Pielęgnacja oczu i uszu psów
Pielęgnacja oczu i uszu
Wydawałoby się, że higiena oczu i uszu psa nie jest ważnym procesem – wszak przez tysiące lat psy same dbały o czystość. Jednakże na przestrzeni lat życie tych zwierząt diametralnie się zmieniło. Swój czas spędzają w zamkniętych przestrzeniach, a powietrze na dworze nie jest już tak czyste. W związku z warunkami, w których żyją czworonogi odpowiednia pielęgnacja jest koniecznością, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zmysłów wzroku i słuchu.
Pielęgnacja uszu psa zapobiega powstawaniu schorzeń. Częstotliwość czyszczenia ich zależy od rodzaju uszu, które posiada zwierzę. Ucho stojące zapewnia optymalną wentylację kanału słuchowego, a proces czyszczenia nie powinien być wykonywany zbyt często. Przegląd uszu raz na tydzień jest całkowicie wystarczający. Z kolei ucho opadające ma skłonność do częstych zapaleń i podrażnień małżowiny usznej na skutek braku wentylacji. W tym przypadku czyszczenie uszu psa musi odbywać się częściej. Podczas przeglądu zwróć uwagę, czy nie wystąpiły podrażnienia i infekcje. Jeśli pies drapie się w okolicach uszu i wyczujesz z nich nieprzyjemny zapach – z pewnością wdała się infekcja, którą należy wyleczyć u weterynarza.
Pielęgnacja psich oczu nie stanowi większego problemu, jednak wiele zależy od długości jego sierści i kształtu czaszki. Rasy typu shih-tzu czy pekińczyk potrzebują większej kontroli – ich oczy są płytko osadzone i skłonne do wysuszenia spojówki. Oczy zwierzęcia oczyszczają się same podczas snu, gromadząc brud w wewnętrznych kącikach. Zadaniem właściciela jest ich systematycznie oczyszczanie, które polega na przemyciu ich wacikiem nasączonym płynem antybakteryjnym lub solą fizjologiczną.
W sklepie zoologicznym ZooArt.com.pl znajdziesz produkty, które pomogą ci w zachowaniu higieny u pupila – krople do uszu i krople do oczu dla psa bez recepty.
Krople do uszu i krople do oczu dla psa – na jakie produkty zwrócić uwagę?
Krople do uszu dla psa to płyn umożliwiający rozpuszczenie woskowiny oraz brudu, który zalega w zewnętrznej części przewodu słuchowego. Nie podrażnia powierzchni skóry. Czyści uszy i redukuje wszystkie czynniki, które mogą wywoływać stan zapalny. Związki powierzchniowo czynne rozpuszczają woskowinę, a struktury oleiste przeciwdziałają wysuszeniu, nawilżają i zapewniają elastyczność, która przyczynia się do odtworzenia bariery ochronnej.
Jak czyścić uszy psa? Należy wlać płyn do całkowitego wypełnienia kanału słuchowego, przytrzymać elastyczną część kanału słuchowego i ruchem uciskowym masować ku górze, w stronę brzuszno-grzbietową. Dzięki temu płyn przesuwa się w dół i w górę, wypłukując wydzielinę do małżowiny usznej. Płyn należy usunąć za pomocą wacika. Resztę ewentualnych płynów pies pozbędzie się sam potrząsając głową. W przypadku silniejszych zabrudzeń czynność można powtórzyć. Jeśli ucho wymaga bardzo dokładnego czyszczenia, kanał słuchowy można opłukać pod ciśnieniem za pomocą specjalnych butelek do płukania.
Krople do oczu dla psa usuwają wydzielinę i zanieczyszczenia z wewnętrznych kącików narządu wzroku. Zawierają składniki nawilżające i natłuszczające, które zapobiegają wysuszeniu. Allantoina i napar ze świetlika oraz zielonej herbaty łagodzą ewentualne podrażnienia. Miękki aplikator jest wygodny dla właściciela i zwierzęcia.
Jak czyścić oczy psa? Wacik należy zwilżyć płynem, przytrzymać do rozpuszczenia się zaschniętej części i przemywać do momentu usunięcia wydzieliny. W przypadku niektórych preparatów zalecane jest powtarzanie czynności 2 razy w tygodniu, jeśli zachodzi konieczność – codziennie.
Jakie krople do oczu dla psa z podrażnionym narządem wzroku warto wybrać? W takich przypadkach często stosuje się antybakteryjny produkt zawierający srebro koloidalne, kwas hialuronowy i świetlik lekarski. Jego składniki mają działanie kojące i mogą przynieść ulgę suchemu lub podrażnionemu oku. Według producenta krople można stosować przy zapaleniu spojówek i rogówki. Srebro koloidalne ma działanie zwalczające bakterie, grzyby i wirusy. Kwas hialuronowy dodawany jest aby nawilżać oczy i spowalniać parowanie łez. Z kolei świetlik lekarski może przyspieszać gojenie drobnych uszkodzeń spojówki i rogówki.
Pielęgnacja uszu psa i przemywanie oczu – na co zwrócić uwagę?
Jeśli ucho psa jest czyste, nie warto doczyszczać go na siłę. Drobna ilość woskowiny jest niezbędna do ochrony narządu słuchu. Jeśli widać, że ucho jest wyraźnie brudne – zaopatrz się w preparaty do czyszczenia uszu psa. Szybko i delikatnie usuwają nadmiar wydzieliny nie naruszając bariery ochronnej. Nie używaj patyczków do uszu, które nieprawidłowo stosowane mogą przebić bębenki uszne. Krople do uszu dla psa usuniesz zwykłym wacikiem, a ich nadmiaru pies pozbędzie się potrząsając głową.
Przy higienie oczu wszystkie czynności wykonuj starannie i delikatnie używając gazika lub płatka kosmetycznego. Nie stosuj waty, której strzępki mogą dostać się do gałki ocznej. Używaj płynów przeznaczonych dla zwierząt, które w szybki, lecz bezpieczny sposób usuną zabrudzenia z okolic oczu.