Mokra karma dla psa

ilość znalezionych towarów: 1302


Mokra karma dla psa − co to jest?

Mokre karmy dla psów to rodzaj jedzenia dla psa, jak sama nazwa wskazuje, w formie specjalnie przygotowanej karmy, która występuje w konsystencji przypominającą „pasztet” lub „konserwę”. Od suchej karmy odróżnia się zdecydowanie większą zawartością wody. Duża zawartość wody w karmie może mieć wpływ na układ trawienny zwierzaka, a przede wszystkim na jego układ moczowy czy nerki. Może to również wpłynąć na ułatwienie wypróżniania, ponieważ stolec psa będzie bardziej nawodniony − pies może uniknąć dzięki temu zatwardzeń.

W porównaniu do karmy suchej, karma mokra ma niższą zawartość kaloryczną − jest mniej skoncentrowana. Mokra karma dla psa najlepsza będzie w psów starszych, które mają problem z gryzieniem. Mokra karma o miękkiej konsystencji będzie dla seniora dużo łatwiejsza do pogryzienia i połknięcia.

Tego typu karmy pakowane są najczęściej w opakowania w formie puszek, tacek lub miseczek. Ułatwia to porcjowanie i przechowywanie karmy.

Dlaczego jeszcze stosuje się karmy mokre dla psów? Odpowiedź jest niezwykle prosta: bo taka im smakuje.

Choć suche karmy dla zwierzaków są bardzo ekonomiczne i polecane przez lekarzy weterynarii, zdarza się, że Twój pupil może być wybredny. Np. nie lubi męczyć się z gryzieniem suchych ziarenek karmy. Morka karma może się okazać smaczniejsza i bardziej aromatyczna dla Twojego psa. Dlatego chętnie będzie ją zjadał.

Karmy tego typu możesz stosować w różnych okolicznościach. Co to znaczy? Dieta Twojego zwierzaka powinna być konsekwentna, nie znaczy to jednak, że ma być nudna. Mokre karmy dla psów często miesza się z karmami suchymi, żeby zachęcić zwierzaka i przyzwyczaić go do smaku karmy suchej. Czasem urozmaica się mu dietę − jeżeli Twój pies jest karmiony 2 razy dziennie, na pierwszy posiłek może zjadać karmę mokrą, a na drugie suchą karmę. Bardzo ważne jest, żeby zawsze była to najlepsza mokra karma dla psa, przystosowana do jego indywidualnych potrzeb, tj. zapotrzebowania kalorycznego, wieku, rasy czy masy ciała.

Wybór odpowiedniej karmy mokrej to ogromne korzyści zarówno dla zwierzaka, który otrzymuje pełnowartościowy posiłek, jak i dla właściciela. Kupując pełnoporcjową karmę dla psa, możesz być pewien, że każdy posiłek dostarcza zwierzakowi dokładnie tyle składników odżywczych, ile jest mu potrzebne. A przecież o to właśnie chodzi – każdemu z nas zależy na tym, by psiak jak najdłużej był zdrowy i radosny.

Drugi aspekt, który jest ogromną zaletą gotowych karm mokrych, to wygoda. Nie musisz wybierać składników, siekać, mielić, gotować, przechowywać, mrozić. Kiedy przychodzi pora posiłku, po prostu otwierasz puszkę lub saszetkę i napełniasz psią miseczkę pysznym, zdrowym jedzeniem. Psiak jest szczęśliwy i najedzony, a Ty masz więcej czasu na odpoczynek i własne przyjemności – w tym zabawę ze swoim czworonożnym pupilem. W końcu spędzanie czasu z psiakiem na zabawach i spacerach jest niemal równie ważne, jak odpowiednie żywienie.

Karma dla psów mokra − jaką wybrać?

Aromatyczne i apetycznie wyglądające karmy typu mokrego to doskonały zamiennik lub uzupełnienie codziennej psiej diety, bazującej na karmie suchej. W sklepie internetowym znajdziesz wysokiej klasy mokre karmy dla psów w różnym wieku. Są to karmy dla szczeniaków i psów starszych wiekiem, tych bardziej aktywnych i tych o spokojniejszej naturze.

Karma mokra cechuje się bardzo dużą zawartością białka – dużo większą niż ma to miejsce w przypadku suchej karmy. To kolejny powód, dla którego warto włączyć ją do diety psiaka. Nie tylko ze względu na to, że jest ona smaczna i zazwyczaj czworonogi ją uwielbiają, ale również ze względu na to, że często zawiera więcej składników odżywczych – białka czy zdrowego tłuszczu, który również jest bardzo istotny w diecie każdego psiaka. Z drugiej strony karmy mokre cechują się niższą zawartością węglowodanów, co jest ich dużą zaletą. Są również lekkostrawne i stanowią dobrą propozycję dla psów z problemami ze strony układu pokarmowego.

Karmy dla psów dostępne są w wielu atrakcyjnych smakach. Wiele z nich tworzone jest na bazie mięsa kurcząt, ale dysponujemy również karmami na bazie mięsa wołowego, a także mięsa z królików czy świeżych ryb. Informację o orientacyjnej zawartości mięsa w danym rodzaju karmy możesz odczytać z etykiety produktu bez konieczności precyzyjnego wczytywania się w skład. Ze względu na procent zawartości mięsa w karmie, możemy podzielić je na 4 rodzaje. Najmniej mięsa, bo mniej niże 4%, zawierają karmy o smaku mięsa. Karma z dodatkiem mięsa to gwarancja zawartości składników mięsnych od 4 do 26%. Karmy mokre bogate w mięso zawierają od 26% do 50%, a karmy mięsne ponad 50% mięsa.

Oprócz mięsa karmy mokre zawierają również składniki pochodzenia roślinnego. Mogą to być zboża, takie jak ryż, kukurydza czy pszenica, a także pseudozboża – amarantus, gryka, komosa ryżowa. Bardzo często dodawane są również warzywa, przede wszystkim ziemniaki, ale również bataty, dynia, marchew czy topinambur. Warzywa są świetnym wypełniaczem, ale też uzupełniają karmę o cenne składniki odżywcze. W skład karmy mokrej bardzo często wchodzą również smaczne i zdrowe owoce, np. jabłka, cytrusy czy owoce jagodowe.

Nasza oferta na mokre karmy dla psów jest niezwykle rozbudowa i prócz klasycznych karm bytowych, znajdziesz tu również karmy weterynaryjne dla psów z otyłością, cierpiących na zwyrodnienia stawów, chorych na serce czy cukrzycę.

Jeżeli chcesz przetestować karmę dla zwierzaka i sprawdzić, czy będzie mu smakować, w asortymencie znajdziesz pojedyncze opakowania karmy. Jeżeli jednak Twój pupil ma już swoją ulubioną karmę możesz zamówić bardziej ekonomiczną wersję wielopaków.

Karmy mokre często dostępne są w praktycznych, poręcznych i niewielkich opakowaniach, które mieszczą jedną porcję posiłku. To bardzo wygodne rozwiązanie – taki rodzaj karmy możesz bez problemu wziąć ze sobą, np. na całodniową wycieczkę i podać psu na jeden z posiłków.

Wybierając karmę dla psiaka, warto pamiętać również o tym, że psie żołądki nie przepadają za częstymi zmianami. Jeśli uda Ci się wybrać karmę, która odpowiada Twojemu czworonogowi smakowo, a Tobie podoba się jej skład i uważasz, że jest odpowiednia dla Twojego pupila, nie zmieniaj jej zbyt szybko. Lepiej kupić wielopak sprawdzonej, dobrej karmy dla swojego zwierzaka niż nieustannie testować nowości. Każdy nowy produkt to ryzyko wystąpienia alergii, jeśli w jego składzie znajdują się substancje, których psiak wcześniej nie próbował.

Kiedy znajdziesz już idealną karmę dla swojego pupila, pamiętaj również o regularności. Większości dorosłych czworonogów najbardziej służy jedzenie 2 razy dziennie – rano i wieczorem w odstępach 12-godzinnych. Jeśli wprowadzisz stałe pory posiłków, pies z czasem przyzwyczai się do niej i doskonale będzie wiedział, kiedy może spodziewać się, że jego miseczka stanie się pełna. Długie przerwy między posiłkami służą również psiemu układowi pokarmowemu – żołądek ma szansę dokładnie wszystko przetrawić i odpocząć przed przyjęciem kolejnej dawki karmy.

Regularne pory posiłków to również wygodna opcja dla Ciebie – po pewnym czasie nakładanie karmy mokrej do psiej miski wejdzie Ci w nawyk tak mocno, że nie będziesz musiał martwić się, że zapomnisz nakarmić psiaka. Będziesz to robił zupełnie automatycznie lub przypomni Ci o tym psiak czekający na swój smakowity posiłek.

Zapoznaj się z całością oferty Zooart.com.pl i wybierz karmę, która odpowiada potrzebom Twojego czworonożnego przyjaciela.

Najlepsza karma mokra dla psa − na co zwrócić uwagę?

Jeżeli zastanawiasz się, jaką karmę wybrać dla swojego czworonoga, przede wszystkim zwróć uwagę, jak skomponowana powinna być jego dieta. Dieta dla labradora będzie zupełnie inna niż dieta dla Yorkshire teriera. Dlatego nie warto podawać im tej samej karmy. Zawsze zwracaj uwagę na opis producenta. Na opakowaniu możesz często znaleźć przydatne informacje o tym, dla których psów dana karma będzie najlepsza − chodzi tu zarówno o rasę, wiek, jak i masę psa.

Dobre mokre karmy dla psów będą zawierały sporą ilość mięsa. Pamiętaj też, że podstawą diety psa jest białko pochodzenia zwierzęcego. Właśnie taki rodzaj białka jest przez układ trawienny zwierzęcia najlepiej przyswajany. Często w składzie niektórych karm możesz znaleźć obok białka zwierzęcego również białko roślinne. A jaka karma będzie najlepsza dla Twojego psa? Jakie mięso powinna zawierać?

Producenci używają różnych określeń, by doprecyzować, jaki rodzaj mięsa wchodzi w skład konkretnej karmy mokrej. Określenie „mięso” oznacza wszystkie części zwierząt, które nadają się do spożycia przez człowieka. Takie mięso jest pełnowartościowe i bogate w składniki odżywcze, dlatego warto zwracać uwagę na jego zawartość w karmie. „Świeże mięso” to gwarancja tego, że poza chłodzeniem lub mrożeniem mięso nie było poddane żadnym innym procesom termicznym. Kolejnym rodzajem składników mięsnych, jakie zawierają karmy mokre, są podroby, czyli mięso inne niż to z tuszy, w tym krew i wnętrzności – bogate w białko, a także witaminy i minerały. W składzie mogą znaleźć się również produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli produkty uboczne uboju, np. kości.

Kiedy czytasz skład karmy, zwracaj uwagę na kolejność wymienianych składników. Zawsze na pierwszym miejscu wymieniony jest składnik, którego w karmie jest najwięcej. W wysokojakościowej karmie powinno być to mięso (lub ryby, jeżeli Twój pies ma takie właśnie upodobanie). Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa będzie nie tylko smaczna dla psa, ale przede wszystkim pozwoli Ci na odpowiednie odżywianie zwierzaka, przez co będzie dobrze się czuł, będzie miał siłę, by biegać, szaleć i być najszczęśliwszym psem na świecie.

Staraj się też, żeby skład karmy był dość jasny. Co to znaczy? Im krótszy i przejrzystszy skład – tym lepiej. Dobrze, jeżeli będziesz wiedzieć, z jakiego mięsa karma jest zrobiona: wołowego, kurczaka, indyka czy wieprzowiny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby karma miała w sobie mieszane mięso. Umiejętność sprawnego czytania etykiet i składów znacznie ułatwi Ci dobieranie karmy, która w pełni zaspokoi zapotrzebowanie Twojego psiaka.

Jaka karma będzie najlepsza dla Twojego psiaka? Wybierając produkt dla swojego pupila, zwróć uwagę na określenia, które znajdują się na etykiecie. Określenia pełnowartościowa, pełnoporcjowa, zbilansowana, bytowa czy w 100% kompletna oznaczają, że dany rodzaj karmy wystarczy jako jedyne pożywienie psiaka i dostarczy mu wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Takie karmy dla psa mogą być stosowane codziennie, jako jedyne źródło składników pokarmowych dla psiaka. Dobrze pamiętać o tym, że niektóre karmy mogą być spożywane przez zwierzaki w każdym wieku, a niektóre przeznaczone są dla konkretnych grup wiekowych psów.

Drugim rodzajem karmy mokrej jest karma uzupełniająca. To takie karmy dla psa, które mają wysoką zawartość składników odżywczych, ale niewystarczającą, by w 100% zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Taka karma może stanowić jedynie element diety i powinna być łączona z innymi rodzajami karm.

Karmy mokre – czy mają jakieś wady?

Mokre karmy dla psa mają wiele zalet – nic dziwnego, że tak chętnie wybieramy je dla swoich psiaków. A czy mają jakieś wady? Odpowiadając sobie na pytanie: jaka karma będzie najlepsza dla mojego psiaka, warto znać wszystkie zalety dostępnych rozwiązań, ale również ich gorsze strony – w końcu nie istnieją produkty idealne dla wszystkich psów.

Decydując się na żywienie czworonoga wyłącznie karmą mokrą, musisz liczyć się z tym, że będziesz potrzebował więcej miejsca na przechowywanie. Zawartość wody w składzie karmy mokrej jest bardzo wysoka – wynosi ok. 70%, przez co żywność jest mniej skoncentrowana, a saszetki, puszki i batony zajmują zwyczajnie więcej miejsca, niż paczka suchej karmy, która wystarczy na długo.

Warto również pamiętać o tym, że ze względu na swoją specyfikę, mokre karmy dla psa psują się bardzo szybko po otwarciu. Najlepiej sprawdzają się więc opakowania jedno- lub dwuporcjowe, które szybko zużyjesz. Pokrywanie 100% zapotrzebowania żywieniowego psiaka za pomocą karmy mokrej jest również droższe niż żywienie opierające się na suchej karmie.

Artykuły z naszego bloga

zagladamy do psiej miski Zaglądamy do psiej miski. Jaki powinien być skład karmy?
Czy pies może jeść kocią karmę? Dowiedz się czym to grozi! Czy pies może jeść kocią karmę? Dowiedz się czym to grozi!
karma sucha czy mokra dla psa Sucha czy mokra karma dla psa – czyli co powinien jeść pies?
dlaczego pies nie chce jeść Dlaczego pies nie chce jeść? Lekarz rozwiewa wątpliwości
jak często karmić psa Jak często karmić psa? To musisz wiedzieć
jak odchudzić psa za pomocą karmy Lekka nadwaga? Sprawdź, jak odchudzić psa z pomocą odpowiedniej karmy!
Pies wegetarianin – czy pies może nie jeść mięsa? Pies wegetarianin – czy pies może nie jeść mięsa?
Dieta BARF dla psa Dieta BARF dla psa – jadłospis, zasady. Co to jest BARF?
pixel