Wszystkie psiaki są godne uwagi i pełne miłości, które są w stanie Cię obdarzyć. Małe pieski też mają ogromne serca i wielkie pokłady energii. To nie są pluszowe zabawki – nawet jeśli tak wyglądają na pierwszy rzut oka. Mają swoje potrzeby i wymagania, które jako opiekun musisz zaspokoić. Jakie są najmniejsze rasy psów? Co warto o nich wiedzieć? Kto zapewni takim psom najlepszy dom? Przekonaj się!
Najmniejsze rasy psów
Małe rasy psów od dawna wzbudzają zachwyt. Dążenie do miniaturyzacji ras w toku celowej hodowli nie jest wcale zjawiskiem nowym. Już w dawnych czasach sile było przekonanie, że im mniejszy pies, tym większa oznaka statusu. Tak było, na przykład, z shih-tzu, zwanymi powszechnie pieskami szczęścia. Noszono je w obszernych rękawach tradycyjnych strojów i było to uważane za coś zupełnie zwyczajnego, świadczyło też o statusie właściciela takiego pieska.
Dzisiaj też można się spotkać z małymi pieskami, które zamiast chodzić, są noszone – na przykład w torebkach. Wygląda to uroczo, ale warto wiedzieć, że każdy psiak ma swoje potrzeby aktywności fizycznej. Nierzadko też w małych ciałach drzemie duch wielkiego wojownika – każdy zna takie superaktywne, zadziorne małe psy. Rasy są najróżniejsze i nie należy wszystkich małych psów traktować tak samo. Jakie są najmniejsze rasy psów?
Chihuahua
Najmniejszy pies na świecie rodem z Meksyku. Są towarzyskie, odważne – nie boją się stawić czoła nawet o wiele większym przeciwnikom – a przy tym czułe, niezależne i bardzo inteligentne. Według legend to właśnie psy tej rasy towarzyszyć miały w ostatniej podróży duszom zmarłych.
Łatwo przywiązuje się do ludzi i chętnie przyjdzie na pieszczoty. Ma jednak spory temperament i zdecydowanie bardziej lubi biegać i bawić się niż być noszonym jak modna zabawka – uszanuj to, a Twój pies będzie bardzo szczęśliwy.
Dowiedz się więcej na temat rasy chihuahua
Bichon Frise
Słodkie, czułe, urocze, absolutnie pozbawione agresji, a przy tym niewielkie – takie są właśnie psy tej rasy. Na uwagę, poza ich absolutnie wspaniałym charakterem, zasługuje też ich wygląd. Ich szata wymaga odpowiedniej pielęgnacji i jest dość wymagająca, ale w zamian dostajesz pieska, który wygląda jak śnieżnobiała chmurka. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Ważą do pięciu kilogramów.
Pieski tej rasy nie lubią zostawać same i bardzo źle znoszą samotność – potrzebują towarzystwa, pieszczot i poświęcanej im uwagi. Mogą mieć skłonność do głośnego i długotrwałego szczekania – zwłaszcza jeśli są znudzone lub czują się samotne.
Dowiedz się więcej na temat rasy bichon frise
Maltańczyk
To pies, który wygląda jak przesłodka maskotka – jest niewielki, śnieżnobiały i ma długi, jedwabisty włos. Trudno uwierzyć, że to prawdziwy piesek, w dodatku o naprawdę sporym temperamencie. Potrzebują sporo uwagi i aktywności – znudzone wspinają się na szczyty własnej kreatywności, co może źle się skończyć.
Ogromnie przywiązują się do swoich opiekunów i chcą im towarzyszyć zawsze i wszędzie. Są bardzo wrażliwe i delikatne, dlatego bardzo cierpią pozostawione samotnie. Bardzo źle znoszą też pobyty w hotelach dla zwierząt, czy u osób trzecich – chcą być zawsze ze swoją rodziną. Ich pielęgnacja jest bardzo czasochłonna i wymaga wprawy, dlatego zdecydowanie nie jest to pies dla wszystkich.
Dowiedz się więcej na temat rasy maltańczyk
Shih-tzu
To psy pogodne i o zrównoważonym charakterze. Nie mają raczej w naturze niszczenia rzeczy, choć potrafią się obrazić – są dość dumne i niezależne. Pod tym względem przypominają raczej kota w psiej skórze. Chętnie przyjdą na pieszczoty, ale same muszą o tym zdecydować – nie są typem zwierzaka, który spędziłby życie na kolanach opiekuna. Nadal jednak bardzo mocno się przywiązują i są wierne swojej rodzinie.
Są łagodne i nadają się na towarzysza dla starszego dziecka. Wymagają jednak szczególnej pielęgnacji, by móc zachwycać swoim wyglądem. Trzeba je regularnie czesać, bo inaczej tworzą się im kołtuny. Te długowłose trzeba kąpać raz na tydzień, ostrzyżone można rzadziej – choć strzyżenie wymaga odpowiedniej wprawy i lepiej nie robić tego samemu, tylko zlecić to zadanie profesjonaliście.
Dowiedz się więcej na temat rasy shih-tzu
Dla kogo psy małej rasy będą idealnymi towarzyszami?
Małe pieski bywają bardzo energiczne i potrzebują odpowiedniej dawki ruchu. Nie wszystkie mają też sierść – część z nich ma włosy, które rosną, wymagają przycinania i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. To wszystko musisz wziąć pod uwagę, gdy chcesz zdecydować się na małe psy. Rasy do mieszkania to takie, które nie zajmują zbyt wiele miejsca w mieszkaniu, ale nadal potrzebują sporo ruchu – to w końcu psy, aktywność fizyczna i zabawa są dla nich bardzo ważne.
Psy małych ras są też bardzo delikatne, dlatego mogą niespecjalnie nadawać się do domów, w których są dzieci bardzo małe – mogą one zrobić psu krzywdę nawet przez przypadek, bo nie będą sobie zdawać sprawy z własnej siły. Starsze dziecko musisz nauczyć odpowiedniego postępowania z takim pieskiem.
Pamiętaj też, że małe psy też mogą ugryźć jeśli poczują się zagrożone. I też potrzebują należytej nauki zachowań. To często zaniedbywana rzecz, bo nadal istnieje sporo ludzi, którym wydaje się, że mały pies nie może zrobić nic złego – to nieprawda. Dlatego należy je wychowywać już od szczeniaka.
Jeśli zdajesz sobie z tego wszystkiego sprawę i możesz zapewnić pieskowi najlepsze warunki do rozwoju, a także masz czas na opiekę nad zwierzęciem – mały pies jest dla Ciebie odpowiedni.
Małe rasy psów – podsumowanie
Psy małych ras potrafią budzić zachwyt swoim wyglądem – nic w tym dziwnego, w wielu przypadkach wyglądają w końcu jak pluszowe zabawki. Zabawkami jednak zdecydowanie nie są – to żywe stworzenia, które zasługują na odpowiednią opiekę, by móc żyć i rozwijać się prawidłowo.
Miniaturyzacja psów to proces, który znany jest już od tysięcy lat – wiele z małych ras psów należy bowiem jednocześnie do ras starych. Za najmniejsze psy uchodzą te rasy chihuahua – dorosłe osobniki potrafią ważyć około 1,5 kilograma.
Tak małe pieski niekoniecznie nadają się do domów z małymi dziećmi, bo są bardzo delikatne i łatwo zrobić im krzywdę. Trzeba też zawsze pamiętać, że pomimo swoich niewielkich rozmiarów – to nadal psy, dlatego należy je odpowiednio wychować i zajmować się nimi. Wtedy będą szczęśliwe.