Pielęgnacja oczu i uszu kotów

ilość znalezionych towarów: 44

Higiena uszu i oczu – chroń najważniejsze zmysły u kota

Dobrze dobrana dieta i odpowiedni poziom higieny pozwolą kotu przez długi czas cieszyć się zdrowiem. Oprócz diety, higieny jamy ustnej, sierści, pazurów czy zabezpieczenia przed pasożytami należy również zwrócić uwagę na pielęgnację uszu i oczu. Zdrowy kot nie potrzebuje w tym względzie dużej uwagi, jednak ważne jest, żeby bacznie obserwować zmiany zachodzące w tym obszarze i zastosować odpowiednią profilaktykę. Dzięki temu będziesz w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem zareagować na pojawiające się niepokojące objawy i unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji zaniedbania.

W uszach kota mogą rozwijać się różnorakie choroby – świerzbowiec uszny, infekcje bakteryjne czy grzybicze to tylko kilka z nich. Choroby uszu są trudne w leczeniu i mają charakter nawrotny. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie uszu kota. Ten zabieg nie należy jednak do przyjemnych. Jak czyścić uszy kotu, tak aby zaoszczędzić stresu i sobie i kotu? Przede wszystkim musisz przyzwyczaić kota do higieny uszu a także wynagradzać po skończonym zabiegu. Wtedy higiena uszu u kota nie będzie sprawiać kłopotu a Ty będziesz mieć pewność, że Twój pupil jest w pełni zdrowy. 

A co z oczami? Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów u kota. Bystre spojrzenie i głębia kocich oczu fascynowały ludzi od zarania dziejów. Aby kocie oczy pozostały zdrowe, przy wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych nie należy zapominać o kontroli wzroku, gdyż zaniedbania mogą prowadzić do poważnych chorób. 

 

Jak czyścić kotu uszy?

Podstawą dbania o uszy kociaka jest obserwacja i kontrola ich stanu. Taki ‘przegląd’ robiony raz w tygodniu pozwoli ocenić czy w uszach kota nie pojawiają się niepokojące objawy takie jak ból przy dotykaniu, ciemna wydzielina, nieprzyjemny zapach czy ropa. Te symptomy świadczą o chorobach dlatego też powinieneś niezwłocznie udać się z kotem do lekarza weterynarii.

Nadmiar woskowiny w uszach kota to również częsty widok. Nie jest niebezpieczny dla zdrowia kota ale należy go regularnie usuwać. Najlepiej sprawdzi się wacik nasączony specjalistycznym płynem do higieny uszu dla kota. Na rynku dostępnych jest wiele takich preparatów. Należy zwrócić uwagę by krople do uszu dla kota zawierały substancje rozpuszczające wydzielinę takie jak glikol etylenowy, związki oksyetylenowe czy glicerol, a także substancje o działaniu odkażającym – zioła czy olejki. Dzięki temu skutecznie oczyszczą brudne uszy u kota a także zabiją bakterie powstałe na ich powierzchni zapobiegając ich namnażaniu.

Choroby oczu kota i zapobieganie

Kocie oczy narażone są na różnorakie choroby. Najpowszechniejszą jest zapalenie spojówek. Najbardziej narażone są koty osłabione, o obniżonej odporności. U takich mruczków zapalenie spojówek może przerodzić się w niebezpieczny i zaraźliwy koci katar. Narząd wzroku mogą również uszkodzić urazy i ciała obce, które mogą prowadzić do owrzodzenia rogówki i zatkania kanalików łzowych. Podobnie jak ludzie, mruczki mogą też chorować na zaćmę, zwyrodnienia siatkówki i inne poważne choroby oczu. Wtedy konieczne jest leczenie weterynaryjne.

A jak dbać o oczy kota? Pielęgnacja oczu kota nie należy do zabiegów skomplikowanych. Podstawą profilaktyki wzroku jest obserwacja. Należy to robić nawet codziennie ponieważ większość niepokojących objawów można zauważyć przy codziennej zabawie z kotem. Przebarwienia na gałkach ocznych, ropa czy śluz wydobywający się z oczu, zaczerwienienia lub inne zmiany na powierzchni oka mogą świadczyć o chorobach. Należy również zwrócić uwagę czy pod powiekami kota nie znajduje się ciało obce a także bacznie obserwować zmiany w zachowaniu kota. Pocieranie oczu łapami czy mrużenie powiek powinny zaalarmować każdego właściciela.

Oprócz regularnych wizyt u weterynarza, profilaktykę okulistyczną należy stosować w domu. Przemywanie okolic oka pozwoli usunąć zanieczyszczenia, złagodzi podrażnienia i nawilży oczy. Czym przemywać oczy kotu? Najlepiej sprawdzą się płyny na bazie ziół (świetlik lekarski czy esencja herbaciana). Dobrze sprawdzą się również krople do oczu dla kota podawane wprost do worka spojówkowego, które udrożnią kanaliki łzowe.

Wielu właścicieli kotów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest profilaktyka zdrowia uszu i oczu kota. Pamiętaj, że kot nie poradzi sobie sam z higieną oczu i uszu, więc chwila poświęcona na czyszczenie uszu kota i pielęgnację oczu może uchronić go przed poważnymi i często nawracającymi chorobami.

pixel