie z jego wytwarzaniem.

Czy pies może jeść karmę dla kota? Uczynienie z niej podstawy psiego wyżywienia może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, bo dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana i nie będzie odpowiadać psim potrzebom. Jeśli jednak pies czasami zje trochę kociej karmy, którą podkradnie kotu – nie masz powodu do zmartwień, bo małe ilości nie powinny mu zaszkodzić.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.