Wkłady do filtrów akwariowych

ilość znalezionych towarów: 28

Wkład do filtra akwarium – jak go wybrać?


Sklepy zoologiczne i akwarystyczne oferują różne wkłady do filtrów akwariowych. Nad tym wyposażeniem zbiornika wodnego warto się dłużej zastanowić, od tego jakie wybierzemy wkłady filtracyjne do akwarium zależy np. to jak szybko woda w nim będzie ulegała zanieczyszczeniu lub jak dużo tlenu będą otrzymywały znajdujące się w nim organizmy. Filtry służą między innymi zachowaniu równowagi biologicznej w sztucznie wytworzonym środowisku jakie powstaje w akwarium.

Wkład do filtra akwariowego powinien być dostosowany do potrzeb zbiornika i żyjących w nim organizmów. Wkłady do filtrów wykonane są różnych materiałów – jedne są z gąbki, inne z zeolitu, kolejne z drobnoporowego szkła opiekanego. Jeżeli chodzi o materiał – jest w czym wybierać. Wkłady do filtra akwarystycznego możemy również podzielić na chemiczne i biologiczne. Wybór wkładu powinien uwzględniać kubaturę akwarium oraz jego wydajność. Przy wyborze nie powinno zapominać się jaką konkretnie funkcję ma wkład do filtra spełniać – chemiczną czy biologiczną.
Wkłady do filtra akwarium są niezwykle istotne dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa stworzeń, które w nim żyją – nie tylko zwierząt, ale też roślin. Bez nich lub z niewłaściwie dobranymi, może dojść do zaburzenia delikatnego wodnego środowiska.
Postaw na dobrej jakości wkłady do filtrów akwariowych, które pomogą sprawić, że Twoje akwarium rozkwitnie życiem i będzie się pięknie prezentować, wzbudzając zazdrość i podziw wszystkich, którzy je zobaczą.

Wkłady do filtra akwarystycznego – jak ich używać?


Większość zakupionych wkładów można użyć od razu bez uprzedniego płukania lub innych czynności. W zależności od tego jakie wkłady zostały wybrane – chemiczne czy biologiczne – powinny one zostać umieszczone wg. Instrukcji w odpowiednich miejscach filtra. Dzięki procesowi sorpcji, wkłady do filtra akwarystycznego pochłaniają szkodliwe, toksyczne substancje, które mogłyby niepożądanie wpłynąć na organizmy znajdujące się w akwarium. Wśród substancji, które wchłania są m.in. amoniak, jony azotynowe lub azotanowe. Wkłady do filtrów akwarystycznych z zeolitu można stosować w filtrach kanistrowych, przelewowych i wewnętrznych przystosowanych do mediów sypkich.
Inne wkłady, które odpowiadają za oczyszczanie wody z brudu działają dwustopniowo np. na początku jest proces pre-filtracji, a następnie filtracji dokładnej. Inne filtry wyposażone są w membrany. Z kolei drobnoporowego szkła opiekanego działają na zasadzie skupiania pożytecznych w tym wypadku bakterii nitryfikacyjnych, które utleniają amoniak i azotyny tworząc środowisko bardziej bezpieczne dla mieszkających w akwarium organizmów. Tego typu wkłady ulegają kruszeniu zmniejszając skuteczność działania, dlatego trzeba je wymieniać zgodnie z instrukcją. Należy je również czyścić zgodnie z uwagami producenta.
Wkłady do filtra akwarystycznego dobieraj zgodnie z potrzebami i użytkuj je zgodnie z instrukcją. Jeśli o nie zadbasz, one pomogą Ci zadbać o wygląd akwarium i wystarczą na naprawdę długi czas.

Wkład do filtra akwariowego – na co uważać?


Wkładów do filtrów należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem, umieszczając je we właściwych miejscach filtrów. Ich wymiana powinna być również realizowana według zaleceń – zarówno dla funkcjonowania organizmów jak i skuteczności działania samych wkładów. Filtry nie zastąpią regularnego czyszczenia szyb akwarium i odmulania żwiru. Zwróćmy także uwagę, jakie jest umiejscowienie filtra oraz na jakiej głębokości cały filtr będzie pracował i pod tym kątem również dobierajmy rodzaj wkładu. Nie zapominajmy o stopniu sorpcyjności wkładu – czynnik ten określa jakość produktu.
Jeśli jesteś jeszcze początkującym akwarystą i nie wiesz jakie wkłady filtracyjne do filtrów akwariowych sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojego akwarium, zapytaj o radę bardziej doświadczonych hobbystów albo sprawdź opinie na temat produktów w Internecie. Zawsze starannie czytaj też instrukcje. Tak najlepiej zadbasz o dobro i piękny wygląd Twojego akwarium.

Widoki:
      pixel