Filtry do akwarium mają przede wszystkim za zadanie na bieżąco oczyszczać wodę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. W przeciwnym razie brudne środowisko, w którym pływają ryby, może negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Czysta woda, zagwarantowana przez odpowiedni filtr do akwarium – to namiastka ich naturalnego środowiska. Dzięki niemu prawidłowo mogą się też rozwijać i rosnąć rośliny zasadzone na dnie. W naturalnych zbiornikach wodnych ten proces odbywa się samoczynnie – nie są potrzebne żadne filtry wewnętrzne czy zewnętrzne. Akwarium zaś, potrzebuje dodatkowej filtracji i stałego usuwania produktów przemiany materii, obumarłych roślin czy cząsteczek kurzu, które sprawiają, że woda mętnieje.
Filtracja wody odbywa się na 3 różne sposoby. Filtry akwariowe mechaniczne usuwają fizyczne zanieczyszczenia. Zastosowane w nich wkłady wykonane są najczęściej z flizeliny czy nylonu, rzadziej jest to gąbka. Filtracja chemiczna usuwa niebezpieczne związki chemiczne dzięki filtrom z węglem aktywnym. Ostatnim rodzajem filtracji jest filtracja biologiczna. Takie oczyszczacze rozkładają szkodliwy amoniak na azotyny, które nie są niebezpieczne dla ryb.
Aby wybrać odpowiednie filtry akwariowe zwróć uwagę nie tylko na sposób działania poszczególnych modeli, ale też na ich wydajność oraz rozmiar. Wielkość akwarium jest podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji, jaki filtr kupić. Aby urządzenie pracowało efektywnie należy trzymać się podstawowego wzoru: pojemność akwarium x3 (przy małym zarybieniu x2). Dobre filtry akwariowe, o odpowiedniej mocy, pozwolą na przepompowanie całej wody w akwarium przynajmniej raz na godzinę, co – w przypadku standardowego akwarium – stanowi optymalny poziom filtracji.
Filtr wody do akwarium – podział i zastosowanie
Nie tylko metoda filtracji ale też sposób montażu odróżnia jeden filtr akwarystyczny od drugiego. Podstawowy podział urządzeń wyodrębnia filtry wewnętrzne i zewnętrzne. Oba rodzaje produktów znajdziesz w asortymencie ZooArt. Sposób, w jaki montuje się filtry do akwariów, wpływa zarówno na estetykę rybiego domu, jak i skuteczność działania urządzeń czy ich cenę.
Oferowane w sklepie internetowym filtry wewnętrzne mocuje się za pomocą przyssawek po wewnętrznej stronie akwarium. Dzięki filtrom wewnętrznym możliwa jest filtracja na wszystkie 3 sposoby. Do ich niewątpliwych zalet należy niski pobór energii oraz łatwość montażu. Filtry wewnętrzne to jedne z popularniejszych urządzeń tego typu – często znajdują zastosowanie w domowych akwariach. Są to także dosyć tanie filtry do akwarium, sprawdzają się więc u początkujących akwarystów.
Ze względu na swoje umiejscowienie, filtr wewnętrzny zajmuje sporo miejsca w szkle i zdarza się, że głośno pracuje. Weź ten czynnik pod uwagę, jeśli twoje akwarium jest stosunkowo małe. Są i tacy, których zdaniem filtry wewnętrzne zaburzają wygląd rybiego domu. W efekcie nie robi ono tak dużego wrażenia. Pamiętaj o tym, rozważając ich zakup.
Filtry akwariowe zewnętrzne, dostępne w asortymencie ZooArt, dzielą się na kaskadowe i kubełkowe. Filtr kaskadowy mocuje się na zewnątrz tylnej bądź bocznej ścianki akwarium. Działanie tego typu filtra polega na pobieraniu wody z akwarium, przepuszczeniu jej przez filtr mechaniczny i biologiczny, a następnie wypuszczeniu jej w postaci kaskady z powrotem do akwarium. Filtr akwariowy tego typu cieszy się ogromną popularnością wśród akwarystów dzięki łatwej instalacji, niskiemu poborowi energii i większej powierzchni na media filtrujące niż w przypadku filtrów wewnętrznych.
Nie każde akwarium jest jednak przystosowane do montażu tego typu filtrów, trzeba wziąć to pod uwagę przy zakupie. Wbrew pozorom nie chodzi o rozmiar. Takie filtry akwariowe możesz użyć w mniejszych, szklanych kostkach. Nie zakładaj ich jednak na modele zamykane pokrywami.
Filtry kubełkowe odpowiadają za filtrację mechaniczną, biologiczną lub chemiczną, w zależności od tego, jakie filtry zostaną zastosowane. Urządzenie to, mocowane pod akwarium, ma kształt kubełka – stąd nazwa. Jest to najdroższy filtr do akwarium. Cena jednak idzie w parze z jakością – jest to najskuteczniejszy i najlepszy model dostępny na rynku. Filtry kubełkowe uchodzą też za najbardziej zaawansowane technologicznie. Pracują cicho i nie wymagają częstego czyszczenia. Ich montaż jest bardziej skomplikowany, niż gdy mocujesz filtry wewnętrzne.
Najlepszy napowietrzacz do akwarium – jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Filtry akwariowe to nie gadżet akwarysty, ale urządzenie wręcz niezbędne. Nie tylko oczyszczają wodę, ale też sprawiają, że jest ona bardziej przejrzysta. Ta z czasem naturalnie mętnieje. Stosuj filtry akwariowe nawet jeśli systematycznie i często wymieniasz wodę na świeżą. Pamiętaj też, aby regularnie wymieniać wkłady, które się zużywają. Produkty niezbędne podczas konserwacji również są dostępne w ZooArt. Dzięki nim filtry akwariowe będą stale w pełni spełniały swoje zadanie.
Poza urządzeniem filtrującym, akwarium powinno zostać wyposażone w dobrej jakości napowietrzacz. Tlen jest rybom niezbędny do życia, więc dobre natlenienie wody to podstawa. Zamontowanie napowietrzacza będzie szczególnie ważne jeśli hodujesz dużo ryb lub gdy w akwarium znajduje się niewiele roślin, które produkują tlen.
Napowietrzacze dzielą się na dwa rodzaje: membranowe i tłokowe. Pompki membranowe, zwane brzęczykami, to najbardziej popularne napowietrzacze stosowane w akwariach. Składają się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Ten typ napowietrzaczy jest stosunkowo niedrogi, jednak wadę może stanowić głośna praca urządzenia. Pompki tłokowe są częściej spotykane u doświadczonych akwarystów. Cicha praca i duża wydajność to cechy, które charakteryzują ten napowietrzacz wody. Akwarium, do którego najlepiej sprawdzi się ten typ napowietrzacza to duży zbiornik.
To, jaki napowietrzacz do akwarium będzie najlepszy, zależy przede wszystkim od jego wydajności i poboru mocy. Efektywność ocenia się poprzez moc urządzenia i przepływ wody na godzinę. Im te parametry są wyższe, tym skuteczniejsze będzie urządzenie. Drugim ważnym kryterium przy zakupie napowietrzacza jest pobór prądu. Urządzenie to działa przez kilka godzin, a w wielu przypadkach nawet w sposób ciągły. Energooszczędne modele pozwolą znacznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej.
Chcesz zadbać o akwarium? Zrób to z pomocą ZooArt!
Stosując odpowiednie filtry do akwariów i napowietrzacze Twoje rybki będą miały najlepsze możliwe warunki do rozwoju. Wybór urządzeń do akwarium nie jest jednak prosty – dobre filtry akwariowe czy wysokiej jakości napowietrzacz często stanowią duży wydatek. Być może właśnie próbujesz rozwiązać dylemat „napowietrzacz + akwarium – cena”. Dobrym pomysłem jest zrobienie porównania ofert różnych producentów w kategorii napowietrzacz czy filtry do akwarium. Sklep internetowy często oferuje ten sam produkt w znacznie korzystniejszej cenie niż sklepy stacjonarne.
Sklep zoologiczny ZooArt to profesjonalne miejsce, w którym zaopatrzysz się dobrej jakości produkty potrzebne Twoim rybkom oraz urządzenia, które ułatwią Ci ich hodowlę. W asortymencie znajdziesz dobrej klasy filtry do akwarium, czyściki, termometry czy testery wody. Zaopatrzysz się też w wysokiej jakości karmy dla różnych gatunków ryb, produkowane przez cenione marki. Sprawdź całą gamę produktów akwarystycznych i znajdź te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Masz w domu więcej zwierzaków? W ZooArt zamówisz także produkty dla psów, kotów, ptaków, gadów czy gryzoni.
Artykuły z naszego bloga