Karma dla szczeniaka

ilość znalezionych towarów: 523

Żywienie szczeniaka – podejdź do niego poważnie

Pojawienie się w domu szczeniaczka to powód do ogromnej radości. To też jednak ogromny obowiązek. Taki mały piesek jest nie tylko słodki i uroczy. Przede wszystkim jest żywą istotą. I jak każda żywa istota – musi jeść.

Nie może jeść byle czego. Żaden pies nie zasługuje na to, by jeść byle co. Żywienie szczeniaka jest jednak szczególnie ważne. Dlaczego? Bo szczeniaczki są bardzo delikatne i trzeba się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie. W innym wypadku łatwo możesz zafundować mu bolący brzuszek, sensacje żołądkowe, nieprawidłowości w rozwoju – lista chorób, schorzeń i problemów, które mogą dotknąć Twojego szczeniaczka jest naprawdę długa. Karma dla szczeniąt ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju, zarówno w przypadku ras dużych, jak również małych. Dobór odpowiedniej karmy dla szczeniąt pomoże w ukształtowaniu zdrowych, dorosłych psów.

Zadbaj o swojego szczeniaczka. Podawaj mu zdrową, smaczną i wartościową karmę. W nagrodę będziesz mógł obserwować jak Twój szczeniaczek rośnie i rozwija się prawidłowo. Zdrowy, szczęśliwy i chętny do zabawy, będzie Twoim towarzyszem przez długie lata. Będzie Ci się odwdzięczał za opiekę bezgraniczną miłością. Wystarczy tylko Twoja miłość i dobra karma dla szczeniaka, by Twój szczeniak był szczęśliwy. Niezależnie, czy wybierzesz suchą karmę, czy też jej mokry odpowiednik zwracaj uwagę na składniki pokarmu.

Szczenięta powinny jeść częściej niż dorosłe psy. Maluch między 6 a 8 tygodniem życia powinien dostawać 5-6 niewielkich, dostosowanych do swojej wagi porcji. Z czasem, gdy psiak rośnie i dojrzewa, liczba porcji powinna się zmieniać. Po 3 miesiącu wystarczą cztery posiłki, po 5 miesiącu trzy, a po 7 miesiącu już dwa, czyli tak samo, jak u dorosłego psa.

Dostosowując częstotliwość posiłków, warto pamiętać o tym, że rasy duże osiągają dojrzałość nieco później niż psiaki ras małych. U niewielkich czworonogów następuje to średnio między 8 a 10 miesiącem życia. Rasy duże dojrzewają po 18-24 miesiącach, więc okresy, gdy duże psy dostają posiłki z większą częstotliwością, mogą być nieco wydłużone. Szczenięta rosną bardzo szybko, dlatego mają większe zapotrzebowanie na energię, białko oraz tłuszcz, dlatego ich posiłki powinny być częste, niewielkie objętościowo, ale skoncentrowane i bogate w składniki odżywcze.

Pamiętaj, że karma sucha lub mokra, którą wybierzesz, powinna być oznaczona jako produkt przeznaczony dla szczeniąt. Dopiero po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości, karma sucha dla psów dorosłych stanie się odpowiednia. Pamiętaj jednak, by przejście z karmy dla szczeniaka na tę dla dojrzałych psów nie nastąpiło nagle – warto robić to stopniowo i mieszać obie karmy, z każdym dniem zmieniając stosunek objętościowy na korzyść tej nowej.

Dobra karma dla szczeniaka – czyli jaka?

Szczeniaki mają zupełnie inne zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze niż psy dorosłe. Szczeniaki nadal rosną i rozwijają się. Mają też z reguły dużo więcej energii. Stosunkowo niedawno też porzuciły mleko matki na rzecz pokarmów stałych. Najlepsza karma dla szczeniaka to karma, która została stworzona z myślą o potrzebach szczeniaka i jego ograniczeniach. Nie może na przykład być zbyt duża, bo piesek będzie miał problemy z gryzieniem, może się też zakrztusić.

Karma dla szczeniaków musi być też delikatna dla małych brzuszków. Nieważne - karma sucha czy mokra karma – musi nie podrażniać żołądka. Dlatego musi być z dobrej jakości mięsa. Dla piesków szczególnie delikatnych i wrażliwych brzuszków najlepsza jest karma bezzbożowa, zawarty w zbożu gluten, może spowodować nieprzyjemne sensacje żołądkowe. Szczeniak może mieć też uczulenie lub nietolerancję na gluten, musisz zawsze mieć to na uwadze.

Szczeniaki, ze względu na to, że szybko się rozwijają i mają bardzo dużo energii, mają również dużo wyższe zapotrzebowanie na węglowodany niż dorosły, stateczny pies. Przyjęto, że szczeniak do osiągnięcia 50% swojej docelowej masy ciała potrzebuje aż trzykrotnie więcej energii, niż wynosi wartość spoczynkowego zapotrzebowania u dojrzałego psa. Im psiak bardziej zbliża się do swojej docelowej wagi, zapotrzebowanie na kalorie maleje.

Warto więc wybierać takie karmy dla szczeniaka, które dostarczą mu wystarczająco dużo energii, ale jednocześnie nie przekroczą zapotrzebowania kalorycznego. Zbyt duża ilość przyjmowanych kalorii prowadzi do cukrzycy, nadwagi i otyłości. Karma sucha przeznaczona dla szczeniaków zawsze na opakowaniu ma wyrysowaną tabele z dokładnie przeliczonymi porcjami – skorzystaj z niej, a będziesz mógł mieć pewność, że podajesz swojemu psiakowi dokładnie tyle karmy, ile potrzebuje.

Karma dla szczeniąt powinna być wartościowym źródłem łatwo przyswajalnego białka – szczeniaczek ciągle rośnie i rozwija się. Z tego powodu musi być też bogata w witaminy i składniki odżywcze, w tym szczególnie fosforu, tłuszczu (również nienasyconych kwasów tłuszczowych), miedzi, wapnia czy witaminy E, D3 oraz witamin z grupy B.

Wysokiej jakości karma dla szczeniąt zawiera duże ilości białka. Aminokwasy, będące częścią składową białka, stanowią element budulcowy wszystkich tkanek w organizmie. Przyjmuje się, że na początku żywienia psiaka po odstawieniu od mleka matki, pokarm powinien zawierać ok. 25% białka w masie suchej. Ilość przyjmowanego białka powinna się zmniejszać, by w końcu dojść do poziomu wystarczającego dla psów dorosłych.

Karmy dla szczeniaka powinny być również bogate w makroelementy, takie jak wapń i fosfor. Warto również zwrócić uwagę na stosunek wapnia do fosforu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, u psów dużych ras stosunek ten powinien być niższy (max. 1,5:1) niż u psów ras małych i średnich (1,8:1).

Najlepsze karmy dla szczeniąt to karmy lekkostrawne, które uwzględniają jego indywidualne potrzeby. Pamiętaj, że szczeniaki dużych ras mają zupełnie inne potrzeby niż szczeniaki małych ras. Dłużej rosną, więc potrzebują więcej składników odżywczych. Przy wyborze karm dla szczeniąt warto stawiać na jakościowe produkty. W przypadku dużych ras może to się wiązać z większą różnicą cenową.

Jedzenie dla szczeniaka – podejmij dobrą decyzję

Karmienie szczeniaka to bardzo poważna kwestia. Nie możesz przejść obok niej obojętnie. Nie możesz kupić pierwszej lepszej karmy. Jednak jaka karma dla psa szczeniaka będzie najlepsza? Odpowiedź jak zwykle jest niejednoznaczna i brzmi – to zależy!

Wszystko zależy od Twojego szczeniaka. Jego potrzeby są przecież na pierwszym miejscu. Musisz wiedzieć, czego potrzebuje i zapewnić mu to. Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się z innymi hodowcami i miłośnikami psów lub lekarzem weterynarii. Oni pomogą Ci dopasować karmę najlepszą dla Twojego psiaka - niezależnie czy szukasz karmy suchej, czy też mokrej.

Szczenięta wymagają specjalnego żywienia, by móc rozwijać się prawidłowo i każdego dnia mieć energię do zabawy. Nie warto zatem podawać im resztek ze stołu domowników jako posiłku – taki sposób żywienia nigdy nie da Ci pewności, że psiak dostaje w misce wszystko, czego potrzebuje. Wysokiej jakości karma będzie zawsze rozwiązaniem bezpieczniejszym i wygodniejszym dla Ciebie.

Oczywiście powinieneś również wystrzegać się produktów zakazanych dla psiaków, które szczeniakom mogą wyrządzić jeszcze większą krzywdę niż dorosłym psom. Należą do nich m.in. czekolada i kakao, winogrona, czosnek i cebula, a także kości poddane obróbce termicznej, które mogą nieodwracalnie uszkodzić delikatny przewód pokarmowy szczeniaka. 

Tania karma dla szczeniaka nie musi być zła, o tym też pamiętaj. Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru, jednak na pewno jest dość ważnym kryterium. Pamiętaj, że to, co najlepsze, nie musi być najdroższe. W pierwszej kolejności zawsze patrz na skład karm. Kieruj się też gustem kulinarnym Twojego szczeniaka. Taki mały piesek też już ma smaki, które lubi bardziej lub mniej. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, Twojemu psu na pewno nigdy nie zabraknie apetytu i chęci do jedzenia.

Czy podjąłeś już decyzję o tym, jaka sucha mokra lub sucha karma będzie najlepsza dla Twojego szczeniaka? Jeśli tak, koniecznie pamiętaj również o tym, by maluch miał zawsze, w każdym momencie dnia dostęp do czystej, świeżej wody. Odpowiednie nawodnienie jest niemal równie ważne dla rosnącego szczeniaka, co otrzymywanie właściwych ilości cennych składników odżywczych. Staraj się również, by posiłki podawać w miarę możliwości o równych porach i opróżniać miseczkę, jeśli psiak nie zje posiłku maksymalnie do 20-30 min. Jeśli po tym czasie w miseczce nadal znajduje się karma, oznacza to, że psiak już się najadł i nie potrzebuje więcej. Pozostawienie karmy w misce może sprawić, że psiak będzie podjadał, co po pierwsze uniemożliwi układowi pokarmowemu odpoczynek, a po drugie może prowadzić do otyłości.

Artykuły z naszego bloga

zagladamy do psiej miski Zaglądamy do psiej miski. Jaki powinien być skład karmy?
Domowe jedzenie dla psa. Przepisy, które musisz znać! Domowe jedzenie dla psa. Przepisy, które musisz znać!
Sucha czy mokra karma dla psa – czyli co powinien jeść pies? Sucha czy mokra karma dla psa – czyli co powinien jeść pies?
jak często karmić psa Jak często karmić psa? To musisz wiedzieć
Szczeniak nie chce jeść. Najczęstsze przyczyny i pierwsza pomoc Szczeniak nie chce jeść. Najczęstsze przyczyny i pierwsza pomoc
Szczeniak w nowym domu – jak przygotować się na jego przyjęcie? Szczeniak w nowym domu – jak przygotować się na jego przyjęcie?
Niesforny szczeniak? Zobacz, jak oduczyć szczeniaka gryźć nogi i ręce Niesforny szczeniak? Zobacz, jak oduczyć szczeniaka gryźć nogi i ręce
Czy wiesz na pewno jak karmić szczeniaka? Czy wiesz na pewno jak karmić szczeniaka?
Wyprawka dla szczeniaka - pierwsze dni szczeniaka w domu. Co musi się w niej znaleźć? Wyprawka dla szczeniaka - pierwsze dni szczeniaka w domu. Co musi się w niej znaleźć?
pixel