Higiena jamy ustnej psów

ilość znalezionych towarów: 57

Higiena jamy ustnej psa

Często zdarza się, że psi pupile mają problem z uzębieniem i dziąsłami. Przyczyną jest odkładanie się kamienia nazębnego, którego następstwem mogą być różne choroby przyzębia. Higiena jamy ustnej psa jest niezwykle ważna dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

Pielęgnacja zębów psa pomaga zniwelować odkładanie się kamienia nazębnego i pozwala zachować zdrowe zęby. W jamie ustnej zwierzęcia znajdują się liczne bakterie, które mogą powodować brzydki oddech. Higiena jamy ustnej redukuje stany zapalne i niweluje ilość bakterii. 

Pamiętaj, że nagromadzony kamień nazębny u psa doprowadzić może do zapalenia dziąseł i paradontozy, ma także negatywny wpływ na pracę innych narządów. W przypadku poważniejszych problemów należy udać się do weterynarza, który płytkę nazębną usuwa pod narkozą.

Najskuteczniejsze w walce z problemami takimi jak brzydki zapach z pyska psa czy kamień nazębny jest mycie zębów za pomocą szczotki i pasty. Sklep internetowy ZooArt.com.pl w swoim asortymencie posiada szczoteczki dla psa, pasty do zębów i płyny odświeżające. Produkty, których należy używać są przeznaczone tylko dla zwierząt. Działa to też w drugą stronę – u psa nie stosuj pasty dla ludzi, drażniącej układ pokarmowy psa, i której zwierzę nie wypłucze z pyska.

Pielęgnacja zębów psa – jakie produkty są niezbędne?

W procesie higieny jamy ustnej niezbędna jest pasta do zębów dla psa. Przeznaczona jest dla zwierząt i nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. Pasta dla psów ma odpowiedni smak, zapach, skład i właściwości. Warto znaleźć taki produkt, który będzie odpowiadał zwierzęciu. Jeśli pies nie polubi smaku pasty, proces czyszczenia będzie bardzo utrudniony. Specjalnie dla wybrednych pupili stworzono produkty o smaku mięsnym, które przypominają lubiane przez zwierzęta smakołyki. Pasta najczęściej ma konsystencję żelu, który łatwo się rozprowadza. Niektóre produkty służą również do pielęgnacji dziąseł. Należy nakładać je ostrożnie, żeby nie skaleczyć zwierzęcia.

Szczoteczki do zębów występują w kilku różnych wariantach, w zależności od potrzeb zwierzęcia. Pojedyncze, jednostronne przypominają wizualnie szczoteczki dla ludzi. Są rozwiązaniem najtańszym. Szczoteczki jednostronne mogą być dostosowane do szczęk psów małych, średnich i dużych. Szczoteczki dwustronne z jednej strony mają mniejszą, z drugiej większą końcówkę. Mniejsza przeznaczona jest do zębów tylnych, do których ciężko się dostać, większa czyści zęby przednie. Szczoteczka zakładana na palec sprawdzi się u psów małych. Jest komfortowa w użytkowaniu zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela.

Innym rozwiązaniem wspomagającym utrzymanie higieny jamy ustnej u psa jest czyścik. To nasadka na palec wykonana z delikatnie szorstkiej powierzchni. Sprawdzi się w przypadku zwierząt, które źle znoszą mycie klasycznymi szczoteczkami. Stosuje się ją przy użyciu preparatów rozpuszczających kamień nazębny, który ściera się właśnie czyścikiem. Produkt występuje w różnych poziomach szorstkości. Niektóre czyściki zawierają jony srebra, które działają antybakteryjnie.

Jeśli problem stanowi brzydki oddech u psa wypróbuj spray odświeżający, który działa antybakteryjnie i hamuje rozwój bakterii, które przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu. W przypadku zwierząt, które nie przepadają za szczotkowaniem poleca się preparaty rozpuszczające kamień nazębny. Podawane są wraz z jedzeniem, a następnie ścierane za pomocą czyścika. Wspomagające higienę jamy ustnej są przekąski ograniczające osad nazębny - rozwiązanie wyjątkowo lubiane przez psy.

Jak ważna jest higiena jamy ustnej psa?

Higiena jamy ustnej psa przyczynia się do ograniczenia odkładania się kamienia nazębnego i pozwala zwierzęciu cieszyć się zdrowymi zębami przez długi czas. Zapobiega stanom zapalnym i licznym chorobom spowodowanym przez zaniedbanie higieny. Niweluje nieprzyjemny zapach z psiego pyska i redukuje ilość bakterii znajdujących się w jamie ustnej zwierzęcia.

Czyszczenie zębów psa warto przeprowadzać regularnie. O częstotliwości decyduje stan zębów pupila i jego potrzeby. Jeśli zwierzę nie ma większych problemów z uzębieniem wystarczy myć zęby raz na dwa tygodnie. Przyzwyczajanie do szczotkowania powinno odbywać się powoli. Cierpliwość i spokój to klucz do sukcesu. Pozwól psu spróbować pasty, a potem delikatnie masuj zęby. Na początku zwierzę może nie polubić nowego zabiegu pielęgnacyjnego, ale z czasem na pewno się do niego przyzwyczai.

pixel