Dieta psa w dużej mierze opiera się na produktach mięsnych. Warto jednak pamiętać, że warzywa dla psa stanowią ważny składnik, którego nie należy pomijać w jego posiłku. Jesień to pora roku, kiedy takie warzywa jak ziemniaki czy dynia są najsmaczniejsze. Warto więc dowiedzieć się więcej na ich temat ich wykorzystania w żywieniu Twojego psa.
Pytanie o to, czy pies może jeść ziemniaki, pojawia się bardzo często na forach dla właścicieli psów. To popularne warzywo niemal codziennie gości na naszych stołach, skąd zazwyczaj wędruje po obiedzie do miski psa. Czy jest to zdrowy nawyk?
Co z innymi jesiennymi warzywami jak dynia, marchewka czy kapusta? Które z nich są szkodliwe, a które posiadają cenne składniki dla Twojego czworonoga?
Czy pies może jeść ziemniaki?
Ziemniaki dla psa mogą stanowić wartościowe uzupełnienie posiłku. Jeśli decydujesz się na podawanie psu ziemniaków, pamiętaj, aby były one bardzo dobrze ugotowane lub wręcz delikatnie rozgotowane. Wbrew powszechnej opinii psy trawią skrobię – w procesie ewolucji wytworzył się u nich gen związany z taką zdolnością. Skrobia trawiona jest jednak dopiero przez enzymy trzustki, a nie przez ślinę.
Należy uważać na to, aby pies nie jadł surowych ziemniaków, które mogą spowodować poważne problemy pokarmowe. Zawierają one toksyczne glikoalkaloidy solaninowe, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby pies nie jadł obierek czy resztek z kompostownika. Ziemniaki stają się „nieszkodliwe” po ugotowaniu. Pamiętaj, aby przed podaniem ich pupilowi poczekać, aż ostygną – gorące mogą podrażnić i sparzyć psi żołądek.
Ziemniaki zawierają błonnik, a także sporo witamin i minerałów. Są również dobrym prebiotykiem i wypełniaczem, gdy pies jest uczulony na zboża. Nadmiar ziemniaków w psiej diecie nie jest jednak wskazany i zdecydowanie nie powinno się ich traktować jako pełnowartościowy posiłek dla czworonoga.
Marchewka – źródło cennych witamin
Jednym z takich warzyw jest marchewka. Dla psa to warzywo stanowi cenny składnik codziennego posiłku, który dostarcza mu witamin i minerałów. Surowa marchewka dla psa nie stanowi żadnego zagrożenia i można ją podawać startą lub w kawałkach, w zależności od formy posiłku.
Jeśli Twój pies nie przepada za surowymi warzywami, spróbuj podać mu ugotowaną marchewkę, która ma nieco inny smak. Warto zachęcić pupila do jedzenia marchewki, która ze wszystkich warzyw jest najbardziej zalecana do komponowania psich posiłków. Dla piesków, które borykają się z problemami żołądkowymi, dobrze jest podać rozgniecioną marchewkę, która będzie dla nich łatwiejsza do strawienia.
Dynia dla psa – jak wkomponować ją do diety?
Czy jesienna dynia dla psa jest równie dobrze widziana w diecie czworonoga? Jak najbardziej. Dynia, podobnie jak marchew bogata jest w beta karoten oraz witaminę A i C. Jesienią może więc być zamiennie używana z marchewką, ponieważ obie stanowią cenny składnik psiego posiłku. Tak jak w przypadku ziemniaków, konieczne jest jednak uprzednie ugotowanie dyni do bardzo miękkiej formy.
Możesz także zapiec dynię w piekarniku – pamiętaj jednak, że wysoka temperatura może pozbawić jej cennych składników. Dynię podawaj zawsze ostudzoną, na przykład jako dodatek do mięsnych składników. Możesz też wykonać jesienne ciastka dla psa z dyni, które są zdrową i, co najważniejsze, smaczną przekąską dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
Przepisy na ciastka dla psa znajdziesz w tym artykule: Ciastka dla psa – 3 przepisy, które zachwycą Twojego pupila
Kapusta dla psa? Tylko w małych ilościach!
Jakie miejsce w psiej diecie zajmuje kapusta? Dla psa kapusta może stanowić niemały problem ze względu na pojawiające się wzdęcia. Niektóre psy wręcz przepadają za smakiem kapusty, jednak należy pamiętać o rozsądnej ilości podawanego produktu oraz o uprzednim ugotowaniu warzywa.
Kiszona kapusta ma dla psa równie korzystne działanie jak dla człowieka, jednak nie należy przesadzać z jej podawaniem. U niektórych psów kiszona kapusta powoduje także odruchy wymiotne i jest stosowana wtedy, kiedy pies zje składnik, który może mu poważnie zaszkodzić.
Niezwykle ważne jest podawanie psom jedzenia bez soli. Każde z warzyw trzeba więc gotować specjalnie dla niego lub wyciągać je – na przykład z zupy – przed przyprawieniem. Równie istotne jest to, że nie można karmić psiaka resztkami z obiadu.
Ze wszystkich jesiennych warzyw zdecydowanie najzdrowsza i najbezpieczniejsza jest marchew, a zaraz za nią – dynia. Ziemniaki mogą stanowić wypełniacz posiłku, muszą być jednak odpowiednio ugotowane i podane. Kapusta nie należy do szczególnie zalecanych warzyw, niektórzy wręcz odradzają przyzwyczajania psa do jej smaku. Komponując kolejny posiłek psa, warto więc dodać do niego nieco kolorowych, jesiennych warzyw.
Mój Senior od roku dostaje gotowaną marchew . Od jakiegoś czasu zauważylam mocne lizanie łap, drapanie i gryzienie do skóry co powoduje placki. czy może to być związane zbyt dużą ilości marchwi ,którą dostaje codziennie ?
proszę o pomoc bo smarowanie mascią dla dzieci i podawanie calcium nie pomaga .
Mój piesek przywieziony ze schroniska ma trudności z wypróżnieniem z powodu uchyłka odbytu , operacja niewiele pomogła, jaka dieta jest dla niego najlepsza?