W dbaniu o zdrową kondycję domowego królika niezwykle ważna jest jego dieta. To, co podajesz swojemu małemu gryzoniowi, ma bezpośredni wpływ nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie i samopoczucie. Co je królik miniaturka i jak powinny wyglądać proporcje podawanych składników?
Co je królik miniaturka? Przede wszystkim świeże siano!
Istnieje kilka mitów na temat tego, co może jeść królik miniaturka. Najniebezpieczniejszym z nim jest stwierdzenie, że sucha karma dla królika, znana obecnie jako granulat, to wystarczający pokarm dla tego zwierzątka. Nie jest to prawdą, a oparcie diety królika wyłącznie o ten rodzaj pokarmu może powodować bardzo niekorzystne skutki dla jego zdrowia. Dieta królika miniaturki powinna opierać się przede wszystkim na trawie. W naturalnym środowisku rasy królików żyją na łąkach, gdzie żywią się właśnie świeżą i soczystą trawą. Nie zawsze jednak w domowych warunkach króliki miniaturki będą miały dostarczoną taką ilość tego cennego składnika.
Jak karmić królika miniaturkę, kiedy brakuje świeżej trawy? Należy wówczas sięgnąć po jej zdrowy zamiennik, czyli świeże siano. Suszona trawa jest najlepszą podstawą diety Twojego pupila. Wraz z suszonymi ziołami posiada pełny zestaw witamin i składników niezbędnych dla jego zdrowia.
Siano jest istotne w pożywieniu tych ras królików głównie ze względu na znajdujące się w nim włókna. Pomagają one przesuwać pokarm w żołądku i oczyszczać jelita. Suszona trawa i zioła nie są tuczące, więc można bez oporów podawać je małym gryzoniom. Ile powinien jeść królik miniaturka? Szacuje się, że około 70% dziennej porcji żywności, jaką spożywają króliki miniaturki, powinno składać się właśnie z trawy lub suszonego siana z ziołami. Pamiętaj jednak, że oprócz siana dobrze jest podawać królikowi inne, cenne dla zdrowia składniki.
Królik miniaturka – żywienie w odpowiednich proporcjach
Najlepszym uzupełnieniem diety królika miniaturki są warzywa i owoce. Zawierają sporo wody, cenne minerały i składniki odżywcze. Nie należy jednak przesadzać z ilością podawanych warzyw i owoców. Dobrze jest zaczynać od mniejszych porcji i stopniowo przyzwyczajać pupila do tego rodzaju przekąsek. Jednocześnie obserwuj, czy podawany pokarm nie ma szkodliwego wpływu na przemianę materii Twojego królika. Tutaj szczególną uwagę zwróć na rośliny, jak kapusta czy brukselka, które mogą przyczyniać się do dokuczliwych wzdęć.
Znaczenie ma także to, czy warzywa, które podajesz królikowi, nie są mocno przetworzone. Najlepiej kupować te świeże, od bezpośrednich producentów. Dzienna dawka warzyw na średniej wielkości królika domowego to około 100 g. Niektóre z nich, jak na przykład kukurydza, kalafior, szpinak czy rzodkiewka nie powinny być jednak częstym składnikiem diety.
Jak karmić królika miniaturkę owocami i warzywami?
Szczególną uwagę należy zwrócić na owoce, które są przysmakiem dla królików, ale których nie powinno się im serwować częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Nie podawaj królikowi owoców z pestkami oraz owoców, które mogą podrażnić jego żołądek, jak na przykład cytryna czy grejpfrut. Jeśli nie masz pewności, czy dany owoc lub warzywo jest bezpieczne dla zdrowia królika, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Co więc powinny jeść króliki miniaturki? Żywienie powinno opierać się o jak najbardziej naturalne produkty, przede wszystkim o możliwie najświeższą trawę i zioła, które zawsze powinny znajdować się w klatce królika, a także o mniejsze ilości warzyw i owoców. Od czasu do czasu można podawać królikowi granulat, jednak nie należy go zbytnio przyzwyczajać do tej formy jedzenia. Pamiętaj, że im zdrowsze produkty podajesz swojemu pupilowi, tym lepiej dbasz o jego zdrowie i samopoczucie.
Witam w jakim wieku królikowi można podawać trawę, mlecz itp.
Królikowi można podawać trawę, mlecz i inne zielone rośliny od około 12 tygodnia życia, po wcześniejszym stopniowym wprowadzeniu ich do diety.
Mój królik to szalona diablica. Mam ją od tygodnia, szaleje w klatce, skacze na domek, przeskakuje przez miskę, gryzie kuwetę, i reaguje na szelest torby z karmą.
Jeśli nie była kastrowana to możliwe że to hormony, dlatego warto jest ją wykastrować 😊
Królik MUSI regularnie biegać poza klatką minimum 2-3godziny ! Wtedy nie ma problemu ze spokojem w klatce nocą lub podczas nieobecności przez jakiś czas.
Czy kroliki powinny mieć caly czes dostęp do pokarmu
Tak, króliki powinny mieć stały dostęp do siana 🌾, które jest kluczowym elementem ich diety. Inne pokarmy, jak warzywa 🥕, mogą być podawane w kontrolowanych porcjach.
A jak mój królik nie robi kupek od 2godz to możliwe że go przekarmiłam i czy królik musi mieć cały czas suchą karmę czy rano i wieczorem pomieszaną z ziołami?
A czy królik posiada jeszcze jakieś inne objawy świadczące o jego złym samopoczuciu? Czy podaje mu Pani sianko? Proszę odpowiedzieć na moje pytania, a być może uda mi się pomóc 😀
Warto królikowi dać do klatki gałązkę owocową wtedy nie będzie gryzł rzeczy
„Suchą karmą”, „są”, „objawy”
Ile razy dziennie powinien jesc jrolik miniatorka
Pani Anno,
Królik miniaturka powinien mieć nieograniczony dostęp do siana. Posiłki podajemy dwa razy dziennie – rano i wieczorem, według naszych zaleceń. Dzienna porcja raczej nie powinna być większa niż 30g. Nie jest to jednak reguła, która dotyczy wszystkich królików miniaturowych. Na początku warto będzie zaobserwować, jak królik reaguje na ilość i częstotliwość pożywienia. W tym celu można udać na wizytę kontrolną do weterynarza, w razie konieczności dietę trzeba będzie skorygować.
A ja mam inne pytanie. Czy to w jaki sposób jest karmiony królik miniaturka wpływa na jego wielkość ? Czy to, że królik miniaturka okazuje się dużo większy to nie jest wpływ jedzenia ? Tylko po prostu ktoś nas oszukał
Sposób żywienia królika oczywiście może wpłynąć na jego wagę. Na odległość ciężko stwierdzić, czy królik faktycznie jest otyły, czy sprzedawca Panią oszukał. Jeśli zauważy Pani dodatkowe warstwy tłuszczu na ciele królika, może oznaczać to, że jest otyły. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który najlepiej oceni jego stan zdrowia zwierzaka i w razie konieczności zaproponuje odpowiednią dietę.
Około trzy razy dziennie .Rano,wieczorem i popołudniu.😁
Od wczoraj posiadamy królika miniaturkę, proszę o informację ile razy dziennie powinniśmy go karmić ? Dowiedzieliśmy się że siano w paśniku ma być cały czas (ale widzę że nie bardzo znika z paśnika- mamy sianko z nagietkiem), dodatkowo raz dziennie mamy podawać korzeń mniszka i do miseczki mamy zielone ziółka. Zaobserwowałam że zielone ziółka jak i korzeń znikają błyskawicznie a sianko nie bardzo. Czy coś jeszcze musimy dawać? Czy wystarczy to wszystko raz dziennie ?
Pani nam mówiła że mamy podawać raz dziennie ale chciałabym się upewnić, proszę o rady.
Granulatu nie kazali dawać.
mam 2 króliki, dostęp mają cały czas do sypkiej karmy i siana do tego owoce i warzywa co drogi dzień chyba że mi się zapomnie😂 a i tak najbardziej lubią psia karmę 😂
Posiadamy królika miniaturkę i mam z nim problem bo grzyzie wszystko co znajduje się w domu
Pani Małgorzato,
Czy dba Pani odpowiednio o higienę jamy ustnej królik? Królik, który gryzie, w ten sposób sam dba o higienę jamy ustnej, czyszcząc i na bieżąco ścierając sobie siekacze.
Witam, od dwóch dni jestem posiadaczka krolila mimiaturki. Ma 5 tygodni i nie bardzo wiem jak go karmić. Dostałam od handlarza karmę mieszaną kolorowa taka beż podanego składu na opakowaniu. Trochę ta karma mi się nie podoba i kupiłam granulat dla młodych krolikow. Mieszam go z tamtą karma i podaję dwa razy dziennie rano koło 7-8 i popołudniu 16-17. Koło 13 dostaje 1/4 plasterka marchewki. Sianko cały czas w paśniku. Widzę że sianko podgryza ale bardzo mało. A w misce na karmę cały cas szuka jedzenia. Czy robię coś źle?
Cześć!😊
Gratuluję nowego małego przyjaciela! Króliki miniaturowe są urocze, ale ich żywienie może być trochę skomplikowane, zwłaszcza na początkowych etapach ich życia. Wygląda na to, że robisz świetną robotę, próbując zapewnić mu odpowiednią dietę, ale mogę Ci doradzić, jak to jeszcze ulepszyć. 🐰
Przede wszystkim, bardzo ważne jest, aby w diecie młodego królika dominowało sianko. W tym wieku (5 tygodni) Twój królik już powinien mieć stały dostęp do sianka, które jest kluczowe dla rozwoju jego układu pokarmowego i zębów. Dobrze, że masz sianko cały czas dostępne w paśniku, ale spróbujmy zachęcić go do jedzenia go więcej. Możesz spróbować różnych rodzajów sianka, by zobaczyć, które najbardziej mu smakuje. 🌾
Co do karmy, zmiana z kolorowej mieszanki na granulat dla młodych królików była dobrym ruchem. Kolorowe mieszanki często zawierają dużo cukru i mogą prowadzić do wybiórczego jedzenia, co oznacza, że królik może wybierać tylko te części, które mu najbardziej smakują, a to może prowadzić do niezrównoważonej diety. Podawanie granulatu dwa razy dziennie jest dobrym pomysłem, ale upewnij się, że ilość jest odpowiednia dla jego wielkości i wieku. Możesz sprawdzić zalecane dawkowanie na opakowaniu granulatu. 🥕
Marchewka jako przysmak to dobry pomysł, ale pamiętaj, że w dużych ilościach może być zbyt bogata w cukier dla młodego królika. 1/4 plasterka dla tak małego królika to całkiem sporo, więc być może warto ograniczyć podawanie marchewki do mniejszej ilości i nie codziennie, szczególnie że jest jeszcze bardzo młody.
Jeśli chodzi o to, że szuka jedzenia w misce cały czas, to może być znakiem, że jest jeszcze głodny lub po prostu jest ciekawski i lubi grzebać w misce. Upewnij się, że dostaje odpowiednią ilość karmy i sianka. Z czasem nauczysz się rozpoznawać jego nawyki żywieniowe i będziesz mogła lepiej dostosować jego dietę.
Podsumowując, wydaje się, że jesteś na dobrej drodze, ale pamiętaj o kilku rzeczach:
– zachęcaj do jedzenia więcej sianka,
– uważaj na ilość podawanych przysmaków bogatych w cukier,
– monitoruj ilość podawanej karmy granulowanej zgodnie z zaleceniami dla wieku i wielkości królika.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do diety lub zdrowia królika, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem, szczególnie takim, który specjalizuje się w królikach. Życzę Tobie i Twojemu króliczkowi wszystkiego najlepszego! 🍀
Niestety u nas było podobnie – królik tylko czekał na karmę a sianka niewiele ubywało. Skończyło się na problemach zdrowotnych i obecnie ma tylko sianko + owies, woda i od czasu do czasu kawałek jabłka czy marchewki… zioła dla królika i jest super 🙂 Te karmy to tylko szkodzą!
Zacznijmy od tego, ze krolik nie jest gryzoniem
Jak często podawać suchom karme i jakie som obiawy z przekarmienia suchom karmom oo i
JEZUU ale mi pomogliście dzięki wielkie!
Dzień dobry. Mam królika miniaturkę 7 miesięcznego samca. Od jakiegoś czasu 'tryska’wręcz moczem gł. podczas zabawy z psem. Jest to dość uciążliwe bo gdy tylko go wypuszczę i napotka psa, podnosi ogon i sika. Mocz wypuszcz na ścianę, okna, łóżko wszystko co znajdzie się w jego pobliżu na wysokość ok. 30 cm. Mam już dość sprzątania a ciągłe zamykanie królika w klatce to też nie rozwiązanie ( do tej pory chodził gdzie chciał) czy kastracja coś tu pomoże? Dodatkowo wskakuje na psie legowisko i tak jakby celowo tam sika, gdy tylko poducha psa jest pozostawiona.
Dzień dobry!
Zachowanie Twojego królika może być rzeczywiście uciążliwe, ale istnieje kilka możliwych wyjaśnień i sposobów radzenia sobie z tą sytuacją.
– Markowanie terytorium: W wieku 7 miesięcy Twój królik miniaturka wchodzi w dojrzałość płciową. Samce w tym wieku często zaczynają markować swoje terytorium, co może objawiać się właśnie takim zachowaniem, jak opisujesz. To naturalny instynkt, który może być szczególnie silny w obecności innych zwierząt, takich jak Twój pies.
– Kastracja: Kastracja często pomaga w zmniejszeniu lub eliminacji zachowań związanych z markowaniem terytorium u królików. Po kastracji, poziom hormonów maleje, co może prowadzić do zmniejszenia potrzeby markowania. Wiele osób zauważa znaczną poprawę w zachowaniu swoich królików po zabiegu kastracji.
– Zachowanie związane ze stresem: Interakcje z psem mogą być stresujące dla królika, nawet jeśli wydają się być przyjazne. Sikanie może być reakcją na stres lub próbą obrony.
– Zmiana zachowania: Możesz również spróbować zmienić zachowanie królika poprzez pozytywne wzmacnianie. Na przykład, nagradzaj go, gdy nie sika w obecności psa. Może to wymagać cierpliwości i konsekwencji.
– Ograniczenie dostępu: Możesz również spróbować ograniczyć dostęp królika do miejsc, gdzie nie chcesz, aby sikał, szczególnie w obecności psa, aby uniknąć niechcianego zachowania.
– Konsultacja z weterynarzem: Zawsze warto skonsultować się z weterynarzem przed podjęciem decyzji o kastracji. Weterynarz może również sprawdzić, czy nie ma innych problemów zdrowotnych, które mogłyby wpływać na zachowanie królika.
Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne i może wymagać indywidualnego podejścia. Kastracja często pomaga, ale ważne jest, aby decyzję tę podjąć po konsultacji z doświadczonym weterynarzem.
Znalazłam tutaj bardzo cenne informacje, jak żywić mini króliczków, polecam.