Karma dedykowana rasowa dla psa
Karma dedykowana rasowa
Dieta psa powinna być bogata w różne składniki odżywcze i jednocześnie smakiem dawać mu radość z jedzenia. Każda rasa ma indywidualne potrzeby odnośnie żywienia i tendencje do zaburzeń zdrowotnych. Właściwa karma spełnia wszystkie wymagania i pomaga zadbać profilaktycznie o zdrowie pupila. Odpowiednio dobrane produkty dla psów rasowych cechują się recepturą uwzględniającą specyfikę rasy psów małych, dużych i olbrzymich. Optymalnie wyselekcjonowane składniki sprawiają, że zwierzę rozwija się prawidłowo i jest pełne energii do spacerów i zabawy.
Należy wiedzieć, że wraz z wiekiem zwierzęcia potrzebna jest zmiana karmy, która zaspokoi potrzeby szczenięcia lub psiego seniora. Dzięki temu w pierwszych miesiącach życia prawidłowo rozwinie się układ kostny, zachowana zostanie odpowiednia higiena jamy ustnej a psi staruszkowie nie będą cierpieć z powodu nadwagi i bólu stawów. Pamiętaj, o odpowiednim doborze rodzaju karmy do wielkości rasy – karma dla psów dużych ras nie może być stosowana u małego yorka czy shih-tzu.
Czym różni się karma dla psów małych ras i karma dla ras dużych?
Potrzeby wszystkich grup psów różnią się ze względu na wielkość zwierzęcia. U szczeniąt ras małych i średnich zapotrzebowanie energetyczne jest inne niż u szczeniąt ras dużych. Dobre karmy dla psów małych ras oraz ras średnich powinny zawierać składniki wpływające na optymalny rozwój układu mięśniowego i kostnego, czyli właściwe ilości fosforu i wapnia. Małe psy często mają problem z kamieniem nazębnym. W związku z tym w ich pokarmie musi znaleźć się odpowiednia ilość składników, które utrudniają gromadzenie się płytki. Karma da psów małych ras, np. shih-tzu, west highland white terier czy yorkshire terier zawiera specjalne krokiety, które mechanicznie ścierają płytkę nazębną wspomagając zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.
W przypadku psów rasy dużej przewód pokarmowy to tylko 3,3% ich masy ciała, w związku z czym posiadają słabszą zdolność trawienia pokarmu. Mają o wiele większe zapotrzebowanie na pożywienie o wysokiej strawności– szczególnie szczeniaki narażone są na zaburzenia układu trawiennego. W diecie ras dużych należy zadbać o odpowiednią ilość pre- i probiotyków, a także białek L.I.P., zapobiegających biegunkom. Dobra karma dla psów dużych ras dostarcza wapń i fosfor w odpowiednich proporcjach, które zadbają o optymalną budowę kości. Glukozamina i chondroityna mogą pozytywnie wpływać na układ stawowy.
Psy rasy olbrzymiej rosną zdecydowanie najszybciej. Osiągają docelową wielkość już w wieku 8 miesięcy, a w ciągu dwóch pierwszych lat ich masa wzrasta dwukrotnie. Są narażone na przekarmienie i zaburzenia układu kostno-stawowego, dlatego karma dla psów ras olbrzymich powinna dostarczać optymalnej ilości tłuszczów, białek i węglowodanów oraz wapnia i fosforu w odpowiednich proporcjach. W powodu obciążenia kości i stawów u psów dorosłych i wrodzoną skłonnością do zwyrodnień szkieletowych niezwykle ważne jest, aby karma zawierała glukozaminę. Pobudza ona wytwarzane składników budujących chrząstkę stawową. Chondroityna natomiast minimalizuje tarcie między ruchomymi elementami stawów.
Sucha, mokra czy mus? Jaka karma dla psów dużych ras, małych ras, a jaka dla olbrzymów?
Konsystencję karmy wybierz na podstawie preferencji psa. Sucha karma dla psa sprawdza się idealnie przy zwalczaniu kamienia nazębnego. Pamiętaj, że posiada w sobie małą ilość wody i należy zadbać o dostarczanie psu odpowiedniej ilości płynów.
Karma mokra najlepsza jest dla zwierząt starszych, które mogą mieć problem z gryzieniem twardych cząsteczek. Forma musu doskonale sprawdzi się u szczeniąt – ma lekką konsystencję, na którą maluch łatwo przechodzi z mleka matki. Częstym rozwiązaniem jest mieszanie karmy suchej i mokrej. Wybierając karmę kieruj się dobrym samopoczuciem zwierzęcia i wpływem pokarmu na jego zdrowie.
Dieta zbilansowana może składać się z różnego rodzaju karm. Zwracaj uwagę na indywidualne potrzeby zwierzęcia – czy jest zwierzęciem aktywnym czy kanapowcem, czy ma problemy z wagą i kontroluj jego ewentualne schorzenia.