Szczeniak w nowym domu – jak przygotować się na jego przyjęcie?

Adopcji szczeniaka towarzyszą wielkie emocje. Ekscytacja i radość, ale też nutka niepewności, czy poradzimy sobie w roli odpowiedzialnego opiekuna. Pierwsze dni szczeniaka w domu to również dla niego bardzo stresująca sytuacja. Podpowiemy, jak sprawić, aby od początku Wasza współpraca układała się właściwie.

Pierwsze wspólne miesiące to czas, gdy kształtuje się nie tylko charakter naszego pupila, ale również jego relacja z nowym opiekunem. Psiak musi przejść przez okres tęsknoty za matką i rodzeństwem, a jednocześnie przyzwyczaić się do nowej przestrzeni.

Przed Tobą duże wyzwanie – musisz zadbać nie tylko o podstawowe potrzeby czworonoga, ale także o jego socjalizację z innymi psami oraz ludźmi. I chociaż wiek szczenięcy jest tzw. okresem ochronnym, to nawet w pierwszych dniach warto wyznaczać granice, których maluch nie może przekraczać.

szczeniak lezacy na malym misu na dywanie

Szczeniak w nowym domu – przygotuj przyjazną przestrzeń

O dobre samopoczucie szczeniaka możesz zadbać jeszcze przed jego przybyciem. Wybierz w domu miejsce, w którym ustawisz jego legowisko. Najlepiej jeśli będzie ono stosunkowo blisko domowników, ale jednocześnie nie będzie przeszkadzać. Szczeniak w nowym domu musi poczuć się bezpiecznie.

Unikaj miejsc narażonych na nadmierne nasłonecznienie czy przeciągi. Niedaleko posłania ustaw miski na wodę oraz pożywienie. Z wyprzedzeniem możesz kupić również, dostosowane do wielkości psiaka, obrożę lub szelki oraz smycz.

jak przygotować się na szczeniaka?

Szczeniak w domu – porady dla wszystkich domowników

Przyjęcie pod swój dach szczeniaka to wielkie emocje dla wszystkich członków rodziny. Dlatego warto od samego początku wprowadzić zasady, które będą przestrzegane przez każdego domownika. Ciekawy świata szczeniak zna tylko jedna formę poznawania świata – gryzienie interesujących go przedmiotów.


Zadbaj zatem o to, aby maluch nie miał dostępu do kabli elektrycznych, chemikaliów czy leków. Uczul wszystkich członków rodziny, aby chowali buty do zamykanej szafki. Dotyczy to również innych przedmiotów, np. zabawek z drewna, które psiak może pogryźć, a są dla niego bardzo niebezpieczne.

nowy pies w domu

Przez żołądek do serca

Szczeniak jest jak dziecko. Jego mały żołądek jest delikatny, więc musisz zwrócić szczególną uwagę na jego dietę. Jeśli zdecydujesz się na zmianę karmy, do której był przyzwyczajony, rób to stopniowo. Niech jego brzuszek przyzwyczai się do nowości. Dolegliwości żołądkowe nie pomogą Wam w budowaniu relacji. Również smakołyki dostosuj do wieku i wielkości swojego pupila.

Szczeniak w domu – pierwsze dni wśród nowych ludzi

Pojawieniu się malutkiego psa w domu towarzyszą wielkie emocje, szczególnie u dzieci. Zadbaj o to, aby w pierwszych dniach nie przytłoczyć szczeniaka zbyt dużą ilością nowości. Pozwól mu poznawać otoczenie oraz domowników we własnym tempie, ale równocześnie nie zabraniaj mu kontaktu.

Jeśli nie obowiązuje Was już okres kwarantanny, zapewnij pupilowi częsty kontakt z innymi czworonogami, aby spacery były dla niego przyjemnością.

A gdy przychodzi noc…

Pierwsze noce szczeniaka w nowym domu mogą być stresujące nie tylko dla niego, ale również dla Ciebie. Maluch, oddzielony od matki i rodzeństwa, najprawdopodobniej będzie tęsknił i piszczał. Musisz się przygotować, że podczas pierwszych nocy nowy domownik będzie Cię budził kilkukrotnie. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest proste.

Przygotuj mu posłanie w swojej sypialni. Szczeniak będzie czuł Twoją obecność i zapach. Jeśli usłyszysz popiskiwanie, pogłaszcz malucha uspokajająco. Możesz również położyć mu w legowisku pachnący nowym opiekunem kocyk. Pamiętaj jednak, aby nie brać piszczącego psiaka do swojego łóżka. Szybko uzna, że to właśnie ono jest jego właściwym posłaniem.

wyprawka dla szczeniaka
Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Szczeniak w nowym domu – jak przygotować się na jego przyjęcie?
  • Avatar

    Mam pytanie bo pisala Pani że jedzenie i picie przy legowisku. A czy można w kuchni i żeby nie cały czas stały pojemniki na jedzenie ? Picie-woda cały czas musi stać?

    • Avatar
      Bianka Sawoniuk pisze:

      Dostęp do wody pies powinien mieć cały czas. Z kolei regularność podawania posiłków należy wdrażać od pierwszych dni. Miski z czasem można przenieść do kuchni, w pierwszych dniach warto postawić je w zasięgu wzroku szczeniaka, szczególnie jeśli jest on wycofany. Oswojenie się z przestrzenią nowego domu pozwoli na ustawienie misek tak, jak wygodniej będzie opiekunowi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.