Dieta BARF dla psa – jadłospis, zasady. Co to jest BARF?

Żywienie psa to temat, który zgłębia każdy opiekun czworonoga. Poszukiwanie odpowiedniej karmy, dobieranie proporcji i ilości karmy do wagi, wzrostu i trybu życia psa – to wszystko ma znaczenie. Dziś masz ogromny wybór. Karmy suche, mokre, półmokre, dla psów dorosłych, szczeniaków – wymieniać można długo. Ostatnio też coraz głośniej i częściej mówi się o diecie BARF. Co to znaczy? Jakie są zasady BARF i jak wygląda przykładowy jadłospis? Przekonaj się!

Czym jest BARF?

BARF to skrót, który możesz rozwijać na dwa sposoby – biologically appropriate raw food (biologicznie odpowiedni surowy pokarm) lub bones and raw food (kości i surowe jedzenie). Zasady diety zostały opracowane przez lekarza weterynarii, doktora Iana Billinghursta z Australii.


Billinghurst pierwsze eksperymenty z żywieniem psów zaczął w 1984 roku. Dziesięć lat badań naukowych zaowocowało wydaniem książki. Po pierwszej przyszły kolejne, które zapoczątkowały i ustaliły model żywienia BARF.

Założenia BARF

Co to jest BARF? Tak dokładnie to model żywienia, który zakłada powrót do psich korzeni i żywienie ich w sposób, który jest jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Za model naturalny przyjęty został oczywiście sposób odżywiania się wilków, który jest punktem odniesienia w diecie. Doktor Billinghurst stworzył zasady rządzące BARF z myślą o lepszej i zdrowszej alternatywnie dla karm komercyjnych.


Musisz jednak pamiętać, że ten zasłużony dla nauki lekarz weterynarii zaczynał prowadzić swoje eksperymenty w 1984 roku. Od tego czasu na rynku karm komercyjnych zaszły ogromne zmiany na lepsze.

Dieta BARF dla psa

Jakie są zasady diety BARF?

Wiesz już, co to BARF, jeśli zastanawiasz się teraz nad zmianą diety Twojego psa, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii. Sposób żywienia psa jest zbyt poważną decyzją, by decydować w oparciu o modę czy nawet najlepsze chęci. Nic nie zastąpi wiedzy lekarza weterynarii.Zmianę modelu żywienia należy też przeprowadzać stopniowo, by obyło się bez psich sensacji żołądkowych. Dieta BARF oparta jest na naturalnym sposobie żywienia wilków. Model ten zakłada komponowanie psiego jadłospisu w oparciu o mniej więcej 80 procent produktów pochodzenia zwierzęcego i 20 procent warzyw i owoców.


Ich obecność nie powinna dziwić – w naturze wilki zjadają nie tylko mięso swych ofiar, ale też ich żołądki wraz z treścią. To właśnie ona dostarcza im warzyw i owoców. Wśród produktów zwierzęcych powinno przeważać mięso, w drugiej kolejności żołądki, a potem inne podroby i kości.


Ze względów zdrowotnych wśród kości nie powinny znaleźć się te gotowane, które mogą połamać się na drzazgi ani wieprzowe podroby, w których mogą być niegroźny dla ludzi, ale bardzo groźny dla psów wirus odpowiedzialny za chorobę  Aujeszkiego. Przy tym sposobie żywienia musisz też kontrolować ilość wątróbki w karmie – jest bardzo bogata w witaminę A, a jej nadmiar może psu bardzo zaszkodzić.


Ilość przygotowanej mieszanki, a także zawartych w niej składników należy dopasować do wieku, stylu życia oraz wagi psa. W ustaleniu tego najlepiej pomoże Ci dietetyk weterynaryjny. Możesz też zwrócić się o radę do lekarza weterynarii.

Co to dieta BARF?

Dieta BARF – dla kogo?

Twórca modelu żywienia BARF był zdania, że to dieta dla każdego psa. Współcześnie jednak, gdy rynek karm komercyjnych jest tak bogaty i zróżnicowany, wybór jest dużo większy. Obecnie lekarze weterynarii wskazują, że wszystko zależy od indywidualnych potrzeb psa. Pomoże je ustalić wizyta w gabinecie lekarza weterynarii.BARF może być, oczywiście pod nadzorem lekarza weterynarii, stosowany w przypadku psów z alergiami pokarmowymi – przy założeniu, że kolejne = składniki będą dodawane do jadłospisu ostrożnie i z pełną obserwacją psa. Nada się też dla psów otyłych czy tych z cukrzycą – dobrze skomponowana dieta BARF nie zawiera cukru. Jedzenie jest też surowe, a więc zupełnie nieprzetworzone.


BARF to też odpowiednie suplementy. Istnieje ich naprawdę mnóstwo, a to, które powinieneś dodawać to sprawa bardzo indywidualna. Wszystko zależy od potrzeb Twojego psa. Dzięki nim karma BARF jest karmą naprawdę pełnowartościową i dostarcza Twojemu psu niezbędnych dla niego składników w odpowiedniej ilości. Oczywiście, pod warunkiem, że ustalisz i sięgniesz po właściwe suplementy.


Nie oznacza to jednak, że dieta BARF jest doskonała. Nie powinieneś przestawiać na nią psa z chorymi nerkami lub wątrobą. Przy psach starszych musisz zachować szczególną ostrożność. Dieta zakłada dużą ilość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, co wpływa na dużą ilość białka. Może ono obciążyć organizm psa. W ten sposób, przy źle zbilansowanej diecie, możesz też dostarczyć psu za dużo witaminy A, a także wapnia. Może dojść do zaburzenia stosunku wapnia i fosforu, co jest bardzo niebezpieczne dla zwierząt chorych, na przykład na schorzenia nerek.


Z drugiej strony natomiast, niewłaściwie skomponowana lub skomponowana ze słabej jakości składników dieta BARF może nie dostarczyć psu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. W mięsie może być też za dużo tłuszczu. W diecie może zabraknąć też witaminy D, E, a nawet A. Może dojść do niedoboru mikroelementów, na przykład jodu, cynku czy magnezu.Kupowanie słabej jakości mięsa może z kolei doprowadzić do wystąpienia wielu chorób, w tym choroby Aujeszkiego lub pasożytów, takich jak, na przykład, włośnica. Dlatego zawsze musisz uważać na mięso i kupować tylko to wysokiej jakości.

Jadłospis dla psa

Dieta BARF dla psa – jadłospis. Od czego zacząć?

Wiesz już, co oznacza dieta BARF dla psa. Jadłospis musi być tworzony w oparciu o zróżnicowane składniki, dopiero wtedy dieta odniesie najlepsze rezultaty. Początkowo bardzo trudno jest samodzielnie komponować takie posiłki. W ustaleniu proporcji jednak pomoże Ci lekarz weterynarii. To bardzo ważne, by dobrze skomponować dietę BARF dla psa.Przepisy, które znajdziesz poniżej pomogą Ci zorientować się, jak wygląda taka dieta w praktyce. Zanim jednak zaczniesz komponować posiłki, musisz ustalić dzienną dawkę jedzenia dla Twojego psa w oparciu o jego wagę i poziom aktywności. Ogólnie przyjmuje się, że pies dorosły powinien otrzymywać jedzenie w ilości odpowiadającej dwóm procentom jego masy. Wszystko zależy jednak od jego aktywności – psy bardzo aktywne i pracujące, a także suki w ciąży i karmiące powinny dostawać więcej pokarmu.


Przy szczeniętach ta wartość rośnie i mieści się w zakresie 4-10 procent. Jedzenie trzeba też odpowiednio zbilansować, by nie zaburzyć proporcji kolejnych składników.

BARF – przykładowe przepisy

Dla zwiększenia czytelności przepisów i ukazania w praktyce proporcji kolejnych składników, za punkt odniesienia posłuży dorosły pies o wadze 5 kilogramów i przeciętnym stopniu aktywności. W takim przypadku dzienna ilość karmy dla psa wynosi 100 gramów. W tym 80 gramów powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego (z 50 procentowym udziałem mięsa mięśniowego. Pozostałe 50 procent to podroby, kości i chrząstki) oraz warzyw (15 gramów) i owoców (5 gramów). To pozwoli na zbilansowany BARF dla psa.


Pamiętaj, że kości w dużych kawałkach są niebezpieczne – mogą ugrzęznąć w przewodzie pokarmowym. Przykładowy dzienny jadłospis może zawierać na przykład zmielone mięso wołowe, zmielone żołądki (najlepsze są takie, wraz z zawartością!) oraz, również zmieloną surową marchewkę i jabłko. Innym razem możesz zmielić królicze mięso wraz z kością, w proporcji 70 do 30 i połączyć je ze zmielonymi sercami wołowymi, pietruszką i malinami.Nie bój się tworzyć własnych mieszanek – każdy rodzaj mięsa jest dozwolony w diecie. Uważaj z warzywami i owocami. Sprawdź, które z nich mogą jeść psy szczegóły znajdziesz w naszym artykule: Jakie owoce może jeść pies, a jakich musi unikać?

Jeśli wprowadzasz nowy składnik – obserwuj psa pod kątem alergii.

BAFR w pigułce

BARF w pigułce

Dieta BARF oparta jest na naturalnym sposobie żywienia. Nie zawsze oznacza to jednak, że jest to dieta idealna dla psa. Każdy pies ma swoje własne, indywidualne potrzeby i predyspozycje, które mogą go kwalifikować lub wykluczać z tego rodzaju diety. Nie przestawiaj psa na dietę BARF z dnia na dzień. Nie rób tego też bez konsultacji z lekarzem weterynarii i zdobyciu stosownej wiedzy – sposób żywienia psa ma przecież ogromny wpływ na stan zdrowia psa.


Zawsze też obserwuj psa i reaguj w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów. Nie bój się mieszać składników, ale trzymaj się zasad proporcji żywieniowych i stawiaj na zróżnicowaną dietę. Uważaj też na produkty niedozwolone.W jadłospisie Twojego psa nigdy nie powinien znaleźć się czosnek, cebula, awokado czy winogrona i rodzynki. Absolutnie nie dodawaj ich do karmy.


Nie podawaj psu gotowanych kości, te mogą połamać się na drzazgi i uszkodzić przewód pokarmowy Twojego psa. W karmie nie mogą znaleźć się też duże kawałki kości, bo pies może się nimi zadławić.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.