Grzałki do akwarium

ilość znalezionych towarów: 28

Czy potrzebuję grzałki do akwarium?

Ryby akwariowe, w zależności od gatunku, potrzebują odpowiedniej filtracji, napowietrzenia i temperatury wody. W wielu przypadkach woda w akwarium będzie potrzebowała dogrzania, tak aby zapewnić odpowiednie warunki rybkom oraz roślinom akwariowym.

W tym przypadku przyda się grzałka do akwarium. Sklep, czy to internetowy czy też stacjonarny to miejsce, gdzie możesz szukać porady ekspertów, gdyż wybór grzałki nie może być jednak przypadkowy. Jest wiele aspektów, które trzeba wziąć do uwagę wybierając tego typu sprzęt.

Grzałki akwarystyczne – rodzaje

Grzałki uniwersalne to najbardziej popularne i podstawowe urządzenia stosowane do ogrzewania wody w akwariach. Dla osób rozpoczynających przygodę z akwarystyką będzie to idealna grzałka do akwarium. Cena takiej grzałki jest stosunkowo niska i świetnie sprawdzi się w mniejszych akwariach – do 50 litrów. Grzałki uniwersalne występują w wersji z wbudowanym termostatem, znajdziesz również takie, które nie posiadają tego urządzenia.

Grzałki wewnątrzfiltrowe są wbudowane w filtry zewnętrzne do akwariów. Grzałki takie, oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, mają ważną zaletę, a mianowicie są ukryte w filtrze więc nie zajmują dodatkowego miejsca w akwarium.

Jeśli zależy ci na walorach estetycznych twojego akwarium, przyjrzyj się grzałkom podżwirowym. Instaluje się je na dnie akwarium, pod żwirem i kamieniami. Taka grzałka w akwarium pozostaje niewidoczna, co przyczynia się do zwiększenia wizualnej atrakcyjności akwarium.

Jak wybrać grzałkę do akwarium?

Temperatura wody optymalna dla ryb akwariowych waha się między 23 a 30 stopni C. Grzałka pomaga utrzymać stałą i odpowiednią temperaturę wody. Przy wyborze odpowiedniej grzałki należy mieć na uwadze nie tylko wielkość akwarium ale też temperaturę pomieszczenia oraz rodzaj akwarium (z pokrywą czy bez). Zatem jak zdecydować, jaka grzałka do akwarium będzie odpowiednia dla ciebie?

Wielkość akwarium to pierwszy i najważniejszy czynnik determinujący wybór grzałki. Moc grzałki jest ściśle związana z pojemnością akwarium. Zasada, którą wyznaje większość akwarystów to 0,5W na każdy litr wody. Sklepy oferują grzałki o różnych mocach, od 5 do nawet 300W. W przypadku dużych akwariów możliwe jest również zamontowanie dwóch grzałek, aby jak najlepiej dopasować warunki do potrzeb żyjących w nim zwierząt.

Kolejnym ważnym kryterium jest termostat. Grzałki do akwariów dostępne są w wersji z termostatem i bez. Grzałka z termostatem do akwarium, to urządzenie, które dostosowuje temperaturę do potrzeb ryb w nim żyjących. Termostat automatycznie włącza się lub wyłącza, co oprócz utrzymania optymalnej temperatury wody, pozawala również zaoszczędzić energię. W przypadku grzałek, które nie mają wbudowanego termostatu, wskazane jest dokupienie tego urządzenia osobno.

Jakość i precyzja działania odgrywają dużą rolę przy wyborze grzałki. Materiały, z których są wykonane grzałki akwariowe to najczęściej szkło lub plastik. Szklane grzałki są częściej spotykane jednak plastikowe grzałki, dzięki swoim małym wymiarom i nietłukącej obudowie, są coraz częściej wybierane przez akwarystów. Grzałka akwariowa powinna być też przede wszystkim wodoszczelna i odporna na wysokie temperatury, tak aby zapewnić bezpieczeństwo ryb. Wymagające gatunki roślin i zwierząt akwariowych potrzebują stałej temperatury więc precyzja działania grzałki jest kluczowa. Dobra grzałka do akwarium pozwala ustawić temperaturę z precyzją nawet do 0,5 stopnia C.

Grzałka do akwarium: miejsce i sposób montażu

Grzałka, aby dobrze spełniała swoją funkcję, musi być zamontowana w odpowiednim miejscu. Grzałki zazwyczaj montowane są na ściance akwarium. Wyjątkiem są tylko grzałki podżwirowe, które umieszcza się na dnie akwarium. Grzałkę można również umieścić wewnątrz filtra lub obok niego.

Ważne jest, aby grzałka była całkowicie zanurzona, wtedy cała jej moc będzie wykorzystana do ogrzewania wody. Nie należy jej również wyłączać. Powinna działać cały czas – grzałki z termostatem włączają się i wyłączają samoczynnie, utrzymując w ten sposób stałą temperaturę wody w zbiorniku.

Temperatura wody to jeden z najważniejszych czynników warunkujących optymalne warunki do życia ryb i roślin akwariowych. Za zimna lub za ciepła woda może prowadzić do chorób a nawet śmierci podwodnych stworzeń. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej grzałki. Grzałka do akwarium z termostatem czy bez, wybór mocy i rodzaju, to dylematy, z którymi przyjdzie się zmagać wielu hodowcom ryb. Jednak od dobrego wyboru grzałki zależy to, czy będziesz mógł cieszyć się swoim podwodnym królestwem przez długi czas.

    pixel