Drzwiczki dla kota w drzwiach – czy to dobry pomysł? Behawiorysta odpowiada!

Drzwiczki dla kota to bardzo sprytny wynalazek, który umożliwia zwierzakom swobodne przemieszczanie się po mieszkaniu i wychodzenie z domu. Prócz oczywistych zalet, sprzęt ten ma również kilka wad. Czy warto zatem pokusić się o zamontowanie wejścia dla kota? A jeśli już, to jak wybrać odpowiedni produkt?

Drzwiczki dla kota w drzwiach - czy to dobry pomysł?

Kocie drzwi – czy warto?

Czy warto zamontować drzwiczki dla kota? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Z kociego punktu widzenia kocie drzwiczki to doskonały wynalazek. Jakby nie patrzeć, nasi mruczący pupile nie przepadają za ograniczeniami, więc cienią sobie możliwość swobodnego przemieszczania się.

Z drugiej jednak strony, żyjąc wśród ludzi, muszą przystosować się do tego, że nie zawsze wszystko wolno im robić. Dlatego – ogólnie mówiąc – warto dobrze zastanowić się, czy i gdzie zamontować wejście dla kota.

Z pewnością nie jest to akcesorium niezbędne dla naszego pupila, ale w niektórych okolicznościach bardzo przydatne.

drzwiczki dla kota

Drzwiczki dla kota wychodzącego i nie tylko

Drzwi dla kota chyba kojarzą nam się przede wszystkim z klapkami zamontowanymi w drzwiach wejściowych do domu, głównych lub tych prowadzących do ogrodu. I chyba nie bez powodu, gdyż zapewne po to zostały wymyślone, by służyć kotom wychodzącym i ułatwiać życie ich opiekunom.

Nie wszyscy kociarze mają jednak możliwość bądź chcą wypuszczać swojego mruczącego pupila do ogrodu. Nie oznacza to jednak, że drzwiczki dla kota im się nie przydadzą. Nie muszą one bowiem prowadzić wyłącznie na zewnątrz. Mogą służyć również kotom niewychodzącym, jeśli uznamy to za stosowane.

Wejście dla kota może być zamontowane również wewnątrz mieszkania lub domu, np. między pokojami a przedpokojem. Bardzo praktyczne są drzwiczki dla kota do łazienki. Ten prosty gadżet może ponadto umożliwiać zwierzakom swobodne wychodzenie na balkon lub loggię.

Wyjście dla kota w drzwiach wejściowych

Klapka dla kota wychodzącego wydaje się być doskonałym gadżetem. Dzięki nim nie będziemy zmuszeniu wypuszczać pupila, gdy tego będzie chciał oraz pilnować jego powrotów. Przynajmniej teoretycznie, zawsze bowiem powinniśmy sprawdzać, czy zwierzak wrócił na czas do domu i nie zawsze możemy go z domu wypuszczać.

Pozostaje nam tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle powinniśmy pozwalać pupilowi wychodzić z domu bez nadzoru. Jest to kontrowersyjne, ponieważ kotu wychodzącemu grożą liczne niebezpieczeństwa. Może zostać potrącony przez samochód, pogryziony przez psa, zabity przez człowieka, nie mówiąc już o dużym ryzyku zakażenia chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Z drugiej jednak strony, z możliwości korzystania ze spacerów na świeżym powietrzu płynie dla kota wiele korzyści. Jak chociażby pozytywny wpływ różnorodnych bodźców na kocią psychikę. Idealnym rozwiązaniem jest wyjście dla kota w drzwiach do szczelnie ogrodzonego ogrodu lub woliery zewnętrznej, niestety niedostępnym dla każdego kociarza.

drzwi dla kota

Jakie drzwi dla kota wychodzącego?

Argumentem przemawiającym przeciw montowaniu drzwi dla kota wychodzącego jest również to, że mogą one zwiększać utratę ciepła w chłodnych porach roku. Przy ich zakupie warto zatem zwrócić uwagę na to, czy są one odpowiednio szczelne.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na mechanizm blokujący klapkę do drzwi dla kota. Nie chcemy przecież, by przez wejście dla kota dostali się do naszego mieszkania intruzi, tacy jak obce koty, małe psy, gryzonie, a nawet kuny, których nie brakuje również w dużych miastach. Lepiej więc zrezygnować z zakupu względnie taniego modelu, zaopatrzonego w klapkę, która uchyla się pod naciskiem głowy zwierzaka.

Dobre drzwiczki dla kota wychodzącego powinny umożliwić wchodzenie do domu wyłącznie naszemu pupilowi. Warto zatem zainwestować w nowoczesny produkt zaopatrzony w specjalny rodzaj blokady.

Jedną z możliwości jest wejście dla kota z klapką odblokowywaną przez magnes umieszczony w obroży, którą zakładamy pupilowi. Bardziej zaawansowane technologicznie modele działają na czip lub czujnik w obroży zwierzaka. Tak działają między innymi drzwiczki dla kota marki Trixie z systemem identyfikującym SureFlap 4-Way.

Minusem tego typu rozwiązania jest to, że nasz pupil może obrożę po prostu zgubić. Szczególnie że obroża dla kota wychodzącego powinna być zaopatrzona w tzw. bezpieczny zamek, który otwiera się, gdy zwierzę o coś obrożą zaczepi.

Jaka klapka dla kota będzie najlepsza?

Drzwiczki dla kota do łazienki i nie tylko

Jak już wspomniano, drzwiczki dla kota można montować również wewnątrz mieszkania. Niezależnie od tego, czy mamy kota wychodzącego, czy niewychodzącego. Dzięki nim nasz mruczący podopieczny może swobodnie przechodzić z pomieszczenia do pomieszczenia w domu, w którym z różnych powodów drzwi są często zamykane.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są drzwiczki dla kota do łazienki lub ubikacji. W pomieszczeniach tych często ustawiamy kocią toaletę, do której nasz futrzak musi mieć dostęp. Dzięki klapce dla kota nie jesteśmy zmuszeni pilnować, by drzwi do nich były stale uchylone.

Warto również rozważyć zamontowanie wyjścia dla kota w drzwiach balkonowych. Oczywiście tylko wtedy, gdy odpowiednio zabezpieczyliśmy balkon lub loggię siatką. W ten sposób, przy właściwej aranżacji, możemy stworzyć wspaniałą wolierę zewnętrzną dla kota niewychodzącego, do której zwierzak będzie miał niemal nieograniczony dostęp.

Tego typu miejsce to sama korzyść dla naszego niewychodzącego futrzaka. Dzięki niej jego życie jest dużo bardziej urozmaicone. To zaś korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne zwierzaka.

wejście dla kota

Jakie drzwiczki dla kota niewychodzącego?

Wybór drzwiczek dla kota do łazienki i innych drzwi wewnątrz domu jest dużo łatwiejszym zadaniem. Nie musimy zwracać uwagi na ich szczelność. Nie muszą być również zabezpieczone specjalnymi blokadami, uniemożliwiającymi obcym zwierzętom wchodzenie do mieszkania. Możemy więc sięgnąć po najprostszy model drzwiczek z klapką uchylającą się pod naciskiem. Choć warto wybrać taki, który pasuje do wystroju wnętrza.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku klapki dla kota do drzwi balkonowych. Przy jej wyborze powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami, jak przy zakupie drzwi dla kota wychodzącego. Nie musi być to model ze wspomnianą wyżej blokadą. Powinien być jednak wykonany z surowca odpornego na warunki atmosferyczne. I oczywiście powinien być tak skonstruowany, by zapobiegać utracie ciepła.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie drzwi dla kota?

Warto dobrze się zastanowić, zanim zakupimy drzwiczki dla kota. Na co dobrze jest zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jakość surowca, z którego je wykonano. Szczególnie, gdy mają znaleźć się w drzwiach wejściowych do domu lub drzwiach od balkonu. Jak to już zostało wspomniane, kocie drzwiczki muszą być odporne na warunki atmosferyczne, by służyły nam przez wiele lat.

Dobrym wyborem są drzwi dla kota, które można zamknąć, by w razie potrzeby uniemożliwić naszemu zwierzakowi wychodzenie. Jest to szczególnie praktyczne w przypadku wyjścia dla kota w drzwiach prowadzących na zewnątrz domu i na balkon, choć może przydać się również w pomieszczeniach wewnątrz mieszkania.

Oczywiście kupując klapkę dla kota powinniśmy zwróć uwagę na jej wielkość. Musi pasować do rozmiarów naszego mruczącego podopiecznego. Zwłaszcza jeśli jest on przedstawicielem dużej rasy –   większość modeli dostosowana jest do kotów przeciętnej wielkości.

Jakie kocie drzwiczki wybrać?

Jak zamontować drzwiczki dla kota?

Montaż drzwi dla kota nie jest trudnym zadaniem, gdy montujemy je w drzwiach drewnianych. Przy odrobienie umiejętności manualnych i z użyciem odpowiedniego sprzętu możemy to zrobić samodzielnie. O wiele bardziej skomplikowane jest wstawienie klapki w wejściowe drzwi wzmocnione lub w drzwi szklane na balkon lub taras. W tym przypadku przyda się nam pomoc specjalisty.

Drzwiczki dla kota możemy montować nie tylko w drzwiach. Możemy umieścić je również w ścianie budynku lub w ściance między pomieszczeniami wewnątrz mieszkania. W każdym jednak przypadku warto się dobrze zastanowić nad ich lokalizacją, zanim zaczniemy montaż. Musimy przecież wyciąć otwór!

Kocie drzwiczki montujemy na wysokości odpowiadającej mniej więcej długości łap zwierzaka. Jeśli w domu jest kilka kotów, wystarczy średnia wysokości czworonogów.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
6 komentarzy do “Drzwiczki dla kota w drzwiach – czy to dobry pomysł? Behawiorysta odpowiada!
  • Avatar

    „przedewszystkim” trzeba napisać to że kot wychodzący przez takie drzwiczki będzie przynosił żywe lub martwe myszy do domu , dlaczego nie zamieścił pan tego w arykule ? tego w artykule nie ma …w każdym razie radził bym o tym wspomnieć xDDD bo po kilkudniach ja musialem drzwiczki dla kota zlikwidować gdy mi zaczal przynosić dzień w dzień żywe myszy, w roznych godzinach ale tylko wieczorami zaczynajac od 21

  • Avatar

    Ciekawy artykuł 🙂 Tańsze można zamontować jako wewnętrzne a na te droższe… zbierać fundusze.
    Zaciekawia mnie zdanie – argument przeciw wypuszczaniu kota: 'Może zostać potrącony przez samochód, pogryziony przez psa, zabity przez człowieka, nie mówiąc już o dużym ryzyku zakażenia chorobotwórczymi mikroorganizmami’.
    Jest o każdym z nas, niezależnie od gatunkowej przynależności i stopnia autorefleksji 😉

    • Avatar

      Ewa –
      proszę poczytaj statystyki mówiące o tym, jak długo żyje kot wychodzący, a jak długim życiem może się cieszyć kot niewychodzący. stopień autorefleksji jest zależny od gatunkowej przynależności, więć polecam korzystać z tej zdolności zanim sie wypuści kota.

        • Avatar

          Według mnie kot musi być bezpieczny. Życie w 100%na wolności niesie za sobą dużo zagrożeń . Moje koty mają zabezpieczony siatką ogród i wychodzą przez drzwiczki kocie oczywiście wtedy gdy im na to pozwolę. Nie sądzę żeby były nieszczęśliwe. Kluczowe w przypadku drzwiczek zewnętrznych jest ich szczelność. A przynoszenie złowionych niespodzianek … taka ich natura.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.