Karma dla królika

ilość znalezionych towarów: 114

Jaka karma dla królika jest najlepsza? Zdrowa i pyszna!

Żeby Twój królik cieszył się doskonałym zdrowiem i świetną kondycją fizyczną, wraz z pokarmem musi otrzymywać odpowiednią ilość energii i niezbędne składniki odżywcze. Króliki to zwierzęta roślinożerne, które żywią się przede wszystkim trawą, warzywami i ziołami. Powinny mieć zatem stały dostęp do niskokalorycznego pokarmu, który wypełnia przewód pokarmowy, przesuwając stale treść pokarmową i ułatwiając odpowiednie funkcjonowanie.

Dzięki dobremu pokarmowi króliki ścierają zęby, które bez przerwy im rosną. Jedzenie dla królika powinno zawierać dużo błonnika i mało cukru. Podstawą żywienia zwierzęcia jest więc siano, dlatego zapewnij mu do niego stały dostęp. Idealnym dodatkiem do diety, który dostarczy Twojemu pupilowi niezbędnych witamin i substancji odżywczych, jest dedykowana karma dla królika. W zależności od potrzeb znajdziesz również specjalne karmy dla królików miniaturowych.

Dlaczego taka dieta jest tak ważna w przypadku tych niewielkich zwierząt hodowlanych? Nieprawidłowo dobrany pokarm dla królików doprowadzić może do dolegliwości układu pokarmowego. Zwierzęta roślinożerne narażone są również na choroby zębów i ich przerost. Może to doprowadzić do schorzeń serca, wątroby i nerek. Jedzenie królika powinno więc zawierać pokarm, który jest bogaty w błonnik i ułatwia ścieranie zębów. Bardzo ważne jest również to, ile siana zawiera karma, jakie ma w składzie zioła, warzywa i owoce oraz inne dodatki. Dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu diety swojego pupila dostarczysz mu pożywienie, które będzie najlepiej służyło jego zdrowiu.

Najlepsza karma dla królika – jak ją wybrać?

Sklep internetowy ZooArt.com.pl oferuje granulaty i pełnowartościowe mieszanki, dopełniające dietę królika, bogate w witaminy, minerały, kwas omega-3 i prebiotyki. Pokarm dla królików tworzony jest zawsze przy udziale nadzoru weterynaryjnego, dzięki czemu jest odpowiednio skomponowany i pozwala zachować zwierzęciu siłę, zdrowie, piękny wygląd i gładką, lśniącą sierść. Przy wyborze produktów żywieniowych dla Twojego uszatego pupila zwracaj uwagę przede wszystkim na skład pokarmowy i analityczny. Może się okazać, że tania karma dla królika dostarczy mu równie dużo składników odżywczych, co droższa. Zamiast kierować się ceną, sprawdzaj składy.

Najlepsza karma dla królika to taka, która w składzie analitycznym zawiera 18% (lub więcej) włókna, 13-14% białka i 3% tłuszczu. Włókno jest niezwykle istotne w diecie zwierzęcia – jest źródłem energii dla bakterii zamieszkujących jelita. Zwiększa szybkość przesuwania się treści pokarmowej, chroniąc zwierzę przed zaparciami. Dobry granulat lub mieszanka może służyć jako karma dla królików hodowlanych. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości karmy i granulaty, które zawierają w sobie, w odpowiednich proporcjach, włókna, białka, tłuszcz, zioła i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

W zależności od tego, jaka karma dla królika wyda Ci się najbardziej odpowiednia, możesz wybierać wśród topowych marek, specjalizujących się w produkcji pasz również dla królików miniaturowych. Znajdziesz tu zarówno karmy w niewielkich opakowaniach ważących zaledwie 30 g, jak i duże paczki o pojemności nawet 20 kg. Na początek wybierz małą karmę i sprawdź, czy jej smak przypadnie do gustu Twojemu pupilowi. Jeśli znasz już jego upodobania smakowe, postaw na duże opakowanie, które wystarczy Ci na dłużej. W ten sposób zyskasz pewność, że jedzenie dla zwierzaka nie skończy się za szybko, a jednocześnie zaoszczędzisz pieniądze – kilkukilogramowe pojemności są jednorazowo większym wydatkiem.

Jedzenie dla królika – na co zwrócić uwagę?

Karma dla królika w postaci granulatu to pełnowartościowy pokarm, który zawiera optymalne proporcje niezbędnych składników odżywczych. W skład karmy najczęściej wchodzą zioła, suszona zielenina i owoce w zmielonej i sprasowanej postaci, dzięki czemu królik nie wybiera najsmaczniejszych kąsków. To doskonałe rozwiązanie dla niejadków, które jedzą co lepsze elementy karmy, pozostawiając resztę nietkniętą. W zależności od tego, z jakich roślin są zrobione, pasze dla królików w takiej formie różnią się kalorycznością oraz zawartością białka i tłuszczu.

Dobra karma dla królika może występować również w postaci mieszanki zbóż, ziół, warzyw i owoców. Do zbóż dodane są granulaty i ekstrudaty, które zawierają mnóstwo witamin i składników odżywczych. Sucha karma dla królika w formie mieszanki wzbogacona jest warzywami i owocami, mającymi w sobie witaminy A, B, C, D, B3, a także związki mineralne: fosfor, żelazo, cynk, magnez i potas. Odpowiednia karma zapewni królikowi prawidłowy rozwój i proces trawienia oraz zdrowy zgryz i wzrost odporności.

Ile karmy podstawowej powinny dostawać króliki? Młode osobniki do 8. miesiąca życia potrzebują do prawidłowego rozwoju dużej liczby kalorii, minerałów oraz białka. Powinny mieć stały dostęp do siana oraz granulatu. Zwierzęta pomiędzy 8. miesiącem a 1. rokiem życia nie rosną już tak szybko – należy zmniejszyć im wielkość podawanej porcji do połowy filiżanki na dobę, a dietę rozszerzać stopniowo o warzywa. Pasza dla królików dorosłych i starszych nie powinna być wysokokaloryczna. Duża ilość warzyw i ćwierć filiżanki granulatu na dobę to zupełnie wystarczająca ilość. Wyjątek stanowi utrata wagi – jeśli nie jest związana z chorobami, znaczy to, że zwierzę je zbyt mało i ilość granulatu należy zwiększyć.

W diecie królików miniaturowych mogą pojawiać się warzywa i owoce. Najważniejsze jest to, aby nie stanowiły one więcej niż 10% codziennej porcji pożywienia. Z warzyw podawaj swojemu zwierzakowi marchewkę, seler, pietruszkę czy buraki, pamiętając zawsze o tym, aby warzywa pokroić na średniej wielkości kawałki. Jeśli będą zbyt małe, królik może się nimi zadławić. Owoce z kolei podawaj nie częściej niż 1-2 w tygodniu ze względu na dużą zawartość cukrów, które są bardzo niebezpieczne dla królików miniaturowych. Dieta Twojego pupila powinna zawierać dużo siana, zapewniającego mu wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania minerały, a warzywa i owoce powinny stanowić jedynie dodatek. Dla królików miniaturowych możesz także kupić specjalistyczną, pełnowartościową, gotową karmę.

Jaka karma dla królika może przynieść więcej szkód niż korzyści? Wszelkie mieszanki zawierające dużą ilość cukru i małą ilość włókna pokarmowego. Powodują otyłość, przerost zębów, zaburzenia pracy jelit czy choroby narządów wewnętrznych. To niezwykle ważne, z czego stworzona jest karma dla królika, którą kupujesz. Niezależnie od tego, czy szukasz jedzenia dla królików miniaturowych, czy zwykłych, zwracaj zawsze uwagę na jej skład analityczny, który pozwoli Ci zadbać o zdrowie swojego zwierzęcia i zapewni mu długie lata życia.

Artykuły z naszego bloga

Królik miniaturka – żywienie małego gryzonia. O czym warto pamiętać? Królik miniaturka – żywienie małego gryzonia. O czym warto pamiętać?
Siemię lniane dla królika – tak czy nie? Siemię lniane dla królika – tak czy nie?
Zioła dla królika – czy królik może jeść koperek, miętę i inne zioła? Zioła dla królika – czy królik może jeść koperek, miętę i inne zioła?
pixel