Kiedy i jak karmić shih tzu? Żywienie małego i dorosłego psa

Nie bez przyczyny psy rasy shih tzu nazywane są psimi arystokratami. Tę niewielką rasę cechuje wesołość i towarzyskie usposobienie, ale z drugiej strony dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji shih tzu wymaga czasochłonnej pielęgnacji, a także idealnie zbilansowanej diety. Marzysz o psie tej rasy? Żywienie shih tzu musisz zatem opanować do perfekcji.

Charakterystyka lwich psów 

Niezwykłej urody shih tzu pochodzą z Tybetu, ale swoją nazwę zawdzięczają cesarzowej Tzu Shi. Za czasów panowania tej chińskiej władczyni zaczęto prowadzić regularną hodowlę rasy shih tzu – lwich psów. Do Europy rasa shih tzu dotarła dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

Od początku shih tzu hodowane były jako psy do towarzystwa. Charakteryzuje je nie tylko oryginalny, wesoły, chociaż niezależny charakter oraz dostojny wygląd. Shih tzu uznaje się, za rasę doskonale nadająca się do domu, w którym są dzieci. Shih tzu chętnie nawiązują interakcje z człowiekiem, lubią zabawy ruchowe i spacery. Nadają się do domu, w którym są inne zwierzęta. Z drugiej strony rzadko zdarza się, że podczas nieobecności opiekunów shih tzu niszczą akcesoria domowego użytku, ponieważ lubią spać i czas spędzany w samotności wykorzystują właśnie na odpoczynek.

Pod względem charakteru psy rasy shih tzu sprawiają wrażenie idealnych niemal dla każdego. Czy tak jest w rzeczywistości? Wymagania shih tzu pod kątem pielęgnacji i żywienia są dość wysokie. Co ciekawe przedstawiciele tej rasy linieją tylko raz w życiu, około 8. miesiąca życia, wymieniając szczenięce włosy na dorosłe. Codziennie należy jednak czesać włosy shih tzu szczotką, a dwa/trzy razy w tygodniu zaleca się ich dokładne rozczesanie metalowym grzebieniem.

W porównaniu do innych ras shih tzu wymagają również częstego kąpania (nawet raz na tydzień). Stan okrywy włosowej u shih tzu jest nie tylko wyznacznikiem urody, ale przede wszystkim stanu zdrowia czworonoga. Stąd tak ważne jest dobranie zbilansowanej karmy i prawidłowe żywienie

Shih tzu hodowla

Czym różni się karmienie shih tzu od innych ras? 

Jak już wspomniałam, wygląd okrywy włosowej shih tzu świadczy o stanie zdrowia zwierzęcia. Aby włosy psa były piękne i lśniące, trzeba zadbać o prawidłowe funkcjonowanie tkanki skórnej. Jej zła kondycja bardzo szybko wpłynie na pogorszenie wyglądu włosów i da sygnał, że organizm Twojego shiz tzu nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Ponadto szczenięta shih tzu są łakome i bez kontroli mogą zjeść dużo więcej niż powinny. Aby uniknąć u swojego czworonoga nadwagi, wzdęć czy innych problemów trawiennych, przestrzegaj godzin i gramatury posiłków. Precyzyjne odmierzanie porcji podawanych w określonym czasie przyzwyczai psa do pewnego codziennego planu dnia. Ponadto przedstawiciele tej rasy są podatni na alergie pokarmowe i uczulenia, stąd tak duży nacisk na wybór karmy wysokiej jakości.

Jak karmić shih tzu – informacje ogólne

Codzienna porcja twojego shih tzu powinna nie tylko zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze, ale również być podawana w precyzyjnie odmierzonych ilościach. Składniki diety shih tzu, które wpływają na funkcje skóry (a w konsekwencji na dobrą kondycję okrywy włosowej):

  • składniki mineralne – siatka, miedź, wapń, cynk;
  • witaminy wpływające na prawidłowy metabolizm białek i rozpuszczalne w tłuszczach;
  • nienasycone kwasy tłuszczone (n-6 i n-3);
  • białka – przede wszystkim aminokwasy siarkowe; polifenole, flawonoidy, fitostanole, lignany.

Shih tzu jak każdy pies chętnie skusi się również na smakołyki dla psa. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością. Jeśli planujesz trening nowych umiejętności, odejmij bilans kaloryczny z dziennej porcji karmy. Nie zapomnij o czyszczeniu psiego pyska po posiłku. Długa okrywa włosowa shih tzu powoduje, że resztki będą się osadzać i wpływać niekorzystanie na stan sierści, a w konsekwencji zdrowia.

Shih tzu – karmienie szczeniąt 

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze różni się w przypadku szczeniąt shih tzu i osobników dorosłych. Analizując skład karmy dla młodych psów, od razu zauważysz, że zawiera ona nieco więcej białka i kwasów tłuszczowych, ale mniej tłuszczów oraz włókna surowego niż wersja dla dorosłych czworonogów. Pozwala to na harmonijny rozwój młodych organizmów.

Jak często karmić szczeniaka shih tzu? Małemu psu (do ok. trzeciego miesiąca życia) dzienną porcję podziel nawet na cztery części, a starszemu na trzy. Zwróć uwagę, jak Twój szczeniak radzi sobie z jedzeniem stałego pokarmu. Być może będziesz musiał każdą porcję namoczyć kilkanaście minut przed podaniem, aby ułatwić psu gryzienie.

Dla szczeniąt do 10. miesiąca życia doskonale nadaje się karma z serii Royal Canin Puppy Shih Tzu. Poza zbilansowanym składem ma specjalnie dostosowany kształt krokietów, ma on ułatwić gryzienie, a jednocześnie czyścić zęby shih tzu z gromadzącego się osadu.

Poza różnicami w składzie inaczej wygląda również podział dziennej porcji. Dorosłego shih tzu można karmić dwa razy dziennie lub, jeśli nie ma problemów z trawieniem, podawać jeden posiłek.

Może się zdarzyć, że dorosły pies shih tzu nadal będzie chciał jeść wyłącznie namoczoną i spulchnioną karmę. Żywienie shih tzu suchą karmą jest najpopularniejszym sposobem karmienia, ale dla psów, które wolą miękkie pożywienie, Royal Canin wprowadziło karmę Shih Tzu Adult Wet. Nadal zawiera ona wszystkie niezbędne dla tej rasy składniki odżywcze, jednak dzięki delikatnej konsystencji w aromatycznym sosie pobudza apetyt nawet najbardziej wybrednych psów. Zwróć uwagę, że odpowiedni poziom tauryny i kwasów tłuszczowych EPA i DHA wspiera utrzymanie prawidłowej pracy serca zwierzęcia.

Niewykluczone, że nawet pies żywiony gotową karmą będzie wymagał suplementacji. Jeśli zauważysz problemy trawienne u swojego shih tzu, zgłoś się do lekarza weterynarii. Gazy czy biegunki mogą mieć wpływ na słabsze wchłanianie się wszystkich składników odżywczych. Specjalista podejmie decyzję, czy Twój shih tzu potrzebuje regulacji układu trawiennego z pomocą środków farmakologicznych.

Pielęgnacja Shih tzu – żywienie a problem nadwagi

Problem z nadwagą może dotyczyć każdego psa, nie tylko shih tzu. Podobnie jak u ludzi powstaje ona w wyniku zbyt obfitego karmienia oraz niedostatku ruchu. Zdecydowanie rzadziej do nadmiernego przybierania na wadze przyczynia się choroba.

Jak sprawdzić, czy Twój shih tzu utrzymuje prawidłową wagę? Połóż rękę na boku psa, jego żebra powinny być od razu wyczuwalne. Zadbaj o to, aby nie doprowadzić organizmu zwierzęcia do nadmiernego otłuszczenia. Psy z nadwagą bardzie niż pozostałe narażone są na choroby, a także żyją krócej. Zapewnij swojemu czworonogowi odpowiednią dawkę ruchu, ale przede wszystkim przestrzegaj zasad jak karmić shih tzu, aby dostarczyć mu niezbędnych  dla zdrowia składników.

Żywienie shih tzu – podsumowanie w pigułce

Chociaż psy rasy shih tzu są rasą polecaną dla rodzin z dziećmi, potrzebują wymagającej opieki. Odpowiednio zbilansowana dieta shih tzu jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji tej rasy zarówno pod kątem zdrowia, jak i kondycji okrywy włosowej.

Idealną ilość białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych zagwarantuje specjalistyczna karma dedykowana dla psów rasy shih tzu. Wysokojakościowe pożywienie podawane w ściśle wyliczonej gramaturze pozwolą uniknąć nie tylko nadwagi, jak również niektórych chorób shih tzu.

Sprawdź również ranking najmniejszych ras psów.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
25 komentarzy do “Kiedy i jak karmić shih tzu? Żywienie małego i dorosłego psa
    • Avatar
      Paweł Cichecki pisze:

      Nie napisaliśmy, ponieważ ze względu na bogatą ofertę sklepu ZooArt, podanie konkretnej wartości jest zupełnie bez sensu, wszystko zależy od wybranej karmy. Jednej trzeba podać więcej, innej mniej. Takie informacje są zawarte w opisach produktów, gdyby jednak zdarzył się problem z ustaleniem tej ilości, prosimy o kontakt mailowy albo telefoniczny – pomożemy wybrać odpowiednią karmę.

      • Avatar

        Pies 6.5 mca zjadł plaster sera żółtego. Oko ma stan zapalny, tylko sika jak na razie .. mineła doba. Czy rumianek – napar jest odpowiedni czy lepiej solą fizjologiczna przemywać oko?

      • Avatar

        Mam pieska sihu ma 1,5roku kupuje dobra karmę sucha i mieszam z mokrą bo nie chce jeść samej suchej ostatnio nic mu nie smakuje chciałabym wiedzieć jaka karmę kupować żeby była dobra dla mojego czworonoga.

        • Moderator ZooArt

          Ilość suchej karmy dla 3-miesięcznego szczeniaka rasy Shih Tzu zależy od kilku czynników, takich jak jego aktualna waga, poziom aktywności i ogólny stan zdrowia. Zwykle producenci karmy podają zalecane dawki na opakowaniu, które są dobrym punktem wyjścia.

          Dla szczeniaka Shih Tzu w wieku 3 miesięcy, możesz spodziewać się, że potrzebowałby on gdzieś od 1/4 do 1/2 szklanki suchej karmy dziennie, podzielonej na 3-4 mniejsze posiłki. Ważne jest, aby nie przekarmiać szczeniaka, ponieważ rasa ta jest podatna na problemy z nadwagą.

          Pamiętaj, że te liczby są tylko ogólnymi wytycznymi i najlepiej skonsultować się z weterynarzem, aby dostosować ilość karmy do indywidualnych potrzeb Twojego szczeniaka. Weterynarz może również doradzić w kwestii najlepszego rodzaju karmy dla młodego Shih Tzu, biorąc pod uwagę jego zdrowie i potrzeby żywieniowe.

          • Moderator ZooArt

            Dzienna porcja jedzenia dla 13-letniej suczki rasy Shih Tzu zależy od jej wagi, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, dla starszego Shih Tzu zaleca się:
            – Waga około 4-7 kg: około 100-150 gramów wysokiej jakości karmy dziennie, podzielonej na dwa posiłki.
            Zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, który może dostosować ilość jedzenia do indywidualnych potrzeb Twojego psa.

    • Avatar
      Wiesiek. pisze:

      Masz rację gdzie bym nie szukał nie mogę znaleźć ile powinienem podawać karmy dla ShihTzu karmiącej szczenięta ona jest cały czas głodna podaję 4×50 gr. dziennie i daję przysmaki to cały czas puszcza gazy. Wiadomo te pieski to żarłoki jadły by wszystko co by im podał i przez cały dzień. Ostrzegają, że przejedzenie grozi przekręceniem żołądka ponieważ one mają bardzo małe żołądki, o tym to piszą ale już o dawce karmy i ile razy dziennie już nie, boję się, że może stracić pokarm jak za mało będę podawał jedzenia, za dużo źle i nie wiadomo co robić. Pójdziesz do weterynarza no to za wizytę i poradę 150 zł. to już mocna przesada. Może mi ktoś pomoże. Podałem jej gotowaną wątróbkę drobiową to zamiast gryźć tak łapczywie jadła, że zaczęła się dusić to dobrze, że to zauważyłem przewróciła się, złapałem za łapki tylne podniosłem do góry i pokarm wyleciał a tak jak by była sama to by się udusiła a ma pięknych 6 – szczeniąt i co ja bym musiał robić smoczki , butelki i dwa miesiące je karmić. Jeżeli ktoś może to niech mi doradzi boję się przekarmienia bo to łapczywe pieski nie gryzą a łykają jak większość tych małych piesków.
      ( Podaję karmę dla szczeniąt i matek karmiących : CEBICAN PUPPY drobna karma małe granulki )

  • Avatar

    Zespolenie wrotno–oboczne to choroba mojej suczki Shih- tzu od urodzenia Dopiero w polsce weterynarz postawil prawidlowa diagnoze.Przez pierwsze 3 miesiace piesek cierpial a my z nim.teraz jest lepiej lekarz przepisal jej lekarstwa.ale sa dni kedy jest apatyczna i spi caly dzien. czy ktos ma podobny problem? prosze o kontakt

  • Avatar

    Witam ma 4letniego Shihtzu i od 3,01,2022 nie może samodzielnie wstać siadły tylne łapie od 3.01.2022 roku jest pod kontrolą Weterynarza ,który stwierdził uał Dyskopatie,co dalej mam robić jestem załamana.

  • Avatar

    Witam Mam shitzu ma 7,5 tygodnia od 2 dni nie je dzisiaj rano zwymiotowała byłam u weterynarza zrobili test na robaki i nie ma dostała dwa satrzyki wróciliśmy do domu i dalej nie je tylko piję a jeszcze pani doktor zobaczyła książeczkę i nie mogła uwierzyć została bardzo dużą dawkę szczepionki Bardzo się martwię

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.